Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Testy systemu lokalizacji w ramach numeru 112

Testy systemu lokalizacji w ramach numeru 112

sirmark 3 Czerwca 2008 17:18

0 0

Jak poinformował wiceminister SWiA Witold Drożdż, system lokalizowania osób dzwoniących pod numer 112 jest już gotowy i przez cały czerwiec będzie testowany.

Testy mają polegać m.in. na szkoleniu w korzystaniu z systemu osób dyżurujących pod numerem 112. Testujemy go, by uniknąć jakichkolwiek nawet najdrobniejszych perturbacji, ale jest już gotowy. Testy dotyczą m.in. umiejętności obsługi systemu lokalizacyjnego po stronie służb - zaznaczył Drożdż i dodał, że chciałby, aby system lokalizacji zaczął działać przed wakacjami.




Podkreślił także, że chce zaprosić przedstawicieli KE, by oni również sprawdzili działanie systemu. Kwestia lokalizowania osoby dzwoniącej pod numer 112 była przyczyną skierowania przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosku o ukaranie Polski.

System lokalizacji - jak zapewnił wiceminister - będzie też nadal doskonalony. Następować ma to do 2010 r. Wtedy też ma powstać system Centrów Powiadamiania Ratunkowego - planowano utworzenie 16 wojewódzkich. Zachowane zostaną natomiast telefony alarmowe służb - 997, 998 i 999 - m.in. po to by nie obciążać nadmiernie numeru 112, który ma służyć do celów ratowniczych, a nie do zgłaszania np. kradzieży.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 15
  • 0

    1. ~  2008-06-03 17:47:58  host: 78.147.7.44

    wiceminister MSWIA (a nie SWIA)

  • 0

    2. ~petern  2008-06-03 18:12:52  host: 33.52.pxs.pl

    jak już to wiceszef MSWiA, nie mówi się minister ministerstwa spraw wew. i admin.

  • 0

    3. ~  2008-06-03 18:20:49  host: 89.248.169.108

    No to beda sobie namierzac, ouuu panie... strach wlaczyc telefon. Do 2010 wiekszosc nowoczesnych telefonow na rynku bedzie mialo GPS-a i z namierzeniem w otwartym terenie nie bedzie problemow - telefon wszystko poda na tacy na zawolanie operatora. Tak samo jak nowoczesne aparaty na jedno klikniecie udostepniaja operatorom cala swoja pamiec (ksiazka, smsy, zdjecia) oraz sa w stanie wlaczyc kamere i mikrofon przekazujac co sie dzieje wokol. Psia mac - najlepsze sa bardzo stare aparaty, wyprodukowane przed 9/11 - tam nie ma tych problemow. Ale teraz Bush powiedzial ze terrorysci czaja sie wszedzie, wiec jest uzasadniona potrzeba inwigilacji kazdego obywatela bez wyjatku.

  • 0

    4. ~  2008-06-03 18:27:34  host: tor-exit.aof.su

    ...oczywiscie sposobow na wykorzystanie danych pozyskanych przez inwigilacje jest kilka. Mozna np odgadywac preferencje konsumenckie i sprzedawac o naszych profilach roznym domokrazcom.

  • 0

    5. ~vari  2008-06-03 18:54:38  host: ekc75.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A radiodostępy G4F TPSA to nawet zadzwonienie pod 112 nie umożliwiają. Przynajmniej w mojej okolicy. Po wybraniu 112 jest komunikat......"nie ma takiego numeru". 997, 998 i 999 łączą prawdiłowo ale......do innego powiatu (i nie jest to sprawa logowania się terminala do odległego BTSa - po prostu gdzieś tam ten cały ruch z DPS1 włazi w sieć no i tamte służby się zgłaszają).

  • 0

    6. ~Chrome_TP  2008-06-03 19:23:44  host: 212.160.172.70

    Vari zgłoś to zarówno na blue linie 9393 jak i do UKE powinno po jakimś czasie pomóc :)

  • 0

    7. ~Piotr  2008-06-03 20:46:00  host: aegu158.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To warto poinformować społeczeństwo, że nr 112 nie jest do zgłaszania kradzieży i innych drobiazgów, bo jakoś do tej pory nikt o tym nie wspomina...

  • 0

    8. ~ukenamuniu  2008-06-03 21:36:28  host: nat-go2-1.aster.pl

    Rozwiązanie tak chwalone mogło już powstać w 2005/6r., tylko nie było wtedy chętnego do zajęcia się sprawą. Jest to dostęp przez www, czyli tzw rozwiazanie przejściowe. Docelowo CPR-y mają pozyskiwać info z CBD/UKE. vari: jakaś aferzasta sprawa, a jak dzwonisz z Orange na 112 to jest OK? Piotr: 112 jest do informowania o pożarze. Jak został wprowadzony i jechały wozy do pożaru, to ludzie dzwonili pod "112" i pytali: Gdzie się pali??

  • 0

    9. ~m.  2008-06-03 22:22:52  host: 195.116.40.252

    a ja mam nadzieje ze WYJDZIE COŚ Z TEGO DOBREGO I POŻYTECZNEGO :)

  • 0

    10. ~RadkoR  2008-06-03 23:22:54  host: host-80-238-106-38.jmdi.pl

    @1: Bzdura. MSWiA - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji a więc Wiceminister SWiA (Spraw Wewnętrznych i administracji). Masz Ministra Spraw Zagranicznych czy Ministra Ministerstwa Spraw Zagranicznych??

  • 0

    11. ~Przemek  2008-06-04 00:14:36  host: h55.in.net.pl

    Niech najpierw zapewnią działanie numeru 112 w całej Polsce. Dwa dni temu usiłowałem się dodzwonić na 112 pod Nowym Sączem i za każdym raze mnie rozłączało, musiałem kręcić 997.

  • 0

    12. ~vari  2008-06-04 08:34:38  host: ejv211.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @6 i @8 : Zgłoszone jako awaria pod 9393 i do UKE (wniosek o przeprowadzenie kontroli). Na razie bez zmian. Nie mam Orange więc nie wiem ale nie do pomyślenia byłoby gdyby nie działało 112 (choc gdyby mi ktoś wcześniej powiedział ,że w G4F miało by nie działać to też bym powiedział, że to nie do pomyślenia).

  • 0

    13.  2008-06-04 09:19:34

    W SE K660i jest aplikacja Google Maps,po jej uruchomieniu pokazuje lokalizację z dokładnością do kilkuset metrów a tel. nie ma gps.Czy ktoś wie skąd bierze namiary?

  • 0

    14. ~  2008-06-04 10:34:53  host: dp003.nj.pl

    Pewnie po BTSach

  • 0

    15. ~ukenamuniu  2008-06-11 09:55:10  host: nat-go2-1.aster.pl

    vari: napisałeś o DPS, więc wiesz o co chodzi. W DPS Twojemu numerowi PSTN/G4F przypisuje się numer źródłowy. Dla tego "źrodła" przy kreowaniu usługi ustala się NKA (numer kierowania alarmowego)dla każdej służby alarmowej, związany z Twoją lokalizacją i obszarem obsługi wywołań. Nie jest prawdą, że w G4F wywołania alarmowe nie działają. Twój przypadek (odosobniony) jest łatwy do sprawdzenia, jeżeli zna się numer krajowy i adres.

Dodaj swoją opinię