Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TELKO.in: Będzie fundacja do walki z kradzieżami kabli

TELKO.in: Będzie fundacja do walki z kradzieżami kabli

Piszemy o tym pierwsi Ł.D. 27 Listopada 2013 10:35

5 1

Pod auspicjami Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Urzędu Regulacji Energetyki i Urzędu Transportu Kolejowego powstania fundacja, której celem jest przeciwdziałanie kradzieżom elementów infrastruktury liniowej. Na 9. grudnia zwołane zostało spotkanie założycielskie fundacji. To kolejny etap rozwoju podpisanego w 2012 roku. memorandum.

 

Zobacz: Trzej regulatorzy przeciwko złodziejom kabli.

Poza wymienionymi wyżej urzędami do członków założycieli należeć będą również m.in. Telekomunikacja Polska, Netia, iNET Group, czy Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej (KIKE). Kapitał założycielski fundacji może sięgnąć 100-200 tys. zł. Wraz z dodatkowymi środkami z darowizn - kilkaset tysięcy złotych. W gronie założycieli padł pomysł, aby zasądzane przez sądy nawiązki za akty kradzieży i wandalizmu infrastruktury także zasilały budżet fundacji.

Te środki posłużą przede wszystkim budowie i rozwojowi systemu do rejestracji incydentów, który ma posłużyć działaniom organów ścigania. Drugim celem fundacji będą akcje informacyjne uświadamiające społeczeństwu negatywne skutki kradzieży infrastruktury. Według danych Telekomunikacji Polskiej, rozpoczęta 2 lata temu na Śląsku taka właśnie akcja informacyjna doprowadziła do obniżenia skali kradzieży w sieci operatora narodowego o około 30%.




System do rejestracji incydentów już powstanie, ponieważ jego budowę zainicjowana już w ramach memorandum. W wyniku przetargu tworzy go firma O&S Computer Soft (niegdyś partner Telekomunikacji Polskiej). System ma ruszyć na początku przyszłego roku.

Fundacja będzie współpracowała z prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych programem Razem bezpieczniej. Władze fundacji zostaną powołane podczas posiedzenia założycielskiego w grudniu.

TELKO.in to serwis z Grupy TELEPOLIS.PL, który zajmuje się biznesową i prawną stroną telekomunikacji. Jego start planowany jest na początek 2014 roku.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: uke | ure | utk

w sumie: 22
  • 0

    6. ~Nick  2013-11-27 12:21:10  host: 92.60.132.22

    Czego to ludzie nie wymysla zeby nic nie robic a zarobic. Zrobmy sobie fundacje i pare cieplych posadek bedzie. Organizacje od tego juz mamy, nazywa sie sad i policja. To ja zakladam fundacje kradziezy torow i trakcji z kolei, kto chetny na fotelik?

  • 0

    7. ~Nick  2013-11-27 12:26:27  host: 92.60.132.22

    Policja, prokuratura, sad, monitoring, straz miejska... jeszcze fundacja potrzebna, banda pomyslowych darmozjadow, ktora to chce dostawac kasiore z wyrokow, ciekawe za co?

  • 0

    8. ~Bolek  2013-11-27 12:41:34  host: 176-106-106-102.mtk-tv.pl

    Przecież to wszystko po to by żyło się lepiej........................co niektórym.

  • 0

    9. ~tata  2013-11-27 13:16:35  host: apn-31-2-96-63.dynamic.gprs.plus.pl

    III RP przekret rodzi kolejny przekret a kto za to placi,odpowiem podatnik.

  • 0

    10. ~Amigo  2013-11-27 13:16:42  host: 80.72.44.64

    Rozwiązanie jest proste jak już wspomniał kolega w pierwszym poście i do tego wymiana infrastruktury na światłowody, których nikt nie będzie kradł. Można pomyśleć jak prowadzić kable liniowe w ziemi, żeby złodziejom się nie udawało ich tak prosto wykopać.

  • 0

    11. ~Pl  2013-11-27 13:52:18  host: energopomiar.gl.digi.pl

    Fundacja ta zostanie powołana, aby okradane instytucje mogły prawnie walczyć z tym zjawiskiem. Nie będzie w niej ciepłych posadek, ponieważ zarząd działać będzie non profit

  • 0

    12. ~Rodrigez  2013-11-27 13:56:33  host: 193.227.131.123

    W komentarzach jak zawsze pełne wsparcie. Cóż łatwo jest zamieścić negatywny komentarz nie odrywając się od biurka. O wiele trudniej jest zrobić coś pozytywnego. Widać, że brakuje wiedzy o skali tego zjawiska, przyczynach i rezultatach akcji. Z tego względu bardzo się cieszę, że powstaje ta fundacja. A przykład ze Śląska świadczy że tego rodzaju działania - kampania informacyjna, współpraca z Policją przynoszą skutki. Śląsk w wyniku kampanii Nie reagujesz = Akceptujesz zanotował kilkudziesięcio procentowy spadek kradzieży infrastruktury. Złodziei trzeba karać, bo okradają nas wszystkich. Kradzieże kabli nie mogą być traktowane jak pospolite wykroczenia. W końcu za odworzenie zniszczonej infrastruktury płacimy wszyscy - podatki, wyższe rachunki, mniej inwestycji, opóźnienia komunikacyjne. Trzymam kciuki.

  • 0

    13.  2013-11-27 13:57:04

    3, przekraczając prędkość, narażasz życie i zdrowie swoje i innych. Policjanci zajmują się rzeczami znacznie bardziej absurdalnymi (przykłady ich "ciężkiej" pracy można znaleźć chociażby w Dzienniku Internautów).

  • 0

    14.  2013-11-27 14:00:45

    Co zaś do samej fundacji, to moim zdaniem jest zbędna. Zwiększyć ilość kontroli w skupach i znacząco zwiększyć karę za kradzież elementów infrastruktury kolejowej, energetycznej, telekomunikacyjnej, itp. do np. 25 lat pozbawienia wolności. Odpowiedzialność ponosiłyby także skupy złomu. Skończyłoby się dziadostwo, a przynajmniej znacząco by się obniżyo

  • 0

    15. ~zor  2013-11-27 14:10:43  host: ip-78-30-87-204.free.aero2.net.pl

    A co to 'operator narodowy' !?? wymieniany pod koniec trzeciego akapitu

  • 0

    16. ~  2013-11-27 15:42:31  host: public-gprs535299.centertel.pl

    @15: Narodowy operator francuski ;)

  • 0

    17. ~  2013-11-27 15:44:57  host: public-gprs535299.centertel.pl

    Czy prezesem "fundacji" zostanie p. Witucki?

  • 0

    18. ~  2013-11-27 16:06:23  host: ip-78-30-109-61.free.aero2.net.pl

    Poszukują już wolontariuszy ? ; )

  • 0

    19. ~  2013-11-27 16:33:22  host: 77-255-19-206.adsl.inetia.pl

    @12 - e, urzędasie z UKE, może byś się tak wziął do pracy zamiast sobie kawkować i czytać Telepolis? Resztę twojego koemntarza pominę, bo jest niepoważny... Problem zawsze będzie istniał, część kradnie z biedy, część to zorganizowana działalność na szeroką skalę. W każdym jednak przypadku coś z tą miedzią trzeba zrobić - sprzedać i to właśnie jeżeli operatorzy, czy też darmozjady z UKE takie jak ty chcą coś zrobić, to powinny lobbować za większą regulacją w skupach...

  • 0

    20. ~SamSam  2013-11-27 17:07:47  host: public-gprs300590.centertel.pl

    A w komentarzach jak zawsze tylko "obiektywna" oparta na faktach krytyka. Bierzcie się do roboty bo internetowy trolling nie poprawia PKB;-)

  • 0

    21. ~Facet  2013-11-27 17:21:28  host: 37.31.16.69.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Rozumiem, że prywatne firmy telekomunikacyjne przyłączą się do "akcji", żeby na koszt podatnika skorzystać z jej efektów:)

  • 0

    22. ~Facet  2013-11-27 17:26:25  host: 37.31.16.69.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    20: za to kradzieże infrastruktury PKB napędzają;)

  • 0

    23. ~  2013-11-27 17:39:28  host: ip-37-209-156-132.free.aero2.net.pl

    Taaa i co jeszcze. Ja prezentuje bierna postawe jak widze że ktoś dobiera sie do kabli. Skoro operatorzy a w szczególności tepsa i netia robia z nas idiotów, nie odpowiadaja na reklamacje to moze jeszcze mam grzecznie pilnowac im infrastruktury? tam gdzie babcia koszyczek nosiła...

  • 0

    24. ~Nicko  2013-11-27 17:48:50  host: 89-72-164-134.dynamic.chello.pl

    22: spowalniają tempo modernizacji linii kolejowych, energetycznych i sieci telekomunikacyjnej. A my narzekamy na "komfort" podróży, przerwy w dostawach energii i awarie sieci telekomunikacyjnej.

  • 0

    25. ~Widzący  2013-11-28 10:08:46  host: 212.160.172.70

    Telekomunikacja Polska, jest członkiem fundacji ???., przecież Telekomunikacja i jej właściciel FRANCE TELECOM łamie polskie prawo. Ta firma nie utrzymuje obiektów budowlanych zgodnie z wymaganiami Prawa Budowlanego, aż dziw bierze, że jeszcze żaden prokurator nie skontrolował książek obiektów budowlanych w tej firmie. Kontrole obiektów nie są wykonywane zgodnie z PB , jakteż nie są wykonywane roboty po kontrolach a w książkach nic nie zapisują. Z polski właściciel drenuje kasę - miliardy złotych i działa na szkodę spółki, doprowadzając do degradacji sieci.

Dodaj swoją opinię