Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Termin ostateczny - 10. października

Termin ostateczny - 10. października

WitekT 14 Września 2005 15:55

0 0

URTiP nie ma zamiaru przekładać terminu wdrożenia usługi przenośności numeru dla operatorów komórkowych. W przypadku opóźnień może sięgnąć po kary finansowe wobec operatorów.

Trwa postępowanie Komisji Europejskiej przeciwko Polsce z tego tytułu. Komisji nie interesuje to, że w naszym prawie jest zapisana taka usługa, tylko kiedy ona będzie dostępna dla abonentów - powiedział Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy URTiP.

Na początku roku Urząd wraz z operatorami wypracował harmonogram wdrożenia tej usługi w Polsce. Zakładał on, że 10 października powinno rozpocząć się jej pilotażowe uruchamianie. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości.




We wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrywał skargę jednego z operatorów komórkowych - Polkomtela, który chce przesunięcia terminu wdrożenia tej usługi argumentując, że Urząd nie określił jednolitych warunków technicznych. Sąd ma wyrok ogłosić za dwa tygodnie.

Prawo nie daje Urzędowi możliwości określenia warunków technicznych. Tak naprawdę URTiP mógłby ograniczyć się w swoich działaniach tylko do wyznaczenia terminu wdrożenia usługi, jednak tak nie zrobił; razem z operatorami starał się wypracować wspólną metodę świadczenia tej usługi - podkreślił rzecznik Urzędu.

Dodał, że jeżeli sąd odrzuci skargę Polkomtela, to Urząd w przypadku niewprowadzenia usługi przenoszenia numerów może skorzystać z możliwości nałożenia na operatorów kar w wysokości do 2% ich przychodów w ubiegłym roku. Według niego, nałożenie kar nie nastąpi od razu, bo najpierw Urząd musi wskazać, że doszło do naruszenia prawa, i zażądać jego usunięcia.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 8
  • 0

    1.  2005-09-14 17:03:18

    Powiem tyle. Według mnie nie jest to dobry pomysł o przenosności numerów. Uniemozliwi to korzystanie w sposób swiadomy z np. Darmowych wieczorów i wekendów w plusie, poniewaz nie będzie wiadomo do jakiego operatora dzwonimy na 100%.Do tej pory dzwoniąc na przykładowy numer 601xxxxxx wiemy że dzwonimy w ramach usługi DWIW do własnej sieci, a po 10 października nie będziemy mieli tej 100% pewności, i przez własnie takie niepotrzebne komplikacje mozemy się narażac no bardzo duze rachunki.

  • 0

    2.  2005-09-14 17:05:47

    pyp: wystarczy, że dzwoniąc wewnątrzsieciowo usłyszy się przed połączeniem sygnał a'la strefa plus - wiesz o co mi chodzi? :)

  • 0

    3.  2005-09-14 18:44:35

    To jaka technologie w koncu wybrali na wdrozenie tego rozwiazania?

  • 0

    4.  2005-09-14 18:54:20

    to jest bardzo dobra zmiana!!! teraz trzeba bedzie walczyc o klienta bo czesto ludzie sie bali zmiany numeru (mi by bylo w kazdym razie ciezko poinformowac blisko 100 osob o tym, ze zmienilem siec). a co do darmowych wieczorow i tym podobnych uslug..co to za problem zapytac sie na poczatku rozmowy w jakiej sieci rozmowca ma telefon??? odrazu bedziemy wiedzieli na ile mozemy sobie pozwolic..a jak ceny pojda w dol to na pewno na wiecej niz teraz:)

  • 0

    5. ~curtny  2005-09-14 19:16:51  host: cache-dtc-ac06.proxy.aol.com

    najbardziej chore jest to ze bedac abonentem trzeba znac prefixy wszystkich opow,a prefixow coraz wiecej. zasmiecanie umyslu. w usa teraz mam abo 50$, za dwie sluchawki,miedzy nimi free, 700minut/m-c, w dwie strony liczy,wieczory 9-7 i weekendy free do wszyskich w calym kraju, gdybym sie spytal z jakiego operatora ktos korzysta,wyszlo by ze z glowa chyba cos mam nie tak,co to kogo obchodzi??no i ta "przenoszalnosc" bez zadnego problemu!!

  • 0

    6.  2005-09-14 19:31:10

    WitekT:Może się wstyd przyznać ale zabardzo nie kumam :)Może chodzi o to że szybko pojawia się sygnał który słyszymy jak czekamy na połaczenie ? :)

  • 0

    7.  2005-09-14 19:33:40

    pyp: nie - przed sygnałem wołania są 2 głośne, specyficzne, wysokie dźwięki. Wtedy abonent wie czy dzwoni jeszcze ze strefy (tanio) czy już spoza niej. :)

  • 0

    8.  2005-09-14 22:26:59

    ja te strefe to mam w calym miescie prawie ;) ...a mowia ze tylko z malego obszaru ;) a mi "pyka" z 80% obszaru miasta tak naprawde :))

Dodaj swoją opinię