Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Telefony komórkowe nie wywołują nowotworów oka

Telefony komórkowe nie wywołują nowotworów oka

Q! 15 Stycznia 2009 10:41

0 0

W internetowym wydaniu magazynu Journal of the National Cancer Institute pojawił się artykuł, który obala kolejny mit na temat wpływu telefonów komórkowych na zdrowie człowieka. Tym razem dotyczy on powstawania nowotworu złośliwego oka, czerniaka naczyniówkowego.

Badanie zostało przeprowadzone przez profesora Andreasa Stanga z Uniwersytetu Martina Luthera w Halle-Wittenbergu. Przedmiotem badania było sprawdzenie prawdopodobieństwa uszkodzeń struktury DNA pod wpływem fal radiowych. Wzięło w nim udział prawie 1600 osób, które regularnie korzystały z telefonu komórkowego od około 10 lat.

Po przeprowadzeniu dokładnych badań i wielu analiz zespół naukowców nie stwierdził związku pomiędzy częstotliwością korzystania z telefonu komórkowego, a zwiększonym ryzykiem zachorowania na czerniaka oka.
Wyniki te są o tyle dobre, że według wcześniejszych badań przeprowadzonych przez tą samą grupę naukowców, taki związek miałby istnieć. Jednak według Stanga przeprowadzone wcześniej analizy nie były tak dokładne, jak to miało miejsce obecne. Także liczba osób biorących w nich udział była wyraźnie mniejsza. Należy więc przyjąć aktualne wyniki badań za bardziej wiarygodne.

Warto zauważyć, że temat negatywnego wpływu telefonów komórkowych na zdrowie człowieka już od jakiegoś czasu jest tematem kontrowersyjnym. Według licznych teorii miałyby one mieć wpływ na powstawanie wielu chorób. Jednak jak do tej pory nikomu nie udało się udowodnić, że takie powiązanie rzeczywiście istnieje.

Źródło tekstu: cellural news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~cmt153  2009-01-15 12:08:39  host: cmt153.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Zarabianie na GSMie staje się coraz bardziej kosztowne. Trzeba płacić za przychylne badania (tak jak za te) i szykować się do wypłaty odszkodowań.

 • 0

  2. ~  2009-01-15 12:12:13  host: gaja.tpnet.pl

  Można przypuszczać, że pan profesor Andreas Stange niedługo kupi sobie najnowszy model mercedesa ;)

 • 0

  3.  2009-01-15 12:37:15

  To tak jak z badaniami na temat ocieplenia klimatu. Wiadomo ze takie cos nie istnieje bo klimat sie zmienial bez naszej ingerencji i bedzie sie dalej zmienial niezaleznie czy ograniczymy co2 czy nie, ale KE i inne instytucje daja kase na projekty majace "udowodnic" ze ocieplenie jednak wystepuje by moc uzasadnic sciaganie haraczu vide limity cos i ich kupowanie.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-247-119.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet