Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Telenowela trwa - kolejne podejście Jolli do tabletu

Telenowela trwa - kolejne podejście Jolli do tabletu

Isand 7 Maja 2017 12:43

3 2

youyota tab sailfish os 1b

Jolla - fińskie przedsiębiorstwo złożone z dawnych pracowników Nokii - planuje kolejny raz wejść na rynek tabletów. Choć pamiętają, że pierwsza próba prawie doprowadziła do upadku firmy. I wbrew wciąż kurczącemu się rynkowi tabletów.

Dotychczas nie wyszło zbyt wiele urządzeń z preinstalowanym Sailfishem. Był Jolla Phone z 2013, indyjski Intex Aquafish z zeszłego roku, rosyjski Inoi z obecnego, Jolla C tylko dla twórców aplikacji...

I był też on. Tablet.

Jolla miała wtedy wielkie ambicje. Wydała swój autorski telefon, metodą crowdfundingu zebrała fundusze na dalszą działalność... Chciała też wejść na rynek tabletów, który rokował wtedy lepiej niż teraz. Jak się skończyło? Wysłaniem tylko 121 urządzeń. Okazało się, że Jolla miała problemy z zapłaceniem podwykonawcom. Co zrobili chińscy podwykonawcy? Sprzedali kilkaset tabletów na Taobao. Mimo protestów Jolli. Sami Finowie musieli zwracać pieniądze tym, którzy zdążyli zapłacić za przedsprzedaż. Trwa to do dziś.
Okazało się, że twórcy Sailfisha wcale się nie zrazili. Po uzyskaniu wsparcia rosyjskiego rządu, wydaniu Inoi na rosyjskim rynku i zawiązaniu oficjalnego partnerstwa z Sony, Jolla nabrała wiatru w żagle. Chcą wydać nowy tablet. Razem z chińczykami którzy przejęli rosyjską "Yotę". Ma on zostać zaprezentowany w Hongkongu. Tam bowiem, 16-18 maja odbędzie się CCW (Critical Communication World). Nazwą urządzenia ma być Youyota Tab.

Co wiemy o specyfikacji?

youyota tab protoa

W przypadku tego urządzenia, trzeba będzie pamiętać o jednym. Kolor ma znaczenie. Wersja biała będzie mieć 16 GB pamięci wbudowanej, czarna i szara - 64, a czerwona - 128. Ekran LCD będzie miał przekątną 7,85 cali. Planowany akumulator to 4500 mAh. Oczywiście systemem operacyjnym będzie Sailfish. Niestety nie wiadomo jeszcze jakiego konkretnie modelu procesora i jakiej ilości RAM możemy się spodziewać.

Zobacz: Garść oficjalnych informacji na temat partnerstwa firm Sony i Jolla

Źródło tekstu: jollafr.org, wł     

Dodaj do:

Tagi: jolla | sailfish

w sumie: 10
 • 0

  1. ~k  2017-05-07 13:50:58  host: z08-04-05.opera-mini.net

  ze zdjęcia można wnioskować, że wykorzystany będzie procesor intela

 • 1

  2.  2017-05-07 13:57:07

  To nie jest podejście Jolli tylko niezależnego dewelopera/firmy: http://tlp.is/de6
  Chociaż ma mieć on licencję Jolli, w tym Alien Dalvik (uruchamianie aplikacji Android) i MS Exchange.

 • 0

  4.  2017-05-07 14:03:18

  @2 - podobnie jak BlackBerry i np Merah Putih czy TCL. Ale jednak częściej spotyka się, że np. KeyOne to smartfon BB a nie TCL.

 • 1

  5.  2017-05-07 14:08:44

  @4
  Podobnie, ale nie do końca.
  Tablet ten nie będzie sygnowany logiem/marką Jolla tylko Youyota.
  Tak jak smartfony np. Samsunga nie są sygnowane logiem Google'a.
  Z Jollą łączyć go będzie jedynie licencja na wspomniane aplikacje i system operacyjny. A przy okazji w znacznej części ta sama platforma sprzętowa co "oryginalnego" Jolla Tablet.

 • 0

  6.  2017-05-07 14:11:28

  Poza tym są też dostępne inne tablety z wgranym (tym razem raczej nieoficjalnie) Sailfish OS dedykowanym dla Jolla Tablet:
  http://tlp.is/de7
  http://tlp.is/de8
  Podobnie jak Youyota są bazowane na tej samej platformie sprzętowej.

 • 0

  7.  2017-05-07 14:13:51

  @5 - Tu pełna zgoda. Chociaż bez zgody Jolli nic by się nie odbyło. Bo wbrew pozorom nie jest to krok bez ryzyka, ewentualna klęska tego projektu może zniechęcić inne podmioty do Sailfisha.

 • 0

  8.  2017-05-07 14:15:50

  @6 - Nieoficjalne wgranie Sailfisha to w ogóle materiał na książkę, choć głównie to porty na telefony :D

 • 0

  10.  2017-05-07 15:54:44

  Eh... tablety im w głowie... po co... Na co... Jeśli już brniecie, to w smartfony. A tak...

 • 0

  11. ~Jolla funboy  2017-05-16 12:30:22  host: a25-06-10.opera-mini.net

  Jest to poza tym tablet 3strony a nie Jolli (ważny merytoryczny błąd autora) ale jest licencja oficjalnego supportu Jolli więc będą oficjalne aktualizacje Sailfish OS w przyszłości. Oficjalna licencja zapewnia wbudowane Alien Dalvik (czyli emulacja Androida i odpalanie appek androidowych) oraz MS Exchange. Czyli zasadniczo sklonowany i podrasowany Jolla Tablet - czyli solidny sprzęt w opinii użytkowników. Tablet Youyota jest z wyjątkiem pamięci i akumulatora oraz za aktualizowanego do najnowszej dedykowanej tabletowi wersji Sailfish OS 2.1.ileśtam - jest dokładną kopią Jolla Tablet, a specyfikacja podana jest w Wikipedii, więc żadna tajemnica. Wiadomo też że Youyota jest kopią bo zbudowana na podstawie dokładnie tej samej dokumentacji oryginalnej do Jolla Tablet - i dlatego aby wykorzystać maksymalnie możliwość łatwego uruchomienia produkcji nic nie zmieniano. Poza tym specyfikacje Intela nie pozwoliły wsadzić więcej niż to co było oraz 128GB pamięci. Ot i wszystko. A wszyscy, powtarzam wszyscy którzy dostali Jolla Tablet pieją z zachwytu jaki to dobry sprzęt. Warto też dodać że wyświetlacz Youyota jest (japoński? chiński?) Sharpa i jest to brzytwa a nie badziewiasty jak w Aigo (które swego czasu udawało nieudolnie Jolla Tablet). Nie wiadomo póki co ile kosztuje. Autor podaje 16, 64, 128 GB pamięci i nie wie jaka jest? Przecież konkretnie podał. Moim zdaniem raczej zamiast 16 będzie minimalna 32 ale zobaczymy.

 • 0

  12. ~Jolla sfunbo  2017-05-16 12:39:59  host: a25-06-10.opera-mini.net

  @mp 107 Te w sumie podróbki Jolla Tablet różnią się: (1) już wtedy starym OSem 1.2 zamiast bdedykowanej do tabletu wersji 2.x (2) brakiem możliwości odpalania Androidowych aplikacji (3) brakiem możliwości aktualizacji systemu (4) brakiem wsparcia MS exchange (5) brakiem dosetpu do aplikacji.
  >>> Reasumując dla mnie to generalnie kicha i zwyczajna chińska podróbka - nie polecam chyba ż e wiesz dlaczego coś takiego kupujesz.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-170-159.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet