Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Telekomy muszą szukać nowych źródeł przychodów [wideo]

Telekomy muszą szukać nowych źródeł przychodów [wideo]

LuiN 27 Lutego 2014 10:26

2 4

Wpływy z tradycyjnych usług telekomunikacyjnych spadają i zgodnie z prognozami tak będzie jeszcze co mniej przez kolejne trzy lata. Operatorzy poszukują więc nowych źródeł przychodów, przede wszystkim sprzedając usługi internetowe i telewizyjne.

Netia zamierza postawić również na usługi dla klientów biznesowych. Firma deklaruje, że myśli o kolejnych przejęciach, tym bardziej że sprzyja temu sytuacja finansowa oraz wcześniejsze udane przejęcia, m.in. Tele2 czy Dialogu.

Mam nadzieję, że pojawią się atrakcyjne przedmioty akwizycji. Pewnie większe są szanse, że pojawią się znowu w segmencie klientów biznesowych niż indywidualnych. Netia jest na to gotowa - zapewnia prezes Netii Mirosław Godlewski w rozmowie z Newserią Biznes. Ja jednak mam wyważone podejście, że nie można całej swojej strategii bazować na akwizycji, bo do tanga trzeba dwojga, czyli trzeba się upewnić, czy na rynku jest sprzedający.

Netia z sukcesem przejęła firmy Tele2, Crowley, Dialog oraz ponad 40 małych spółek ethernetowych.

Operatorzy telekomunikacyjni potrzebują strategii na trudny czas, ponieważ - jak dodaje Godlewski - branża znalazła się na zakręcie. Przychody telekomów z tradycyjnych usług głosowych spadają - mniejsze jest zainteresowanie klientów telefonią stacjonarną, co wiąże się z obniżką cen usług.

Wysiłek i Netii i wszystkich operatorów telekomunikacyjnych, którzy są od strony przychodowej bardzo zależni, musi koncentrować się na spowolnieniu tego spadku. Zupełnie nie da się go zahamować, więc trzeba szukać nowych źródeł przychodów. Nie można budować biznesu tylko na redukcji kosztów - mówi prezes Netii.
Coraz większą rolę w strukturze przychodów odgrywa sprzedaż usług internetowych i telewizyjnych.

Netia jest w tej szczęśliwej sytuacji, że jest silnym graczem, zarówno w segmencie klientów indywidualnych, jak i w segmencie klientów biznesowych. I może właśnie nowe wyzwania dające wzrost w segmencie biznesowym zostaną zidentyfikowane - twierdzi Mirosław Godlewski.

Nowe usługi wiążą się jednak z kolejnymi inwestycjami w infrastrukturę, wymagają lepszej jakości i przepustowości sieci. Jeśli z powodu mniejszych przychodów, modernizacje i prace rozwojowe zostaną wstrzymane, choćby tymczasowo, w przyszłości odbije się to na jakości usług, a w konsekwencji spowoduje mniejsze przychody.Ta branża jest mocno skorelowana między wysokością nakładów inwestycyjnych dzisiaj, a zwiększeniem przychodów w przyszłości - mówi Godlewski.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: mirosław godlewski | netia

w sumie: 9
 • 0

  1. ~asdf  2014-02-27 10:33:25  host: acyy11.neoplus.adsl.tpnet.pl

  nie słuchacie premiera ze wszystko rośnie? Ze juz po kryzysie? A Wam spada? Defetyzm siejecie.....

 • 0

  2. ~  2014-02-27 10:35:22  host: 77-255-26-71.adsl.inetia.pl

  Nie znalazłeś, to cię wywalili Godlewski - oferta TV Netii to żart. Czy teraz ten Pan będzie ciągle robił za mędrca w mediach, aż nowej roboty nie znajdzie?

 • 0

  3. ~Calm7  2014-02-27 10:43:59  host: n08-07-03.opera-mini.net

  1). To Ty jego słabo słuchałeś :-D wg.premiera - kryzys nie wszedł do Polski. Pukał do drzwi, i sobie poszedł dalej. Takiego mądralę mamy w rządzie :-(

 • 2

  4. ~Gość  2014-02-27 11:04:55  host: apn-77-114-15-163.dynamic.gprs.plus.pl

  Jak nie można budować biznesu tylko na redukcji kosztów ??? A co robi ORANGE ? Prowadzi swójbiznes wlaśnie w dokladnie taki spsoób, zero inwestycji w światłowody (nielicząc jednego w Warszawie), likwidacja 20% salonow sprzedaży w dwa lata, zwalnianie co dwa lata 3 tysiecy pracowników w całym kraju, likwidacja każdego roku dwóch Cal Center w Polsce, wyprzedaż wszystkich spółek zależnych po kolei jak leci od Wirtualnej Polski zaczynajać, poprzez Marketplanet, a na Explorisie kończąc, likwidacja co roku 3 tysięcy budek telefonicznych (co akurat nie dziwi), wyprzedaż nieruchomości, biurwców i mieszkan w całym kraju (300 nieruchomości w 2013 roku) I ktoś mi jeszcze powie, że strategią ORANGE nie jest wyłącznie ograniczanie kosztów działania na każdej możliwej płaszczyźnie? Kiedyś możliwości oszczędności się wreszcie siłą rzeczy wyczerpią i co wtedy zrobią? Sprzedadzą to co im jeszcze został oi wyjdą na zawsze z Polski jak zrobili to już z kilku innych europejskich krajów, ale najpierw zdoją majątek firmy do cna i wyprzedadzą totalnie wszystko co się da do ostaniej koszuli. Aż Bruno wróci do Centrali w samych skarpetkach, chociaż na koncie będzie miał kilkadziesiąt milionów euro za perfekcyjnie wykonaną czystkę na polskim rynku. I to cała polityka orange w mega skrócie.

 • 2

  5. ~Volo  2014-02-27 11:46:15  host: rybka138.fucio.net

  Czas takich spółek jak Netia i Orange się definitywnie skończył. Ich zarządy chciały się wykazać zyskiem ad hoc, bez jakichkolwiek inwestycji infrastrukturalnych, zwłaszcza w jedyną rokującą technologię, która zapewnia ISP spokój na lata - FTTH. I tak, Orangutana i Netię czeka finał niczym Nokię, która jak oni olali modernizację infrastruktury, zignorowała rozwój nowych OS i dziś jako cień samej siebie tuli się w ramionach Microsoftu, w innym przypadku pozostało by im sprzedać własne logo Chińczykom. Żegnaj Netio, żegnaj Orange stacjonarny!

 • 1

  6. ~pabloki  2014-02-27 12:29:46  host: 37.31.231.174.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  tak pan Godlewski szukał nowych źródeł przychodów że aż postanowił zmienić prace.

 • 0

  7. ~tkubon  2014-02-27 14:05:11  host: public-gprs359670.centertel.pl

  Tradycyjny telekom stacjonarny to obecnie voip+dsl+tv. Ten pakiet to też po kosztach, bo jest duża konkurencja. I taka jest właśnie norma na wolnym rynku (dobrze, że tak jest), że jedne podmioty upadają, aby inne mogły powstać i się rozwijać. Najgorsze w tym wszystkim jest jak państwo próbuje uskutecznić interwencjonizm i dopłacać do takich nierentowym firm. Wtedy jest zaburzona konkurencja i nieprawdziwy obraz rynku (patrz casus Opla i paru banków w Niemczech). Obłowiło się kilka osób na tych dopłatach, a problemy dalej pozostały

 • 0

  8. ~xxx  2014-02-27 14:09:08  host: host-81-190-240-216.malbork.mm.pl

  #4 chcialbys klasc siec dla kogos kto za grosze bedzie dzierzawic ja? a ty jeszcze masz wymagania zeby orange robilo siec na cala polske. jest polozona siec i ty myslisz ze kazde gospo domowe zaraz od orange bierze full wypas pakiety.

 • 0

  9. ~SMS  2014-02-27 23:45:56  host: 37.30.57.169.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Szefowa od biznesu Renata F-B tez poleciała za brak pomysłu na przyszłość:( Tak sie jakoś era ludzi Mirka :(

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-228-35.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 500 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet