Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP i Centertel negatywnie o ambitnych planach regulatora

TP i Centertel negatywnie o ambitnych planach regulatora

WitekT 2 Czerwca 2006 01:49

0 0

Telekomunikacja Polska i Centertel przekazały UKE uwagi do decyzji dotyczących analizy rynków telekomunikacyjnych. Spółki uważają, że proponowane przez Urząd obowiązki regulacyjne są nadmierne.

Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym, UKE musi przeprowadzić analizy poszczególnych rynków telekomunikacyjnych. Jeśli stwierdzi, że nie ma na nich konkurencji, to - po wskazaniu, które podmioty mają na nich pozycję znaczącą - nakłada na nich obowiązki regulacyjne. Są one środkami zaradczymi, mającymi poprawić konkurencyjność. Analizy podlegają notyfikacji w Komisji Europejskiej.

Centertel w swoich uwagach odniósł się do decyzji UKE o rynku nr 15 (rynek komórkowy), w której Urząd chce wprowadzić w Polsce tzw. roaming krajowy. Umożliwi on nowym operatorom (np. P4) szybsze rozpoczęcie działalności, poprzez możliwość skorzystania z sieci innych operatorów, zanim zbudują oni swoją sieć. Ułatwi także start wirtualnym operatorom komórkowym. Obowiązek udostępniania własnej sieci miałby zostać nałożony na Centertel, PTC oraz Polkomtel.

W związku z wysoką konkurencyjnością rynku telefonii komórkowej w Polsce, PTK Centertel wnosi o uznanie rynku dostępu i rozpoczynania połączeń w publicznych ruchomych sieciach telefonicznych (czyli rynek 15 – przyp. red.) za w pełni konkurencyjny, nie wyznaczanie kolektywnej pozycji znaczącej oraz nie nakładanie obowiązków regulacyjnych na operatorów komórkowych - czytamy w komunikacie Centertela.

Według niego, nie jest potrzebna regulacja tego rynku, bowiem w porównaniu z innymi nieuregulowanymi rynkami europejskimi jest na nim mniejsza koncentracja operatorów, większy wskaźnik nasycenia rynku oraz większy spadek cen.
Jak powiedział rzecznik UKE Jacek Strzałkowski, Urząd 22. maja wycofał z KE swoją decyzję o wprowadzeniu roamingu krajowego w Polsce. Chcemy ją uzupełnić o bardziej szczegółowe dane. Będziemy starali się jak najszybciej przesłać nasz wniosek ponownie do Komisji Europejskiej do notyfikacji - dodał.

Z kolej TP ma uwagi do analiz dotyczących dwóch rynków telefonii stacjonarnej (rozpoczynania połączeń oraz zakańczania połączeń w poszczególnych stacjonarnych publicznych sieciach telefonicznych). UKE uznał, że pozycję znaczącą zajmuje na nich TP. Chce na spółkę nałożyć szereg obowiązków regulacyjnych, w tym hurtową sprzedaż abonamentu (WLR), co ma umożliwić innym operatorom kupowanie po cenach hurtowych od TP abonamentu i odsprzedawanie go po cenach detalicznych klientom.

Spółka podnosi, że UKE dokonując analizy tych rynków bazował na niewłaściwych danych, nie został uwzględniony spadek cen, a rynki zostały wyznaczone zbyt szeroko. Dodatkowo TP ocenia, że proponowane obowiązki regulacyjne zniechęcają do inwestycji, utrwalając niekorzystną sytuację rynkową, zwłaszcza w zakresie niskiej penetracji telefonii stacjonarnej. TP podkreśla, że decyzje UKE mogą spowodować, iż inni operatorzy nie będą zainteresowani budową własnej sieci, zwłaszcza na terenach na których nie ma dostępu do usług telekomunikacyjnych.

Strzałkowski powiedział, że KE nie notyfikowała decyzji UKE dotyczącej rynku zakańczania połączeń w sieciach stacjonarnych. Natomiast notyfikowała już decyzje dotyczące trzech innych rynków, w nakładającą na TP obowiązek świadczenia hurtowej sprzedaży abonamentu. Teraz Urząd weźmie pod uwagę uwagi zgłoszone przez operatorów oraz KE, a następnie wystąpi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o uzgodnienie ich ostatecznej wersji przed podpisaniem.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~mi  2006-06-02 03:11:15  host: apn-99-85.gprspla.plusgsm.pl

  i co? a tak orange chce byc nr1. boi sie o spadek klientow i kasy? a telepsa to samo tylko doic kase. niech sie zajma pozadnie nimi. jako cala firma ft.

 • 0

  2. ~mi  2006-06-02 03:17:42  host: apn-99-85.gprspla.plusgsm.pl

  witku, juz wczesniej mialem ci sie pytac, dlaczego z poziomu wapu jak wejde w dany artykul nie moge odrazu wyjsc na gore do listy newsow klikajac link wiadomosci bo jest nieaktywny? zreszta w kazdym dziale tak jest news, artykuly, telefony...

 • 0

  3. ~~mi  2006-06-02 03:20:14  host: apn-99-85.gprspla.plusgsm.pl

  najgorzej jak dodam opinie, przechodzac cala droge robiac wstecz jest malo komfortowe, choc sam serwis jest gitara

 • 0

  4. ~agentTepsy  2006-06-02 18:38:21  host: 194.29.143.190

  zgadzam sie z trescia, tego artykulu, w europie rynek jest zliberalizowany i co z tego min. w t-mobile za 49 lub 29 eurocentow w zaleznosci od wysokosci abonamentu, ja wole oferty rodzimych operatorow, a nie sadze zeby kolejny operator zaproponowal nizsze ceny telefonow w swoich ofertach,

 • 0

  5. ~Jedi  2006-06-02 23:04:18  host: eez190.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Co do opinii Orange to jestem jej skłonny przyznać rację, bo jednak jest konkurencja, a wpuszczenie operatorów może opóźnić wprowadzenie UMTS i innych nowych usług (a zasięg EDGE dzięki orange jest jednym z największych w krajach UE), ale co do TPSA to może pozostawie do komentarza. Takiego monopolu to nawet w Rosji nie ma, a ceny po prostu z kosmosu. 20 groszy za opłatę inicjacyjną w abo za 50zł!!? To skandal! Jak wiele osób w tym kraju zamierzam zrezygnować z usług TPSA jak najszybciej, kiedy będzie tylko alternatywa...

 • 0

  6. ~patryk  2006-06-03 02:15:00  host: apn-99-86.gprspla.plusgsm.pl

  coś w tym jednak jest. tzn. argumenty ma nawet nawet. ale jakoś nie wierzę,że naprawdę chodzi jej o inwestowanie w tereny na których nie ma sieci. ja mieszkam od 2 lat w miejscu oddalonym o 0,5km od studzienki tpsa. wokoło są bloki w których isntieje siec tpsa. chciałem tel. stacjonarny w domu, od 2ch lat czekam - tyłka nie chce im się ruszyć, mimo że umowa od 2-ch lat podpisana. Proponują mi jedynie łącze radiowe pewnie w NMT - to dziękuję bardzo. Więc skoro nie chcą poprowadzić kabla o te kilkaset metrów to gdzie będą robili sieć w miejscach o małym zaludnieniu?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-30-219.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jaki sposób najczęściej oglądasz transmisje meczów piłki nożne podczas tegorocznego mundialu?

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet