Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Telewizja komórkowa szalenie popularna w Korei

Telewizja komórkowa szalenie popularna w Korei

WitekT 27 Stycznia 2006 11:06

0 0

Już 400 tys. mieszkańców Korei Południowej wykupiło dostęp do pierwszej na świecie telewizji satelitarnej dla telefonów komórkowych.

W Niemczech trwają przygotowania do nadawania relacji na żywo dla przenośnych urządzeń z meczów rozgrywanych podczas mundialu. Według prognoz liczba telewidzów na świecie wpatrzonych w malutkie ekrany ma podwajać się co roku, by przekroczyć 10 mln osób w 2010 roku.

Dla abonentów w Korei dostępnych jest kilkanaście kanałów TV i kilkadziesiąt stacji radiowych. Usługa nie jest tania - miesięczny abonament wynosi w przeliczeniu prawie 50 zł. Mimo to zainteresowanie jest duże. Nadająca komórkową telewizję firma TU Mobile ma już 400 tys. abonentów i spodziewa się pozyskać kolejne 2 mln widzów w ciągu 3 lat.
W rozwój telewizji dla komórek zaangażowało się także południowokoreańskie Ministerstwo Informacji i Łączności. Wydało 6 koncesji na budowę w poszczególnych regionach kraju infrastruktury naziemnej telewizji cyfrowej dla urządzeń mobilnych. Pięciu operatorów wprowadziło transmisję TV na początku grudnia 2005 r. (szósty planuje start w lutym). Kanały telewizyjne dostępne poprzez system naziemny są bezpłatne - koszty emisji mają zwracać się z reklam.

Głównymi dostawcami telefonów komórkowych i osprzętu dla obu rozwijanych w Korei Południowej systemów telewizji komórkowej są firmy LG i Samsung. Swój know-how z macierzystego rynku promują w Europie. Samsung wspólnie z niemieckim T-Mobile chce uruchomić telewizyjne relacje z meczów rozgrywanych w ramach MŚ w piłce nożnej.

Który system i kiedy ma szansę ruszyć w naszym kraju, na razie nie wiadomo. Przyglądamy się wszelkim nowinkom w zakresie telefonii mobilnej, w tym systemom telewizyjnym. Zanim pojawi się konkretna inicjatywa, operatorzy z nadawcami telewizyjnymi muszą uzgodnić, kto sfinansuje budowę odpowiednich nadajników oraz jaki miałby być model płatności - reklamy czy abonament - i podziału wpływów. Do uporządkowania pozostaje też kwestia praw autorskich do filmów i programów - twierdzi Krzysztof Dzięcioł, dyrektor departamentu usług mobilnych dla rynku prywatnego w sieci Era.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1.  2006-01-27 13:10:58

  No to jeszcze poczekamy :]

 • 0

  2.  2006-01-27 14:12:17

  heh i to chyba nie krotko...

 • 0

  3.  2006-01-27 16:36:16

  mozemy obstawia. Kto głosuje na 2012

 • 0

  4.  2006-01-27 23:32:10

  szczerze to jak dla mnie nic fantastycznego ogladac tv na ekranie telefonu..dla kogos kto jest czesto w podrozy czy nie ma mozliwosci normalnego odbioru tv to luz ale jakos nie wyobrazam sobie ogladania filmu na komorce bedac w domu:P

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-42-146.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet