Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TP: 200 mln zł rocznych oszczędności dzięki wspólnej sieci Centertelu i PTC

TP: 200 mln zł rocznych oszczędności dzięki wspólnej sieci Centertelu i PTC

WitekT 27 Lipca 2011 10:29

0 0

Telekomunikacja Polska szacuje, że po 2015 roku, dzięki współpracy pomiędzy Centertelem a PTC, zaoszczędzi rocznie 200 mln zł.

W prezentacji TP można odnaleźć potwierdzenie faktu chęci współdzielenia częstotliwości przez Centertela i PTC, o czym pierwszy w wywiadzie dla TELEPOLIS.PL powiedział Piotr Muszyński, wiceprezes ds. operacyjnych. Szerzej o współpracy tych obu operatorów pisaliśmy w felietonie pt. Czy Centertel i PTC odskoczą konkurencji?.




Spółka NetWorks! ma zarządzać 10 tys. stacji obu operatorów i będzie odpowiedzialna za ich obsługę, rozbudowę i utrzymanie, ma także zajmować się negocjacjami kontraktów z dostawcami. Operatorzy mają pozostać właścicielami swoich stacji bazowych i mieć własną strategię w kwestii rozbudowy sieci.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 1

    2. ~mikomas  2011-07-27 10:59:45  host: 31-128-3-9.ip.xcore.pl

    zaoszczędzą trochę kasy, oby tylko użytkownik nie stracił na tym. Bo jak pozabierają niektóre nadajniki to różnie może być. mam tylko nadzieję że mądrze będą to planować

  • -1

    3. ~  2011-07-27 11:13:03  host: z32-08.opera-mini.net

    @mikomas. No jak może być gorzej jak każdemu operatorowi przybędzie po około 3 K stacji bazowych. W dodatku sprzęt będzie nowy o lepszych parametrach zasięgu.

  • -1

    4.  2011-07-27 11:21:13

    Mikromas nikt nie będzie zabierał nadajników.Chodzi o miejscowości w których nadajniki się dublują.Z tych miejscowości nadajnik jednego z operatorów zostanie przeniesiony w miejsce gdzie są białe plamy lub zasięg jest słaby.Nigdy nikt nie mówił że klienci stracą po powstaniu spółki networks.Internauci nie dorabiajcie sztucznych i fałszywych teorii nie mających potwierdzenia i uzasadnienia w faktach.Ja abonent t-mobile liczę na szybki internet w mojej miejscowości i to w niedługim czasie.Mam dosyć edga.Jez żeli chodzi o telefon to dalej mogę rozmawiać w oparciu o gsm.Do rozmów 3G nie jest mi potrzebny.

  • -1

    6. ~  2011-07-27 11:56:47  host: z32-08.opera-mini.net

    @muzzy. To po uruchomieniu wspólnego projektu będziesz mógł korzystać ze stacji Centertela jeśli ten ma taką w centrum Twojego miasteczka. Bo częstotliwości obydwóch operatorów będą nadawane ze stacji każdego z nich.

  • -1

    7.  2011-07-27 12:16:48

    Przenoszenie nadajników z jednego miejsca w inne w tej samej miejscowości ma miejsce nie tylko w t-mobile ale także u pozostałych operatorów.Jeżeli osoba podpisze umowę z operatorem a w miejscu zamieszkania usługa nie jest realizowana w sposób własciwy abonent ma prawo rozwiązać umowę bez kary umownej.Można przejść do innego opertora.Zapis taki widnieje w regulaminie każdego z operatorów.Radze najpierw dokładnie czytać regulamin a póżniej rościć pretensje do operatora.Sam byłem świadkiem w salonie firmowym gdzie abonent rozwiązał umowę ponieważ w swoim miejscu zamieszkania nie mógł korzystać z telefonu(słaby zasięg).Regulaminy świadczenia usług to PODSTAWA przed podpisaniem umowy.To nie jest złośliwość z mojej strony ale dobra rada.

  • -1

    8. ~Mikos  2011-07-27 12:16:53  host: public7115.xdsl.centertel.pl

    Moim zdaniem z takiego rozwiązania płynie więcej korzyści niż ewentualnych zagrożeń, nie można przecież zapominać, że w przypadku modernizacji infrastruktury koszty będą już rozłożone na dwa podmioty, a nie jeden.

  • -1

    9.  2011-07-27 12:23:45

    6#masz całkowitą rację.W razie braku zasięgu jednego z operatorów telefon czy blueconnect zaloguje się do nadajnika drugiego operatora.Celowo nie używam nazw sieci tylko "jeden operator" "drugi operator" bo już byłem posądzany o to że pracuję dla t-mobile m.in. na forach telepolis.

  • 1

    10.  2011-07-27 12:28:49

    Nie mówcie mi tu o korzyściach bo dla klienta końcowego nie za wiele tutaj widzę korzyści z takiego stanu rzeczy. Po pierwsze jeśli połączenie sieci spowoduje, że nadajniki będą się dublować i będą obsługiwały jednocześnie dwóch operatorów - wtedy owszem - będzie to dobre rozwiązanie - ponieważ rozłoży równomiernie obciążenie na stacje bazowe. Ale skoro obie spółki przyznają, że zaoszczędzi im to 200mln złotych to ja bym nie brał pod uwagę tego, że spółki będą intensywnie inwestować. Sprawa będzie taka, że przed inwestycjami oba opertorzy będą się wstrzymywać po prostu łącząc dwie infrastuktury, żeby zmaksymalizować to co w tej chwili posiadają. Z punktu widzenia technologicznego ja bym się tego obawiał, ponieważ oznacza to, że przy złym rozłożeniu ruchu (a to na pewno w wielu miejscach się pojawi) po prostu spadnie przepustowość sieci - bo nikt nie będzie nic inwestował a przecież ilość klientów rośnie a nie ubywa. Jeśli polityka będzie taka, że zdublowane nadajniki będą przenoszone to w inne miejsca to ja widzę sytuację taka, że będzie może lepsze pokrycie zasięgiem, ale przepustowości łączne będą maleć. To jest oczywiście moje zdanie - nikt tutaj dokładnie nie przestawił planu działania takiej konsolidacji.

  • 1

    11.  2011-07-27 12:32:27

    Tak naprawdę w tym całym biznesie chodzi o kasę... I o priorytety korporacyjne. Na rynku tanim (takim jak Polska, lub konkurecyjnym jak w UK) obie sieci (centrale) postanowiły działać razem. I to, że Pan Witucki z Panem Rakovskim opowiadają swoje peany o kosztach/zyskach/cokolwiek, nijak się nie trzyma całości z pukntu widzenia klienta. Po prostu wykonują to, co im każą. Z Bonn lub Arcueil, tak naprawdę nie ma znaczenia.

  • 1

    12. ~muzzy  2011-07-27 13:24:39  host: public-gprs113501.centertel.pl

    @6. Gorzej będzie jeżeli w ramach optymalizacji sieci zniknie nadajnik centertela.... @7 Ja też nie chce być złośliwy ale chyba nie przeczytałeś tego co napisałem po pierwsze: zasięg jest ale nie wszędzie i największe braki są w budynkach(konsultantka wysłała sprawę do działu technicznego który nie stwierdził nieprawidłowości. Po drugie: miejscowość w której pracuje jest inna niż mieszkam(pani sprawdziła że codziennie się loguje do sieci i korzystam z internetu)dodam tylko że nawet tam gdzie pracuje potrafi być przez kilka minut co jakiś czas. Po trzecie: jak sobie wyobrażasz zerwanie umowy internetu mobilnego na podstawie tego że nie ma zasięgu w kilku budynkach? Przecież sieć nie pokrywa całego kraju tylko jakieś 98% więc wychodziłoby na to że wszyscy abonenci mogą zrywać umowy bo gdzieś w bieszczadach nie śmiga im internet. A żeby już wszystko było jasne - kiedy to się stało miałem 1,5 miesiąca do końca umowy więc wypowiedziałem umowę na blueconnecta i dwa telefony. Internet poszedł jak widać do orange a telefony do fioletowego. Więc nie ja na tym straciłem tylko operator.

  • 1

    13. ~  2011-07-27 13:48:30  host: z29-03.opera-mini.net

    kompromis w pisowni widze zostal wypracowany; wyniki Centertela ale sieć Centertelu ;)

  • -1

    14.  2011-07-27 13:59:46

    nnnnnn Muzzy dlaczego nie skorzystałeś z opcji "weż na próbę".Miałbyś 7 dni na przetestowanie usługi.Po tygodniu zwracasz bluecconect i po sprawie.W mojej miejscowości t-mobile działa najlepiej dlatego korzystam z tej sieci.Są osoby u mnie które wzięły plusa i dzisiaj klną na czym świat stoi bo im internet właściwie nie działa.Ja nie chcialem być w tej samej sytuacji i wolałem t-mobile z edge niż nic.T-mobile włączy 3G ok jeżeli np Play włączy 3G szybciej niż t-mobile to po zakończeniu umowy przejdę do Play.Proste.W ogóle mam wrażenie że powstała nagonka na t-mobile i to nie tylko na tym forum.Ważne aby wraz z krytyką poszła merytoryczna dyskusja a tej drugiej coraz częściej brakuje.

  • 1

    15. ~muzzy  2011-07-27 16:24:56  host: public-gprs113501.centertel.pl

    @14 blueconnecta miałem juz dawno przed zmianami w nadajnikach i nie jest to żadna nagonka tylko opis tego co może się stać w niektórych miejscach gdy centertel i ptc zaczną mieszać w nadajnikach.

  • 1

    16. ~  2011-07-27 17:49:49  host: z23-04.opera-mini.net

    WitekT- czy mógłbyś wyjaśnić prosto w jaki sposób będzie ta współpraca wyglądać w praktyce ? To będzie roaming krajowy, podobny do tego w Play, ale dwustronny czy korzystanie z masztów lub radiolinii i sektorów przez dwóch operatorów ? Pytam, bo z felietonu nie dowiedziałem się jednoznacznie. Mateusz z Olsztyna :)

  • 0

    17.  2011-07-27 19:12:24

    16: wszystkie potrzebne informacje masz w tej wiadomości - także link do wywiadu z Piotrem Muszyńskim...

  • 1

    18. ~  2011-07-27 19:42:18  host: user-31-175-200-249.play-internet.pl

    Wszystko ok.. Tylko jak to będzie działać biorąc pod uwagę przeciazenie nadajników w miejscach, gdzie dotychczas oba sie pokrywały a teraz jakiś zostanie usunięty? Nie wiemy tez - czy spółka podejdzie do tematu poznywania sie nadajników inteligentnie, czy pousuwa te, które bardziej sie opłaci. Mam Orange i PTC (oraz play) i w mojej okolicy jest zasięg obu sieci i obie sieci maja nadajniki na tym samym budynku. Zasięg PTC to jedna 'kreska' 2G, a orange to 3 kreski 3G. Prędkość transferu PTC: 87kbps; PTK Centertel ok 1,6Mbps

  • -1

    19. ~  2011-07-27 21:06:39  host: ip95.elektrosat.pl

    To dobry news dla użytkowników i Orange i T-mobile. Taka współpraca na długie lata zaowocuje już gdzieś pisałem. Ciekawe czy T-mobile też zainwestuje w CDMA? Poza tym, trzeba odnowić ofertę mobilnego internetu, jak to robi Orange na przykład chociaż BEW Day by Day, z której skorzystać mogą zarówno klienci indywidualni jak podmioty prawne.

  • 1

    20. ~GoAhead  2011-07-28 13:45:32  host: 87-205-207-73.adsl.inetia.pl

    Wszystko drogi prowadzą do...LTE. Myślę, że priorytetem dla obydwu sieci, które pracują razem nad poprawieniem własnej infrastruktury jest stworzeniem stacji bazowej pod LTE. Rynek mobilnego internetu jak i konsumenci mogą na tej współpracy tylko i wyłącznie zyskać.

  • 1

    21. ~ZICO  2011-07-28 15:06:01  host: abkf90.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Gadać to on sobie może. Rzeczywistość i tak okaże się inna i nie mam tu bynajmniej na myśli większych oszczędności niż zakłada sobie Witucki

  • 0

    22. ~  2011-07-30 19:22:39  host: z11-12.opera-mini.net

    Nikt nigdzie nie wspominał, że będzie to wewnętrzny roam. Ale znaczenia to żadnego nie ma, gdyż obaj operatorzy będą nadawać z tych samych BTSów, więc gdzie będzie jeden z nich będzie i drugi. Konkludując - zasięg będą mieli identyczny.

Dodaj swoją opinię