Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP będzie walczyć w sądach

TP będzie walczyć w sądach

WitekT 4 Sierpnia 2006 11:07

0 0

Ostatnio UKE wydał kilka decyzji, które popsuły i tak nie najlepsze stosunki z Telekomunikacją Polską. TP zapowiada walkę w sądach.

3. sierpnia regulator poinformował, że nałożył na operatora 200 tys. kary za zawyżanie opłat za przenoszenie numerów. Według Urzędu, opłata nie powinna przekraczać 50 zł brutto. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości. W TP jest to 61 zł (czyli 50 zł netto), a firma argumentuje, że UKE nie podał czy chodzi o cenę netto czy brutto. W uzasadnieniu Urzędu można przeczytać, że grzywna została nałożona, bo operatorzy obniżyli cenę (ze 122 zł) dopiero po wszczęciu postępowania o ukaranie.

Nad TP wisi groźba jeszcze jednej kary – za nieprzekazanie informacji o szczegółach lipcowej promocji neostrady tp, o czym pisaliśmy w tej wiadomości. Regulator prowadzi już postępowanie, a operator już zapowiada odwołanie. Nie przekazaliśmy cenników, bo nie mieliśmy takiego obowiązku – tłumaczy Grażyna Piotrowska-Oliwa. Jej zdaniem, UKE rozszerzyło interpretację prawa telekomunikacyjnego niezgodnie z przepisami UE. Odczytując je wprost, można uznać, że TP powinna przekazywać regulatorowi do zatwierdzenia wszystkie cenniki i regulaminy, tyle że w Europie, według Piotrowskiej-Oliwy, operatorzy nie muszą udostępniać cenników usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu. Mają natomiast obowiązek informować o cennikach abonamentów.




W tym tygodniu UKE odrzucił cztery nowe plany taryfowe TP i jedną promocję. Operator zarzucił UKE, że utrącił propozycje bardzo korzystne dla klientów, sprzeniewierzając się idei obniżki cen. Urząd odpowiada, że musi dbać o pozostałe firmy na rynku – taryfy TP zakasowują konkurencję, która nie ma takiego potencjału co narodowy gigant. Regulator obiecuje, że zaakceptuje nowe taryfy, kiedy wejdą w życie jego decyzje ułatwiające działalność operatorom alternatywnym. Pierwszą ma być hurtowy zakup abonamentu TP (WLR). Na razie, na podstawie indywidualnej decyzji regulatora, będzie mogło z niego skorzystać Tele2. W kolejce po taką decyzję stoją jeszcze Polkomtel i GTS Energis, o czym pisaliśmy w tej wiadomości. Nie wiadomo tylko, czy Urząd uzna, że kilku operatorów z możliwością hurtowego zakupu abonamentu wystarczy, żeby dać nowym taryfom TP zielone światło. Możliwe, że usatysfakcjonuje go dopiero wprowadzenie oferty ramowej na WLR, która według zapewnień TP może powstać jesienią.

Narodowy operator nie zamierza jednak czekać na rozwój wypadków. Zaskarżył wszystkie decyzje UKE. Żadna decyzja regulatora się nie obroni – przepowiada Grażyna Piotrowska-Oliwa. TP zarzuca UKE m.in. dyskryminację, naruszenie regulacji europejskich, nierzetelne analizy, arbitralne ustalanie stawek. Operator wierzy, że sąd wyda korzystne dla niego wyroki w ciągu kilku miesięcy.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 57
  • 0

    38. ~daleki  2006-08-04 17:16:40  host: 139.100.140.34

    @37: możesz nie brać promocji - "nie ma darmowych obiadów".

  • 0

    39.  2006-08-04 17:19:32

    daleki: "możesz nie brać" - cięzko nie brać, jak Internet potrzebny jest do rozwoju gospodarki, a konkurencji brak...

  • 0

    40. ~  2006-08-04 18:15:10  host: abug219.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Daleki: napisałeś "Może z technicznego i zdroworozsądkowego punktu widzenia nie wiedzisz potrzeby ciągnięcia drugiego kabla (ja widzę to robią kablówki i wcale źle na tym nie wychodzą) ".
    Zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z pojęć kabel telewizyjny a kable telekomunikacyjne kilkuset parowe. Po drugie pokaż mi gdzie te kablówki pobudowały kanalizację magistralną czy rozdzielczą. Korzystają z kanalizacji &FTP, a że w ich działalności jogurty nie widziały kiedyś konkurencji to pozwalali im na bardzo wiele. Nawet na montaż zasilaczy czy rozgałęźników w kablowniach. Teraz pewnie tego mocno żałują :). więc nie widzę zbytniej różnicy w dzierżawie włókna dla kablówki a dzierżawie dla Tele2. I jeden i drugi musi zapłacić tyle ile to kosztuje. Kwestią odbiorcy końcowego jest czy wybierze &FTP czy Tele2. Te głupie gadki, że tele2 nie buduje to faktycznie głupie gadki. Chyba nie masz pojęcia ile miedzi w kanalizacji jest niezagospodarowane. A właśnie dzięki operatorom alternatywnym będzie możliwość zagospodarowania. A ilość niezagospodarowanej miedzi będzie się zwiększać jak &FTP będzie tak głupio postępować, nie sprzedając ani nie dzierżawiąc.

  • 0

    41. ~  2006-08-04 19:49:15  host: tdev223-98.codetel.net.do

    ip - 139.100.140.34

    inetnum: 139.100.0.0 - 139.100.255.255
    netname: FR-CNET
    descr: France Telecom R&D
    descr: 38-40 Rue du General Leclerc
    descr: 92794 Issy les Moulineaux Cedex
    country: FR

    ehh... te ścierwa z telekomuny strasznie się panoszą w sieci

  • 0

    42. ~  2006-08-04 20:26:25  host: apn-100-181.gprsbal.plusgsm.pl

    daleki jestes niezlym demagogiem imasz wiele czasu w godzinach pracy. zacznijmy od tego, ze &FTP nie jest firma prywatna sensu stricte, bo jest kontrolowana przez firme kontrolowana przez rzad Francji (jest jej najwiekszym udzialowca). Po drugie &FTP nie jest organizacja dobroczynna, ale tez jest operatorem o zanczacej pozycji rynkowej (czy to wykazanym w decyzjach, czy to to "na zdrowy rozum"), czyli quazimonopolista. A panstwo w interesie obywateli zwalcza/dzieli/reguluje dzialalanie monopoli. &FTP ma prawo bronic intersow swojego franuskiego wlasciciela (policz prosze ile juz w formie dywidendy odzyskal z tego co zaplacil), a rzda ma prawo (i obowiazaek) bronic interesow obywateli.

  • 0

    43. ~  2006-08-04 20:35:14  host: apn-100-181.gprsbal.plusgsm.pl

    daleki cd Taka gra toczy sie we wszystkich krajach, w ktorych jest nowoczesna gospodarka rynkowa. W USA podzielono AT&T, w GB wydzielony z BT czesc hurtowa, w krajach UE 9i nie tylko) regulatorzy narzucaja quasimonopolistom rygory dzialania. Sa oczywiscie kraje, w ktorych rzady sa na pasku firm, czy to krajowych, czy zagranicznych. sa tez kraje, w ktorych obcy minister/premier ma cos do powiedzenia. ZTCP w ktoryms ze swoich eleboratow byles uprzemy zasugerowac, ze Twoh pracodawca poprzez swojego bylego glownego szefa, albo przez jego szefa bedzie naciskal na rzad IVRP. Przyznam, ze taki kapiotalizm polityczny jaki uprawiaja Francuzi brzydzi mnie. Zycie pokazalo, ze Francuzi na tym traca. I traca ich firmy na swiecie. Popatrze na Airbusa - rzad nie pomogl, a na dodatek jest skandalik. Po prostu w strategii kazdej francuskiej firmy na koncu jest Diem Biem Phu

  • 0

    44. ~Adam chm za  2006-08-04 21:03:22  host: ejo10.internetdsl.tpnet.pl

    "a firma argumentuje, że UKE nie podał czy chodzi o cenę netto czy brutto." tepse zwalił bym kijem po głowie kto kurde moze płacić netto - debilne tłumaczenie 5-letniego dziecka. Kijem ich ....

  • 0

    45. ~daleki  2006-08-07 11:30:46  host: planetlab2.cs.vu.nl

    @42: po piewsze z formalnego punktu widzenia tp nie jest kontrolowana
    przez FT, bo FT ma 47.5%. A nie wiem czy wiesz, ale ten rząd się własnie
    dogaduje w sprawie decydujących o większości 3%. Po drugie może i jest
    "quazimonopolista" i co z tego, można działać wbrew prawu ? Można wydawać
    decyzje na podstawie przesłanek, czy badań opinii publicznej ew.
    popularności decyzji w mediach ? Po trzecie: Od zwalczania monopoli i
    ochrony konsumentów jest UOKiK, a nie UKE, które "współpracuje z Prezesem
    UOKiK w sprawach dotyczących ... przeciwdziałania praktykom ograniczającym
    konkurencję oraz antykonkurencyjnym koncentracjom operatorów ...
    telekomunikacyjnych i ich związków." Po czwarte: Ile wziął FT w formie
    dywidendy nie jest istotne, bo tak naprawdę trzeba się liczyć z tym, że
    weźmie ile będzie chciał jak tylko będzie właścicielem większościowym.
    Tylko ja w tym nic złego nie widzę, bo swobodny przepływ kapitału jest
    fundamentem EU. Po piąte: Rząd ma prawo bronić interesów obywateli, przed
    prywatnym przedsiębiorstwem ? Tak jak kiedyś nas bronił przed "zgniłymi
    kapitalistami"... ja jakoś nie wierze politykom. po szóste: nie widzę tutaj
    żadnego pracodawcy, co więcej IV RP też nie widzę. Nie będę zadowolony jak
    takie tego rodzaju sprawy będą wyjaśniane na politycznym poziomie, bo to
    wpływa na niezawisłość Państwa jako całości. Jak UKE będzie dalej działo
    "pod publiczkę" i do tego bez prawnie to ktoś pewnie sięgnie po ten
    telefon, szczególnie, że przychody w budżecie zawsze są potrzebne, a za te
    3% o których pisałem wyżej zawsze można dostać "premię" dla np... ususzonych rolników.

  • 0

    46. ~daleki  2006-08-07 11:35:16  host: planetlab2.cs.vu.nl

    @39: WitekT: napisałem: "możesz nie brać promocji" a nie "możesz nie brać". Chciałem zauważyć, że to nie tp wprowadziło programy lojalnościowe na rynek telekomunikacyjny...

  • 0

    47.  2006-08-07 11:35:18

    daleki: oj, przyczepiłeś się tego badania opinii publicznej - powiedz mi, po przeczytaniu stosownego rozporządzenia PT dot. przenośności numerów, jaki widzisz inny, miarodajny sposób określenia ceny za tę usługę? Po drugie - czemu uważasz, że UKE działa pod publiczkę? Podejdźmy do tematu z innej, bardziej konstruktywnej strony - co Ty byś zrobił na miejscu UKE? Jakie działania podjął, aby w Twoim mniemaniu i wilk był syty, i owca cała? Bo teraz rozumiem, że owca została cała zjedzona? ;)

  • 0

    48. ~daleki  2006-08-07 12:03:26  host: planetlab2.cs.vu.nl

    @47: WitekT: dla mnie formułowanie zapisów prawnych "cena nie zniechęcająca do korzystania z usługi" powoduje masę niedomówień i wzajemnych pretensji. Ale tak naprawdę o to chodzi UKE, wtedy będzie mogła "decydować"... Pani Sekretarz będzie czuć się ważna, istotna w procesie tworzenia ofert rynkowych. To NIEŚCISŁE zapisy prawne stworzone przez polityków (aby mogli mieć wpływ na funkcjowanie prywatnych przedsiębiorstw) powodują niedomówienia, które są problemem.

  • 0

    49.  2006-08-07 12:11:00

    daleki: a czy to wina UKE, że są takie zapisy? Oni są od egzekwowania prawa, a nie od jego stanowienia. Pretensje miej do polityków, bo sam teraz prezentujesz postawę, o którą oskarżasz UKE - że czepiają się tylko TP. A Ty się czepiasz i winisz za wszystkie nieszczęścia z kolei UKE... ;)

  • 0

    50. ~daleki  2006-08-07 12:37:24  host: planetlab3.cambridge.intel-research.net

    @WitekT: Już drugi raz mówisz mi, abym miał pretencje do polityków (którch sami wybralismy), a ja bym chciał aby bez względu jak bardzo głupi politycy dadzą się wybrać, Państwo traktowało podmioty gospodarcze jednakowo... stanowienie głupiego prawa nie zwalnia z odpowiedzialności za jego rozsądne i zgodne z konstytucją egzekwowanie.

  • 0

    51.  2006-08-08 16:28:57

    *38 daleki- oczywiście mogę wziąć bez promocji- 512 za 168zł/miesiąc i z aktywacją ponad 100zł. Powiedz, czy jest to cena odzwierciedlająca realia rynku??? Popatrz na ceny w bogatszych krajach! TPSA specjalnie ustawiła taką zaporową cenę, by brać promocje. Poza tym niedługo będzie musiała się dzielić ADSLem z konkurencją w hurcie za 50% ceny podstawowej usługi, więc mogę się założyć, że ten podstawowy cennik dłuuuugo nie zostanie zmieniony.

  • 0

    52.  2006-08-08 16:31:37

    arnie: ...albo ~60% ceny promocyjnej - do wyboru, co niższe. ;) Więc co do cen standardowych to jednak nie jest to spowodowane bitstream access...

  • 0

    53.  2006-08-08 16:34:36

    *daleki- zawziąłeś się na UKE, bo on najwięcej miesza Tepsie. Gdyby to robił UOKiK to byś się zapewne na niego zawziął. Pragnę ci tylko przypomnieć, że UE straszyła nas karami za zbyt powolną liberalizację rynku telekomunikacyjnego. Jak więc w tym świetle wyglądają twoje żale wylewane na Szanowną Panią Streżyńską- nomen omen obecnie najlepszego i najskuteczniejszego Urzędnika w tym kraju???

  • 0

    54.  2006-08-08 16:41:04

    *WitekT- no dobrze, ale 60% jest drożej, niż 50%, więc Tepsa przynajmniej wycina konkurencję w usłudze bez promocji. Natomiast obecna promocja na neo również jest pod włos konkurencji, bo wg cennika np 512 kosztuje 66zł/24m-ce ale Tepsa dorzuca promocję promocji 50% ceny na pierwszy rok. Konkurencja więc będzie mogła zakupić hurtem neo 512 za 60% ceny promocyjnej tj. 39,60zł. jak ma skonstuować ofertę, jeśli cena Tepsy wychodzi średnio 49,50zł??

  • 0

    55.  2006-08-08 16:48:18

    arnie: zapewne 60% od średniej wartości.

  • 0

    56.  2006-08-08 17:58:16

    *WitekT- być może, pożyjemy, zobaczymy. Zapewne tepsa łatwo skóry nie odda... :)

  • 0

    57. ~  2006-08-08 18:22:02  host: 217.116.110.186

    Byloby irracjonalne, gdyby tepsa nie chciala akurat teraz zwiazac klientow promocja. Zreszta wszyscy operatorzy to robia. Nie tylko ci co inwestuja w infrastrukture. Zreszta 20zl za umowe dla akwizytora to tez jakas inwestycja z punktu widzenia operatora jako podmiotu gospodarczego.

Dodaj swoją opinię