Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP ma problem z wydaniem bezpłatnej książki telefonicznej

TP ma problem z wydaniem bezpłatnej książki telefonicznej

WitekT 4 Lutego 2008 14:48

0 0

Telekomunikacja Polska ma kłopoty z wydaniem spisu numerów telefonów wszystkich polskich abonentów, także tych komórkowych. Nie powiodły jej się negocjacje ze specjalistycznymi firmami zajmującymi się tego typu wydawnictwami, a UKE straszy telekom karą.

Telekomunikacja Polska została wyznaczona przez UKE do świadczenia usługi tzw. Ogólnokrajowego Spisu Abonentów. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

UKE ustalił wspólnie z TP model finansowania spisu. Uzgodniono, iż ze względu na możliwość zamieszczania w spisie płatnych reklam, spis zostanie sfinansowany z reklam i będzie udostępniany bezpłatnie wszystkim użytkownikom, którzy złożą odpowiednie zamówienie. Ze względu na bezpłatność spisu dla wszystkich użytkowników, a nie tylko abonentów TP, inni dostawcy usług zgodzili się na bezpłatne udostępnianie danych swoich abonentów na potrzeby zamieszczenia ich w spisie.




W styczniu TP poinformowała UKE o nieudanych próbach negocjacji w celu wydania bezpłatnego, finansowanego z wpływów z reklam spisu. TP prowadziła negocjacje m.in. z Polskimi Książkami Telefonicznymi, Ditelem oraz Eniro.

Jak informuje UKE, TP począwszy od 2006 roku zapewniała o bezpłatnym udostępnianiu użytkownikom spisu, dopiero na obecnym etapie (po wydaniu już kilkunastu decyzji i podpisaniu kilkudziesięciu umów) zasygnalizowała, iż takiej możliwości nie będzie. Obowiązek wydania spisu spoczywa na TP i dla Prezesa UKE nie mają znaczenia biznesowe ustalenia TP, a przekazanie wydania tego spisu innemu podmiotowi to wyłącznie wybór dokonany przez telekom. TP mogła zadecydować wcześniej o płatnym wydawaniu spisu, ale bez reklam.

Zmiana modelu finansowania spisu może zostać rozważona przez Prezesa UKE dopiero w następnej edycji wydawania spisu, nie zaś tuż przed finalizowaniem edycji bieżącej.

Źródło tekstu: UKE, wł     

Dodaj do:
w sumie: 15
  • 0

    1.  2008-02-04 14:51:11

    Witku: "Telekomunikacja Polska jest została wyznaczona" ???

  • 0

    2.  2008-02-04 14:52:02

    Dociekliwy: fixed, dzięki! :)

  • 0

    3.  2008-02-04 14:53:06

    No problemo :) jak zawsze do usług!

  • 0

    4. ~jojo  2008-02-04 14:54:23  host: efu183.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "Uzgodniono, iż ze względu na możliwość zamieszczania w spisie płatnych reklam, spis zostanie sfinansowany z reklam i będzie udostępniany bezpłatnie wszystkim użytkownikom, którzy złożą odpowiednie zamówienie." (...) "Jak informuje UKE, TP począwszy od 2006 roku zapewniała o bezpłatnym udostępnianiu użytkownikom spisu" - więc GDZIE jest mój spis, który zamówiłem kilka miesięcy temu na odpowiednim formularzu TP? Najpierw coś obiecują, a potem się z tej obietnicy po cichaczu wycofują. :-(

  • 0

    5. ~sympatyczny  2008-02-04 18:08:38  host: chello089077151043.chello.pl

    a nie lepiej po prostu zrobic to w wersji internetowej???? na jednej stronie wyszukiwarka numerow wszystkich sieci. skoro pozostali operatorzy bezplatnie udostepnia dane swoich abonentow, to duzo kosztow juz chyba nie zostaje, serwery tylko plus napisanie prostej bazy danych. a i dla korzystajacych z tego spisu chyba wygodniej bo aktualniejsze dane...

  • 0

    6. ~ukenamuniu  2008-02-04 20:47:26  host: nat-go2-1.aster.pl

    Z UKE wszystko możliwe. 14 września 2006r. UKE przywalił TP karę 3 mln zł za brak info o abonentach innych operatorów w bazie Ogólnokrajowego Biura Numerów, chociaż wiedział, że operatorzy nie chcą przekazać do TP danych. Operatorzy mieli ustawowy obowiązek przekazać dane (na podstawie umów)a TP została ukarana. Po nałożeniu kary UKE zaczął wydawać (i trwa to do dzisiaj)opom decyzje ws przekazania danych. Tu przy spisie abonentów propozycja "płatnej" książki telefonicznej będzie rozważona, ale już też pewnie post factum, de facto.

  • 0

    7. ~poznaniak  2008-02-04 21:19:02  host: 87-205-69-95.adsl.inetia.pl

    Widziały gały co brały... Cóż gdyby od początku robił to ktoś inny, książka by powstała!

  • 0

    8. ~ukenamuniu  2008-02-04 22:39:57  host: nat-go2-1.aster.pl

    Nie jest dla mnie jasne po co ten sygnał z UKE, przecież Decyzja wyznaczająca TP do wydania książki jest z 14 lipca 2006 r. Książka ma być nie rzadziej niż co dwa lata. Ciekawe czy UKE wytrzyma z karą do 14 lipca 2008r, gdyby nie została wydana? TP nie ma problemu z wydaniem, lecz z tym, że powinna być za darmo. Już lepiej, gdyby była "po kosztach" - wg ulubionego kryterium UKE.

  • 0

    9.  2008-02-04 23:12:57

    "po kosztach" jak gołe abo w TP:) Też pewnie dokładają:)

  • 0

    10. ~ukenamuniu  2008-02-04 23:30:41  host: nat-go2-1.aster.pl

    piotrM: Dokładacie? Dokładaaamy!

  • 0

    11. ~wiwan  2008-02-05 09:14:33  host: 90-156-93-101.magma-net.pl

    Ukenamuniu- dla mnie natomiast to, czy tak po prostu do daty decyzji mającej, owszem, rygor "natychmiastowej wykonalności" te dwa lata można "dodać". Gdy ww decyzja zapadła, niektórzy ( w tym i ja )rozumieli to tak, że każda kolejna edycja Spisu wychodząca po 14 lipca 2006 ma spełniać wymogi OSA. Zapis o maksymalnie 2letnim cyklu wydawniczym książek był już wcześniej. Więc teoretycznie jeśli np. spis sn Opole wyszedł ostatnio w sierpniu 2004, to abonenci z tej strefy powinni dostać kolejna edycję najpóźniej w sierpniu 2006 i powinna ona być już OSA. w takiej sytuacji więc był tylko miesiąc. Jak to w Polsce. Wszystkie zapisy wymagają wykładni Trybunału, bo są pisane bełkotliwie.

  • 0

    12. ~ukenamuniu  2008-02-05 20:43:43  host: nat-go2-1.aster.pl

    Jeżeli UKE wydał 13(?) decyzji dla operatorów/TP, że bez opłat przekażą dane TP a ta zapewni dostawę bezpłatnych książek to rzeczywiście kłopot. Zmienić decyzji nie może, bo operatorzy się nie zgodzą by płacić za książkę, która miała być darmowa, a TP nie zgodzi się zapłacić po kilka zł za rekord abonencki. Ile takich OSA może być? 20 mln? Cena 50 zł- przy kiepskich przychodach za reklamę. Ile to razem- 1 miliard złotych? Coś dużo. Kara maksymalna 349 (?) mln zł. Lepiej więć zapłacić karę niż wydać darmową książkę.

  • 0

    13. ~  2008-02-07 21:13:59  host: civ149.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tu sie srednio raz na tydzien pojawia news z problemem TP i ich klopotach i karach. To ciekawe, bo np o Netii ciagle sie pisze, ze daje nowe promo. Dzis np. doczytalem, ze tam mozna wybierac promocje i je zmieniac w trakcie trwania umowy. A w TP znow problem...

  • 0

    14. ~ukenamuniu  2008-02-07 21:23:50  host: nat-go2-1.aster.pl

    #13: Tam, gdzie coś jest regulowane problemy ma regulowany, lub (albo?) regulujący.

  • 0

    15. ~wariat  2008-02-26 05:07:26  host: 63.96.141.163

    znów jakieś problemy z tepsą. jakby nie dało rady załatwić czegoś porządnie. ciągle tylko fochy i kłopoty. jakby się jakiś operator alternatywny tym zajął, jak na przykład netia, to byłoby to zrobione dużo lepiej.

Dodaj swoją opinię