Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP będzie wspierała informatyzację warmińsko-mazurskiego

TP będzie wspierała informatyzację warmińsko-mazurskiego

WitekT 23 Lipca 2007 14:55

0 0

Telekomunikacja Polska i Województwo Warmińsko-Mazurskie podpisały dziś list intencyjny o współpracy przy rozbudowie sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu dla mieszkańców województwa, na terenach słabo zurbanizowanych.

Porozumienie pozwoli wykorzystać środki unijne i przyczyni się do rozwoju całego regionu. Aby zrobić to najbardziej efektywnie, TP stworzyła specjalny program Partnerstwo BB.

Naszym celem jest współpraca z administracją samorządową w zakresie budowy społeczeństwa informacyjnego i dostarczenia szybkiego Internetu. Docelowo chcielibyśmy objąć tym programem całą Polskę. Dzięki programowi mieszkańcy wsi i miasteczek dostaną możliwość korzystania z Internetu, który jest niezbędny w działalności gospodarczej i zdobywaniu informacji - podkreśla Maciej Witucki, Prezes Zarządu Telekomunikacji Polskiej.

Na Warmii, Mazurach i Powiślu, szczególnie na obszarach wiejskich, ciągle są jeszcze miejsca dotknięte efektem wykluczenia cyfrowego. Strategia rozwoju województwa i Regionalny Program Operacyjny zakładają wsparcie i intensywny rozwój społeczeństwa informacyjnego, w tym również rozbudowę infrastruktury teleinformacyjnej. Żeby osiągnąć cele, jakie sobie stawiamy, potrzebna jest współpraca i wymiana doświadczeń między sektorem publicznym i przedsiębiorcami, bo to się przyczynia do rozwoju województwa - mówi Jacek Protas, marszałek województwa.
Program zakłada rozbudowę sieci dostępu do szerokopasmowego Internetu, szczególnie na obszarach zagrożonych tzw. "wykluczeniem cyfrowym", które nie są opłacalne dla operatorów. Na Warmii i Mazurach takich miejsc jest dużo. Obecnie jedynie 18 % spośród ponad 500 tys. gospodarstw domowych korzysta z szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Administracja samorządowa wybuduje sieć telekomunikacyjną ze środków publicznych i unijnych. Z kolei TP zapewni przyłącza do klientów i zaplecze informatyczne, serwery, centrale telefoniczne, itp.

TP podpisała wcześniej dwa listy intencyjne o współpracy z samorządami w budowie infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu: z województwami małopolskim i dolnośląskim. W pierwszym przypadku doszło już do podpisania porozumienia określającego warunki współpracy pomiędzy TP, a województwem małopolskim.

W latach 2007-2013 na rozwój społeczeństwa informacyjnego Polska może otrzymać z funduszy Unii Europejskiej ponad 1,3 mld euro.

Źródło tekstu: Telekomunikacja Polska     

Dodaj do:
w sumie: 14
 • 0

  1. ~  2007-07-23 15:05:15  host: abrv67.neoplus.adsl.tpnet.pl

  &TP za unijne pieniądze wybuduje sobie infrastrukturę, po czym odkupi ją za marne grosze od gmin. Gminy zostaną z niczym, &TP z "darmową" siecią. Mieliśmy podobną sytuację, ale planujemy budowę własnej sieci wraz z kilkoma ościennymi gminami.

 • 0

  2. ~mirekb  2007-07-23 15:05:44  host: bni136.neoplus.adsl.tpnet.pl

  oby sie to nie udalo jak w świetokrzyskim ;-)

 • 0

  3. ~  2007-07-23 15:29:41  host: krajan.fm.net.autocom.pl

  I jakie arumenty teraz podadzą obrońcy TP, że nasz operator narodowy buduje infrastrukturę a inni ją tylko wykorzystują? Prawda jest widać taka że z fuduszy unijnych jest budowana, czyli za nasze podatki wpłacane do unii, a potem nam oddawane w dotacjach.

 • 0

  4. ~Chrome  2007-07-23 15:45:05  host: 212.160.172.70

  Ktos widać czytać nie umie - samorządy postawią sieć a TP zapewni tylko przyłącza - TP w tym przypadku jest na samym końcu tego łancucha a nawet jeżeli później ktoś z TP zrezygnuje to przyłącza już będą i w ramach BSA ktoś tam będzie mógł wejść z netem - tak czy tak lepiej dla klienta - natomiast krzykacze zawsze muszą się do czegoś przywalić bo inaczej byłoby nudno :P

 • 0

  5. ~  2007-07-23 16:00:41  host: krajan.fm.net.autocom.pl

  # 4 Chrome przeczytaj sobie zdanie "Administracja samorządowa wybuduje sieć telekomunikacyjną ze środków publicznych i unijnych." i to jak to skomentowałem a potem sam naucz się czytać ze zrozumieniem

 • 0

  6. ~Chrome  2007-07-23 16:40:01  host: 212.160.172.70

  A gdzie masz tam w artykule napisane że TP buduje Infrastrukturę w skali kraju tylko z pieniędzy Unii ? -taka konkluzja wynika z końcówki twojego posta nr3 całkiem jasno - tutaj w tym przypadku owszem zostaną takie fundusze wykorzystane, ale w skali całego kraju tak nie jest - jeżeli chcesz dowodów to pooglądaj sobie koszotrysy i raporty z rozbudowy sieci TP na przestrzeni kilku ostatnich lat a później spekuluj jaki % z tych inwestycji pochodzi z poza TP... Tym bardziej nie logiczne jest twoje podejście skoro to samorząd ma budować i ma być tej sieci właścicielem to czemu najeżdzasz na TP ? to że gdzieś kable kładą przy udziale TP nie znaczy automatycznie że TP będzie ich właścicielem ... (tak jak tu zostało sprecyzowane że ta nowo powstała sieć będzie na ostatecznych odcinkach podłączona do klientów poprzez sieć TP) - Jak na mój gust dobrze się stało niech samorządy też inwestują - nie będzie jojczenia przynajmniej że wszystkiemu winna jest ta zła TPsa bo nie chcą mi gdzieś na zadupiu świadczyć netu ;p

 • 0

  7. ~Chrome  2007-07-23 16:54:03  host: 212.160.172.70

  Jeżeli już mielibyśmy się czepiać że ktoś coś buduje przy udziale wsparcia Unii to w tym momencie powinienieś obrzucić błotem 70-90% dużych firm (drogowców energetyków telefonie komórkową, budowlańców, banki)- pytanie brzmi tylko dlaczego ograniczasz się do jednej firmy (TP) ? dalej młody człowieku nie krępuj się potrenujesz jeszcze torchę wciskanie ściemy i może będzie z ciebie świetnie pasujący do obecnej kadry polityk ;]

 • 0

  8. ~Chrome  2007-07-23 16:58:38  host: 212.160.172.70

  A i sprawa trzecia - dobrze że takie dofinansowanie jest bo to przynajmniej pozwala się wcisnąć do obszarów które normalnie w kolejności rozbudowy infrastruktury są na samym końcu (właśnie ze względu na opłacalność inwestycji) tak więc myślę że ludzie których ta budowa obejmię będą raczej zadowoleni że coś się w tej sprawie ruszyło wcześniej niż później i raczej nie będzie ich obchodzić kto to budował i za czyje pieniądze bo w końcu będą mieli wybór nie tylko czy mieć net ale również od jakiej firmy ... - to jest najważniejsze z ich punktu widzenia (wiem bo sam mam rodzinę po wsiach i wiem jak tam sprawa z netem stoi)...

