Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TELKO.in: Nie będzie moratorium na nowe oferty TP

TELKO.in: Nie będzie moratorium na nowe oferty TP

Ł.D. 19 Grudnia 2013 10:30

6 0

Na początku bieżącego miesiąca operatorzy alternatywni (czyli realnie rzecz biorąc: Netia) za pośrednictwem Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji wniosła do Urzędu Komunikacacji Elektronicznej o zawieszenie testów zawężania marży i ceny przez nowe oferty detaliczne Telekomunikacji Polskiej. Bez skutku.

Od kilkunastu miesięcy altneci utrzymują, że obecna praktyka regulacyjna powoduje, że sprzedaż detaliczna na bazie usług hurtowych WLR, BSA i LLU się nie opłaca, ponieważ UKE akceptuje nowe oferty rynkowe TP ze takimi stawkami, że altnetom nie sposób z nimi konkurować. Kluczem dla nich jest nie tyle sama stawka za usługi hurtowe, ile różnica w stosunku do detalicznych cen TP. Jeżeli jest niewielka, to nie ma szans na stworzenie konkurencyjnej wobec TP usługi, która pokryłaby koszty operatora alternatywnego i dała mu choć niewielka marzę. Od 2009 r. UKE stosował test marży uwzględniający dane kosztowe operatorów alternatywnych (ang. margin squeeze, MS), ale od pewnego czasu częściej stosuje tzw. test ceny (ang. price squeeze, PS) oparty tylko na danych kosztowych Telekomunikacji Polskiej. To jest jednym ze źródeł sporów.

W lipcu bieżącego roku UKE przystąpił do modyfikacji zasad działania usług regulowanych publikując projekt Stanowiska Prezesa UKE ws. kontroli obowiązków na rynkach detalicznych. Konsultacje zakończyły się we wrześniu, ale na tym sprawa na razie się zatrzymała.

Problemy z jakimi altneci zgłaszają się do UKE wykraczają zresztą poza sam problematykę tego stanowiska. Dlatego już kilka miesięcy temu KIGEiT rozpoczął robocze spotkania z pracownikami UKE w ramach tzw. stolików, które miały szukać sposobu na zaradzenie ich problemom. Poza kwestią zawężania marży i cen, chodzi również o procedury w ramach których TP informuje o planowanym wprowadzeniu na rynek nowej oferty hurtowej i detalicznej (tzw. proces time-to-market, TTM). Zdaniem altnetów oferty hurtowe w dojrzałej i akceptowalnej formie trafiają na rynek zbyt późno skutkiem czego oni nie mogą na czas wystąpić ze zbudowanymi na ich podstawie ofertami detalicznymi. Stoliki jednak - zdaniem operatorów alterantywnych - do niczego nowego nie doprowadziły. Po ostatniej listopadowej sesji spotkań zwrócili się zatem do UKE, że skoro nie można ustalić zasad, skoro stanowiska ws. kontroli nie można się spodziewać wcześniej, niż na koniec stycznia 2014 r., to w takim razie do tego właśnie czasu UKE powinien wstrzymać procedurę akceptowania nowych ofert TP.

Operator narodowy, zasłaniając się brakiem wiedzy na temat wniosku KIGEiT, nie chce mówić, czym potencjalnie groził im ten postulat. Można podejrzewać, że... niczym szczególnym. Chociaż ostatni kwartał, a zwłaszcza okres przedświąteczny, to żniwa dla operatorów, to jednak oferty na ten czas TP przygotowała i przeprocedowała przed UKE dużo wcześniej. Tak, czy inaczej UKE wnioskowi KIGEiT - o symbolicznym w sumie znaczeniu - i tak odmówił (nie pierwszy zresztą raz).
- Sam fakt prowadzenia obecnie prac nad zmianą stanowiska do testów MS/PS nie oznacza, że testy w obecnym kształcie nie funkcjonują prawidłowo - mówi Magdalena Gaj, prezes UKE. - Konieczne jest systematyczne aktualizowanie treści tego dokumentu, co nie powinno to być jednak interpretowane jako słabość dotychczasowych procedur, ale jako naturalna konsekwencja zmieniającej się sytuacji na rynku i konieczności odzwierciedlenia tych zmian - dodaje szefowa UKE. Wedle propozycja KIGEiT pozbawiona jest uzasadnienia.

Nie zmienia to faktu, że projekt stanowiska ws. kontroli w pewnej części spotkał się z aprobatą KIGEiT. Między innymi jeżeli chodzi o przeprowadzanie testów cen w formie normalnego postępowania administracyjnego, czy jeżeli chodzi o porównawcze badanie kosztów usług nieregulowanych, które TP coraz częściej pakietyzuje z usługami regulowanymi. Zdaniem altnetów, to uniemożliwi operatorowi narodowemu manipulowaniem hurtowymi i detalicznymi cenami tych usług.

W innych kwestiach metodologicznych KIGEiT ma jednak odmienne od UKE zdanie. Poza tym chciałby być dopuszczany do testów ofert TP na zasadzie strony, bo dzisiaj może uczestniczyć, tylko zwracając się do UKE w trybie żądania dostępu do informacji publicznej.

Upraszczając: spór miedzy operatorami sprowadza się do tego, iż altneci dążą do takich zasad usług hurtowych, które umożliwią im skuteczną walką o abonentów TP w jej własnej sieci bez konieczności budowania swojej. TP robi wszystko, aby im to legalnie uniemożliwić. UKE natomiast musi wyważyć interesy obu stron. Publikacja stanowiska ws. kontroli pokaże, na ile to się urzędowi może udać.

TELKO.in to serwis z Grupy TELEPOLIS.PL, który zajmuje się biznesową i prawną stroną telekomunikacji. Jego start planowany jest na początek 2014 roku.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: kigeit | netia | uke

w sumie: 13
 • 1

  1. ~  2013-12-19 10:46:41  host: 77-254-88-69.adsl.inetia.pl

  Przecież alternatywni się nie starają... Na takim BSA Netia od dawna zaciera różnice pomiędzy sobą, a ofertą Orange. Tak, cenowo jest już bardzo blisko, więc zrezygnujemy z tego, co nas wyróżniało - umów przechodzących na czas nieokreślony. To "logika" Netii, odkąd wprowadzili automatyczne odnawianie umów. Podobne wątki mona ciągnąć dalej. Wcześniejsza sytuacja była chora, alternatywni mieli zbyt długi czas "wakacji", gdy UKE blokowało TP ze zjazdem cenowym ofert... Może by tak alternatywni wzięli się za jakieś inwestycje, co? Środków z UE jest masa, jest z czego brać, tylko to znacznie trudniejsze...

 • 0

  2. ~tkubon  2013-12-19 10:56:42  host: ip-37-209-146-226.free.aero2.net.pl

  Z alternatywnych jest obecnie chyba tylko Netia najbardziej rozpoznawalna. Nikt jej nie broni budować swojej sieci (Najlepiej GPON) i olać infrę TP

 • 0

  3. ~  2013-12-19 11:42:50  host: 83.218.117.82

  dzwoniłem ostatnio do netii z zapytaniem czy planują tak ogólnie mieć własną infrastrukturę czy była z miejscowości 80 tyś-100tyś mieszkańców. Odpowiedzieli jasno i wyraźnie NIE! - działamy na infrastrukturze orange i nikt nie myśli o tym by to zmienić. To chyba powinno UKE dać do myślenia i nakazać Netii budować własną infrastrukturę - w innym przypadku zakazać korzystać z infrastruktury dawnej &TP czyli orange obecnie...

 • 1

  4. ~Brk!  2013-12-19 12:00:06  host: ip52-2.devices.net.pl

  Bo po prostu Netia nie może już konkurować ceną zbytnio to wielki żal. Niech w końcu zaczną konkurować jakością usług i jakością obsługi klienta - ale to nie do pomyślenia jeśli chodzi o Netię bo tam się liczą słupki akcjonariuszy.

 • 1

  5. ~  2013-12-19 12:38:07  host: user-46-112-163-107.play-internet.pl

  Trzeba było myśleć podczas prywatyzacji TP i sprzedać Francuzom tylko detal. Natomiast infrastrukturę zostawić w rękach Państwa. Tylko takie jasne oddzielenie byłoby sprawiedliwe dla wszystkich operatorów. Ale na to już za późno.

 • 1

  6. ~mirekb  2013-12-19 13:25:48  host: public-gprs515059.centertel.pl

  @5 az sie dziwie ze w demokratycznym kraju jak pl nie powlasl jeszcze film o prywatyzacji tp..emil wąsacz(minister skarbu),grazyna piotrowska oliwa(urzednik panstwowy),anna streżyńska (uokik)..tajne załączniki gwarantujące pozycję domunującą.Pan Wojtek Jabczyński ma zapewne gotowy scenariusz odpowiedzi na podobne kwestie ;-)co do cen tp to stacjonarny bije rekordy-brak minut na komókowe to celowe działanie by napędzac bsa/wrl i miec kase z hurtu

 • 0

  7. ~Punk  2013-12-19 14:40:08  host: 176.100.195.85

  Odzywa się jak zwykle Netia czyli największa pijawka na rynku detalicznym. Nie chce im się budować infrastruktury, to wolą ciągnąć od innych za darmo, a najlepiej jakby jeszcze im za to płacili. Nie bronie TP czyli Orange bo oni też są nie lepsi i też nie modernizują swojej infrastruktury, ale Netia już przegina z żądaniami. Ktoś powinien im nosa utrzeć.

 • 1

  8. ~amigo  2013-12-19 15:01:53  host: 80.72.44.64

  2- jakby tak każdy miał budować swoją sieć w dzisiejszych czasach to by zginą na starcie ponieważ potrzeba nie setek milionów ale miliardów złotych na taką sieć. Nie wspomnę o milionach papierków i pozwoleń, które trzeba uzyskać. U nas w Polandi nie ma kultury budowania sieci. Ja mieszkam w małej miejscowości i u nas jak powstała lokalna kablówka obecnie Multimedia to budowała sieć podziemną, a inni operatorzy walili naziemna. Dziś jak widzę na niektórych ulicach po 2-3 linie na oddzielnych słupach to aż by się chciało wziąć koparkę i to wszystko pozrywać. Jak chciano wyłączyć z TP sieci kilka lat temu to ktoś mocno protestował, a dziś sam Orange by chętnie się tej sieci pozbył. Jakby wszyscy złożyli się na budowę jednej wielkiej sieci to koszty by mieli małe i jakość by była rewelacyjna ale jak to w biznesie bywa każdy widzi swój interes.

 • 0

  9. ~tkubon  2013-12-19 18:22:33  host: apn-46-169-53-234.dynamic.gprs.plus.pl

  amigo: A jednak w Twojej małej miejscowości opłacało się multimedii i 2 innym operatorom położyć swoje kable? Co to użytkownika końcowego interesuje ile kosztuje operatora doprowadzenie druta do domu. Mnie interesuje ile i za co chce sieć pieniądze. Dostarczanie netu i często paru innych usług w pakiecie to biznes, a nie działalność charytatywna. Wszelkie próby budowania jednej wielkiej państwowej sieci prowadzą do tego, że taka sieć będzie kilka razy droższa niż ta, którą wybuduje prywatna firma, nawet jak idą dwa kable koło siebie. Biurokracja i to ile osób chce się nakraść na państwowym powoduje to, że jest 1. wolno, 2. drogo, 3. byle jak, albo w najlepszym razie akceptowalnie. Rozwój powoduje konkurencja i tyle.

 • 0

  10. ~konio  2013-12-19 19:03:17  host: aggx20.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Tylko sieć TP została zbudowana za pieniądze ludzi, którzy za przyłączenie do niej musieli płacić nie małe pieniądze! A potem przez lata płacili za jej utrzymanie też całkiem sporo! Obecnie jest to prywatna firma, której też jesteśmy zmuszeni płacić za utrzymanie. Czemu tej kwoty najzwyczajniej nie wliczą w cenę usługi? Bo okazało by się że za internet w opcji do 10Mb/s (gdzie słowo DO oznacza równie dobrze 1Mb/s) płaci się nie 49zł tylko 79zł. To wszystko oznacza, że może to być najdroższe 1Mb/s świadczone klientowi indywidualnemu w Polsce bez możliwości reklamacji i roszczeń wobec operatora! Netia tylko dopasowała się do sytuacji na rynku. A budowa infrastruktury, która będzie się dublować jest bez sensu. Tak jak ktoś wyżej napisał infrastruktura powinna należeć do Państwa, bo jest ważna dla jego bezpieczeństwa i funkcjonowania! I nie było by problemu kto ma inwestować, itp.

 • 0

  11. ~elf  2013-12-19 22:56:12  host: user-188-33-107-225.play-internet.pl

  @ 10. "Czemu tej kwoty najzwyczajniej nie wliczą w cenę usługi?" Ta kwota wliczona jest już w cene abonamentu za telefon. Jak Ty chcesz to zrobić? Wliczyć ją jeszcze raz w cene neta? To ludzie którzy mają stacjonarny w Orange czy WLR w innej firmie płaciliby podwójnie? Druga sprawa to infrastruktura. Rzeczywiście w wielu miejscach nie ma sensu jej dublować, a jak jest już zdublowana to tylko lepiej dla konkurencji. Mamy programy budowy sieci światłowodowych m.in za środki UE. Będą światłowody, można współpracować, trzeba podłączyć ostatnią milę bo inaczej po co je budować? Taka Netia powinna być zniechęcona do łatwego żerowania na sieci Orange i przymuszona do inwestycji, inaczej światłowody będą niepotrzebne. Same samorządy nie poradzą sobie z tym, a każdy operator może partycypować w kosztach np. z Orange zamiast liczyć, że ci położą, a później UKE da nam dostęp za grosze.

 • 0

  12. ~gollum  2013-12-20 23:45:52  host: cek114.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Narodowy operator infrastruktury skazany jest na porażkę. Ewolucja sieci idzie w radiowy dostęp bo jest cenowo bezkonkurencyjny i bardziej elastyczny. Na kablach czy światłowodach pozostanie szkielet i duże firmy głównie ze względu na stabilność a nie prędkość łącza. To jednak będą tak niewielkie ilości w porównaniu do obecnej sieci dostępowej, że trudno będzie mówić o infrastrukturze, a prędzej o szkielecie, który już istnieje i działa sobie dobrze. Taki operator zawłaszczy sieć i zanim zacznie działać to uschnie w sposób naturalny. Pozostanie tylko kolejny pusty potworek biurokracji ze stołkami dla nierobów kolegów przy korytach.

 • 0

  13. ~Rafal  2013-12-23 08:12:18  host: public-gprs517342.centertel.pl

  Podpisałem umowę z Orange na internet dla firm 40Mb, kilka miesięcy później wprowadzili widełki, miałem 15Mb, teraz ledwo 10 stabilnie działa, muszę przycinać łącze żeby się nie zatkał modem (coś co wyświetla hasła orange, resetuje co 23 lub 47 godzin a wczoraj syslog: Clear IP addresses. PPP connection DOWN i wycieczka do serwera). Odradzam biznesowe cokolwiek z Orange. Firma z neo przeszła na internet dla firm i na szczęście po kilku nieudanych dniach pracy z tym cellpipe czy commtrend udało jej się przywrócić neo. Uwaga internet z Orange 10Mb może działać jako 1Mb i nic nie zrobicie! VDSL 40/4Mb działa na ADSLu2+ 10/1Mb i jeszcze się sypie!!! Reklamacje nic nie dają!

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-7-173.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy doczekamy się cenzury internetu w Polsce?

Kolejna próba cenzurowania Internetu w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet