Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TELKO.in: Regulacje nie mogą obniżyć wartości pasma

TELKO.in: Regulacje nie mogą obniżyć wartości pasma

Ł.D. 5 Grudnia 2013 15:00

4 0

Dzisiaj Komisja Transportu, Telekomunikacji i Energii Rady Europy debatowała nad propozycją rozporządzenia o jednolitym rynku, jaki we wrześniu tego roku przedstawiła Komisja Europejska.

Z całej materii tego projektu Rafał Trzaskowski podkreślił (i nie komentował) problematyki ochrony konsumenta i zasady neutralności sieciowej. Zwrócił uwagę, że Europa wciąż boryka się z problemem wzrostu gospodarczego, jak również, że nowy pakiet powinien mieć, jako jeden z głównych celów, stymulowanie inwestycji. Co, według ministra, szczególnie ważne jest dla Polski.

Trzeba pamiętać, że poszczególne rynki telekomunikacyjne mają swoją specyfikę. W przypadku Polski jest to na przykład inny niż gdzie indziej koszt i opłacalność wdrażania usług szerokopasmowych nowej generacji - mówił minister Rafał Trzaskowski.

Pośród godnych uwagi, ale wymagających doprecyzowania, pomysłów komisji europejskiej wymienił np. zasadę prostego dostępu do krajów rynków telekomunikacyjnych.

Widzimy ewidentne korzyści z takich ułatwień, ale też chcemy wiedzieć, czy np. nie promują wybranych operatorów i jak w takich warunkach ma działać zasada nadzoru nad rynkiem - mówił Rafał Trzaskowski.

Jednolite zgłoszenie telekomunikacyjne (prawo działania na wszystkich rynkach unijnych po zgłoszeniu u dowolnego regulatora krajowego), może jego zdaniem - zamiast uprościć - powiększyć koszty i obowiązki.

Rafał Trzaskowski wspomniał również o kwestii harmonizacji widma radiowego (ustalenia jednolitych zasad i harmonogramu wykorzystania pasma), jako dobrym pomyśle. Pod warunkiem, że w praktyce nie obniży wyceny zasobów radiowych i nie będzie faworyzować najsilniejszych graczy na rynku.
Projekt rozporządzenia był przez większość państw komentowany, jako słuszny, co do celu, ale... Najczęściej krytykowane było potencjalne wzmocnienie siły Komisji Europejskiej kosztem lokalnych ciał regulacyjnych oraz rządów krajowych po wprowadzeniu pakietu, czy też promowanie największych operatorów kosztem lokalnych przedsiębiorców. Kilka krajów wskazywało, że ujednolicenie zasad ochrony konsumenta w zgodzie z propozycją Komisji może oznaczać dla ich obywateli pogorszenie sytuacji. Inne, że ujednolicenie warunków rynkowych może doprowadzić do wzrostu cen.

Podczas dyskusji nie padła ani razu kwestia formy prawnej, jaką przewiduje Komisja Europejska dla nowego pakietu regulacyjnego. Rozporządzenie, jakie proponuje, ma moc wiążącą we wszystkich krajach od razu w chwili przyjęcia. Dyrektywa natomiast wymaga procedury dostosowania prawa krajowego (co np. ostatnio w Polsce zajęło 4 lata).

Z całej dyskusji rozumiem, że na pryncypium ochrony konsumentów jest powszechna zgoda, podobnie jak na zasadę neutralności sieciowej. Pewne wątpliwości budzi natomiast m.in jednolite zgłoszenia telekomunikacyjne, czy nowe zasady roamingu międzynarodowego. O tym trzeba będzie dalej rozmawiać, aczkolwiek chciałabym przypomnieć, że pakiet ma charakter całościowy. To nie jest menu, z którego państwa członkowskie mogłyby dobierać rozwiązania wedle swojego uznania. Chcę także podkreślić, że nie jest celem Komisji - a takie zarzuty słyszę - zezwolić na powstanie rynkowych oligopoli największych operatorów - powiedziała na zakończenie debaty komisarz Neelie Kroes, główny promotor propozycji pakietu regulacyjnego.

Wyraziła ona również nadzieję, że projekt pakietu w uzgodnionym z Radą kształcie może wrócić pod obrady Komisji Transportu, Telekomunikacji i Energii w lutym przyszłego roku, a w kwietniu trafić już pod obrady Europarlamentu.

Zobacz: Webcast z posiedzenia Komisji Transportu, Telekomunikacji i Energii Rady Europy

TELKO.in to serwis z Grupy TELEPOLIS.PL, który zajmuje się biznesową i prawną stroną telekomunikacji. Jego start planowany jest na początek 2014 roku.

Źródło tekstu: Rada Europy     

w sumie: 5
 • 0

  1. ~Jan Meyn  2013-12-05 15:23:12  host: 67.213.218.72

  "Regulacje nie mogą obniżyć wartość pasma" - poprawić na "wartoś_ci_". Chyba że miało być "Regulacje nie móc obniżyć wartość pasmo" ;)

 • 0

  2. ~  2013-12-05 15:27:57  host: 77-253-132-84.adsl.inetia.pl

  Tak się zastanawiam, czy ten pan coś potrafi poza ładnym pozowaniem do zdjęć...

 • 0

  3. ~mirekb  2013-12-05 23:24:59  host: public-gprs516428.centertel.pl

  lepszy niz michal b. na 100%..ciekawe czy kiedykolwiek dojdzie do tego ze umowa/ugoda ze sferia ujrzy realnie swiatlo dzienne?michal b i tak pojdzie do ue gdzie zona w 2014..narazie niezle mowi jednak po owocach go poznamy

 • 0

  4. ~Namakon  2013-12-06 15:35:04  host: 81.219.84.18

  "Chcę także podkreślić, że nie jest celem Komisji - a takie zarzuty słyszę - zezwolić na powstanie rynkowych oligopoli największych operatorów - powiedziała na zakończenie debaty komisarz Neelie Kroes" A ja jestem baleriną i zasuwam w baletowej kiecce po dachu pałacu kultury...

 • 0

  5. ~  2013-12-06 23:30:56  host: bfb113.neoplus.adsl.tpnet.pl

  "wymienił np. zasadę prostego dostępu do krajów rynków telekomunikacyjnych. " to w końcu do krajów czy do rynków?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-156-85-167.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Optymalna liczba obiektywów dla tylnego aparatu fotograficznego w smartfonie to:

Pixel 3 XL będzie inny niż poprzednicy - oto nowe zdjęcia smartfonu

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet