Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Telefony komórkowe jednak nie powodują raka

Telefony komórkowe jednak nie powodują raka

msnet 15 Lutego 2018 12:25

5 3

telefon

Nie ma związku między telefonią komórkową i powstawaniem nowotworów - wynika z najnowszych badań, które trwały ponad 10 lat.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci prowadzone były badania, które starały się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy telefony komórkowe są bezpieczne. Pomimo coraz powszechniejszej wiedzy na temat tego, że używanie tych urządzeń jest bezpieczne, wciąż wiele osób martwi się o ich wpływ na zdrowie. Niepokoje te powinny załagodzić opublikowane na początku lutego 2018 roku wyniki ponad dziesięcioletnich badań, wykonywanych pod egidą amerykańskiego Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (ang. National Institute of Environmental Health Sciences).

Badania prowadzone były na gryzoniach eksponowanych na pole elektromagnetyczne, odpowiadające systemom telefonii komórkowej GSM i CDMA o częstotliwości 900 MHz. Rejestrowano zachorowalność zwierząt na dwa rodzaje nowotworów: glejaka i nerwiaka serca. Zwierzęta eksponowane były po 9 godzin dziennie w cyklu dwuletnim i 28-dniowym w polu elektromagnetycznym o współczynniku SAR: 3, 6 i 9 W/kg. Długość ekspozycji i intensywność pola elektromagnetycznego znacznie przekraczały wartości spotykane w życiu codziennym - dopuszczalna w większości krajów europejskich wartość współczynnika SAR wynosi 0,08 W/kg.
Uzyskane wyniki wskazują, że u szczurów płci żeńskiej nie wykryto żadnego związku pomiędzy powstawaniem jakichkolwiek chorób nowotworowych, podobnie jak u myszy obojga płci. Pojawienie się nerwiaka serca zaobserwowano jedynie u szczurów płci męskiej, ale brakuje jakiegokolwiek potwierdzenia, że był to efekt oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego. Uwzględniając, że gryzonie były poddawane działaniu intensywniejszego promieniowania elektromagnetycznego niż ludzie na co dzień, a także dłużej, komentarze wykonawców badań są korzystne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania telefonów komórkowych. Badacze jednak zachowują pewną powściągliwość w formułowaniu ostatecznych wniosków i, jak zwykle przy takich badaniach, zalecają ostrożność w porównywaniu tych wyników w kontekście wpływu na ludzi.

Równolegle z wynikami badań, o których mowa powyżej, amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) opublikowała raport oparty na wynikach różnych badań, z którego wynika, że nie znaleziono wystarczających dowodów na to, że istnieje szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, wywołany przez ekspozycje niższe od dopuszczanych przez normy dla pola elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej. Ponadto zaobserwowano, że gryzonie wystawione na intensywne działanie pola elektromagnetycznego żyły dłużej niż te z grupy kontrolnej. Badacze stwierdzają przy tym bardzo wyraźnie, że jakiekolwiek dywagacje na temat podobnego wpływu u ludzi są zdecydowanie przedwczesne.

Czy uważasz, że telefony komórkowe są szkodliwe dla zdrowia?

Zdecydowanie tak
19.81%
Raczej tak
27.16%
Raczej nie
25.24%
Zdecydowanie nie
20.13%
Nie mam zdania
7.67%

Wszystkich głosujących: 313


Źródło tekstu: PIIT     

Dodaj do:

Tagi: zdrowie | smartfon | komórka | telefon

w sumie: 37
 • 5

  19. ~  2018-02-15 15:24:52  host: 78-10-232-112.static.ip.netia.com.pl

  Jak zwykle znawcy w komentarzach na forum wiedzą wszystko lepiej. Jeżeli raport jest po ich myśli, to jest cacy. Jeżeli nie - znaczy, że oszukany, ustawiony, opłacony. Forumowi spece od wszystkiego.

 • -5

  20. ~Zxc  2018-02-15 15:27:11  host: public-gprs690443.centertel.pl

  Czy ktos wierzy w te badania??? W latach 60 komisja zdrowia stwierdzila ze popierosy sa ZDROWE pojmijcie ze nadajniki podobnie jak choroby nowotworowe służą DEPOPULACJI ludzkosci! 40 lat temu czlowiek wyladowal na ksiezycu a oni lekarstwa na raka nie umieja wynalesc? Bzdura! Prawda jest przed nami ukrywana podobnie jak lekarstwo na raka

 • 1

  21. ~  2018-02-15 15:29:49  host: 77.111.246.9

  @16 a wiesz, że moc sygnału jest różna zależnie od odległości? Przy nadajniku gęstość mocy jest większa niż przy budynkach mieszkalnych. Poza tym Orange i T-mobile nie wyłączają stacji na czas modernizacji. Chyba, że są wymieniane anteny to wiadomo że trzeba wyłączyć.

 • -1

  22. ~  2018-02-15 15:50:02  host: public-gprs388885.centertel.pl

  @20 Oficjalna przyczyna nowotworow sa mutacje i predyspozycje genetyczne. Nie ma lekarstw na poziomie DNA. Jedyna metoda jest usuniecie lub przeszczep narzadow i szpiku. Za mutacje odpowiadaja takie czynniki jak nadmierna ekspozycja na promieniowanie elektromagnetyczne, z ktore najbardziej szkodliwe sa pewne postaci. Stacje bazowe wytwarzaja takie promieniowanie w bezposrednim sasiedztwie. Podobnie nadmierne opalanie sie latem na sloncu, wszelkie solaria, palenie tytoniu, ktory akumuluje metale ciezkie z gleby. Ostatnio badania ze Szczecina potwierdzily, ze warzywa, jak marchwka i inne takze maja swoje zdolnosci akumulacji metali ciezkich. Marchewka chyba ma duza zdolnosc akumulacji kadmu, ale nie jestem pewien. Na Ukrainie byla eksplozja atomowa w Czarnobylu. Chmura promieniotworczych izotopow przeszla przez pol Europy. Badania w Europie nad zapadalnoscia na nowotwory moga nie byc miarodajne. Rozpad tych izotopow dopiero mial lub bedzie mial miejsce. To oznacza, ze wypromieniowaly swoja niewidzialna golym okiem energie i poszatkowaly od srodka nasze DNA. To jest odpowiedz, skad u nas tylu ludzi choruje na nowotwory, rodzi sie z wadami. Oczywiscie sa inne czynniki, jak np. telefonia komorkowa, ktorej wplyw mozna badac tylko w bezposrednim sasiedztwie stacji bazowych. Telefony rowniez promieniuja, ale mniej. Najwiecej przy aktywnym polaczeniu. Bol glowy to wlasnie sygnal, ze podgrzalismy sobie falami mozg. Od dlugich rozmow sa zestawy sluchawkowe z mikrofonem.

 • 1

  23. ~  2018-02-15 16:14:38  host: public-gprs388885.centertel.pl

  @21 To samo, ale w druga strone podejrzewam wobec wszystkich telefonow komorkowych, ale brakuje danych, czy i jak bardzo, jak duzo mocniej promieniuja one przy slabym zasiegu. No niestety, ale jak ktos woli internet LTE od kablowego albo wiszenie godzinami na telefonie, to musi sie z tym pogodzic pod swoim dachem. Podobnie sprawa sie ma z Wi-Fi, ale to sa male moce, ale stale. Telefon komorkowy szkodzi najbardziej przy glowie podczas rozmowy. Normy promieniowania sa podawane w specyfikacjach. Trzeba umiec sobie je przeliczyc.
  Sa tez inni podejrzani o choroby nowotworowe. Np. wszelkie spaliny z kominow, rur wydechowych aut. O tych ostatnich w ogole sie nie mowi. Kto by placil odszkodowania? W Polsce tego nie ma, ale w zachodnich miastach obowiazuje zakaz wjazdu autem do centrum miast, ktore trudno jest przewietrzyc ze spalin. Dziwnie oferty internetu mobilnego na zachodzie tez sa jakies malutkie. Ciekawe dlaczego?

 • -1

  24. ~zaskoczony tematem  2018-02-15 16:35:45  host: a20-09-01.opera-mini.net

  Z powyższych komentarzy o natężeniu promieniowania w czasie korzystania z telefonu wynika, że producenci nie wiedzą jaką moc powinien wydxielać telefon. Nie wiem, czy nie byłoby porządane problem nagłośnić na arenie międzynarodowej. Tu chodzi o tysiące/miliony użytkowników na całym świecie.

 • 1

  25. ~  2018-02-15 16:46:17  host: 77.111.246.18

  @23 telefony, nawet przy słabym zasięgu nie mogą przekroczyć podanej wartości SAR w specyfikacji. Zwykle jest to 0,6-1W/kg, a maksymalnie może być 2W/kg. Jest to moc większa niż ta ze stacji bazowej w okolicy budynków mieszkalnych, gdzie norma to 0,1W (tyle samo co WiFi). Telefon musi mieć większą moc żeby być w stanie wysłać dane do stacji bazowej oddalonej nawet o 10km. Dlatego też ludzie mają wybór. Mogą nie korzystać z telefonów, które wpływają na człowieka bardziej niż stacja bazowa. Przy dłuższych rozmowach zaleca się używanie zestawu słuchawkowego. A najśmieszniejsze jest to, że protestujący przeciwko masztom, wnioskując o przesunięcie go z dala od zabudowań, sami sobie szkodzą, bo wtedy telefon nadaje z dużo większą mocą prosto w głowę.

 • 2

  26. ~Racjonalista  2018-02-15 16:47:49  host: w3cache2.cyfrowypolsat.pl

  Brzmicie jak jacyś antyszczepionkowcy, zwolennicy teorii spiskowych, fani paranauki i paramedycyny czy inni fanatyczni, podatni na nowe "rewelacje" naiwniacy.

 • -2

  27. ~  2018-02-15 17:02:49  host: public-gprs388885.centertel.pl

  @24 Wiedza bardzo dobrze. Watpisz w to? Rozmawiales kiedys 1-2 godz. przez telefon komorkowy? Czesto bolala mnie glowa. Wiele slyszalem takich opinii od roznych ludzi w roznym wieku. Nic mi po szczurach. One mi nie powiedza, ze leb im pulsuje. Oczywiscie nikt nie zrobi takiego eksperymentu na ludziach. Kiedys rozmawialem z pewnym lekarzem. Przestrzegal mnie przed siedzeniem przy elektronice za dlugo. Pewnie chodzilo mu wplyw bezruchu na uklad krazenia. Oczywiscie, ze stacje bazowe promieniuja. Na tym polega ich dzialanie, ze promieniuja. Najbardziej niebezpieczne sa dawki promieniowania tuz przy antenach o duzych mocach. Nie wiem, co mieli na fizyce tworcy tych testow na szczurach? Nie chce mi sie szukac oficjalnych informacji w oryginale, ale w takim badaniu powinna brac udzial grupa kontrolna szczurow zamknieta w klatakach niedaleko napromieniowywanej grupy szczurow, zeby byly poddane tym samym czynnikom poza extra napromieniowywaniem i zeby jadly te same pokarmy popijajac ta woda z tego samego zrodla. Bez grupy kontrolnej takie badania nie maja sensu.

  Najwazniejsze, co przychodzi mi na mysl, to szczur czy mysz jet za mala na takie badania. Gryzonie absorbuja za mala dawke promieniowania. Maja mniejsze mozgi i cala powierzchnie ciala.

 • -2

  29. ~  2018-02-15 17:09:25  host: public-gprs388885.centertel.pl

  @25 No dobrze. Ale telefon nie nadaje caly czas polaczenia, a stacja bazowa juz tak. Obsluguje wieksza liczbe klientow, a telefon laczy sie tylko ze stacja bazowa. To samo antena rutera od Wi-Fi, ktora promienije tym intensywniej, im wiecej klientow z niej korzysta w danej chwili.

 • -2

  30. ~Siedem  2018-02-15 17:13:57  host: a11-03-01.opera-mini.net

  26). Facet, Ty wczoraj się urodziłeś? Od wieków człowiek oszukiwał i mami innych ludzi po dziś dzień.
  Nic nie jest pewne.

 • 0

  31.  2018-02-15 17:14:45

  Czytać się nie chce...
  Dzisiaj godzinę klientowi tłumaczyłem przepisy i jego zobowiązania... Głowa mnie nidy tak nie bolała. Nawet po godzinnej o dłuższej rozmowie przez telefon. (bardziej ręka mnie bolała albo kark - kiedy podtrzymuję na ramieniu telefon podczas rozmowy) ;-)

 • 0

  32. ~mkkot  2018-02-15 17:47:13  host: user-94-254-225-112.play-internet.pl

  Gdzie link do oficjalnego raportu?

 • -2

  33. ~  2018-02-15 19:41:35  host: user-94-254-144-16.play-internet.pl

  Papierosy ponoć też nie powodują raka.

 • 3

  34.  2018-02-15 19:44:01

  33 - a to gdzie piszą?

 • 3

  35. ~ja  2018-02-15 19:52:57  host: 031011131040.dynamic-zab-06.vectranet.pl

  @33: to prawda- o ile leżą zamknięte i w szczelnym opakowaniu :)

 • -2

  36. ~  2018-02-15 20:34:09  host: public-gprs388885.centertel.pl

  @34 Ostatnio sami producenci ustawowo zmuszeni pisza o tym na pudelkach z wyrobami tytoniowymi. I zaden nie protestuje!

  Jeszcze jedno tym razem mnie zastanawia. Malo jest ludzi, ktorzy to wiedza, ale moga tu byc akurat tacy spece. Czy anteny na stacjach bazowych pracuja/promieniuja caly czas? Tego wlasnie nie wiem. Ale domyslam sie, ze tylko w czasie przesylu danych/ w czasie polaczenia. A jak jest w okreslonych lokalizacjach, np w nocy gdy nie ma praktycznie ruchu? Telefon na pewno laczy sie w okreslonych interwalach, zeby pokazac zasieg. Jesli operatorzy szukaja pomyslu, zeby przekonac ludzi do postawienia stacji, to wystarczy upublicznic takie dane, nagrac filmik na youtube z pomiarami. Takie badania ze specjalnie napromieniowywanymi gryzoniomi tylko strasza niezorientowanych, ze i oni beda jak szczur czy mysz. Ludzie chcieliby wygladac jak ci zmysleni bohaterowie z filmow z brazowa opalenizna, czajnikiem elektrycznym, indukcja, mikrofala w kuchni i bogatym smartfonem z duzym wyswietlaczem, a tu sie okazuje, ze szczury i myszy maja od tego drobne problemy w laboratoriach. Biedne gryzonie.

 • 0

  37. ~tt  2018-02-16 07:37:06  host: user-94-254-149-114.play-internet.pl

  terefere, bo oni tak powiedzą po 10 latach badań to tak musi być

 • -1

  38. ~  2018-02-17 07:57:12  host: 89-78-238-142.dynamic.chello.pl

  Jak ja im ufam :) Niech Ci badacze przetestują to na sobie i w realnych warunkach to pogadamy. Zadufany szef naruszonego jabłka kategorycznie zabronił własnym dzieciom korzystać z tel i tab z modułami gsm więc kontakt z prawdą zapewne miał :) Czekam na kolejne wieści w cyklu ”Hamerykańscy naukowcy dowiedli iż....” tak jak to było z fajkami, słodzikami, tłuszczami itp itd. Dla pieniędzy można udowodnić praktycznie wszystko..... Enjoy the show :D Wierzyć robaczki !!!! Tu badania macie lol heerheee

 • -1

  39. ~ja  2018-02-17 08:00:59  host: 031011131040.dynamic-zab-06.vectranet.pl

  Ciekawe jakiej marki stetoskop używali do tych badań- a może młotek neurologiczny? :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-159-91-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet