Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Telefony ciche jak komar

Telefony ciche jak komar

sirmark 26 Maja 2006 01:27

0 0

Zaprojektowany przez firmę Compound Security, system cichego alarmu o nazwie Mosquito znalazł zupełnie nowe zastosowanie, dzięki niezwykłej pomysłowości brytyjskich nastolatków. Jak donosi portal Vnunet, młodzież zaadaptowała technologię na potrzeby swoich telefonów komórkowych, których dzwonki są obecnie niesłyszalne dla ucha dorosłego człowieka.

System Mosquito został specjalnie stworzony z myślą o dużych centrach handlowych. Wykorzystując fenomen medyczny, znany pod łacińską nazwą "presbycusis", ma on za zadanie odstraszać zorganizowane gangi nastoletnich przestępców, emitując słyszalne tylko dla nich dźwięki.

Firma Compound Security wykorzystała wyniki badań, które potwierdziły, że osoby po przekroczeniu 20 roku życia zaczynają stopniowo tracić słuch. Pierwszą oznaką tego zjawiska jest zredukowanie pasma słyszalnych dźwięków o najwyższe częstotliwości z zakresu 18KHz - 20KHz.




Pomysłodawcy projektu nie docenili jednak kreatywności młodych osób, które zdobyły próbki "cichych dźwięków" i wgrały je do swoich komórek, aby stały się one niesłyszalne dla nauczycieli.

Poniżej pobrać można próbki dźwięków. Jakość odsłuchu będzie w dużym stopniu zależeć od użytych głośniczków:
15kHz.wav (2,5 MB), 15kHz.mp3 (100 kB)
17-5kHz.wav (2,5 MB), 17-5kHz.mp3 (100 kB)
20kHz.wav (2,5 MB), 20kHz.mp3 (100 kB)

Pobrać można także prosty programik generujący ustawianą częstotliwość: edspFG.zip.

Źródło tekstu: 4Press, wł     

Dodaj do:
w sumie: 34
  • 0

    15. ~tezet  2006-05-26 14:54:46  host: aou142.internetdsl.tpnet.pl

    Ktos zle wygenerowal te tony. Sprawdzalem w Adobe Audition - tam slysze do okolo 20 kHz, ale bardzo slabo. To co tu ktos wygenerowal to dzwieki na zupelnie innych pasmach.

  • 0

    16.  2006-05-26 18:09:35

    słyszałem wszystkie 3... a mam 21 lat, porządną kartę dźwiękową i porządne głośniki... jeszcze sprawdzę w komórce...

  • 0

    17.  2006-05-26 18:16:16

    w tym programiku tyż wszystko słyszę... dopiero jak wezmę na maxa to słąbo słychać... ale moja siostra 13 lat słyszy tak samo jak ja... coś tu nie gra :/

  • 0

    18. ~remik  2006-05-26 18:17:55  host: chello087207181093.chello.pl

    to jakaś głupota jest. Taki dzwonek? Nawet jeśli ktoś to słyszy to słyszy słabo. Taka jest charakterystyka słuchu. Tzn. musi się skupić. A już napewno nic nie usłyszy jak nauczyćiel będzie się darł. Nikt mi nie powie, że trzymając telefon w kieszyni usłyszy takiego komara. No chyba, że będzie patrzył na wyświetlacz ale to wtedy po co dzwonek? Bez sensu zupełnie.

  • 0

    19. ~acc  2006-05-26 20:31:52  host: bme179.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a czy ktoś wie jaka częstotliwość odstrasza koty? A jeśli tak, to jak duża musi być być amplituda? Pytam poważnie.

  • 0

    20.  2006-05-26 21:29:03

    Jak mówie do kota psiik to ucieka :P wiec cos w tym jest bo na spier.... nie reaguje :D
    A co do tego dzwonka to bym go i tak nie słyszał, prędzej bym myślał, że to jakaś maszyna tak pracuje, ale w głowie mi piszczy :P

  • 0

    21. ~Longman  2006-05-26 21:36:27  host: evl197.neoplus.adsl.tpnet.pl

    *remik, powiem wiecej - oprocz charakterystyk sluchu, co do ktorych masz 100% racji - tlumiennosc tonow wysokich jest duzo wieksza niz niskich, wiec wlozenie takiego telefonu do pokrowca czy kieszeni powoduje, ze nie ma mowy o wydobywaniu sie na zewnatrz dzwiekow o tej czestotliwosci. Nie mowiac o jeszcze jednej rzeczy - aby sensownie dobrze i z wystarczajacym natezeniem odtwarzac dzwieki rzedu 20 KHz potrzebny jest niezly przetwornik, ktorego nie da sie zmiescic do telefonika (wstegowy, tubowy, lub konwencjonalny o budowie np. mylarowa membrana + obwod magnetyczny na metalach ziem rzadkich jak lantan) lub koszty (taki glosnik kosztuje naprawde dosyc sporo i nikt nie bedzie go pchal do fonika za tysiac zlotych). Jednym slowem bzdet i tyle.

  • 0

    22.  2006-05-26 22:37:28

    *Longman: jak zwykle w 100% się z Tobą zgadzam. Szacuneczek dla Ciebie :-) Jak zwykle gadasz jak profesur jakiś hihi

  • 0

    23. ~Longman  2006-05-26 23:14:06  host: evl197.neoplus.adsl.tpnet.pl

    *remik, dzieki za mile slowa! W sumie trafiles w samo sedno, bo jestem wykladowca akademickim :-) Nie wiedzialem, ze to sie da wyczuc nawet przez Internet. Myslalem, ze to medium "anonimizujace" ;-) Pozdrawiam Ciebie serdecznie!

  • 0

    24.  2006-05-26 23:28:43

    Longman: da się, da się. ;) Miło nam tu Ciebie gościć. :)

  • 0

    25.  2006-05-27 10:37:59

    No faktycznie, też się cieszę, że takie osoby jak *Longman bywają tutaj. Prawdziwego profesora da się poznać po tym co mówi :) I można się zawsze czegoś ciekawego dowiedzieć. Bo mądre komentarze to jakby druga, równie ważna, cześć portalu. Dlatego uprasza się *Longmana i innych mądrych o częste wypowiedzi, hihi. Dziękuję i również pozdrawiam :-).

  • 0

    26.  2006-05-27 10:44:49

    Podoba mi się również, że na Telepolis jest żywy kontakt z prowadzącymi, szybka i rzeczowa informacja czyli to czego się spodziewam po takim portalu. Czasem nawet w sobotę czy w niedzielę coś się tu dzieje (tzn. nowe wiadomości). Zupełnie inaczej niż u konkurencji. Pozdrawiam prowadzących i życzę wytrwałości w redagowaniu świetnego Telepolis :).

  • 0

    27. ~Longman  2006-05-27 12:15:27  host: ewe74.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dziekuje za mile slowa! Szalenie mi milo! *Witku, mozna dac przetwornik piezoelektryczny, ale natezenie dzwieku bedzie slabe. Glosniczki kopulkowe wyzszej klasy z kolei odpadaja, jesli zalozyc ze glosniczek na nie tylko buczec w wysokich cestotliwosciach, ale rowniez dawac dzwiek "sluchawkowy". Problem jest o tyle, ze w glosniczkach telefonow zaklada sie milczaco, ze glos to przede wszystkim pasmo 300 Hz - 3500 Hz (co nie do konca jest prawda - wysoka jakosc dzwieku przez Skype czy inne aplikacje VoIP jest m.in. spowodowana tym, ze pasmo jest niemalze pelnym slyszalnym spektrum, a wyzsze harmoniczne znaczaco polepszaja slyszenie spirantow, ktore wystepuja w jezyku polskim dosyc czesto). Latwo to sprawdzic probujac posluchac muzyki przez sluchawki sluzace do obslugi telefonow renomowanych firm jak Sennheiser czy AKG (mimo ze moga byc naprawde drogie, np. zestaw sluchawki - i to pojedynczej - z mikrofonem za 500-600 zl. Stosuje sie takie na stanowiskac w call-centrach). Dzwieki wysokie beda stlumione, niskie "odchudzone". Po prostu charakterystyke dopasowuje sie "pod glos" oraz co istotne - zaklocenia zewnetrzne (halas zewnetrzny). Zas w takiej konstrukcji nawet zakladajac zastosowanie mylaru czy tytanu byloby trudno, zachowujac rozsadne proporcje kosztow. Notabene, troche mnie dziwi, ze jeszcze nie dorobiono sie jakiejs normy czytelnosci dzwieku w telefonach, mimo ze metody badawcze juz od dosc dawna istnieja (mowa o metodzie MUSHRA, wiecej tu: http://www.opticom.de/technology/assessing-quality.html jest stosowana przez ITU i RBU). Roznica jest naprawde duza - z doswiadczenia wiem, ze najlepiej wypadaly konstrukcje Samsunga (en masse, oczywiscie sa lepsze i gorsze modele), zas sa takie marki i modele, ktore slabo nadaja sie do podstawowej czynnosci tj. rozmow (i nie pisze tylko o nieslawnym Nortelu "bulgocie" 1822). Na koniec jeszcze raz chcialbym pozdrowic Ciebie *remik i Ciebie *Witku, oraz wielu bioracych udzial w dyskusjach, dzieki ktorym sa one tak inspi

  • 0

    28.  2006-05-27 12:36:31

    *Longman: dzięki :) A swoją drogą to jestem ciekaw czy gdzieś można w necie poczytać, które telefony komórkowe najlepiej reprodukują dzwięk tzn. najlepiej nadają się do rozmów?

  • 0

    29. ~Longman  2006-05-27 13:25:53  host: ewe74.neoplus.adsl.tpnet.pl

    cos przycielo mi slowo "inspirujace". *remik, niestety nie widzialem czegos takiego, natomiast kiedys widzialem wykresy przedstawiajace charakterystyki glosniczkow i mikrofonow roznych modeli telefonow. Bylo to kilka lat temu. Sam bylem zdziwiony, ze roznice byly az tak duze. Na moje ucho Samsung ma b. dobra jakosc, zwlaszcza w wyzszych modelach. Nie jest to spowodowane jedynie jakoscia podzespolow i sama charakterystyka, ale tez technologia Noise Cancellation (wytwarzanie dzwieku w odwroconej fazie, tak aby powstawala fala stojaca i dzwieki (halas zewnetrzny) sie "wygaszaly") jak w modelu E820 - pierwszym z ta technologia sprzedawanym w Europie. Nie jest to pomysl nowy, w sluchawkach przenosnych (do discmanow) stosowano to od pol. lat 90-tych, ale bez powodzenia. W Azji w telefonach zastosowano to juz kilka lat temu (Sanyo i Panasonic, modele dla japonskiego DoCoMo). Az dziw, ze do Europy dotarlo to az tak pozno.

  • 0

    30.  2006-05-27 13:40:30

    *Longman: bardzo dziękuję. Ale jestem nabuzowany wiedzą ;) Trzeba będzie zwrócić uwagę na słuchawki samsunga w takim razie. Nawt jeden mi się podoba SGH-X700. Chyba to nie jest niski model więc będzie chyba coś takiego miał. Ciekawe czy gdzieś na stronie Samsunga się takimi rzeczami chwalą. Bo fajnie by było gdyby można było sprawdzić który model ma a który nie. Jeszcze raz dzięki :)

  • 0

    31. ~Longman  2006-05-27 14:10:06  host: ewe74.neoplus.adsl.tpnet.pl

    *remik, wcale sie nie dziwie, ze nie zwrociles uwagi na te technologie, bo nawet Samsung specjalnie sie nia nie chwali lub tlumaczy to wyjatkowo metnie (jak tu: http://www.samsung.com/pl/products/mobilephone/oldmobilephone/sgh_e820.asp - wynikaloby, ze telefon tylko zwieksza natezenie dzwieku w sluchawce w stosunku do tla dzwiekowego, a tak nie jest. Niezle wytlumaczone jest to tu: http://www.dooyoo.co.uk/mobile-phone/samsung-sgh-e800/1013634 pod "specifications". Modele E800 i E820 to te same telefony w wersjach dla roznych operatorow. Niestety mialy slaby software i dosc czesto sie zawieszaly, ale sa inne z ta sama technologia dzwieku). Moze Samsung sie wstydzi ;-) Swoja droga zawsze mnie dziwilo, ze niektorych w telefonie bardziej interesuja np. gry niz jakosc dzwieku, co wydaje sie byc o tyle istotne, ze telefon raczej sluzy do dzwonienia :-)

  • 0

    32.  2006-05-27 14:32:12

    no faktycznie. Poczytałem i prawie wszystko wiem :) Ostatnio zadzwonił mi telefon jak byłem w miejskim Ikarusie. No i niestety rozmowa nie była możliwa ze względu na natężenie hałasu :) Więc taka funkcja to miodzio. Tzn z tym odwracaniem fazy. Mnie tam gry w komórce nigdy specjalnie nie pasjonowały. Może poza wężem w mojej ukochanej N5110 ;) A teraz komórki używam głównie do dzwonienia. Od kiedy staniały połączenia w moim ulubionym Tak Taku hehe. W sumie wystarczy mi prosty telefon bez bajerów. Ale takie pewnie nie mają tej funkcji.

  • 0

    33. ~_xD  2006-10-31 19:58:38  host: w3cache.who.vectranet.pl

    A ja mam taki dzwonek i tak wszyscy kuple i kupele z klasy to DOSKONALE słyszą, a nauczycielki to zależy zdecydowana większość nauczycielek tego nie słyszy (chociaż są wyjątki:p)

  • 0

    34. ~xD ;]  2007-03-21 19:55:49  host: rb.ists.pl

    Ja jak włączyłam takie co dostyć mocno słychać to moja mama nie słyszała. Więc jednak działa :)

Dodaj swoją opinię