Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Testy 3G 900 MHz na Węgrzech

Testy 3G 900 MHz na Węgrzech

LuiN 22 Stycznia 2008 13:12

0 0

We współpracy z Ericsson-em, węgierski operator Pannon rozpoczął testy sieci 3G pracującej w częstotliwości 900 MHz. Od komercyjnego startu usług, operatora dzielą jedynie decyzje regulatora rynku.

Sieci 3G oparte o niższe częstotliwości, aniżeli powszechnie stosowane 2100 MHz, są rozwiązaniem przyszłościowym. Nadajniki o tych częstotliwościach mają znacznie większy zasięg, sam zaś sygnał skuteczniej dociera do wnętrz budynków. Daje to znacznie niższe koszty pokrycia dużych obszarów zasięgiem 3G, względem rozwiązań tradycyjnych.




Pierwszą siecią 3G pracującą w tym zakresie częstotliwości jest fińska Elisa, szerzej pisaliśmy o niej w tej wiadomości. Prace nad uruchomieniem sieci 3G 900 MHz trwają również w Australii, Portugalii i Francji.

Źródło tekstu: cellular-news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1. ~Paweł  2008-01-22 13:19:13  host: staticline18467.toya.net.pl

    3G na 2100 MHz to jakaś pomyłka. Dlaczego u nas tego nie testują?

  • 0

    2.  2008-01-22 13:26:49

    Ja mam pytanie, czy producenci telefonów będą musieli wypuszczać nowe słuchawki z obsługą UMTS 900 MHz czy np mając telefon UMTS z obsługą częstotliwości 2100 (oczywiście obsługujący zwykłe częstotliwości 900/1800) też będzie można bez problemu korzystać z UMTS 900MHz?

  • 0

    3. ~  2008-01-22 13:35:48  host: c61-15.icpnet.pl

    a co z umts 850, czy to to samo co oznaczenie "900" ???

  • 0

    4.  2008-01-22 13:52:53

    PingNoMore: musisz mieć UMTS 900.

  • 0

    5. ~xyz  2008-01-22 14:09:47  host: 77-253-150-41.adsl.inetia.pl

    Telefony z UMTS 900 pewnie można policzyć na palcach jednej ręki. Bez sensu że od razu na starcie nie wprowadzili UMTS 900 jako standard . Ja jestem tylko ciekaw jaka jest różnica w zasięgu miedzy UMTS 2100 a UMTS 900 np na otwartej przestrzeni w km, no i czy kiedyś sieć Play da mapki pokrycia zasięgu z własnych nadajników, a nie tylko Plusa. A jak by w Play się zainteresowali UMTS 900 to ze słuchawkami było by krucho i pewnie drogie by były. A przy okazji czy przy UMTS 900 przypadkiem bateria dłużej nie trzyma ?

  • 0

    6. ~  2008-01-22 14:12:25  host: 87-205-172-135.adsl.inetia.pl

    Co za niekonsekwencja - To po co robili umts 2100 ? A czemu nie używają pasma 850 ? Obecnie wszystkie telefony na świecie mają umts 850/2100 tylko 6121c ma umts na 900mhz , jakie zalety ma umts2100 wzgledem 900 ? Jeśli żadnych to po jakiego ciorta robili to pasmo 2100.

  • 0

    7.  2008-01-22 14:17:52

    6: nie zrobili UMTS (słowo U rozwija się jako Universal) na 850 MHz, bo nie wszędzie na świecie, a nawet w Europie, te częstotliwości są wolne. To nie takie proste skoordynować zarządzanie częstotliwościami we wszystkich krajach. UMTS zaczęto projektować w okolicy 2000 roku, czyli 8 lat temu. Teraz pomalu nadchodzi zmierzch sieci GSM, dlatego pojawiają się plany migracji na 900 MHz, która to częstotliwości w wielu krajach świata była dotychczas zajmowana właśnie przez sieci 2G. Zaletą pasma 2,1 GHz względem 900 MHz jest szerokość pasma, a dokładniej - co za tym idzie - pojemność. UMTS był projektowany głównie z zamysłem pokrywania obszarów zurbanizowanych.

  • 0

    8. ~neon  2008-01-22 14:32:23  host: w3cache.wignet.pl

    No przydało by sie na 900 mhz stawiać UMTS ale tu znowu telefony nie obsługują UMTS 900. OPY by zaoszczędziły na stawianiu BTSóW. Ale pewnie dużo zależy jak zwykle od UKE... Vodafone rulezzz i Orange.... LOL

  • 0

    9. ~xyz  2008-01-22 14:51:31  host: 77-253-150-41.adsl.inetia.pl

    WitekT: piszesz, że pomału zaczyna się zmierzch GSM. Ale ciągle powstają nowe telefony tylko na GSM bez UMTS pewnie zanim w jakimś kraju zdecydują się na wyłączenie GSM minie jeszcze dobre 10 do 15 lat. Za dużo ludzi ma tylko telefony GSM, do tego w wielu krajach mimo prac nad UMTS 900 to UMTS 2100 ma już dosyć duży zasięg i ciągle się powiększa. Albo będzie taka sytuacja, że w jednych krajach będzie UMTS 900 a w innych tylko dobże rozwinięta UMTS 2100, lub też mieszane sieci UMTS 2100/900 natomiast standardem kompatybilnym do roamingu na świecie będą sieci GSM. Tylko ciekaw jestem jak będzie w USA tam nic się nie słyszy o jakim kol wiek rozwoju UMTS zawsze mnie to zastanawiało?

  • 0

    10. ~  2008-01-22 15:09:00  host: acvy37.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czekamy w Polandii na 900 !!!

  • 0

    11.  2008-01-22 15:29:39

    xyz: nowe telefony GSM pojawiają się praktycznie tylko na totalnie lowendowej półce kierowanych do krajów rozwijających się, gdzie jedyną sensowną ekonomicznie siecią jest GSM, która dopiero jest praktycznie budowana. Standard GSM nie jest praktycznie już w ogóle rozwijany - to, co jest teraz na półkach u producentów to wszystko, czego można oczekiwać w najbliższych latach. I myślę, że nie 10-15 lat, a 5-10. Pierwsi wyłączą Skandynawowie, potem Europa Zachodnia. Głównie ze względu na to, że tamte sieci są starsze od naszych o dobre 5-6 lat, czasem nie będzie się opłacało wymieniać sprzętu, który już się zużył/zamortyzował, tylko w to miejsce wstawić UMTS 900...

  • 0

    12. ~znawca  2008-01-22 15:48:18  host: atropos.tpi.pl

    Tak naprawdę nie wiadomo w jakim kierunku rozwinie się technologia. Nie należy też zapominać o rozwoju Wi-Fi oraz WiMax (WiBro). Jedno jest pewne nowe telefony muszą oferować coś nowego aby skusić i przyciągnąć klienta. Będą mieć z pewnością duże ekrany dotykowe, system operacyjny Symbian lub Windows Mobile, łącze Wi-Fi, moduł GPS, czyli to co w tej chwili ma np. Nokia N95, ale też ceny tych telefonów będą się obniżać.

  • 0

    13. ~quzo  2008-01-22 16:18:38  host: chello087206146160.chello.pl

    moim zdaniem za 10-15 lat to wogole niebedzie gsm ani umts tylko bedzie wimax i rozmowy beda jak przez skypa

  • 0

    14. ~putt  2008-01-22 16:24:15  host: nat-243-2.man.bydgoszcz.pl

    podobno nawet nie idzie prowadzic wideorozmowy przez umts 2100 gdy telefon jest w budynku. wiec jak sie ma pojemnosc sieci w umts 2100 do tego? nie mozna sobie wideorozmawiac w duzym miescie? po prostu zenujace

  • 0

    15.  2008-01-22 17:18:04

    14; mówisz że ściany zatrzymują obrazki?? ;-) Nie wiem jak wasze ale moje bez problemu przechodzą przez ściany ;-)

  • 0

    16.  2008-01-22 17:18:18

    ***xyz-jak to w USA nie ma UMTS-u? W sieci AT& T Cingular UMTS działa w paśmie 850/1900 MHz. ***putt-nie powtarzaj plotek, wideorozmowy w budynku jak najbardziej działają!

Dodaj swoją opinię