Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TK Telekom ma nową strategię

TK Telekom ma nową strategię

sirmark 21 Listopada 2007 10:44

0 0

Zarząd Telekomunikacji Kolejowej rozważa podział firmy i wprowadzenie spółki, która ma się zająć usługami dla firm innych niż PKP na giełdę. Warta do 130 mln zł oferta planowana jest na 2009 rok - pisze Gazeta Prawna.

Telekomunikacja Kolejowa (62,3 proc. udziałów ma Ministerstwo Finansów, resztę PKP) przedstawiła wizję rozwoju firmy. To drugi - po Exatelu - kontrolowany przez państwo operator, który w ostatnich dniach zapowiedział samodzielny rozwój. Według wcześniejszych koncepcji polityków obie spółki, a także kilka innych kontrolowanych przez państwo firm telekomunikacyjnych, miały stworzyć kontrolowanego przez państwo Krajowego Operatora Telekomunikacyjnego (KOT).

Nowa strategia zakłada, że w 2008 roku zostanie wydzielona spółka, która zajmie się obsługą klientów spoza grupy PKP (grupa PKP zapewnia ok. 60% przychodów) . W 2009 roku miałaby ona wejść na giełdę i ze sprzedaży nowych akcji (do 30 proc. kapitału) pozyskać do 120-130 mln zł. Te pieniądze spółka miałaby wydać na budowę światłowodowej sieci dostępowej, czyli doprowadzenie światłowodów do budynków i obiektów, w których są siedziby klientów spółki, takich jak administracja państwowa i firmy.
TK Telekom nie odżegnuje się też od wejścia na rynek masowy (usługi telefoniczne i dostęp do internetu z wykorzystaniem infrastruktury Telekomunikacji Polskiej), ale jak zaznacza prezes Maciej Srebro, firma nie jest przygotowana do bycia operatorem rynku masowego.

Spółka nie wyklucza współpracy z nowymi operatorami komórkowymi - Centernet i Mobiland - która miałaby polegać na udostępnianiu im sieci szkieletowej. Możliwe jest zaangażowanie kapitałowe, ale nie za gotówkę. Pewne jest, że firma będzie operatorem przeznaczonej dla kolei sieci komórkowej realizowanej w technologii GSM-R. Sieć ma powstać za pieniądze Unii Europejskiej.

TK Telekom ma ponad 6 tys. km światłowodowej ogólnopolskiej sieci szkieletowej, którą w tym roku unowocześnił, i 22 tys. km kabli miedzianych. W tym roku zatrudnienie w firmie spadło do 2,8 tys. osób.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~Templariusz  2007-11-21 11:23:03  host: staticline23090.toya.net.pl

  Już wiedzę jak wszyscy kochają państwową telefonie :P I jeszcze sprzymierzoną z TP :P

 • 0

  2. ~Uzi  2007-11-21 11:32:32  host: eke98.internetdsl.tpnet.pl

  Mi bardzo podoba sie oferta TK Telekom. I zaluje ze nie moge z niej skorzystac bo w moim rejonie nie maja central. Chetnie bym zamienil TP wlasnie na TK Telekom. I w kwestii telefonu i w kwestii dostepu do netu.

 • 0

  3. ~  2007-11-21 12:24:12  host: 87-205-160-84.adsl.inetia.pl

  Państwowy Dialog, Exatel, Telekomunikacja kolejowa, akademicki Pionier... i wszyscy budują niezależne szkieletowe sieci światłowodowe. Polska to bogaty kraj...

 • 0

  4. ~Artus  2007-11-21 14:11:36  host: c77-31.icpnet.pl

  1. ~Templariusz jesli nikt ci jeszcze togo nie powiedziel to tp nalezy do france telecom.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-153-90.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet