Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Telefony w szufladach

Telefony w szufladach

LuiN 9 Lipca 2008 13:38

0 0

Tylko 3% użytkowników oddaje telefony komórkowe do recyklingu, choć większość ma w domu stare, niepotrzebne urządzenia. Tak wynika z globalnej ankiety konsumenckiej, której wyniki opublikowała firma Nokia. Trzy czwarte respondentów dodało, że nawet nie myśli o recyklingu swoich urządzeń, a prawie połowa nie zdawała sobie sprawy z tego, że jest to możliwe.

Ankietę przeprowadzono w formie wywiadów z 6500 osobami z 13 krajów: Finlandii, Niemiec, Włoch, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, USA, Nigerii, Indii, Chin, Indonezji i Brazylii.

Każdy przeciętnie miał już około pięciu telefonów, bardzo niewiele z nich trafiło jrednak do recyklingu po zakończeniu eksploatacji. Tylko 3% respondentów oddało swoje stare telefony do recyklingu. Bardzo mało starych urządzeń, bo 4%, trafia jednak na wysypiska śmieci. Większość z nich (44%) leży nieużywana w domu.

Pozostałe zyskują nowe "życie": jedna czwarta starych telefonów trafia do znajomych i członków rodziny właścicieli, a 16% użytkowników sprzedaje używane urządzenia, w szczególności na rynkach wschodzących.




W skali globalnej 74% konsumentów stwierdza, że nie myśli nawet o recyklingu swoich telefonów, choć mniej więcej tyle samo, bo 72%, uważa, że recycling ma wpływ na środowisko, większość ankietowanych nie wiedziała o możliwości recyklingu.

Tymczasem potencjalnie 80% dowolnego urządzenia Nokia nadaje się do powtórnego przetworzenia, a cenne materiały można wykorzystać do wytwarzania nowych produktów, takich jak czajniki, ławki parkowe, plomby dentystyczne, a nawet saksofony i inne instrumenty muzyczne.

Nokia prowadzi punkty zbiórki niepotrzebnych urządzeń mobilnych w 85 krajach na całym świecie — jest to największy dobrowolny system recyklingu w branży telekomunikacji mobilnej. Stare urządzenia można oddać w sklepach Nokia i niemal 5000 punktach Nokia Care. Również w Polsce Autoryzowane Punkty Sprzedaży i Serwisu Nokia Care przyjmują telefony i akcesoria Nokia do recyklingu.

Gdyby każdy z trzech miliardów właścicieli telefonów komórkowych na świecie oddał choć jedno urządzenie, moglibyśmy zaoszczędzić 240 000 ton surowców i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w takim stopniu jak przez wycofanie z ruchu 4 milionów samochodów. Kiedy działamy wspólnie, pozornie mało znaczące działania indywidualne składają się na doniosłe zmiany - powiedział Markus Terho, dyrektor ds. ekologicznych Nokii.

Źródło tekstu: Nokia     

Dodaj do:
w sumie: 17
  • 0

    1. ~mirekb  2008-07-09 13:54:44  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

    wynosmy z domu do odpowiednich punktów(juz troche ich jest) elektrośmieci, a stare telefony koniecznie.jak czytalem wiekszosc da sie naprawic i sa firmy ktore je pozniej sprzedaja do Afryki.bardzo dobrze im tez sie nalezy

  • 0

    2. ~hettman  2008-07-09 14:01:55  host: chello089076107024.chello.pl

    a ja juz oddalem (a dokladnie oddalem za upust na nowy telefon )do recyklingu okolo 11 telefonow(wszystkie byly sprawne). ale ja jestem ekologiczny.....ohohoho :)

  • 0

    3. ~kwistas  2008-07-09 14:16:41  host: w3cache.wignet.pl

    Mieszkam w Lublinie i nie wiem gdzie mogę oddać swoje 2 stare Nokie oraz pierwsza "zabytkową" Motorole.

  • 0

    4. ~  2008-07-09 14:18:40  host: 213-92-179.serv-net.pl

    nokia tak goniona za ilość podobnych modeli i wadliwe oprogramowanie zbiera najlepiej z wszystkich firm swoje śmieci :) to mi sie podoba każda firma powinna sprzątać swoje śmieci podejrzewam ze kontenery SE były by przepełnione ;D

  • 0

    5.  2008-07-09 14:58:20

    Jeżeli ktoś poda mi punkt/miejsce gdzie mógłbym to proszę bardzo. Tylko problem też polega na tym że bardzo mało osób wie gdzie to można zrobić.

  • 0

    6. ~kitor  2008-07-09 15:00:32  host: 87-205-192-31.adsl.inetia.pl

    hmm... gdzie są takie zniżki za nowe telefony? mam w szufladzie ich z 8, 7 zresztą sprawnych

  • 0

    7. ~:))  2008-07-09 15:02:49  host: chello089076161248.chello.pl

    jak to nie wiecie gdzie oddać - a te dziesiątki sklepików z używanymi komórkami to nie istnieją - czyżby były tylko u mnie?

  • 0

    8. ~  2008-07-09 15:46:06  host: f142-047.opera-mini.net

    Nie oddaje tylko trzymam w szufladzie swoj stary telefon na wypadek jakby biezacy sie zepsul to bym mial zastepczy.

  • 0

    9. ~kwistas  2008-07-09 16:37:13  host: w3cache.wignet.pl

    @4 SE dobre fony, każdy wadliwy może być to zależy od właściciela przecież twój samsung też się może zepsuć.

  • 0

    10.  2008-07-09 16:54:10

    #9: niestety, nie wszystko zależy od właściciela :-)

  • 0

    11. ~tt  2008-07-09 18:23:05  host: ebu56.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a plus czasem nie skupuje sterego sprzętu telekomunikacyjnego? :)

  • 0

    12. ~kwistas  2008-07-09 19:08:02  host: w3cache.wignet.pl

    #10 uwierz mi że 70% przypadków to wina właścicieli telefonów :-)

  • 0

    13. ~michalratt  2008-07-09 19:14:12  host: cnq177.neoplus.adsl.tpnet.pl

    no fajnie jest miec np plombe w zebie z jakiejs czesci z naszego telefonu;D

  • 0

    14. ~  2008-07-09 20:16:12  host: acmg154.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a po co mam oddac? a w szufladzie niech sobie leży...

  • 0

    15. ~  2008-07-09 21:44:44  host: acwr34.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak niewiecie gdzie odać to możecie przysłać mi . wxw@wp.pl

  • 0

    16. ~nick  2008-07-09 22:46:53  host: bzm160.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ludzie może lepiej by było nie kupowac nowego gdy stary się jeszcze nadaje do użytku? Nie musicie szpanować kolorowymi wyswietlaczami, aparatami foto w telefonach czy też mmsami.

  • 0

    17.  2008-07-10 14:20:49

    Niesamowite liczby: moglibyśmy zaoszczędzić 240 000 ton surowców i zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w takim stopniu jak przez wycofanie z ruchu 4 milionów samochodów. Przyznam się że nie miałem pojęcia o skali recyklingu telefonów...

Dodaj swoją opinię