Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Telekomunikacja Kolejowa operatorem GSM 1800

Telekomunikacja Kolejowa operatorem GSM 1800

WitekT 15 Maja 2006 11:42

0 0

Prezes UKE Anna Streżyńska ogłosiła 15. maja wyniki przetargu na rezerwację 99 kanałów radiowych (dwuczęstotliwościowych) przeznaczonych dla sieci telefonii ruchomej w standardzie GSM 1800 (1710-1730 MHz i 1805-1825 MHz).

Przedmiotem przetargu były trzy rezerwacje częstotliwości - każda po 33 kanały. Każdy z uczestników przetargu mógł złożyć jedną, dwie albo trzy oferty. Rezerwacja częstotliwości będzie uprawniała do ich wykorzystywania na terenie całego kraju do 31. grudnia 2020 roku.

Spośród ofert złożonych przez Telekomunikację Kolejową (dwie oferty), Telefonię Dialog (dwie oferty) oraz PTK Centertel (jedna oferta) - tylko obie oferty Telekomunikacji Kolejowej uzyskały wymagane minimum i uzyskały pozytywną ocenę Komisję przetargowej.

Oferta w przetargu mogła uzyskać maksymalnie 450 punktów. Natomiast minimalna suma punktów, jaką powinna uzyskać zwycięska oferta, wynosiła 375 punktów.

Kolejność ofert wraz z ich oceną punktową przedstawia się następująco:
pozycję pierwszą zajęły oferty nr 1 i 2 złożone przez Telekomunikację Kolejową, uzyskując 402,072 pkt każda.




Kolejne pozycje, poniżej wymaganego pułapu punktowego, zajęły:
oferta nr 1 PTK Centertel, uzyskując 233,618 pkt,
oferta nr 1 Telefonii Dialog, uzyskując 147,057 pkt,
oferta nr 2 Telefonii Dialog, uzyskując 143,023 pkt.

Podmiotem wyłonionym w przetargu została Telekomunikacja Kolejowa, która to spółka za każda grupę 33 kanałów zaoferowała po 255 mln zł (tj. łącznie do budżetu państwa z tytułu przetargu wpłynie kwota 510 mln zł).

Minimalna jednorazowa opłata przetargowa za dokonanie jednej rezerwacji (tj. za 33 kanały) wynosiła 1,32 mln zł. Stanowiło to 50% opłaty rocznej za prawo do dysponowania częstotliwościami dla 33 dupleksowych kanałów radiowych dla telefonii komórkowej w pierwszym roku rezerwacji częstotliwości.

Pozostałe po rozstrzygnięciu przetargu 33 kanały radiowe z zakresu GSM 1800 zostaną ponownie zaoferowane podmiotom rynkowym. Szczegółowa koncepcja ich rozdysponowania zostanie poddana publicznym konsultacjom.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:
w sumie: 40
  • 0

    21. ~Longman  2006-05-15 13:33:24  host: eut99.neoplus.adsl.tpnet.pl

    muddy, dziekuje za wyjasnienia. Tak jakos mi sie to kolatalo, ale na zasadzie "gdzies dzwoni, ale nie wiadomo gdzie". Dzieki za rozwianie watpliwosci.

  • 0

    22. ~hummas  2006-05-15 13:46:34  host: doy70.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No nie wiem czy telekomunikacja kolejowa będzie w stanie zaproponowac cokolwiek co będzie służyć konkurencji. Znając troszczkę tą firme to szczerze wątpię

  • 0

    23.  2006-05-15 13:56:13

    Gratulacje dla TK Telekom !!! :-) Mam nadzieję że będzie to dobry operator komórkowy ! Telekomunikacja Kolejowa ma stronę internetową pod adresem http://www.tktelekom.pl/ Może to dobre że byłby Polski operator GSM kiedy pozostaną nam Orange, T-Mobile i Vodafone ? Ciekawe czy jesli się wszystko uda to TK pokryje zasięgiem w pierwszej kolejności dworce i trasy kolejowe ;-)

  • 0

    24. ~getITright  2006-05-15 14:12:26  host: phantom.teldom.pl

    *muddy - jak centertel chce mieć czenstotliwości, to niech płaci, ja jako polski obywatel nie zgadzam się na żadne preferencje, a już napewno nie dla centertela, pozatym jakoś TK mogła wyłożyć te rzekomo "niebotyczne" kwoty... a centertel miał w zeszłym roku ponad 1 miliard złotych zysku !!! który oczywiście w większości został przetransferowany do Francji

  • 0

    25. ~  2006-05-15 14:17:39  host: w3cache.tpnet.pl

    TK praktycznie większość sieci ma stworzoną. Niezła sieć kablowa po uzupełnieniu kilkoma przekaźnikami będzie tańsza i szybasza do zrobienia niż stawianie wszystkiego od początku i dzierżawienie.

  • 0

    26.  2006-05-15 14:23:04

    getITright(24.): nie chodziło mi przecież o preferencyjne potraktowanie. TK nie musi wyłożyć niebotycznych kwot, żeby wygrać przetarg, bo został tak skonstruowany, by obecni operatorzy musieli zapłacić wielokrotnie więcej od "nowych", by uzyskać podobną ilośc punktów. Jestem przekonany, że Centertel zaoferował więcej, niż TK Telekom, a mimo to nie uzyskał nawet "progu" minimalnego. Tak został skonstruowany przetarg. A Centertel naprawdę potrzebuje tych częstotliwości - w przeciwieństwie do PTC i Polkomtela. Teraz zostało tylko 33 kanały... na nowego operatora za mało, a spośród już działających najbardziej potrzebne są właśnie Centertelowi. Tylko tyle chciałem napisać :)

  • 0

    27. ~getITright  2006-05-15 14:27:40  host: phantom.teldom.pl

    *muddy - niewiem może masz rację, nie siedze w temacie... ale faktycznie powinno być podane rozłożenie punktów, to by rozwiało pewne wątpliwości

  • 0

    28.  2006-05-15 14:37:56

    Jesli chodzi o kanały to operatorzy używają knkretne numery w GSM 900MHz: Polkomtel: 1-14 , 37-67 PTC: 15-36 , 68-90 Centertel: 91-124 ; DCS 1800MHz: Polkomtel: 749-761 , 850-885 PTC: 736-748 , 811-847 Centertel: 733, 763-810

  • 0

    29. ~  2006-05-15 14:59:08  host: w3cache.tsi.tychy.pl

    Polkomtel: 93, PTC: 95, Centertel: 83...

  • 0

    30.  2006-05-15 15:05:46

    Pawrzes: hm, a skąd masz ten wykaz? Po pierwsze, wydawało mi się, że operatorzy mają po 50 kanałów GSM1800, a nie po 49. Po drugie, kanały 762, 848, 849 według Ciebie są niewykorzystane. A po trzecie, to mało prawdopodobne, żeby Centertel miał 733, bo jest on w paśmie zarezerwowanym dla rządu RP... Ja mam nieco inny wykaz, ale nie weryfikowałem go w praktyce.

  • 0

    31.  2006-05-15 15:37:35

    muddy: wykaz jest tutaj: http://www.bakx.pl/index.php?id=bts/dzial/kanaly - z własnych obserwacji nie znam BTSa który by pracował na kanale 762, 848, 848 a o tym że kanał 733 jest zarezerwowany dla rządu RP pierwsze słyszę :-)

  • 0

    32. ~lwlw  2006-05-15 16:09:26  host: e11.lab.wiz.pwr.wroc.pl

    muddy: w Polsce właśnie taki jest przydział kanałów, z tym , że ja też niektórych nigdy nie widziałem, np 733,761, we Wrocławiu chyba gdzieś widziałem Idee na 761, 762, a na pewno, co dziwne, na 726, 728, 730, ale to było krótko, jakby testowo. Nie uważam, żeby Centertel miał zbyt mało kanałów, w miastach działa przecież głównie w 1800, gdzie ma tyle samo co pozostali, a poza miastami te 34 w 900 wystarcza

  • 0

    33. ~bizi  2006-05-15 16:21:03  host: acsr24.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Udziałowcami Spółki są:
    Skarb Państwa: 62,30%
    PKP S.A.: 37,70%

    Deal roku!!!!
    Panstwo sprzedalo same sobie pozwolenie na budowe gsm 1800

  • 0

    34. ~a  2006-05-15 16:28:02  host: bnc1.neoplus.adsl.tpnet.pl

    bizi: to tylko wskazuje, że zarabiać mogą także spółki prawa handlowego gdzie właścicielem jest skarb państwa. Nie wszystko trzeba prywatyzować...

  • 0

    35. ~getITright  2006-05-15 16:33:47  host: phantom.teldom.pl

    *bizi - a kogo to obchodzi kto jest udziałowcem ?!? mnie interesuje tylko to czy ta firma będzie miała dobrą ofertę i czy zwiększy konkurencję na rynku

  • 0

    36.  2006-05-15 16:35:18

    pawrzes: chodziło mi raczej o to, na ile wykaz ten opiera się tylko na obserwacjach (kiedy ktoś po prostu może się pomylić), a na ile opiera się na danych oficjalnych.
    Co do kanału 733: nie jest on zarezerwowany dla celów rządowych jako "Kanał GSM numer 733", po prostu zakres częstotliwości, w jakim się znajduje, jest zarezerwowany na cele rządowe. Kanał 733 to częstotliwości 1754,4 oraz 1849,4, a pasmo 1730-1755 jest zarezerwowane właśnie dla rządu RP (polecam wykaz UKE)...

  • 0

    37.  2006-05-15 18:52:40

    33 kanały to duzo - da sie zbudowac siec i to calkiem sprswnie, w wiekszych miastach ustawiamy bts "mama"(wysokie maszty duza moc anten) 6 kanalow i "dzieci" mniejsze 3 kanaly - i tak droga eliminacji aby kanaly nie "stykaly" sie miejscem oddzialywania fali radiowej budujemy siec :)

  • 0

    38.  2006-05-16 17:13:01

    Ciekawe jak to bedzie ? :)

  • 0

    39.  2006-05-16 22:13:01

    to kiedy bedzie ten czwarty operator?
    i jak sie bedzie nazywal :D - kolejówa gsm :)

  • 0

    40. ~babeo  2006-05-20 11:51:00  host: c134-243.icpnet.pl

    No! Jak tylko będzie zmieniam żabojadowy Orange na polski PKP GSM !!

Dodaj swoją opinię