Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Tokyo2020: medale olimpijskie z recyklingu elektroniki

Tokyo2020: medale olimpijskie z recyklingu elektroniki

orson_dzi 3 Lutego 2017 16:29

3 1

medal olimpijski

Materiały użyte do produkcji medali olimpijskich na Igrzyskach w Tokio w 2020 roku będą pochodzić z recyklingu smartfonów i innych urządzeń elektronicznych.

Do stworzenia 5 tys. medali potrzebne będą dwie tony przetworzonego brązu, srebra i złota. Do uzyskania dwóch ton surowców potrzebnych będzie w sumie osiem ton metalu. Japoński rząd i organizatorzy igrzysk zwrócili się z prośbą do Japończyków o pomoc w zebraniu potrzebnej ilości elektroniki.




Od kwietnia w całej Japonii zostaną ustawione specjalne pojemniki, w których będzie można umieszczać niepotrzebny sprzęt elektroniczny. Akcja ma na celu promowanie stabilności, jedności i zielonego myślenia. Inicjatywa spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród sportowców.

Jak informuje BBC, surowce niezbędne do produkcji medali olimpijskich zawsze były dostarczane przez firmy górnicze. Japonia nie należy do krajów bogatych w surowce naturalne, wiec pozyskanie materiałów do stworzenia medali z recyklingu wydaje się być ciekawym rozwiązaniem. W końcu do Olimpiady zostały jeszcze ponad trzy lata, więc na zebranie materiałów zostało jeszcze sporo czasu.

Źródło tekstu: BBC; wł     
Źródło zdjęć: japanesetranslationservice

w sumie: 16
  • -2

    1. ~  2017-02-03 16:37:49  host: public-gprs375675.centertel.pl

    Na kolejnych igrzyskach należy spodziewać się medali że słomy, puszek i gliny...? :D

    Lewacy to jednak mają zryte berety...

  • 3

    2.  2017-02-03 17:14:43

    1@ Inteligencją nie zabłysnąłeś. Co ci przeszkadza, że metal do produkcji jest z odzysku? To taki sam metal

  • -3

    3. ~Hotelarz  2017-02-03 17:15:35  host: user-94-254-140-147.play-internet.pl

    @1, Gdyby nie unia europejska Polacy też mieli by zryte berety i były ciemnogród.

  • 2

    4.  2017-02-03 18:05:56

    @1
    Masz bluzę polarową z recyklingu, która teraz Ciebie ogrzewa to równie dobrze mogą być medale z recyklingu. Chyba, że masz zastrzeżenia co do ewentualnej "czystości" takiego złota ale to nie złoto dla jubilera czy dla NASA, aby miało spełniać jakieś najwyższe standardy "czystości" lecz dla sportowców na medale za ich sportowe osiągnięcia, a w tym więcej jest prestiżu i uznania dla wytrwałości i włożonej pracy w osiągnięcie danego wyniku niż wartości samego kruszcu użytego do wytworzenia owego medalu.

  • -1

    5.  2017-02-03 18:20:15

    BUCKS - wiemy jak to działa, a raczej powinno działać. Tu chodzi o to, ze oni specjalne pojemniki wystawiają! I to dla mnie jest chore. Zwłaszcza, ze gdzie jak gdzie, ale w Japonii zużytej elektroniki nie brakuje ;-)
    No, chyba że nie mogą strumienia odpadów kierowanych do krajów Trzeciego Świata (gdzie dzieci w ogniskach wypalają wszelkie plastiki, żeby wzbogacić metalową pozostałość) zablokować ;-)

  • 2

    6.  2017-02-03 19:37:58

    świetnie podoba mi się to :)

  • 2

    7.  2017-02-03 20:02:01

    @5, wlo, kiedyś potrafiłeś błysnąć mądrym słowem w komentarzach, dziś zastanawiam się co bierzesz. Przejedź się do tego kraju to wtedy pogadamy. Gdy tam byłem to tak z lekka licząc byliśmy z 50lat wstecz odnośnie techniki i innych rzeczy, nie uważam że obecnie wiele się zmieniło. Japonia z racji zupełnie nikłych zasobów we własne surowce potrafi zbierać i przetwarzać co się da, to nawyk narodowy.

  • -2

    8.  2017-02-03 20:21:11

    Hose - powiem tak... W tej dziedzinie mam niezłe pojęcie bo to bliskie bardzo jest mojemu fachowi, dzięki któremu zarabiam i poczciwie żyję. Orientuję się co robią, co mogą robić w różnych krajach - znam te technologie "z grubsza".
    Szkoda natomiast, ze nie zrozumiałeś o co mi chodzi ;-)
    A chodzi mi o to, ze nie muszą specjalnie zbierać i prosić ludzi o pozbywanie się elektroniki do specjalnie wyznaczonych pojemników oznaczonych logo igrzysk - bo nie muszą. To tylko propaganda. Bo nawet nie edukacja w tym przypadku.
    A co do dzieci afrykańskich... To miał być może nie żart, ale kpina z procedur - bo skoro specjalnie muszą zbierać... Co z odpadami robią teraz, ze nie mają kilku ton złomu metali z odpadów elektronicznych?

  • 5

    9. ~  2017-02-03 20:29:04  host: user-94-254-163-7.play-internet.pl

    No to juz wiemy czym zajmuje sie wlo. Jest złomiarzem zwykłym i tyle.

  • 0

    10. ~  2017-02-04 13:45:25  host: 159-205-151-237.adsl.inetia.pl

    Ciekawe czy z odpadow takze beda nagrody dla politykow i tzw. VIPow. Oczywiscie jest to pytanie retorycznie.

  • 0

    11.  2017-02-04 13:48:18

    w polsce nawet pojemniki z biedronki (przy wejsciu często są kosze na odpady elektroniczne) ludzie potrafią szabrować i "odzyskiwać", u nas by to nie przeszło

  • 0

    12.  2017-02-04 14:22:22

    @11: Ja co najmniej 2 razy widziałem wózek z Tesco- prawie nowy- raz w rowie, a drugi raz na chodniku- około 600 m od Centrum Silesia. Pewnie to nie jest typowa kradzież, bo złomiarze z takim wózkiem by szybko wpadli, tylko ktoś coś kupił dużego, przywiózł do domu i wózek wyrzucił- tak mi się wydaje. Plastikowy żeton czasem za darmo można dostać. Raz zgłosiłem ochroniarzowi że wózek leży w rowie, ale nie wiem co zrobili- nie moja familia.

  • 0

    13. ~Kris  2017-02-04 15:44:44  host: 178.43.182.101.ipv4.supernova.orange.pl

    Świetny pomysł i podejście do tematu. Możemy się od nich sporo uczyć. Oby więcej takich inicjatyw!

  • 0

    14.  2017-02-04 16:45:00

    13 - no. I to nie tylko w kwestii produkcji medali olimpijskich ale i codziennego segregowania odpadów ;-)

  • -2

    15. ~Calm7  2017-02-04 20:54:20  host: 217.96.143.212.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Z odpadów medal jest gó*wno warty !!!

  • 0

    16.  2017-02-04 22:26:16

    bardzo fajny pomysł, nie ma co krytykowac

Dodaj swoją opinię