 • 0

  9. ~MZ  2007-07-23 18:57:52  host: azu125.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Jak zwykle czepiacie się tepsy. Czy ktoś zabrania Dialogowi, Netii, Tele2, itp. udziału w takich przedsięwzięciach. Ludzie to są jednak dziwolągi - jak jakiś operator nic nie robi (nie mam na myśli tepsy, ale też komórkowców) to są krzyki, że najgorsza sieć, najgorsze taryfy, itd., jak coś zmieni (np. wprowadzi nowe plany), to "d" im się pali, tracą klientów i inne tego typu bzdety. Ceny usług telekomunikacyjnych spadają i chyba tylko w tym zakresie rząd realizuje politykę taniego państwa. Inne ceny raczej rosną (np. benzyna) i nie słyszę narzekań jaki to Orlen monopolista.

 • 0

  10. ~~fascynator  2007-07-23 20:07:28  host: cmy81.neoplus.adsl.tpnet.pl

  nie wiem o co takie larum; niech tepsa buduje siec jak "najdłuższą" i jak "najgrubszą"; i tak zostanie w ciagu najblizszych lat zmuszona przez komisję europejską do podziału; wtedy będą dal wszystkich operatorów porównywalne zasady gry; i sie wtedy tepsa nie bedzie mogla zaslaniac stwierdzeniami typu, że ona nie może obniżyc cen tak jak Netia, bo ona infrastrukutę musi utrzymywac; a co netia gts energis i inni to za BSA nie placa?

 • 0

  11. ~Chrome  2007-07-23 20:10:55  host: 212.160.172.70

  Wiadomość od: () IP: 212.160.172.70 do 10 - dlatego mówiłem - dobrze niech budują przynajmniej będzie alternatywny dostęp - tylko nie rozumiem o co był ten krzyk z 3 posta ? źle jak budują i jeszcze gorzej jak nie budują ? czasem ludzi trudno pojąć umysłem :/

 • 0

  12. ~MZ  2007-07-23 21:24:10  host: aajh116.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Płacą, ale jakieś śmieszne pieniądze. Jeżeli w tepsie oddzielić sieć od usług, to proponuję zrobić to samo w Dialogu, Netii i innych mniejszych, którzy posiadają swoją sieć. Są przecież miejsca gdzie sieć ma np. tylko Dialog, a TP nie. Wtedy Ci abonenci są pozbawiedni wyboru i są skazani tylko na jednego operatora. Uważam, iż tepsa jest pokrzywdzona takim traktowaniem - taki Dialog może inwestować w sieć NGN i nie będzie musiał jej udostępniać, zaś tepsa czego nie zbuduje będzie musiala się tym podzielić.

 • 0

  13. ~Marcin  2007-07-23 22:15:08  host: ayp93.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja mieszkam na wsi i dopiero mozliwe jest zalozenie sdi/neostrady od 1.5 roku wczesniej milo ze wszyscy sie starali nie chcieli zrobic warunkow, a w miasteczku 6km dalej od kad SDI weszlo juz mozna bylo wziasc. Dobrze ze sie powoli poprawia.

 • 0

  14. ~  2007-07-23 23:49:39  host: p09-06.opera-mini.net

  @MZ taka tepsa ma siec ogolnopolska, to raz; jest operatorem zasiedzialym, to dwa; ma pozycje zmaczaca, to trzy. I dlatego Dialogowi i innym operatorom infrastrukturalnym trudno z nia konkurowac. Tepsie nikt nigdy nie bronil budowac infry tam gdzie budowali inni. Inni przez lata mogli budowac tylko na tzw. Obszarach koncesyjnych, czyli tam gdzie wykupili koncesje. A poza tym Netia juz jest podzielona na spolke uslugowa i infrastrukturalna. Sama z siebie to zrobila, czyli nawet u nas mozna jak sie chce

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-255-17.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Zmiany dotyczące bezpieczeństwa w systemach Apple'a to:

Apple utrudni użytkownikom lajkowanie na Facebooku

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet