Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Telekomy znów państwowe?

Telekomy znów państwowe?

WitekT 16 Lutego 2006 12:50

0 0

Ministerstwo Skarbu Państwa szacuje, że decyzje dotyczące aktywów telekomunikacyjnych, na które ma pośredni lub bezpośredni wpływ, powinno podjąć najpóźniej w połowie tego roku. Do czasu wypracowania ostatecznej koncepcji resort skarbu nakazał wstrzymanie decyzji o sprzedaży spółek z tej branży.

Na pierwszy ogień poszła Telefonia Dialog — trzy tygodnie temu resort skarbu zwrócił się do KGHM, 100% właściciela Dialogu, z prośbą o wstrzymanie procesu sprzedaży operatora. Kolejny będzie pewnie Exatel, należący w prawie 95% do Polskich Sieci Elektroenergetycznych i dysponujący 16 tys. km sieci światłowodowej. Zarząd operatora i jego właściciel chcą wprowadzić spółkę na giełdę jeszcze w tym roku. Resort skarbu ma inny pomysł - chce doprowadzić do nacjonalizacji tej spółki, dając PSE w zamian aktywa elektroenergetyczne, na przykład spółki dystrybucji energii.
Spółka może być podstawą budowy operatora sieci specjalnych i ratowniczych. Częściowo w tym celu może być wykorzystana infrastruktura Telekomunikacji Kolejowej, położona przy torach PKP. To jeden z głównych scenariuszy dotyczących przyszłości operatorów telekomunikacyjnych. Dwa pozostałe to konsolidacja aktywów telekomunikacyjnych w jednym operatorze abonenckim lub operatorze zapewniającym konkurencyjny w stosunku do Telekomunikacji Polskiej dostęp do internetu. MSP myśli też o nacjonalizacji TP Emitel, należącego do Telekomunikacji Polskiej (TP) właściciela nadajników radiowo-telewizyjnych. Na razie TP Emitel znalazł się na liście spółek o istotnym znaczeniu, wobec których skarb państwa ma prawo złotego weta i do których może wprowadzić swoich obserwatorów. Emitel jest jedynym podmiotem na tej liście, w którym skarb państwa nie ma ani jednej akcji. France Telecom, właściciel TP, na razie nie jest zainteresowany sprzedażą TP Emitel, choć można się spodziewać, że docelowo będzie chciał się pozbyć tych aktywów, jako niezwiązanych bezpośrednio z podstawową działalnością TP.

MSP ma też pomysł na utrzymanie polskiego kapitału w Polkomtelu. Na razie KGHM Polska Miedź, PSE, PKN Orlen i Węglokoks mają 60,78% akcji operatora, ale chcą dokupić część wystawionych na sprzedaż akcji duńskiego TDC. Transakcja ma posłużyć zwiększeniu wartości posiadanego przez te firmy pakietu, który w przyszłości sprzedadzą. MSP chce, by w firmie działającej na polskim rynku i zarejestrowanej w Polsce był polski kapitał. Dlatego pojawiła się koncepcja, by te aktywa odkupił polski inwestor finansowy. Choć ten pomysł znajduje się na razie w sferze teoretycznych rozważań.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~amu  2006-02-16 13:17:03  host: 150.254.124.246

  Exatel, należący w 100% do Polskich Sieci Elektroenergetycznych - w dziewiecdziesieciu paru procentach!!!

 • 0

  2.  2006-02-16 13:19:53

  amu: 2:0 dla Ciebie (licząc razem z wiadomością PTC vs WOPR). Dzięki za zwrócenie uwagi, już poprawione! :)

 • 0

  3. ~  2006-02-16 18:26:22  host: w3cache.dialog.net.pl

  Czyli wraca nam socjalizm. Jednak PO miała rację - PIS to nowi towarzysze.

 • 0

  4. ~jusis  2006-02-18 21:06:32  host: cqd3.neoplus.adsl.tpnet.pl

  PIS to starzy towarzysze tylko że za Olszewskiego ich udało się odsunąć w ostatniej chwili od władzy - teraz "naród" czyli 25% polactwa wybrało i prezydenta i parlament - faaajnie

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-165-158.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Karta, MIX czy abonament? Z jakiej oferty korzystasz w swoim głównym telefonie?

T-Mobile: 20 GB na 20 urodziny oferty na kartę

 

Zobacz wynik | Opinie (7)

Archiwum Ankiet