Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP będzie zwalniać?

TP będzie zwalniać?

WitekT 21 Lipca 2006 11:36

0 0

Prezes UKE Anna Streżyńska bombarduje Telekomunikację Polską decyzjami, które mają przynieść obniżki cen telefonii i Internetu. Dla TP może to oznaczać masowe zwolnienia pracowników.

Streżyńska jest autorką telekomunikacyjnej strategii PiS. Po wyborach zadeklarowała, że Polacy zaoszczędzą łącznie 2-4 mld zł rocznie na połączeniach i Internecie. Szefowa UKE zaczęła energicznie porządkować sprawy, które powinny być już dawno załatwione przez urząd. Z powodu niektórych zapóźnień Komisja Europejska zdecydowała się nawet pozwać Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Wszystkie decyzje UKE mają rygor natychmiastowej wykonalności, większość z nich musi wejść w życie najpóźniej w ciągu dwóch najbliższych miesięcy. W przeciwnym razie UKE może nałożyć na TP karę w wysokości do 3% przychodów firmy. Urząd nie będzie już przepraszał, że żyje, ale egzekwował prawo - deklaruje Streżyńska.

TP twierdzi, że nie zdąży tak szybko przygotować sieci, i już zapowiada zaskarżenie niemal wszystkich decyzji urzędu, a nawet roszczenia wobec skarbu państwa. Też bym to robiła na ich miejscu, ale jesteśmy dobrze przygotowani - powiedziała Streżyńska.

Kolejne kroki UKE to wymuszenie redukcji stawek w rozliczeniach między operatorami telefonii stacjonarnej a operatorami komórek. Dzięki temu powinny wreszcie stanieć połączenia na komórki. To jedyna decyzja, na której zyska TP, bo obecne rozliczenia są dla niej niekorzystne. Jeszcze w sierpniu UKE chce uwolnić tzw. ostatnia milę, czyli pozwolić konkurentom TP na odpłatne przejmowanie części infrastruktury TP, co mogłoby doprowadzić do dalszych obniżek cen usług. Choć mila uwolniona jest od grubo ponad roku, to dotychczasowe warunki były bardzo mało atrakcyjne.




Po serii decyzji Streżyńskiej opinie analityków nie optymistyczne dla TP. Banki obniżyły docelową cenę akcji TP bo uważają, że w związku ze zmianami w rozliczeniach między operatorami gigant straci 170 mln w skali roku. Najważniejsze dla ostatecznego wyniku firmy sa jednak wpływy z połączeń telefonicznych. M.in. z powodu działań UKE mają się zmniejszyć w tym roku aż o 25% do 3 mld zł, w kolejnym zaś - do 2,2 mld. TP musi też ponieść poważne koszty przygotowania infrastruktury. Dyrektor departamentu relacji regulacyjnych TP Grażyna Piotrowska-Oliwa ocenia je na co najmniej 160 mln zł w skali roku.

Firma może ograniczyć inwestycje, bo będzie się bała, że ich owoce może zbierać ktoś inny. Nieuniknione są też zwolnienia. W I kwartale tego roku Grupa TP zatrudniała 33,5 tys. osób, z czego 29,5 tys. w części stacjonarnej, a resztę w komórkowym Orange. Dziesięciokrotnie mniejszy pod względem zatrudnienia Orange wypracował w ubiegłym roku 1 mld zł zysku, podczas gdy cała reszta firmy tylko o 300 mln zł więcej.

Zdaniem Krzysztofa Kaczmaryczka, analityka Deutsche Banku, w ciągu dwóch lat należy się spodziewać redukcji zatrudnienia w całej grupie o 10 tys. osób. Tylko taki ruch zapewni utrzymanie rentowności. Teoretycznie firma może ją obniżyć, ale zarząd i akcjonariusze nie powinni do tego doprowadzić, bo to nie jest działalność charytatywna.

Powody zwolnienia będą także inne - TP jest już teraz, bez wdrożonych jeszcze decyzji UKE, firmą z ogona europejskiego rankingu pod względem przychodów na jednego pracownika.

