Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Telenor jednak nie zapłaci Rosjanom 1,7 mld dolarów grzywny

Telenor jednak nie zapłaci Rosjanom 1,7 mld dolarów grzywny

LuiN 6 Października 2009 11:37

0 0

Po czterech latach zakończył się spór między norweskim Telenorem a Alfa Group, należącą do rosyjskiego miliardera Michaiła Fridmana. W sporze chodziło o kontrolę nad VimpelComem, drugim pod względem wielkości rosyjskim operatorem.

Telenor odmówił zapłaty 1,7 mld dolarów zasądzonych w lutym na rzecz spółki Farimex Products, mającej w Vimpelcomie 0,02% udziałów. Ta tajemnicza spółka zarejestrowana na brytyjskich Wyspach Dziewiczych zarzuciła Norwegom, że sprzeciwili się w 2005 roku kupnu operatora ukraińskiego URS, co naraziło ją na straty finansowe. Telenor twierdził, że za całą sprawą stoi grupa Alfa Michaiła Fridmana, mająca 44% w Vimpelcomie.

Rosyjski urząd komorniczy nakazał sprzedaż na aukcji udziałów norweskiego Telenora w rosyjskim Vimpelcomie. Uzyskane w ten sposób 1,7 mld dolarów miało być przeznaczone na spłatę grzywny nałożonej na Telenor z tytułu utrudniania Vimpelcomowi wejścia na Ukrainę.
Do spłaty grzywny jednak nie dojdzie. Po sześciu miesiącach sporów Telenor zgodzil się, aby jego udziały w obu spółkach zostały połączone z udziałami należącej do Altimo, kontrolowanej przez Alfa Group. W ten sposób powstanie VimpelCom Ltd. z siedzibą w Holandii, w którym Altimo będzie miał 43,9% udziałów a Telenor 35,4% - podaje Parkiet powołując się na Bloomberg.

Vimpelcom obsługuje prawie 50 mln klientów w Rosji, 6,5 mln w Kazachstanie, 1,9 mln na Ukrainie, 0,5 mln w Armenii i 3,7 mln w Uzbekistanie. Rozpoczyna też działalność w Kambodży i Wietnamie.

Źródło tekstu: Parkiet, Bloomberg, wł     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1. ~mirekb  2009-10-06 13:20:44  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    rosyjski rynek to olbrzymie pole do popisu dla operatorów..w Federacji Rosyjskiej jest chyba z 10 mno.jednak monopol na informacje w tym wielkim kraju mają nadal ich najlepsze na swiecie służby specjalne ;-)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-224-176.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Zmiany dotyczące bezpieczeństwa w systemach Apple'a to:

Apple utrudni użytkownikom lajkowanie na Facebooku

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet