Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TELKO.in: WiFi w pociągach będzie płatne

TELKO.in: WiFi w pociągach będzie płatne

WitekT 23 Stycznia 2014 13:02

9 12

PKP Intercity i T-Mobile Polska zawarły dzisiaj formalnie umowę o współpracy, będącą konsekwencją rozstrzygniętego w grudniu ubiegłego roku przetargu na dostarczenie pasażerom Intercity dostępu do internetu i usług multimedialnych.




Na mocy tej umowy w ciągu 3 miesięcy T-Mobile zainstaluje hotspoty w 30 wagonach Intercity, a w ciągu kolejnych 9 miesięcy w następnych 270 wagonach.


W umowie jest opcja na jeszcze 150 wagonów pendolino. Jeżeli T-Mobile zdecyduje się zaopatrzyć je w usługę, to zasięg WiFi będzie dostępny w mniej więcej 1/3 naszego taboru. Nie potrafimy jeszcze ocenić, jaka to będzie liczba osób, ponieważ jeszcze nie ustaliliśmy priorytetowych tras. Oczywiście, będą to nasze główne połączenia, w tym trasy zagraniczne. W ciągu roku Intercity przewozi ponad 30 mln pasażerów - powiedział Marcin Celejewski, (od wczoraj) prezes zarządu PKP Intercity.


Wspomniane trasy to Trójmiasto-Warszawa-Katowice/Kraków, Szczecin-Poznań-Warszawa, Poznań-Wrocław-Katowice-Bielsko Biała, Warszawa-Wiedeń-Villah, Warszawa-Praga, Warszawa-Berlin oraz Warszawa-Kolonia-Amsterdam.


Zaopatrujemy pociągi Intercity w WiFi w ramach barterowej umowy w zamian za powierzchnię reklamową, jaką dysponuje PKP Intercity. Na początku dostęp dla wszystkich pasażerów będzie za darmo. Kiedy zakończymy wdrożenie zastanowimy się nad dalszą strategią dla tej usługi. Ja kształt jest po naszej stronie, przy czym jesteśmy zobowiązani do zapewnienia darmowych usług dla minimum 10% pasażerów. Z pewnością w tej grupie znajdą się klienci sieci T-Mobile - powiedział Miroslav Rakowski, prezes zarządu t-mobile, podczas konferencji prasowej.


Operator musi zagwarantować dostęp minimum 1,5 Mb/s pomiędzy terminalem a hotspotem. Dosył sygnału do hotspota będzie realizowany przede wszystkim w mobilnej sieci t-mobile.


Od strony jakości usług zakładamy, że klient T-Mobile - po wejściu do wagonu i zalogowaniu do hotspota - powinien nie zauważyć różnicy pomiędzy jakością transmisji w porównaniu z siecią mobilną. To spore wyzwanie z powodu znacznego zagęszczenia terminali w jednym miejscu - powiedziła Miroslav Rakowski. Technologię mobilnych hotspotów dostarczy T-Mobile brytyjska firma Nomad Digital.


Poza dostępem do Internetu, T-Mobile udostępni w wagonach Intercity webowy serwis wideo z filmami (40 pozycji), serialami (15 pozycji) i programami dla dzieci (10 pozycji). Multimedia udostępniane będą z serwerów wideo instalowanych w każdym wagonie.


Wartość wdrożenia usług T-Mobile ocenia na ponad 80 mln zł. Dzisiaj projekt ma dla operatora charakter głównie promocyjny. Dlatego nie przesądzona jest sprawa przyszłych opłatach za dostęp. Podobne jest podejście Intercity, które walczy o pasażerów na trasach międzymiastowych.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: pkp intercity | t-mobile

w sumie: 50
  • Ten komentarz został ukryty.

    -7

    34. ~  2014-01-23 15:48:55  host: n05-10-01.opera-mini.net

    wszystkopowinno być za darmo i wszyscy powinni pracować za darmo,a jak wszystko byłoby za darmo to nie byłoby limitów :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    35. ~  2014-01-23 15:52:11  host: n05-10-01.opera-mini.net

    5 zeta za 5 minut,płaćcie jak chcecie mieć net w szczerym polu jak będą wam spawali pociąg

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    36. ~On.  2014-01-23 16:25:26  host: n09-04-06.opera-mini.net

    Polska,mieszkam w Polsce.....zastanawiam sie zawsze kto tu komentuje najczęściej... jestem pierwszy raz i ja...Globalna marka inwestuje duze pieniadze w nowe technologie-Polacy "nie bedzie dzialalo!" "trzeba placic!" " tylko 1,5Mb/s!" Kolej robi cos innowacyjnego- Polacy " drogie bilety" "nie bedzie chetnych!" itp....Ludzie,kazda inwestycja jest pod okreslony target i widocznie Wy nim nie jestescie w tym biznesie uwzglednieni! Sa osoby,ktore zaplaca i beda korzystaly i sa,ktore nie zaplaca.Jednych stac na Mercedesa a innych na Citroena.Po co glupio komentowac??ja nie skomentowalbym,ze bedzie WiFi np w samolotach platne bo nie latam!No ale Polska,ponarzekajmy jeszcze, ze wciąż się rozwijamy....

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    38.  2014-01-23 16:48:02

    I tak nie używam PKP. Taniej, czyściej i bezpieczniej jest podróżować samochodem.

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    39.  2014-01-23 16:49:32

    @37 czemu niby miałoby być w cenie? Internet nie jest potrzebny w pociągu każdemu. Po za tym mimo wszystko dzisiaj wiele osób ma plany telefoniczne z pakietem, który im wystarcza również w podróży, po co mają płacić dwa razy za to samo? Kto chce to skorzysta płacąc dodatkowo. A - z tymi permanentnymi opóźnieniami też się mylisz. Nagłośnili ostatnio jedno czy dwa gigantyczne opóźnienia i już lament narzekaczy podczas gdy codziennie na torach są setki składów.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    40. ~  2014-01-23 16:51:36  host: n07-05-07.opera-mini.net

    A będą rozdawane darmowe startery tmobile'a?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    41. ~rough  2014-01-23 16:53:27  host: 89-77-236-210.dynamic.chello.pl

    @20 - przecież płacisz za BILET! Przyjęło się że Wi-Fi udostępniane jest albo za darmo żeby przyciągnąć klientów, albo za zakup usług/towarów dostaje się dostęp (np. w mcdonalds) ale czegóż się spodziewać po wycinku komuny w IIIRP - PKP... ciekawe czy ten przetarg rozstrzygał pan co lubi zegarki?

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    42. ~rough  2014-01-23 16:57:31  host: 89-77-236-210.dynamic.chello.pl

    @36 - "Ludzie,kazda inwestycja jest pod okreslony target i widocznie Wy nim nie jestescie" NIKT nim nie jest, to jest tak beznadziejna oferta (płatne Wi-Fi w płatnym pociągu) że dosłownie nikt nie będzie z tego korzystał... tak na marginesie, niesamowite że na tym forum zawsze znajdzie się jakiś jełop który broni wysokich cen, opłat za coś co wszędzie na świecie jest za darmo itp.

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    43. ~Roman  2014-01-23 17:45:42  host: 89-75-56-147.dynamic.chello.pl

    Trochę nieprzemyślane wydawanie pieniążków. Każdy aktualnie może nabyć pakiet internetowy za niewielką sumę. Wątpię, żeby ludzie za to płacili.

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    44. ~Roman  2014-01-23 17:49:25  host: 89-75-56-147.dynamic.chello.pl

    Zaczyna mnie jedynie martwić fakt, że ten projekt zjadł sporo funduszy, a ktoś to musi teraz spłacić. Ceny biletów w górę?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    45.  2014-01-23 18:49:14

    @42 no właśnie nie wszędzie na świecie jest za darmo. http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15324604,Internet_w_pociagac h_PKP_Intercity__Pierwszy_rok_za.html przeczytaj ostatni akapit :) ICE w Niemczech to najdroższe możliwe połączenia, TGV we Francji raczej też do najtańszych nie należą. W takich pociągach nic dziwnego, że internet może być za free, ale płacisz za niego w odpowiednio wyższej cenie biletu... Osobiście znam tylko jedne koleje państwowe (słowo klucz), które oferują darmowe wifi - koleje irlandzkie. Tylko tam sieć kolejowa jest mówiąc wprost - skromna. To raptem 1900km (wliczając tory Irlandii Północnej), do 22 tys. w Polsce trochę im brakuje...

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    46.  2014-01-23 18:58:31

    To ma sens na dużych trasach, przy prędkościach 200-300 km/h, gdzie teoretycznie możemy mieć problemy z zasięgiem. Przy dużej ilości pokonywanych tuneli, wiaduktów itp. Ale póki co, to chyba niewielu się na to rzuci, mając już własny pakiet internetowy, a i prędkość pociągów pozostawia wiele do życzenia.

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    47. ~  2014-01-23 20:05:14  host: n07-05-08.opera-mini.net

    Ja będziecie ściśnięci, że nikt nawet do toalety nie przejdzie w drodze do Zakopanego. Jak poczekacie 2 godziny na jednej stacji, bo inny pociąg musi przejechać po waszych torach i ma opóźnienie. Potem wy macie opóźnienie - efekt domina. Jak wysiądzie zasilanie w pociągu i ogrzewanie, lub staniecie w polu bo ktoś ukradł trakcje. Jak fetor toalet i detergentów będzie się roznosił po całym pociągu, a jedyna wolna miejscówa to przy toalecie. Jak przy takich warunkach konduktor jeszcze poprosi o bilety do kontroli - wtedy sobie zapuścicie Wi-Fi i włączycie świnkę Pepe.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    48. ~ole  2014-01-23 20:17:26  host: 87-206-142-5.dynamic.chello.pl

    @41 w przetargu brało udział 5 firm. W3 oraz Netia i Trecom (robi hotspoty dla mcdonalds). Koszty projektu są ogromne a nie da się na nim zarobić. Jestem zdziwiony ze ktokolwiek się zdecydował na złożenie oferty. Widocznie T-mobile ma na to jakiś marketingowy pomysł. A ludzie z IC powinni mega nagrody dostać za to ze pozyskali takie rozwiązanie do pociągów za darmo.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    49.  2014-01-23 20:37:17

    @48 i pewnie dlatego będzie to rozwiązanie płatne. Nikt nie daje nic za darmo.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    50. ~MacMaciek  2014-01-23 20:53:28  host: 89-68-72-140.dynamic.chello.pl

    Co prawda dawno pociągiem nie jechałem. Ale zwykle zasięg był dość nierówny w czasie jazdy, bo prędkość bo buda. Do tego jak sie dołoży VPN to raczej pracować w sieci korporacyjnej sie nie daje. Czyli do czytania telepolisa może niekoniecznie ale jak Wam się 5 razy VPN rozłączy to może jednak warto ekstra dopłacić. No i teraz pytanie za darmo czy za kasę. Ponieważ nie ma nic za darmo wiec za darmo oznacza, że płacą wszyscy: babcia dziadek, rodzina jadąca na wczasy. Jak płatne to znaczy płacą tylko Ci co muszą/chcą reszta nie. Czyli jeżeli nie widzę sensu korzystania z usługi powinienem być za tym, żeby była płatna.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    51. ~  2014-01-23 22:15:12  host: n07-05-08.opera-mini.net

    W rozmowach brało udział 5 podmiotów, a ostatecznie ofertę złożyła tylko T-Mobile. Inni stwierdzili, że gra nie warta świeczki?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    52. ~  2014-01-23 22:28:34  host: 93.154.190.149

    miroslav, bramborze, wracaj do czech.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    53. ~tylko_pytam  2014-01-24 09:52:15  host: apn-5-60-203-238.dynamic.gprs.plus.pl

    1. czy był przetarg na tą usługę? 2. kto negocjował warunki cenowe? 3. dlaczego sieć z takimi kiepskimi parametrami jak T-mobile?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    54.  2014-01-24 12:13:27

    Jezei klientowi ma si eoplacac niekorzystanie z wlasnych pakietow danych, to pewnie dadzą za wifi opcje w doplacie do biletu typu 5zł inaczej nie ma to sensu

Dodaj swoją opinię