Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Test narkotykowy w postaci aplikacji na smartfona

Test narkotykowy w postaci aplikacji na smartfona

sirmark 11 Czerwca 2013 14:30

5 3

werule Trzech studentów Politechniki Gdańskiej opracowało aplikację na smartfony pozwalającą wykryć obecność narkotyków w organizmie człowieka. Działanie testu narkotykowego opiera się na analizie ludzkiego oka i odszukiwaniu w nim anomalii typowych dla osób, które zażyły środki odurzające.

Badanie opiera się na analizie oka, a następnie wykrywaniu w nim anomalii spowodowanych zażyciem narkotyków. Całość jest niezwykle prosta w obsłudze. Jedyne co jest potrzebne do wykonania pomiaru to telefon z wgraną aplikacją, który następnie należy przyłożyć do oka. Cały proces trwa kilka sekund, co w porównaniu z dotychczasowymi testami narkotykowymi jest bardzo dobrym wynikiem. Aplikację można wykorzystywać wielorazowo - opowiada Karol Stosik, reprezentant politechnicznej drużyny.




Chodzi dokładnie o ocenę rozmiaru źrenicy w zależności od panujących wokół warunków, w tym reakcji na bodziec świetlny. Poza tym aplikacja analizuje również kolor białek ocznych. Twórcy pracują również nad kolejnymi metodami weryfikacji . W lipcu młodzi inżynierowie zaprezentują swój pomysł - Modern Drug Test podczas światowego finału konkursu technologicznego Imagine Cup w Petersburgu. O 300 tysięcy dolarów (łączna pula nagród) rywalizować będzie 305 młodych innowatorów.

Karol Stosik, Paweł Nowakowski i Mateusz Nowak tworzący drużynę WeRule na co dzień studiują na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Karol Stosik w ubiegłym roku zajął drugie miejsce na Imagine Cup w Australii. Wówczas jurorów zachwyciła aplikacja ZZ Braille Reader, która pozwala osobom niewidomym czytać na telefonie ebooki, notatki i wszelkiego rodzaju teksty. Młody inżynier startował w konkursie indywidualnie.

Źródło tekstu: Politechnika Gdańska     

Dodaj do:

Tagi: konkurs | politechnika gdanska

w sumie: 18
  • -1

    1. ~...  2013-06-11 14:44:08  host: 178-36-196-111.adsl.inetia.pl

    Bardzo niebezpieczna impreza. Bardzo ryzykowne i jakieś takie... lekkomyślne. Podniecenie, alkohol i wiele innych czynikow wywołuje podobne reakcje. Koleżanka może tak zareagować na testującego, a testujący zamiast umówić się z nią na randkę, stwierdzi: brałaś prochy. I ten przykład nie jest z sufitu.

  • 1

    2. ~T27  2013-06-11 14:47:55  host: inz234.internetdsl.tpnet.pl

    Narkotyki są złe i powinny być zakazane. Super że takie aplikacje powstają. W szkołach dzieci powinny być sprawdzane. Zresztą uważam ze w szkole dzieci nie powinny używać telefonów komórkowych. Niech rodzice dzwonią na sekretariat w gardłowych sprawach.

  • -2

    3.  2013-06-11 14:50:59

    poziom aplikacji to gdzie moje ***

  • -1

    4. ~mkkot  2013-06-11 15:29:02  host: ip-94-42-47-75.multimo.pl

    To nie może podawać wiarygodnych wyników, no sorry.

  • 3

    6. ~T.  2013-06-11 15:56:58  host: static-62-233-216-82.devs.futuro.pl

    Ciekawe, chętnie przetestuje aplikację z różnymi substancjami, takimi jak np. niewyspanie, zmęczenie czy może alergia na pyłki. A tak na serio, ciekawe jaka skuteczność będzie takiej aplikacji. Wyobrażacie sobie, podchodzi policjant, wyciąga biało-niebieski telefon z napisem Policja i mówi "Proszę patrzeć się w obiektyw i nie mrugać do momentu usłyszenia sygnału dźwiękowego" x D

  • 3

    7.  2013-06-11 16:18:49

    Ciekawe jak testowali tę aplikacje ;)

  • 0

    8. ~Sharly  2013-06-11 16:36:31  host: gw.casus.com.pl

    Naturalnie, genetycznie mam powiększone źrenice - i co z tym fantem aplikacja zrobi? Będę rasowym ćpunem? Oczywiście ludzie tacy jak ja to oczywiście odsetek ale tech. rodem z sci-fi nigdy nie zastapia np. morfologii,prawda?

  • 1

    9. ~Octopus  2013-06-11 16:37:59  host: tor18.anonymizer.ccc.de

    Jak to jak .. skutecznie :))

  • -1

    10. ~  2013-06-11 23:23:16  host: ip-78-30-111-227.free.aero2.net.pl

    @8, z pewnością policja weźmie tę apkę zamiast testów krwi. Zamkną Cię niedługo za posiadanie, bo w końcu do tego to zmierza.

  • 2

    11. ~  2013-06-12 06:02:06  host: v41-04.opera-mini.net

    "Jedyne co jest potrzebne do wykonania pomiaru to telefon z wgraną aplikacją" JESZCZE POTRZEBNY JEST APARAT

  • 1

    13. ~Marcus  2013-06-12 09:49:47  host: 212.160.172.70

    @11 Tu się zgodzę bez dobrego aparatu to nawet kodu kreskowego się nie odczyta, a co dopiero źrenicy. Jeszcze jak uwzględnione jest od panujących wokół warunku, już ja to widzę np. w trybie nocnym xD

  • 1

    14. ~pro  2013-06-12 10:01:48  host: 81.219.84.18

    już nie będzie można mieć większych zrenic ( niezależnie z jakiego powodu)

  • 0

    15. ~sucker killah  2013-06-12 12:54:40  host: 89-77-176-219.dynamic.chello.pl

    hehe widzę że na portalu technologicznym który przespał takie wydarzenie jak E3, nie zauważył premier nowego XBOXa i PS4, przynajmniej jedna rzecz działa bez zarzutu - jak za czasów Gomułki - cenzura, usunięto mój komentarz @12, dlatego że jednoosobowemu urzędowi cenzury - WitkowiT, się nie spodobał, ponieważ taka jest ZAWSZE motywacja cenzury, osobiste widzi mi się komucha/cenzora... Ten portal już od dawna jedzie na dawnej, dobrej opinii, która kiedyś była zasłużona, od dłuższego czasu nie za bardzo wiem po co tutaj wchodzę - po to żeby przeczytać trzy newsy dziennie , ba zeby to były newsy, zazwyczaj są to materiały reklamowe umieszczane tu w trybie "wytnij-wklej", a teraz motywacji do wchodzenia tutaj mam jeszcze mniej. Za to miłą chęcią blokuje reklamy i zawsze na moich ustach pojawia się uśmiech kiedy widzę komunikat żebrający o wyłączenie reklam na telepolis, takiego wala :D

  • 0

    16.  2013-06-12 13:06:12

    sucker killah: z żalem stwierdzam, że zachowujesz się jak 10-letnie dziecko - "ha! włączę adblocka i nic mi nie zrobicie". Niestety, to głównie Twoje komentarze zaniżają poziom tego serwisu, dlatego czasem są kasowane. A jeszcze próbujesz nam mówić o czym mamy pisać... Chyba Ci się trochę role pomyliły. Piszemy o tym, co uważamy, ze jest ważne i związane z telekomunikacją - Xbox i PS4 w tym nurcie się nie znajdują. Tu o tym nie przeczytasz, ale przecież jest tyle innych miejsc, gdzie o tym piszą - niedoinformowany jesteś? Ktoś Ci blokuje dostęp do tych informacji? Ech, właściwie to szkoda to nawet komentować...

  • 0

    17. ~sucker killah  2013-06-12 13:40:26  host: 89-77-176-219.dynamic.chello.pl

    Oczywiście że mówię wam o czym macie pisać i nie próbuje, tylko mówię, to czy tego słuchacie to inna sprawa, ale ja nie potrzebuję Twojej zgody na to żeby mówić komuś że wykonuje złą robotę. Są inne miejsca i w polskim internecie i w światowym które prowadzą serwis na poziomie i nie pomijają najważniejszych informacji w świecie technologii od wielu lat, tłumacząc to potem pokrętnie, że to nie pasuje do ich profilu chodź inne podobne informacje już pasują. Swoją drogą to widzę że jestem tutaj bardzo ważną osobą skoro moje komentarze są tak istotne że zaniżają poziom całego serwisu :D A adblocka włączam za kare - nie potraficie dostrzec ważnych w świecie technologii informacji i najbardziej radykalnie z całego polskiego internetu internetu cenzurujecie komentarze, w dodatku kompletnie arbitralnie, za to wchodzę na ten portal, choć coraz rzadziej, generuję ruch na waszych serwerach a wy z tego nie macie jednego grosza, bo na to zasługujecie! Zakończę stwierdzeniem że to chyba Ty pomyliłeś swoją role - bo to nie jest tak że Ty jesteś tutaj pan na włościach a czytelnicy są chłopami pańszczyźnianym, ja też mogę się jako czytelnik czegoś domagać a jak moje wymagania nie są spełniane, to powziąć pewne działania i myślę że nie jestem w tym postępowaniu odosobniony. Lepiej zacznij szanować swoich klientów i zmień swój stosunek.

  • 0

    18.  2013-06-12 13:47:55

    Ani czytelnicy nie są chłopami pańszczyźnianymi, ani my nimi nie jesteśmy. Każdego traktujemy tak, jak on traktuje nas. Nie chcemy i nie będziemy pisać o Xboksie i PS3, bo nas to nie interesuje. Nie zależy nam na pisaniu o wszystkim, co elektroniczne - mamy jasno ustalony profil. Nie każdemu pasujemy. Tobie nie - nie ma problemu. Ale ani my nie mówimy Ci, że masz nas czytać codziennie, ani Ty nam nie mów o czym mamy pisać... Jeżeli uważasz się za ważną osobę, bo zaniżasz poziom komentarzy, to nie wiem jak to skomentować poza stwierdzeniem, że po prostu Ci współczuję. Załóż swój portal, poczytaj komentarze takie, jak Twój, przez kilka lat, to sam nas doskonale zrozumiesz. Na razie stać Cię tylko na teoretyzowanie.

  • 0

    19.  2013-06-12 13:55:08

    Witek, ale o telewizorach byś coś napisał... Mój stary Elemis po raz kolejny myśli, ze go naprawię... Ale zgodnie z obietnicą - do następnej awarii gościu tylko - muszę kupić owy - co kupić, jak żyć?

  • 0

    20. ~...  2013-06-12 16:26:16  host: 159-205-42-111.adsl.inetia.pl

    @sucker killah wybacz, ale kogo obchodza zabawki w rodzaju X0 czy PS4? Tu jest vortal GSMowy, a nie rozrywkowy. Co do innych Twoich argumentów nie wypowiadam się, bo nie moja dyskusja. @wlo za grosze da sie kupić na Allegro kineskopowce Philips czy JVC w stanie wręcz idealnym. Ludzie się pozbywają bo kupują LCD/plasme.

Dodaj swoją opinię