Źródło tekstu: gazeta.pl     

Dodaj do:
w sumie: 12
  • 0

    1.  2006-07-21 11:52:06

    "Urząd nie będzie już przepraszał, że żyje, ale egzekwował prawo - deklaruje Streżyńska" ten fragment mi sie podoba najbardziej z całego artykułu - brawo pani Streżyńska - tak trzymac - nie ma litości dla skur...,hmmm dla monopolistów;)) hehe:)

  • 0

    2. ~  2006-07-21 12:01:33  host: external.ciech.waw.pl

    Coś chyba jeszcze było wspomniane o tym, że analitycy giełdowi nie przewidzieli rozdziału nerwozdrady i abonamentu. Ale podobno (wg fracuskiej łączniczki - nie mylić z fracuską dojarką) prawie nikt nie jest zainteresowany taką opcją.

  • 0

    3. ~Jurando  2006-07-21 12:54:15  host: bqq184.neoplus.adsl.tpnet.pl

    I gdzie teraz jest PO? Gdzie są ludzie, którzy tak psioczą na PIS? Jak widać robią dobrą robotę w naszym przegniłym kraju.

    A tak na marginesie dodam, że to właśnie dobrodzieje z PO prywatyzowali w imię "dobra narodu" TP, teraz więc możemy zobaczyć co zrobiło kilka lat wstecz ugrupowanie, która pod przykrywką haseł "PO stronie obywatela" tak na prawdę załatwia swoje prywatne interesy.

    Pozdrowienia!

  • 0

    4.  2006-07-21 13:33:10

    Nie politykowałbym tak bardzo w tym temacie, a już z całą pewnością nie w tym tonie... UKE na czele z Panią Strężyńską robi dużo zamieszania (lwia część idzie w dobrym kierunku), ale dobrze jest widzieć obie strony medalu, tzn. gdyby Grupa TP nie była w prywatnych rękach, nikt by jej nie ruszył. Dokładnie taka sytuacja ma miejsce na rynku energetycznym, co ktoś już słusznie na tej stronie zauważył.

  • 0

    5. ~ksad  2006-07-21 13:59:57  host: xdsl-7108.zgora.dialog.net.pl

    Jurand: Aleś ty, chłopie, głupi!

  • 0

    6.  2006-07-21 14:29:33

    Uważam, że sprzedaż krajowego monopolisty zagranicznemu monopoliście, w dodatku najgorszemu, było błędem. Gdyby rzeczywiście liczył się interes konsumenta to rząd powinien podzielić telepsa na mniejsze spółki, tak jak w USA powstały baby Bells, aby wymusić konkurencję między nimi.Potem można było myśleć o prywatyzacji.

  • 0

    7. ~wlo  2006-07-21 19:43:17  host: asr75.neoplus.adsl.tpnet.pl

    i dobrze - mniej ludzi, niższe koszty...
    PeGaS - dokładnie - jakość tam, gdzie w grę wchodzą interesy (te typowo biznesowe, bo SP jest właścicielem) jakoś nie widać tak zdecydowanych działań. Akcyza na benzyne? Wprost mówi się o wzroście!! Gaz? Energia elektryczna? Drogi? Nie ma problemu - tutaj ludzie muszą zrozumieć, że z czegoś państwo żyć musi, to wszystko za darmo nie jest. Ale pozostałe... Jak nie można odpóścić obywatelom na benzynie, dajmy im urząd, któy "zadziała" i telefony będą mieć tańsze... A ja jednak wolałbym tańszą benzynę i prąd!

  • 0

    8. ~wlo  2006-07-21 19:44:19  host: asr75.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Opłaty za to mam dwu-trzykrotnie wyższe niż za 5 telefonów ( w tym stacjonarny w tepsie z neostradą - najdroższym internetem na świecie ;-))

  • 0

    9. ~ptok  2006-07-22 13:35:05  host: chello084010246137.chello.pl

    Jak dla mnie to telefranca może w ogóle zwinąć interes. Rynek nie znosi próżni, konkurencja będzie rozchwytywać klientów.
    Żabojadom sie przewróciło w głowie, to oni są dla mnie, czy ja dla nich?
    Jak na mój rozum to powinni zatrudniać tylu ludzi ile trzeba. Ich problem. Ja chcę mieć taniej, taka moja natura jako klienta.

  • 0

    10. ~D  2006-07-22 15:54:43  host: 80.51.255.150

    A ciekawe jakby to wyglądało gdyby TP zostało sprzedane Deutsche Telekom? Nawet bardzo ciekawe.
    Mam jeszcze jedno pytanie nie z tej beczki: W jakim kraju Vodafone zaczynał...? Tak jak np Orange najpierw UK, a poźniej się sprzedali francom.

  • 0

    11.  2006-07-22 20:33:22

    *** Voda powstał w 1984 roku w Londynie

  • 0