DAJ CYNK

TELKO.in: Exatel na sprzęcie Huawei przesłał 400 Gb/s na jednej lambdzie

WitekT

Sprzęt

Exatel zakończył testy sieci w oparciu o system WDM400G firmy Huawei, który na pojedynczej fali nośnej w światłowodzie jest w stanie przesłać strumień danych o prędkości 400 Gb/s. To pierwszy taki test na świecie u operatora telekomunikacyjnego.

Exatel zakończył testy sieci w oparciu o system WDM400G firmy Huawei, który na pojedynczej fali nośnej w światłowodzie jest w stanie przesłać strumień danych o prędkości 400 Gb/s. To pierwszy taki test na świecie u operatora telekomunikacyjnego.

Założeniem przyjmowanym przy konstrukcji rozwiązań WDM, bazujących na kanałach o przepustowości 10 Gb/s, 40 Gb/s i 100 Gb/s jest wykorzystywanie pojedynczej fali nośnej. Podobne rozwiązanie dla kanałów 400 Gb/s było do tej pory niedostępne, ze względu na szereg poważnych ograniczeń technicznych. Aż do dzisiaj wszyscy producenci sprzętu WDM starali się je ominąć, stosując konstrukcje bazujące na wielu nośnych, transportowanych jednym super kanałem transmisyjnym.

Rozwiązanie Huawei polega na zastosowaniu algorytmu kompensacyjnego FTN (ang. Faster Than Nyquist), dekodowania sygnału metodą Adaptive-SDFEC (ang. Adaptive Soft-Decision Forward Error Correction) oraz opracowanej samodzielnie techniki odzyskiwania zegara taktującego. Połączenie tych trzech technik detekcji sygnału pozwoliło wyeliminować ograniczenia blokujące dalszy rozwój urządzeń z interfejsami 400 Gb/s.

Podczas testów beta przeprowadzonych w pracującej sieci Exatel udało się przesłać sygnały z prędkością 400 Gb/s przy pomocy pojedynczej fali nośnej na trasie Perkuna-LIM-Mory-LIM-Perkuna. Próby były prowadzone w oparciu o istniejącą sieć optyczną DWDM, należącą do Exatela, pracującą na strukturze standardowych włókien G.652.

W przeciwieństwie do systemów 400G, pracujących w oparciu o wiele fal nośnych, WDM 400G z pojedynczą falą wymaga stosowania jednego przetwornika opto-eletrycznego. Oznacza to możliwość uzyskania wyższej integracji urządzeń, niższą awaryjność i ograniczone zużycie energii. Wykorzystanie tylko jednej fali dodatkowo upraszcza zarządzanie, planowanie i eksploatację sieci DWDM.

Przedstawiciele Huawei twierdzą, że rozwiązanie ma być komercyjnie dostępne w połowie 2014 roku. Z kolei Exatel planuje wdrożenie tego rozwiązania rok później. Jak twierdzą przedstawiciele operatora, na razie w sieci wprowadzane są rozwiązania 100 Gb/s.

<-telko>

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł