Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Testy alternatywnego źródła zasilania BTS-ów

Testy alternatywnego źródła zasilania BTS-ów

sirmark 8 Grudnia 2006 17:22

0 0

Testy przeprowadzone przez Motorolę udowodniły skuteczność alternatywnych źródeł zasilania: energii słonecznej i wiatru. Wyniki badań potwierdziły efektywność obu źródeł energii przy zasilaniu zdalnych stacji bazowych GSM (BTS). Zastosowanie kombinacji ogniw słonecznych i turbin wiatrowych pozwoliło osiągnąć 1200 watów, czyli ilość energii wystarczającą do zasilenia BTS-a średniej wielkości oraz instalacji rezerwowego łącza mikrofalowego.

Alternatywne źródła zasilania stacji bazowych pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacji sieci - wykorzystanie energii słonecznej i wiatru eliminuje potrzebę korzystania z kosztownych w użytkowaniu generatorów.
Na obszarach takich jak środkowa Afryka operatorzy ponoszą olbrzymie koszty związane z zasilaniem elementów infrastruktury - często wynoszą one 2/3 sumy przeznaczonej na działania operacyjne. - mówi Mohammad Akhtar, wiceprezes działu produktów GSM/UMTS w Motoroli. Korzystanie z ekologicznie zasilanych stacji BTS pozwala na obniżenie nakładów operacyjnych, co może mieć kluczowe znaczenie dla operatorów budujących sieci na rynkach rozwijających się.

Trwające rok testy zostały przeprowadzone przez Motorolę w ośrodku GSM w Swindon w Wielkiej Brytanii. W trakcie badań inżynierowie firmy współpracowali z uniwersytetami w Bristolu, Bath oraz Surrey. Testowano wydajność systemu łączącego energię słoneczną i wietrzną, a także działanie baterii, z których pobierana jest energia w wypadku niedostatecznej ilości światła słonecznego lub wiatru.

Źródło tekstu: Motorola     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~Czarek  2006-12-08 17:54:59  host: dla34.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Słuszna koncepcja... kto chciałby gadac przez komórkę przy bezwietrznej, pochmurnej i deszczowej pogodzie. ;>

 • 0

  2. ~  2006-12-08 21:19:30  host: dvz183.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Mogą jeszcze Erę zaangażować do skompego stawiania stacji.

 • 0

  3. ~jojo  2006-12-08 22:48:40  host: ekj122.internetdsl.tpnet.pl

  Ja się cieszę z takich roozwiązań. Ciekawe jak by to się sprawdziło w naszym kraju?

 • 0

  4.  2006-12-08 22:50:18

  Plus, z osiem lat temu chyba, planował rozmieszczenie na tatrzańskich szczytach czegoś w rodzaju zwierciadeł, które miały "odbijać i przenosić" sygnał do niedostępnych dolin. Minęło już trochę czasu i nic z tego nie wyszło...

 • 0

  5. ~  2006-12-09 21:53:41  host: ecl106.internetdsl.tpnet.pl

  tylko jedno ale, jaki będzie koszt budowy masztu potrafiącego utrzymać niemałe śmigło i baterie słoneczne.

 • 0

  6. ~ss  2006-12-10 15:34:00  host: gate.krotoszyn.kaskada.net

  taaa w króliczek jambo w afryce mieszka.... tam maja +50 o 12 i slonca pod dostatkiem to i tak stacja moze klimatyzacje dla dzwoniacego zasili :D

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-235-183.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Zmiany dotyczące bezpieczeństwa w systemach Apple'a to:

Apple utrudni użytkownikom lajkowanie na Facebooku

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet