Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Telefony 3G coraz popularniejsze

Telefony 3G coraz popularniejsze

LuiN 8 Stycznia 2009 06:22

0 0

W przyszłym roku sprzedaż telefonów pracujących w sieciach trzeciej generacji przekroczy 700 mln sztuk i zdobędą one ponad połowę całego rynku przenośnych urządzeń komunikacyjnych, oszacowała firma badawcza ABI Research. W tym roku było ich 250 mln, a ich udział w rynku wyniósł niecałe 40% - pisze Rzeczpospolita.



Pozytywne prognozy dotyczące większej sprzedaży telefonów 3G, które są droższe od urządzeń drugiej generacji, cieszy największych producentów telefonów komórkowych. Samsung czy Nokia spodziewają się spadku ilości sprzedanych telefonów w tym roku względem roku 2008-ego. Jeśli prognozy się sprawdzą, telefonów będzie co prawda mniej, ale producenci uzyskają większą średnią cenę telefonu.




Zdaniem analityków ABI Research spowolnienie gospodarcze dotknie przede wszystkim segment tańszych telefonów pracujących w sieciach 2G. Sprzedaż zaawansowanych telefonów 3G będzie rosła, tak samo jak sprzedaż smartfonów (w 2008 roku 14% rynku). Według ABI Research w ciągu najbliższych 5 lat udział smartfonów w rynku osiągnie 31%.

Świetlaną przyszłość mają modemy do pakietowej transmisji danych. Tu sprzedaż wzrośnie o 55% - w przeciwieństwie do telefonów komórkowych, wzrost nastąpi dzięki urządzeniom z dolnej, a nie górnej półki.

Z której usługi 3G korzystasz najchętniej?

Wideorozmowa
12.32%
Mobilny Internet
52.77%
Transmisja strumieniowa (TV, VOD, radio)
2.26%
Zakup multimediów (dzwonki, tapety itp.)
0.88%
Nie korzystam z usług 3G
31.76%

Wszystkich głosujących: 2037


Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1. ~mirekb  2009-01-08 07:57:24  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    dlatego ze wlasnie wobec obnizki mtr jasne bylo ze koncernyn podniosa ceny fonów co widac jaz bardzo,pomijajac wyprzedaze.pytanie do wszystkich:plus czy p4 mówią ze maja okolo 40% populacji Polski w zasiegu 3g/hsdpa.to ladnie wyglądą ale nic nie mówi o liczbach wiec pytam z ile w mln jest 100% populacji?po2 ile w jednostce powierzchni zajmuje obszar zasiegu 3g kazdej z sieci? po3 czemu tak malo(wydaje sie)osób korzysta z tela jako modemu 3g??(pomijajac oszczednosc baterii netboka np.na malym modemie usb)..w Hiszpanii bylo to zakazane regulaminem przez Vodafone ale po wielu latach to znieśli co jasno pokazuje ze zapewne proceder byl nie do opanowania

  • 0

    2.  2009-01-08 08:02:32

    Ilosc sprzedawanych telefonów UMTS jest zależna w dużej mierze od naszej trójki. Masowa ilosc telefonów do 200 zł, w abo wychodzi 1zł. Potem ktoś biega np. z Nokią 1600 i chwali się, ze ma abo 25 zł na dwa lata. Co do 3G, to każdy mój telefon od jakiegoś czasu obsługuje tego typu sieć. Życzę naszym operatorom szybkiej rozbudowy.

  • 0

    3. ~robbo2k  2009-01-08 08:30:20  host: w3cache.tktelekom.pl

    Halooo telepolis SE pokazało Kate i Brittany oficjalnie ciekawy jest ten C510 taki ładniejszy C702 :) ciekawe ile tanszy od C702 bedzie. A i nowy "W" tez niebrzydki i tani

  • 0

    4.  2009-01-08 08:30:59

    wylaczlem 3G w telefonie, bo zasieg 3G ery jest do d... i potem nie da sie rozmawiac, bo raz mam zasieg, raz nie, dodatkowo bateria wyczerpuje sie bardzo szybko

  • 0

    5. ~mirekbn  2009-01-08 08:43:41  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    @4 jak tam mam na gsm ery.dletego malom korzystam z tela a w MK tanio do wszystkich i przy oknie chwile mozna pogadac.jednak nie zawsze z erą można więcej.gorzej jak sie jest w kontrakcie,bo wtedy place za cos co nie spelnia warunków technicznych( w sensie zle skonfigurowana siec,za mala moc sygnały i inne),a oni wprowadzili zapis ze jak MOJE urzadzenia nie spelniaja warunkow technicznych to oni nie biorą za to odpowiedzialnosci..ten zapis mówi własnie jasno ze era doskonale wie o wszystkim.(zaznaczam ze nie czepaim sie zapisów mobilnego internetu calej4 dot.kompatybilnosci sprzetu/oprogramowania do terminala)

  • 0

    6. ~uzyszkodnik  2009-01-08 08:48:14  host: prx04.polskieradio.pl

    Mam telefon 3g (nawet 3,5G), ale z usług 3G np. szybka transmisja danych nie korzystam. Powód - bateria szybciej pada. Do przeglądania stron w Operze Mini w zupełności wystarczy EDGE.

  • 0

    7. ~lee  2009-01-08 09:27:35  host: tysiaclecia-z-bie37200223077.c200.msk.pl

    mam zasięg całej świetej czwórcy oraz phone 3g a prawie z tego niekorzystam dlaczego? bo większość osób ma telefony 2g niestety ;(

  • 0

    8. ~Ssl  2009-01-08 10:18:48  host: 95-mo5-1.acn.waw.pl

    @4 jak duzo dluzej wytrzymuje Ci bateria z wyłączonym 3g?

  • 0

    9.  2009-01-08 11:06:42

    Czasem ktoś przychodzi do sklepu i pyta: "Panie coś mi takiego przy ikonce zasięgu wyskoczyło, jakieś 3G czy coś...może mi to pan wyłączyć?", więc jak proszą to wyłączam :) Dla większości użytkowników UMTS pozostaje właśnie taka zbędną ikonką. Ja akurat korzystam z mobilnego netu przez modem HSDPA a czasem przez telefon 3G.

  • 0

    10. ~Paweł  2009-01-08 11:28:55  host: public4775.xdsl.centertel.pl

    jakbym miał zasięg w Rawie Mazowieckiej 3g to bym korzystał :) a jak nie mam to nie korzystam...

  • 0

    11.  2009-01-08 11:41:20

    #8: dwukrotnie, ale moze to przez "bycie na pograniczu zasięgu 3G" i wieczne jego szukanie, GSM - zasieg "full"

  • 0

    12. ~Pu94  2009-01-08 14:47:17  host: ekr78.neoplus.adsl.tpnet.pl

    3G zawsze ssalo baterie i nie zawsze jest takie super. Jakos rozmowy jakos mi nie robi ronicy bo co z tego jak ja bede na umtsie jak ktos na gsmie i bedzie harczalo. Jedyny pozytek z tego jest to video rozmowy ktore sa naliczane poza abonamentem mimo iz kosztuja przewaznie tyle samo co minuta normalnej rozmowy glosowej . Wsumie bzdura ale co tam. Tak naprawde dobre 3g jest tylko do danych dzieki czemu odbieramy i wysylamy np szybciej mmsa na tym w naszym kraju zabawa sie konczy bo nic wiecej nie zostalo tu zaproponowane. Pozatym ludzie zamiast np se k770 biuora sobie jakie samsyngi u600 czy cos no to jak tu ma byc 3g popularne. A ci nawet co je maja to wylaczaja lub nie konfiguruja . Kolko sie zamyka wiec.

  • 0

    13. ~:::darius86:::  2009-01-08 16:15:18  host: 212.160.172.70

    przed chwilą dzwoniła do mnie przerażona siostra, że coś jej się stało z telefonem. na ekranie raz pojawia się ikona G, a raz E. no i gdzie tu rozmawiać o 3G?!

  • 0

    14. ~  2009-01-08 22:29:28  host: d90-141-123-196.cust.tele2.pl

    Ja mam obecnie mój drugi telefon 3g (a w tym nawet HSDPA), od jakiegoś czasu jest u mnie zasięg,ale rzadko korzystam, bo w moim domu jest maksymalnie 3/5 kresek przy oknie i non stop są zmieniane nadajniki z nodeB na BTS i bateria dużo szybciej pada (potrafi zjechać nawet 15% dziennie, to dużo). Ale jak włączam Opere Mini to włączam też 3g, zawsze trochę szybciej (o ile uda się złapać zasięg). Telefony 3g ma u mnie 3/4 domowników i powiem, że zdarza mi się przeprowadzać videorozmowę (raz na kilka miesięcy, ale bardzo fajna sprawa)

  • 0

    15.  2009-01-08 22:31:42

    3G to przzyszlosc. Co do szybciej padajacych baterii to z autopsji zauwazylem, ze najlepiej jest np na sztywno wlaczyc tylko 3G i bateria dzial niewiele krocej niz w 2G. Najwiecej energii telefon traci na przelaczanie sie miedzy zakresami i sieciami a nasi operatorzy niestety nie rozpieszczaja nas zasiegiem 3G.

  • 0

    16.  2009-01-11 14:32:51

    Dobrze by było, gdyby jeszcze ludzie świadomie korzystali z tego 3G ;-D Jak na razie widzę że nie jest z tym dobrze. Szczególnie jeśli chodzi o zrozumienie kwot na fakturze za transfer danych ;-)

Dodaj swoją opinię