Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Telekomunikacja Polska ma 18 lat

Telekomunikacja Polska ma 18 lat

WitekT 1 Stycznia 2010 13:28

0 0

Dokładnie 18 lat temu zaczęła działać Telekomunikacja Polska Spółka Akcyjna, która powstała z podziału przedsiębiorstwa Poczta Polska Telegraf i Telefon na TP i Pocztę Polską - przypomina telekomunikacyjny.blox.pl.

Ówczesny minister łączności, Jerzy Slezak, podpisał akt notarialny powołujący jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod nazwą "Telekomunikacja Polska Spółka Akcyjna". Spółka została wpisana do rejestru handlowego 13. grudnia 1991 roku. Oficjalną działalność spółka rozpoczęła 1. stycznia 1992 roku.




Proces podziału na TP i Pocztę Polską trwał jednak jeszcze 5 miesięcy, do 31. maja 1992 roku, i zakończył się formalnymi aktami podziału i przydziału majątku byłego PPTiT.

Źródło tekstu: telekomunikacyjny.blox.pl, wł     

Dodaj do:
w sumie: 27
  • 0

    8.  2010-01-01 16:44:51

    Przypomina mi to bajdurzenie (aby tego nei nazwac ostrzej) PZU tylko odwortnie. PZU chwali sie, ze istnieje od 1800-cos-tam roku, a TPSA chwali sie ze ma 18 lat. Otoz, chcialbym tym instytucjom przypomniec, ze istnieja od lat 1945 w gore, sa tworami czysto komunistycznymi i nie maja NIC wspolnego z tradycja czy nowoczesnoscia.

  • 0

    9. ~  2010-01-01 17:36:17  host: v13-11.opera-mini.net

    moze by tak felieton o prywatyzacji tp?ona od dawna nie jest polska.mirekb

  • 0

    10. ~  2010-01-01 21:06:30  host: 212.160.172.70

    znam to o środka...pozdrawiam

  • 0

    11.  2010-01-01 22:10:23

    #8 - tradycję owszem ,ze mają - i to wieloletnią - w okradaniu narodu polskiego :P

  • 0

    12. ~z_boku  2010-01-02 09:33:07  host: abyb233.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Witaj polska paranojo !!! TP okrada Polaków ??? bez przerwy to czytam !!! nie górnicy, hutnicy, rolnicy/KRUS/ slużby mundurowe emeryci po 35 roku życia czyli polskie rządy !!! tylko TP. Centrale cyfrowe, rutery, junipery , światłowody to rośnie w lesie na krzakach bierze się za free i jest !!! Takie Tele2 czyniło łaskę Polakom korzystając z infrastruktury na "krzywy" ryj przy wsparciu UKE i gdzie jest teraz ???. Możecie zrezygnować z TP da się żyć !!! Np w takiej Francji rząd na 10 zwolnił FT z podatków !! i mają najnowocześniejszą infrastrukturę a nasz co zrobił ??? !!. Życzę w Nowym Roku trochę rozumku niektórym !!!

  • 0

    13.  2010-01-02 10:09:37

    @12: Tak, tylko że FT jest firmą państwową, a TP "prywatną".

  • 0

    14. ~Speditione  2010-01-02 10:30:00  host: anq74.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Radziłbym Wam posłuchać Korwina Mikke co on sądzi na temat prywatyzacji TP przez ręce Jana Kulczyka...

  • 0

    15. ~andre38  2010-01-02 12:33:49  host: 77-253-3-78.adsl.inetia.pl

    Nie chcę się chwalić ale też obchodzę 15-lecie oczekiwania na założenie telefonu przez TP.

  • 0

    16. ~Robert  2010-01-02 12:59:42  host: adhb204.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Cóż ... rocznica jak rocznica ... ale smutna trochę a nawet więcej jak trochę - co by nie powiedzieć to była wtedy firma POLSKA - owszem - wówczas przez wielu znienawidzona bo na telefon czekali i czekali ... i co się przez te 18 lat zmieniło ? Z oczekiwanego przez lata telefonu dziś ludzie rezygnują bo komórka jest tańsza, a TP nie potrafi zatrzymać klientów oferując im rozmowy i abonament w przyzwoitej cenie ... właścicielem większościowym jest FT ... o czym szkoda gadać ... konkurencja żeruje na łączach TP które były przez lata budowane z pieniędzy państwa oraz klientów TP ... a sama TP nie potrafi mimo olbrzymich możliwości (ok - ma to się zmienić wkrótce) być konkurencyjną względem komórek i względem operatorów BSA itd. Smutna polska rzeczywistość ... płakać się chce ...

  • 0

    17. ~heh  2010-01-02 14:07:03  host: aejc8.neoplus.adsl.tpnet.pl

    gdyby nie usługa typu neostrada to tpsa by już nie było. neostrada utrzymuje ja na zyciu + obsługa firm.

  • 0

    18. ~Flip  2010-01-02 14:51:43  host: aaso140.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Kiedyś jak ktoś miał telefon stacjonarny do był gość a teraz to wszyscy mają przy sobie telefony. Jedno jest pewne TP przyczyniła się do rozwoju Polski pod względem usług telekomunikacyjnych.

  • 0

    19. ~nick  2010-01-02 15:51:45  host: heyah20909nc-0.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    1. bigus2 - i ja również :-) Podanie o założenie telefonu złożone jeszcze za komuny, w 1994r. opłata za założenie ponad 4 miliony zł (sic!), jeszcze wtedy mieli darmowe impulsy. Z powodu drogiego abonamentu dzwonienie w ramach tych darmowych 15 3minutowych impulsów (do tej pory są zapisane w notatniku leżącym przy jeszcze nie wyrzuconym aparacie). Po zlikwidowaniu darmowych impulsów za rozmowy zawsze nie więcej niż 10zł/miesiąc, tylko lokalne i międzymiastowe, nigdy na komórki czy poza granice kraju i 0700. Ostatnie >2 lata brak rozmów wychodzących nie wspominając kilku nieudanych prób złożenia reklamacji na niedziałającą neostradę. Internet - od roku 2000 dialup, zawsze po godzinie 18stej i w weekendy kiedy impulsy były naliczane co 6 minut, kosztowało to kilka zł miesięcznie, tylko raz było >10zł. Od 2004r. neostrada w opcji 128 za 44zł miesięcznie (sic!), od 2006r. "promocyjny" upgrade do 1M za "jedyne" 60zł miesięcznie (sic!). Od połowy grudnia pożegnanie z neo mimo, że wściekle wydzwaniali od października żeby podpisać aneks. Pierwszego stycznia przed godziną 4tą rano sygnał w słuchawce zamilkł. Teraz co miesiąc kołchoz Wituckiego nachapie się o 100zł mniejmniej o 100zł.

  • 0

    20. ~!!!!!!!  2010-01-02 22:07:38  host: 106.208.200.89.otvk.pl

    Żeby nie Neostrada to TP już by nie było.

  • 0

    21.  2010-01-03 13:32:40

    Do 25-tki powinni dociągnąć. Do 30-tki będzie ciężko.

  • 0

    22. ~  2010-01-04 11:15:58  host: host-79.173.21.201.tesatnet.pl

    dociągną. Spokojnie. Może nie dokładnie w takiej formie, ale jednak będą istnieć. Wprowadzają TV Sat. Wchodzą na rynki niezwiązane z komunikacją/multimediami. Szukają pieniędzy w innych miejscach i z pewnością znajdą. Na tyle dużo żeby opłacało się firmę utrzymywać, i wywozić pieniążki nad sekwane.

  • 0

    23. ~wosq  2010-01-04 13:05:01  host: 188.33.42.166

    Ludzie wyzbywają się tel. stacjonarnych, bo niewygodnie i drogo. Neostrada też zacznie się kurczyć, a to z powodu płacenia niechcianego haraczu za telefon, lub utrzymanie. TP SA musi się radykalnie zmienić by przetrwać. Telewizja tak, ale nie dają możliwości oglądania różnych kanałów na różnych telewizorach w tym samym czasie. Tak więc zwykła kablówka wygrywa. Nie lubimy w domu walki o pilota!

  • 0

    24. ~wroc  2010-01-04 13:20:18  host: 188.33.199.193

    Złodziej jest już pełnoletni więc może iść siedzieć ;-)

  • 0

    25. ~ccris  2010-01-04 14:02:31  host: 212.160.172.70

    chyba 19 lat a nie 18 ?

  • 0

    26. ~Robert  2010-04-15 22:53:20  host: bxm178.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Płakać się chce ... firma która miała takie zasoby, takie możliwości ... nazywa się nadal polską choć jest już praktycznie francuska ... sprzedana jak wiele innych firm ... co nam z tego majątku [polskiego) zostału ... nie ma biur obsługi, niedalego mojego osiedla takie było ... był nawet sklep z telefonami ... teraz została tylko techniczna część czyli centrala ... nawet loga TP nie ma ... pamiętam jak w latach studenckich rano w zimie jadąc na uczelnię wyjeżdzałem z osiedla "wprost" na oświetlony baner "TELEKOMUNIKACJA POLSKA" .... co nam z tego zostało :(

  • 0

    27. ~Robert  2010-04-15 23:09:08  host: bxm178.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @23 telefon stacjonarny niewygodny ?? Opamiętaj się człowieku - nie masz praktycznie promieniowania, rozmawiasz przez TELEFON a nie diabelską komórkę - normalnie jak przez lata ... NIESTETY TP tego nie rozumie i rozmowy przez stacjonarkę są albo droższe ...albo ... z czego się płakać chce - DUZO droższe niż przez komórki ... dlatego sam często rozmawiam przez komórkowy choć wiem że niszczę swoje zdrowie i TP ... ale cóż ... szkoda gadać :( :(

Dodaj swoją opinię