Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP: absurdalna kara od UKE

TP: absurdalna kara od UKE

WitekT 22 Lutego 2007 12:58

0 0

Telekomunikacja Polska uważa, że UKE nie miał podstaw do nałożenia kary związanej z opłatą za utrzymanie łącza do świadczenia usługi neostrada tp bez telefonu. Podobne stanowisko - zdaniem TP - zajęła Komisja Europejska.

TP odwoła się od decyzji UKE do sądu. Firma spodziewała się tej kary, gdyż jak napisano w komunikacie prasowym - Prezes UKE w ostatnich miesiącach wręcz codziennie zapowiadała ją w mediach. Mieliśmy jednak nadzieję, że regulator uwzględni opinię Komisji Europejskiej i zmieni swoją decyzję.

Opłata za utrzymanie łącza pobierana przez TP przy korzystaniu wyłącznie z usługi szerokopasmowej jest elementem kosztów teleinformatycznych, a nie telefonicznych - argumentuje dawny monopolista. Zgodnie z prawodawstwem i praktyką Unii Europejskiej nie podlega ona regulacji. TP nie może zgodzić się, że jest to istotny element kosztów korzystania z usługi telefonicznej jak chce UKE, bo w tym przypadku w ogóle nie ma mowy o usługach telefonicznych.

UKE chce kontrolować i zatwierdzać regulaminy i cenniki neostrady tp. Komisja Europejska zawetowała ostatnio projekty dwóch decyzji regulacyjnych UKE właśnie ze względu na to, że polski regulator chciał uzyskać - zdaniem TP - niespotykane w krajach Unii kompetencje do ingerowania w usługi broadbandowe TP.
KE radzi, że trzeba zrobić coś dla prawdziwej skutecznej konkurencji i konsumentów, a nie działać na pokaz, by znaleźć się na pierwszych stronach gazet - tak skomentował karę za koszt utrzymania łącza Martin Selmayr, rzecznik komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding, którego TP cytuje w komunikacie prasowym.

Niezależnie od braku podstaw do nałożenia kary jej wysokość jest absurdalna - twierdzi TP. Publiczne deklaracje UKE, że ma ona skonsumować wszystkie zyski uzyskane według Urzędu niezgodnie z prawem, nie przystają do rzeczywistości. Żeby osiągnąć takie zyski TP musiałaby pobierać sporną opłatę przez około 50 lat. Poza tym TP nie zgadza się z argumentacją UKE, że opłata za utrzymanie łącza jest "zawyżona".

Przekazaliśmy UKE raporty dwóch niezależnych audytorów (KPMG i Pricewaterhouse Coopers), które potwierdziły słuszność i prawidłowość skalkulowanych przez TP kosztów - napisano w komunikacie TP. Pytana o nie wczoraj Anna Streżyńska poinformowała, że opierały się one na modelach kosztowych odrzuconych dużo wcześniej przez UKE.

Źródło tekstu: Telekomunikacja Polska     

Dodaj do:
w sumie: 34
 • 0

  15. ~  2007-02-22 16:54:34  host: aayd17.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Podoba mi się tytuł tego artykułu Absurdalna kara od UKE. Jak pokazuje najwcześniejsza historia - więcej pieniędzy w budżecie nie zawsze oznacza większe dobro obywateli. To tylko więcej pieniędzy marnotrawionych przez państwo. Kto tak naprawdę odpowiada za sytuację gospodarczą w naszym państwie? Ci którzy się z pieniędzy budżetowych utrzymują. Dlaczego w Polsce są tak niskie płace i wysokie bezrobocie, o emeryturach nawet nie wspomnę. Tu nie tylko Tepsa jest droga, tu życie jest drogie. Obwinianie firm, za sytuację majątkową obywateli, to tylko szukanie kozła ofiarnego.

 • 0

  16. ~Robert  2007-02-22 17:16:35  host: dtl129.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Konkurencja sie wcale nie zwieksza. Ceny spadaja? NEtia jest tansza? Smiechu warte. A o wiarygodnosci UKE swiadczy najlepiej to, ze sady uwalaja wszystkie ich kary dla tpsy. Zadnej istotnej TP jeszcze nie zaplacila.

 • 0

  17. ~vivo  2007-02-22 17:20:22  host: pc217.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl

  Hehe, ale igrzyska są. A o to w tym wszystkim chodzi. Jest zly uklad, szara siec, ktora trzeba zniszczyc. Uke po prostu realizuje polityke partii rzadzacej.

 • 0

  18.  2007-02-22 17:21:59

  Robert: a możesz podać jakieś konkretne przykłady tych uwalonych kar?

 • 0

  19. ~;p  2007-02-22 17:39:01  host: dyu186.internetdsl.tpnet.pl

  z ta oplata za utrzymanie lacza to przesadzaja :/ ciekawe czemu tej oplaty nie ponosza moze wszyscy klijenci TP...? przeciez majac zwykly abonament tez ktos musi posiadac lacze zeby miec telefon??? skoro mam placic 36.6zl za utrzymanie lacza...to niech mi co miesiac przyjedzie prezes TP i niech mi umyje druta!! zebym widzial ze utrzymuja to lacze :P PS.oczywiscie mam na mysli tego druta telefonicznego co wisi za oknem zeby nie bylo za milo :)

 • 0

  20. ~;p  2007-02-22 17:45:01  host: dyu186.internetdsl.tpnet.pl

  a tak swoja droga na marginesie: TP zawsze chce wydoic z klienta ile sie tylko da wprowadzajac oplaty nie wiadomo za co.... zamiast abonamentu->oplata za utrzymanie lacza. Jak zrezygnuja z tej oplaty to pewnie wprowadza jakas inna bo ci.... sa chyba nienachlani!!. a wedlug mnie zrobili internecik bez zadnych dodatkowych oplatw stylu utrzymania lacza i pewnie nie dosc ze nie placiliby zadnych kar to jeszcze przyciagliby wiecej klijentow ktorzy w koncu mogliby byc zadowoleni ze swiadczonych uslug TP. a tak to wedlug mnie TP ciagle chyba traci klijentow i aby nie ponosic za tym idacych strat finansowych to probuj jakis glupich sztuczek...

 • 0

  21. ~haha  2007-02-22 19:53:50  host: chello084010069189.chello.pl

  Widać jasno jakie jest stanowisko autora tekstu. Można też zapytać o podawanie przykładów na to, że "TP ZAWSZE chce wydoić od klientów ile się da". Jeżeli ktoś czuje się dojony to niech rezygnuje, nikt nikogo nie zmusza do stacjonara lub neostrady. A coś jest tyle warte ile ludzie są skłonni za to zapłacić, a nie tyle ile chce Prezesóóófffna Straszyńska

 • 0

  22. ~Nazeer  2007-02-22 20:55:51  host: acah93.neoplus.adsl.tpnet.pl

  i jeszcze jeden i jeszcze raz sto lat sto lat niech żyje nam... O to w tym wszystkim chodzi - gonić króliczka czy złapać króliczka? Jak długo gazety i TV trąbią o Streżyńskiej i jej krucjacie vs TP tak długo może być spokojna o swój cieplutki etacik... Jak tylko VITwins tudzież waż-bliź-niaki przestaną być zdania że ze Streżyńską im po drodze w UE to nawet smród po niej nie zostanie... (vide Dorn itp) a TP? Dopóki będzie choć jeden człek któremu będzie pasić oferta w końcu komercyjnej firmy tak długo będzie funkcjonować (chociaż przy jednym kliencie to prezes takiej odprawy raczej nie dostanie ;-) )

 • 0

  23. ~alma  2007-02-22 21:58:07  host: bth40.neoplus.adsl.tpnet.pl

  getITright-demagog PISu; z Twoich wypowedzi zieje chamstwem, butą, arogancją, wulgaryzmem; Twoje wypowiedzi obrażają inne osoby; jeżeli chcesz zabierać głos w przedmiotowym temacie proponuje w pierwszej kolejność lekturę PT. Pozdrawiam wszystkich kulturalnych forumowiczów.

 • 0

  24. ~Stefan  2007-02-22 22:16:53  host: agh226.internetdsl.tpnet.pl

  Wyprowadzenie dla odchodzacego prezia ponad 5 milionow zlotych odprawy wcale nie jest kara dla ich Klientow. Zlodziejska logika.

 • 0

  25. ~getITright  2007-02-23 11:36:42  host: chello087206213042.chello.pl

  @alma - demagogu PO ! widzę następny zdołowany z TPsy :D co ? najmniej kompetentnych wyrzucają na pysk i jesteś pierwszy w kolejce ??? a twoja wypowiedź akurat jest na temat i nie zieje od niej chamstwem, dodałbym jeszcze głupotą :D taka rada: naprawianie świata ZACZNIJ OD SIEBIE, a pouczać to se możesz młodszą siostrę :D

 • 0

  26. ~getITright  2007-02-23 11:44:33  host: chello087206213042.chello.pl

  @haha - "TP ZAWSZE chce wydoić od klientów ile się da" no pewnie że tak, wszyscy Polacy o tym wiedzą ! "Jeżeli ktoś czuje się dojony to niech rezygnuje, nikt nikogo nie zmusza do stacjonara lub neostrady." no pewnie i właśnie wszyscy to robią (ja już to zrobiłem) w zeszłym roku pół miliona od was uciekło do konkurencji, w tym pewnie dwa razy tyle ucieknie, przy takiej chamskiej polityce i CIĄGŁYM DZIAŁANIU WBREW I NA ZŁOŚĆ KLINETOM, np. poprzez ustalanie opłaty za utrzymanie łącza na horrendalnym poziomie 36zł, to myślę że odchodzenie od firmy - złodzija (TP) się baaaaardzo nasili, także niedługo twój pracodawca będzie o połowę mniejszy, ciekawe czy wtedy dalej polityka TP będzie brzmiała: nikt nikogo nie zmusza do stacjonarki, nie podoba się to wypad ! bo ja myślę że na kolanach będą błagać i walczyć o każdego klienta, no... ale najpiewr muszą zrozumieć że w Polsce już w każdym miejscu kraju (tak, tak, dzięki Pani Ani i UKE) działa konkurencja !!!

