Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ten rok też w Polsce będzie gorszy niż zeszły dla producentów

Ten rok też w Polsce będzie gorszy niż zeszły dla producentów

WitekT 27 Listopada 2008 10:31

0 0

Sprzedaż telefonów komórkowych w tym roku spadnie. Nie zdarzyło się to nigdy wcześniej. Część analityków twierdzi, że rynek już się nasycił. W ubiegłym roku Polacy kupili około 10 mln telefonów komórkowych - pisze Rzeczpospolita.

Tomasz Moś, analityk GfK Polonia spodziewa się, że w tym roku sprzedaż telefonów komórkowych spadnie o 3-5%. Wojciech Wasilewski z Samsunga myśli podobnie i wskazuje, że już w pierwszej połowie roku popyt był słabszy.

Rynkowe trendy są jeszcze słabo wyczuwalne, więc specjaliści różnią się w ocenie przyczyn minirecesji. GfK Polonia twierdzi, że rynek się nasycił. Przedstawiciel Samsunga doszukuje się przyczyn w spowolnieniu gospodarczym, choć przyznaje, że w pierwszej połowie roku - która była dla branży najgorsza - jego symptomy były w Polsce słabo wyczuwalne. Zaznacza jednak, że Samsung - jak inne wielkie koncerny - przygotowuje się na spadek popytu w nadchodzących latach.
Zdaniem Wasilewskiego, dzięki mocnemu złotemu zaawansowane telefony były bezprecedensowo tanie. Aktualne osłabienie złotego, jego zdaniem, nie może się jednak nie odbić na rynku - nie tylko bezpośrednio na decyzjach zakupowych konsumentów, ale również na polityce operatorów komórkowych, którzy subsydiują telefony i sprzedają razem ze swoimi usługami. Zdaniem firmy badawczej IDC w III kwartale tego roku sprzedaż telefonów na całym świecie spadła do 299 mln sztuk, czyli o 3,2%. Szerzej o obrazie globalnego rynku pisaliśmy w tej wiadomości.

Nawet największy światowy producent - Nokia - prognozuje, że w tym roku zostanie sprzedanych 1,24 mld telefonów - o 20 mln mniej, niż zakładał na początku roku.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1.  2008-11-27 10:57:03

  A więc telefony zdrożeją:(

 • 0

  2. ~art-go.pl  2008-11-27 11:14:26  host: apn-77-113-171-161.gprs.plus.pl

  Powodów jest kilka. I tak już drogie, a nawet bardzo drogie telefony u operatorów. Ceny przy umowach na 24 miesiące przy niższych taryfach niewiele różnią się od cen w sklepach typu Saturn, Electroworld czy MediaMarkt, w których to można kupić słuchawkę bez SimLocka. Druga sprawa to umowy na dwa lata. Nigdy nie kupiłbym telefonu za np.500pln u opa z umową na 24 m-ce. Kolejna sprawa (dotyczy naszego "pięknego" kraju), szary obywatel nie kupi sobie nowej słuchaweczki jak Państwo co jakiś czas funduje mu podwyżki gazu, prądu, wody, art. spożywczych itd. Myślę, że zachłyśnięcie się telefonią komórkową już minęło i teraz ludziska patrzą bardziej z w/w powodów na możliwość obniżenia cen połączeń nawet kosztem braku możliwości zakupu nowego aparatu. Wiem po sobie bo przez kilka lat uzbierało mi się kilka słuchawek, które są sprawne i zalegają w szufladzie ponieważ z końcem umowy decydowałem się na nowy telefon. Teraz juz nie prędko będę zmieniał :)

 • 0

  3. ~homo_googleticus  2008-11-27 11:43:07  host: 89.108.200.4

  Te wyniki to apel do producentów: przestańcie pakować na PLrynek złom przeznaczony dla V świata!

 • 0

  4. ~olo  2008-11-27 14:29:22  host: acnn141.neoplus.adsl.tpnet.pl

  A może właśnie jest to apel: wróćcie do praostych telefonów, bo to co produkujecie teraz, to połowa ludzi nie umie obsłużyć... a jeśli już nawet umie, to jest to nie wygodne... i dlatego zamiast kupować nowy fon ludzie zostają ze starym i dobrym??

 • 0

  5. ~PiŁa  2008-11-27 16:35:49  host: docsis-unk.nat.tvk.wroc.pl

  Ponad 2 lata temu kupiłem SE j220i. Mogę dzwonić, odbierać telefony i sms-ować. Ma słownik t9. I to prawie mi wystarcza!!! Na internet w telefonie szkoda mi marnować oczu. Aparat foto-co za jakość zdjęć?! Nie lubię chodzić ze słuchawkami w uszach po ulicy. Kupiłbym nowy telefon tylko wtedy, gdyby miał oprócz dzwonienia i sms-owania: -możliwość wpisania oprócz czyjegoś telefonu, także i adresu -radio -monitor czarno-biały, gdyż na tym kolorowym w słońcu niczego nie widać -system głośnomówiący Może ktoś z Was zna taki telefon?

 • 0

  6. ~Dominik Wójcik  2008-11-27 23:51:43  host: inet20909ng-3.eranet.pl

  Do: #5 Piła Chyba tak: Motorola W181, albo W161 albo coś koło tego. To jest model z 2008 roku wyposażony w radioodbiornik FM, czarno-biały wyświetlacz 128x128. Jak z adresami? Nie wiem.

 • 0

  7. ~PiŁa  2008-12-01 21:58:05  host: docsis-unk.nat.tvk.wroc.pl

  Niestety, nie ma książki adresowej. Mają ją chyba tylko te lepiej wypasione. Więc poczekam. Ale dzięki za chęć pomocy. Zaciekawił mnie słownik iTap, który jest w tych motorolkach. Moja przyjaciółka ma telefon z czymś takim i bardzo sobie chwali. Po dłuższym czasie używania, uważa że jest lepszy niż T9.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-159-91-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz nową ofertę dla biznesu w sieci Play?

Play wprowadza nowe oferty dla klientów biznesowych

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet