Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TELKO.in: 156 tys. abonentów bez usług z powodu kradzieży infrastruktury

TELKO.in: 156 tys. abonentów bez usług z powodu kradzieży infrastruktury

Ł.D. 10 Grudnia 2013 17:45

4 0

Dzisiaj w siedzibie Urzędu Regulacji Energetyki zawiązany został akt założycielski fundacji, która ma przeciwdziałać kradzieżom infrastruktury m.in. telekomunikacyjnej. W pierwszej połowie tego roku odnotowano 4 tys. takich zdarzeń. Straty operatorów z powodu konieczności odtworzenia majątku szacowane są na 13,5 mln zł.

Zobacz: TELKO.in: Będzie fundacja do walki z kradzieżami kabli.

W gronie założycieli fundacji są firmy i podmioty związane z rynkiem telekomunikacyjnym, energetycznym i rynkiem metali. Kapitał założycielski fundacji wynosi 135 tys. zł i - wraz z dodatkowymi darowiznami - przeznaczony będzie na akcje informacyjne, które mają uczulić społeczeństwo na problem kradzieży elementów infrastruktury liniowej oraz na obsługę bazy danych, która będzie rejestrować zdarzenia na potrzeby organów ścigania.

55% zgromadzonego kapitału wniosły podmioty związane z rynkiem telekomunikacyjnym: Telekomunikacja Polska (50 tys. zł), Netia (20 tys. zł) i Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej (5 tys. zł). Resztę kapitału zapewniły Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu oraz Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Prezesem fundacji został wybrany Rafał Zieliński (Netia), a członkami tego ciała: Katarzyna Zalewska-Wojtuś (PTPiREE), Marek Suchowolec (Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu), Piotr Marciniak (KIKE) i Piotr Kończarek (Orange).

Według dostępnych statystyk straty branży telekomunikacyjnej - we wspomnianej wyżej wysokości 13,5 mln zł - należą do najdotkliwszych w całej gospodarce. Dla porównania straty energetyki w I półroczu szacowane są na 7,7 mln zł, a straty kolei na 7,2 mln zł.

W pierwszym półroczu z powodu awarii spowodowanych kradzieżami i dewastacją sieci telekomunikacyjnej usług pozbawionych było 156 tys. abonentów.



 

TELKO.in to serwis z Grupy TELEPOLIS.PL, który zajmuje się biznesową i prawną stroną telekomunikacji. Jego start planowany jest na początek 2014 roku.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: ure

w sumie: 21
  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    2. ~PanDan  2013-12-10 18:59:28  host: public-gprs517375.centertel.pl

    ad 1.: To ma niby być jakieś usprawiedliwienie dla złodziejstwa??! Weź pomyśl następnym razem zanim coś głupiego napiszesz! A gdyby tak złodzieje następnym razem ukradli część infrastruktury telekomunikacyjnej, czy też elektrycznej prowadzącej do szpitala lub centrali sterującej ruchem kolejowym?! I tragedia gotowa!! Nie życzę ci żeby ktoś z twoich bliskich na tym ucierpiał.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    3.  2013-12-10 19:20:41

    1 - a na ile wyceniasz niemożnośc dodzwonienia się na pogotowie kiedy Twoje dziecko poparzyłoby się wrzącą zupą pomidorową?

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    4.  2013-12-10 19:21:49

    Oczywiście tego typu argumenty są bez sensu. Jednak to co Ty mówisz jest głupotą ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    5.  2013-12-10 19:26:50

    Swiatłowody też kradną. TP chyba sama na złom oddaje sporo "infrastruktury". Muszą byc szybsi od konkurencji złomiarzy ;)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    6. ~  2013-12-10 19:45:47  host: 77-254-78-251.adsl.inetia.pl

    @3 - od tego jest komórka... Telefon stacjonarny to balast, który ma się tylko po to, żeby mieć Neostradę lub jej odpowiednik BSA. Nie, nie usprawiedliwiam złodziejstwa. Sprawcy powinni być ścigani, ale robienie takiego dramatu przy tak małej skali stra w porównaniu do przychodów zaangazowanych firm, czy też płac jej najwyższych urzędników jest niepowazne.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    7. ~pabloki  2013-12-10 20:05:19  host: 31.1.168.91

    czym jest te 13,5 mln wobec półrocznych zysków tych podmiotów? przestepcze działania winny być karane, ale żeby tak dramatyzować... to powinno być wkalkulowane w działalność.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    8.  2013-12-10 20:25:07

    Nie rozumiem więc awantury o to, żeby podwyższać kwoty nie objęte ściganiem prokuratorskim - czym jest kradzież (strata) rzeczy wartej do 300 czy tam 500 złotych?

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    9.  2013-12-10 20:25:28

    Hipokryzją?

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    10.  2013-12-10 20:25:54

    No z Polakami w końcu rozmawiam - jami to od złotówki, jak komuś, to najlepiej mi oddac ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    11.  2013-12-10 20:26:07

    żenada...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    12. ~Calm7  2013-12-10 20:34:52  host: n05-01-01.opera-mini.net

    Chodzi tylko o ich wygodnictwo, i nie zawracanie dnpy... Ale wlo, weź wydrukuj tylko 10zł, a zobaczysz na ile Cię wsadzą...

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    13. ~PanDan  2013-12-10 21:05:15  host: public-gprs517375.centertel.pl

    ad 6.: Weź się bardziej nie kompromituj takimi opiniami - od tego jest komórka?? A co ty myślisz, że infrastruktura telefonii mobilnej nie potrzebuje do działania tradycyjnych kabli? // ad 6. & 7.: 13,5 mln zł to dla was mało?? Przecież to jest jedynie szacowany koszt odtworzenia majątku, a do tego trzeba doliczyć wiele innych kosztów i strat: np. niemożność korzystania z usług po stronie abonentów; koszty wypłaty odszkodowań za brak świadczenia usług po stronie operatorów i wiele innych. No a przede wszystkim stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa - chcąc nie chcąc od pewności dostaw energii elektrycznej, czy też usług tele-informacyjnych coraz częściej zależy nasze bezpieczeństwo (między innym w takich obszarach jak: szpitale, lotniska, infrastruktura kolejowa, sygnalizacja świetlna, systemy przemysłowe itp. itd.)

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    14. ~  2013-12-10 22:05:40  host: elq190.neoplus.adsl.tpnet.pl

    w TEPSIE kradli a sąd zawsze orzekał małą szkodliwość społeczną i oskarżonego wypuszczali, szok.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    15.  2013-12-11 00:39:55

    Ale te Polaky kradno

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    16.  2013-12-11 09:23:13

    Calm7 - a nie powinni, śmieszne 10 złotych... Bandyci ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    17. ~Namakon  2013-12-11 13:07:48  host: 81.219.84.18

    Tia, założą fundację, to co będą w nią pompować odpiszą sobie od podatków a jeszcze będą żydzić o 1% i jakie dotacje... a oczywiście ktoś musi fundacją kierować dla 'dobra społecznego' więc będzie musiał mieć ciepły stołek na jakim go będą ludzie utrzymywać - przecie mamy mało organów jakie winny zajmować się kradzieżą - kocham ten kraj xD

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    18. ~  2013-12-11 18:38:17  host: ip-93-154-207-163.free.aero2.net.pl

    Wielokrotnie pisałem że winnymi kradzieży infrastruktury są sami operatorzy. Ale co niektórzy tego nie rozumieją np. taki wlo co napisał cztery wypowiedzi jedna pod drugą i nic za to nie dostał. BTW finansowanie wniosła m. in. tepsa a w "ciele" fundacji zasiada chłop z orangutana... Czyli finansuje polska a profity do francji...

  • Ten komentarz został ukryty.

    -2

    19.  2013-12-11 18:41:11

    18. - nagrodę za aktywność powinienem dostać uważasz? Witek - co jest grane? Nagrody dajecie a ja nic nie wiem?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    20.  2013-12-11 19:19:31

    Wystarczy te studzienki telekomunikacyjne lepiej zabezpieczać, oraz oczujnikować. Wielokrotnie powiadamiałem telefonicznie ówczesną TP o występujących na "moim" terenie nieprawidłowościach i żadne środki zaradcze nie zostały podjęte. Totalna olewka.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    21. ~Namakon  2013-12-12 10:01:13  host: 81.219.84.18

    @19 W nagrodę Witek podwiezie Cię tym mercedesem jakiego wykupił po wprowadzeniu abonamentów, przypomną się stare czasy gdy się bawiło resorakami :P @20 A po co niby mają sie przejmować? Nie placą z własnej kieszeni - co stracą to sobie odbija na Tobie i innych klientach ;) No i nie trzeba ruszać się w teren, stać w korkach itd... :P

Dodaj swoją opinię