Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Telefony komórkowe przyczyną 27 proc. wypadków samochodowych w USA

Telefony komórkowe przyczyną 27 proc. wypadków samochodowych w USA

orson_dzi 29 Maja 2015 16:28

3 0

Amerykańska Krajowa Rada Bezpieczeństwa szacuje, że już trzeci rok z rzędu rośnie liczba wypadków samochodowych, których przyczyną były telefony komórkowe.

Z szacunków Rady wynika, że 6% wszystkich wypadków samochodowych jest spowodowanych przez pisanie SMS-ów w trakcie jazdy, z kolei rozmowa przez telefon była przyczyną 21% wypadków.




Otaczająca nas technologia pozwalająca na komunikację między ludźmi powoduje, że jazda samochodem bywa coraz bardziej niebezpieczna. Pomimo tego, że społeczeństwo rozumie zagrożenie płynące, między innymi z rozmawiania przez telefon w trakcie jazdy, to i tak nie pozbywa się zgubnych przyzwyczajeń - powiedziała Deborah AP Hersman, prezes i dyrektor generalny Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Analiza wyników pokazała, że pisanie SMS-ów w trakcie prowadzenia samochodu ośmiokrotnie zwiększa ryzyko wypadku, a czterokrotnie zwiększa je rozmowa przez telefon.

Źródło tekstu: Cellular-news; wł     

Dodaj do:

Tagi: usa | telefon

w sumie: 15
  • 1

    1. ~Sk.  2015-05-29 16:32:58  host: d193-112.icpnet.pl

    Taka jest niestety prawda. Używanie telefonu w czasie jazdy to jak jazda pod wpływem...

  • 0

    2. ~Joey  2015-05-29 16:42:33  host: 81.219.84.18

    Prawda, ciężko się pisze i prowadzi ze 3 razy tak zrobiłem bo strach normalnie

  • 0

    3. ~Darek  2015-05-29 16:44:20  host: public-gprs514520.centertel.pl

    Gdy, żywiący się takimi statystykami, twórcy nowych technologii wypuszczą self-driving iCar wszyscy będziemy jeździć jak tramwajem... Dla czerpania jakiejkolwiek przyjemności z jazdy pozostanie wiocha i off-road (własnoręcznie zrobiona zmota)...

  • 0

    4. ~Caĺm7 * UWAŻAJCIE na ZIELONE !  2015-05-29 16:44:40  host: n25-05-11.opera-mini.net

    Heh..
    Niedawno widziałem:
    Bejbik z tyłu, w foteliku, a z przodu mamuśka za kierownicą - w ciekawej pozie: lewe kolano na bocznej szybie, prawa noga gaz, ręce na ... Smartfonie (smsy).
    Oo! Tak się jeździ...

  • 0

    5.  2015-05-29 16:50:08

    @1 - guzik prawda, wystarczy mieć zestaw głośnomówiący, lub słuchawkę na uchu i problemu - takiego samego jak rozmowa ze współpasażerem, nie ma. PRoblem zaczyna się przy pisaniu wiadomości, ale to można sobie darować i próbować rozmawiać, w ostateczności czekać na światła/zatrzymać się, żeby odpowiedzieć.

  • 0

    6.  2015-05-29 17:40:28

    @5 Wczoraj widziałem fajny patent. Ze względu na słaby zestaw głośnomówiacy, do telefonu była podpięta starego typu kaseta z kablem i wtyczką mini-Jack. I dzieki temu rozmówca leciał przez głośniki samochodu, a mikrofon ładnie zbierał to co mówił kierowca.

  • 1

    7. ~  2015-05-29 18:26:50  host: aeav146.neoplus.adsl.tpnet.pl

    5, jest rok 2015. SMS moze zostac odczytany przez oprogramowanie telefonu, a odpowiedz mozna podyktowac.

  • 0

    8. ~Calm7 *Uważajcie na zielone !!!  2015-05-29 23:28:14  host: n27-06-09.opera-mini.net

    Apeluję ! Nigdy nie używajcie telefonu przechodząc przez przejście dla pieszych , nawet na zielonym.

  • 0

    9. ~JustMe  2015-05-29 23:36:38  host: cpc22-wolv14-2-0-cust115.wolv.cable.virginm.net

    Wychodzi na to ze w czasach kiedy BlackBerry numerem jeden było w US wypadków dużo mniej...no ale użytkownicy BlackBerry to nie bezmózgi z selfie kijkiem.

  • 1

    10.  2015-05-30 00:33:02

    5,6,7: Wy naprawdę wierzycie w to co piszecie? Zestaw głośnomówiący czy słuchawkowy to co prawda ułatwienie, ale nie poprawa bezpieczeństwa. Kierowca, który rozmawia podczas jazdy przez telefon jedzie na pamięć, jak w tunelu, nie pamięta potem przebytej drogi. Reakcja na nieprzewidziane zdarzenia jest opóźniona. Nie można takiej rozmowy porównywać z rozmową z pasażerem - pasażer uczestniczy w ruchu, widzi co się dzieje i słyszy.

  • 0

    11. ~  2015-05-30 07:38:45  host: epinet9.netman.com.pl

    9, ty naprawdę widzisz taką korelację? Bo nie wiem, czy robisz sobie jaja, czy jesteś idiotą.

  • 1

    12.  2015-05-30 09:57:52

    @10- Oczywiście że rozmowa przez zestaw samochodowy jest również niebezpieczna, ale ludzie jeżdżąc autem często rozmyślają i też wtedy tracą koncentracje na drodze (jak chcesz im tego zakazać?) Nie popadajmy w paranoje, jadę samochodem i rozmawiam przez swój zestaw, jest to nieporównywalnie bezpieczniejsze niż pisanie/czytanie maili, smsów, ustawianie nawigacji lub manipulacja przy radiu samochodowym, szukaniem i odpalaniem papierosa, szukanie za siedzeniem, odkręcaniem i piciem napoju itp...

  • 0

    13.  2015-05-30 13:01:23

    W 2015 ludzie wciąż piszą SMSy? Chyba tylko w USA ;)

  • 0

    14. ~tramalukta666 death666  2015-05-30 13:04:51  host: 81-219-57-52.adsl.inetia.pl

    Instalujcie se emule utorrent bearshare dc++ i ares a twoja stara to emule a twoj stary to utorrent a moje gg to 5473221

  • 0

    15. ~  2015-05-30 14:08:41  host: user-94-254-193-13.play-internet.pl

    @10 masz trochę racji, ale nie do końca się zgodzę. Zestaw głośnomówiący wprawdzie osłabia reakcje na nagłe i nie przewidziane wydarzenia na drodze, ale nie aż tak jak trzymanie w ręku telefonu komórkowego kiedy to jedna ręka jest zajęta. Dlatego Policja słusznie kara mandatami takie zachowania. Jeśli już jest to konieczne to o wiele lepiej kupić dobrze słyszalny zestaw głośnomówiący, zawsze to jest mniejsze ryzyko niż rozmawianie trzymając telefon ręką przy uchu.

Dodaj swoją opinię