 • 0

  27. ~Nazeer  2007-02-23 23:25:52  host: abyc73.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @getITright - czy ty przypadkiem się Szczygło nie nazywasz? ;-) bo ton wypowiedzi bardzo podobny... ale do rzeczy - 500 tys klientów odeszło z TP, ojej!!! ciekawe dokąd? do Tele2, Dialogu czy może Netii? na całym świecie od 5 czy 10 lat się mówi o mobilnieniu telekomunikacji a ty sie takim drobiazgiem jak 5% spadek ilości klientów TP? Dzidziusiu neostrady - piszę Ci dziś kilka słów prawdy o rynku TAKI EFEKT TO N O R M A L N O Ś Ć ! Ja np. mam zawieszony numer + neo i mi to pasi bo nawet w domu dzwonię z komórki i pewnie nie jestem jakimś ewenementem ;-) TVK mi nie daje żadnych ciekawych alternatyw jeśli chodzi o net a tzw. "radiówki" niech się gonią (np. DSLa 8000 dzieli jeden tu niedaleko na ok 200 klientów po "256"kb/s za 20 zł - nie, dziękuję). Opki BSA? Może za rok czy dwa... Poczekam aż przetestują na Tobie swój serwis ;-) NIKT MI NIE POWIE ŻE BIAŁE JEST BIAŁE A CZARNE JEST CZARNE ;-D hej...

 • 0

  28. ~qbuś  2007-02-26 17:26:25  host: pa135.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl

  @getitright: daruj chlopaku... Ludzie leza do netii a potem sie o serwis nie moga doprosic. Mojej dziewczynie tak netia zamula, ze za tepsa teskni juz. A zglos w netii reklamacje. Gratulacja, powodzenia, krzyzyk na droge!

 • 0

  29. ~b-52  2007-02-26 17:30:20  host: pa151.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl

  Brednie, brednie. Jak slucham ludzi, ktorzy takie bzdury gadaja, ze teps droga, ze zdziera, ze oojojojoj... To mi sie slabo robi. Ludu, przeciez zadne energisy nie placa za lacza! To wszystko utrzymuje tepsa!

 • 0

  30. ~olo  2007-02-26 17:34:12  host: dsc123.neoplus.adsl.tpnet.pl

  b-52 ma racje. Gdyby nie TP, to malo kto mial by net, bo po prostu nie bylo by infrastruktury. Alternatywni operatorzy nia nie dysponuja i nie stac ich na budowe i rozwoj sieci. Dlatego podkupuje transmisje od TP po kosztach za sprawa UKE, a kasuje od klientow takie same ceny.

 • 0

  31. ~olo  2007-02-26 17:34:56  host: dsc123.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Rzuccie okiem na cenniki, przeciez Netia jest tansza o zaledwie pare procent! A koszty ma nizsze o procent kilkadziesiat, jak nie kilkaset!

 • 0

  32.  2007-02-26 17:38:13

  olo: argument o tym, że nie byłoby infrastruktury to uważam za wyświechtany troche. Może by była, może nie - jedno jest pewne, że prościej jest ją odbudowywać niż budować od nowa. Co do kosztów, to trochę ich jednak jest... Pomijając kwestie administracyjne, to obsługa ruchu po własnym szkielecie, stawianie punktu styku, ruch po ATMie, itp. Dopóki nie będzie pełnej rachunkowości regulacyjnej, dopóty nie wiadomo jakie te koszty faktycznie są po obu stronach.

 • 0

  33. ~fotka  2007-02-26 17:39:37  host: pa250.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl

  Bo netie i inne takie zweszyly mozliwosc super zyskow, albo po prostu dogadaly sie z p. Strezynska. Bo tak niestety ta sprawa wyglada. Ona wrecz lobbuje, dziala na rzecz alternatywnych, a wali w tepse. Nie ma mowy o interesie klientow.

 • 0

  34.  2007-02-26 17:42:12

  fotka: interes klientów jest też wtedy, kiedy mają do wyboru więcej niż jedną ofertę TP.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-158-195.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że Play zdąży pokryć własnym zasięgiem całą Polskę do 2020 roku?

Play ma 6000 stacji BTS

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet