Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Telefonica sprzedała czeski oddział

Telefonica sprzedała czeski oddział

WitekT 5 Listopada 2013 13:37

3 0
Najbogatszy Czech Petr Kellner przejmie za 2,5 mld dolarów 65,9% udziałów w czeskiej Telefonice. Hiszpanie pozostawią sobie tylko 4,9%, pozostałe akcje notowane są na lokalnej giełdzie, ale zostanie ogłoszone na nie wezwanie.

Telefonica otrzyma od razu 2,06 mld dolarów, 440 mln euro w najbliższych 4 latach, a także dywidendę w wysokości 260 mln euro. Transakcja obejmuje także słowacką sieć komórkową należącą do Hiszpanów.

Transakcja wycenia czeską Telefonicę na 5,3 razy planowana na 2013 EBITDA. Zygmunt Solorz-Żak, przejmując Polkomtel, płacił 6,4 razy EBITDA.


Źródło tekstu: Bloomberg, wł     

Dodaj do:

Tagi: petr kellner | telefonica

w sumie: 27
  • 0

    8. ~la vie change avec Orange  2013-11-05 17:14:52  host: goliat.interkonekt.pl

    myślę, że Pan Petr Kellner będzie usilnie dążył do przejęcia naszego Playa. Chce on zrobić z czeskiego koncernu firmę która będzie miała duży udział w Europie środkowej. Mówi się coraz głośniej, że firma będzie przejmować inne oddziały w Europie. Wiemy, ze Bite z Litwy i Łotwy idą pod młotek. Firma została założona przez TDC Denmark a obecnie należy do funduszu inwestycyjnego. Warto dodać, że czeska firma ma bardzo małe zadłużenie w przeciwieństwie do Playa dalej pozyskuje klientów mobilnych i umacnia swoją pozycję oraz rośnie liczba klientów usług internetowych w przeciwieństwie do naszego Orange. Telefonia stacjonarna kurczy się tam tak samo jak w Polsce.

  • 1

    9. ~  2013-11-05 17:15:05  host: 77-253-106-101.adsl.inetia.pl

    @~la vie change avec Orange Jeszcze niedawno z dużą pewnością mówiłeś o tym, że Playa przejmie Solorz, ale z Twoich ostatnich wpisów wynika, że jednak odstąpiłeś od tej prognozy. Czy chodzi tylko o to, że Play za bardzo "urósł" i UOKiK się nie zgodzi czy też jest jakiś inny powód? Co do przejęcia przez Petra Kellnera Playa, to wydaje mi się mało prawdopodobne, ale oczywiście mogę się mylić.

  • 1

    10. ~la vie change avec Orange  2013-11-05 17:22:49  host: goliat.interkonekt.pl

    nie zgodzi się UOKIK na 100 % Wiem co mówiłem jeszcze miesiąc temu ale analizując wszelkie statystyki dochodzę do wniosku, że to mało realne. Play rośnie i wszyscy o tym wiemy. Ma już ponad 10 milionów kart SIM. Do końca marca 2017 roku czyli na 10 urodziny firmy chce mieć 15 milionów kart SIM. Inni już nie rosną a Play już ma blisko 20% udział w rynku. Myślę, że za jakieś 3-4 lata w Polsce będzie wielka czwórka a nie wielka trójka

  • 0

    11. ~  2013-11-05 17:28:39  host: 77-253-106-101.adsl.inetia.pl

    @10 I taki rozwój sytuacji będzie najkorzystniejszy dla klientów. Zawsze byłem zdania, że jak Playa chce ktoś przejąć, to niech przejmuje pod warunkiem, że nie będzie to ktoś z W3.

  • 0

    12. ~  2013-11-05 17:48:18  host: 83.218.117.82

    ja tu czegoś nie rozumiem- jak wszedłem sobie na telefonica.cz to widzę link do o2.cz - czy telefonica to o2??? może mi to ktoś wyjaśnić??

  • 1

    13.  2013-11-05 17:51:44

    12: Telefonica do usług komórkowych używa marki O2. Co w tym dziwnego?

  • 0

    14. ~la vie change avec Orange  2013-11-05 18:00:40  host: goliat.interkonekt.pl

    @13 Witku popełniasz kolejny błąd. Nie wiem czy wiesz ale obecnie nazwa firmy to Telefonica w każdym kraju ale nie ma już marki telefonica są tylko 3 marki: Movistar Ameryka południowa + Hiszpania, Vivo w Brazylii i O2: Czechy, Słowacja, Niemcy, Wielka Brytania. O2 to marka także dla telefonii stacjonarnej w Czechach. W Niemczech też jest telefonia stacjonarna pod brandem O2 w spółce z grupy Telefónica. W Hiszpanii wszystkie usługi w tym stacjonarne są pod marką Movistar w Brazylii pod marką Vivo co znaczy żywy po hiszpańsku i portugalsku

  • 0

    15.  2013-11-05 18:05:27

    14: lubisz mi wytykać błędy, że aż podkreślasz, że kolejny? :-) Ja Ci proponuję rozebrać logicznie mój poprzedni komentarz - wtedy stwierdzisz, że było to co najwyżej niedopowiedzenie, a nie błąd.

  • 0

    16. ~la vie change avec Orange  2013-11-05 18:05:39  host: goliat.interkonekt.pl

    Zapomniałem dopisać, że O2 to jeszcze Irlandia ale po przejęciu przez Hutchison marka zniknie w przeciągu dwóch lat.

  • 0

    17. ~la vie change avec Orange  2013-11-05 18:08:14  host: goliat.interkonekt.pl

    Nie nie lubię wtykać błędów ja po prostu jestem perfekcjonistą i staram się poprawiać ludzi by nie było niedociągnięć. Peace and Love. ;) W moich słowach nie miałem na celu upokorzenie kogokolwiek czy wytknięcia czegoś.

  • 0

    18.  2013-11-05 18:09:07

    17: bądź perfekcjonistą, ale nie porzucaj logiki... :-)

  • 0

    19. ~pixel  2013-11-05 22:44:29  host: 77-254-165-8.adsl.inetia.pl

    Jedno co jest fajne - kapitał narodowy (w Polsce Solorz-Żak, w Czechach Petr Kellner) "odbija" strategiczne firmy z zagranicznych rąk.

  • 0

    20. ~ach ten solorz  2013-11-05 23:04:41  host: velvet.gurutek.biz

    @20 Niby narodowy ale powiązania nie są jasne, bo Plusa właścicielem jest jakaś spółka ze Szwecji. Wiadomo Solorz gubi się wśród swoich "spółek"

  • 0

    21. ~  2013-11-06 09:34:47  host: gw4.pmrcorporate.com

    @WitekT. Wartość transakcji to ok. 2,47 mld euro, nie dolarów. Konkretnie 2,063 mld euro w gotówce w momencie domknięcia transakcji, kolejne 404 mln euro w ciągu 4 lat i 260 mln euro dywidendy.

  • 0

    22. ~  2013-11-06 09:53:28  host: afob176.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czyli, że Solorz przepłacił?

  • 0

    23. ~la vie change avec Orange  2013-11-06 11:26:41  host: goliat.interkonekt.pl

    czyli skarb państwa zarobił dużo więcej sprzedając Plusa panu Solorzowi

  • 0

    24. ~  2013-11-06 11:32:50  host: afob176.neoplus.adsl.tpnet.pl

    23. Z tym skarbem to tak chyba trochę nie do końca, choć racje, że zarobili. Jednak to Orlen pokrył straty, a KGHM kupił cośtam w Kanadzie na czym nie wiadomo czy nie umoczy. Szczerze to wątpię czy ktoś teraz za Plusa dałby tyle. A co do przejęć w regionie to moment wydaje się sprzyjać konsolidacji, a Kellner wyczuł moment, że duzi się jeszcze wahają, a on jako pierwszy przystępuje do działania. Oby tak dalej. Pytanie co hiszpanami? Fuzja z Włochami czy się wypstrykają po kawałku?

  • 0

    25. ~la vie change avec Orange  2013-11-06 11:38:41  host: goliat.interkonekt.pl

    Myślę, ze KGHM zarobi na Quadrze ale zobaczymy jak to będzie co do fuzji Telefónica z telecom Italia to ja myślę, że do niej dojdzie. Hiszpanie mają mega zadłużenie podobnie jak Telecom Italia. Mówi się o sprzedaży 100% akcji O2 UK i o sprzedaży TIM Brazil przez Telecom Italia. Gdy juz wszystko sprzedadzą i zredukują dług to myślę, że się połączą. Jak tak dalej pójdzie to marka O2 zniknie za kilka lat. Irlandia Czechy Słowacja. Te kraje juz są skazane na rebranding. Tak samo będzie z UK bo myślę, że oni sprzedadzą ten oddział. Pozostaną tylko Niemcy.

  • 0

    26. ~  2013-11-06 12:02:04  host: afob176.neoplus.adsl.tpnet.pl

    25. Też obstawiam fuzję. Co do TIM Brasil to chyba lokalny regulator włączył się w temat sprzedaży. Zastanawia mnie jednak jak się potoczą losy Ameryki Południowej bo to rozwojowy rynek. Miałem nadzieję, że Hiszpania i Włochy będą chciały się tam rozwijać, ale wygląda na to, że się raczej zwiną. Jest zatem szansa na dużego operatora narodowego z Brazylii.

  • 0

    27. ~la vie change avec Orange  2013-11-06 12:49:00  host: goliat.interkonekt.pl

    ciekawe tylko czy brytyjski O2 pójdzie pod młotek tak jak się spekuluje na zachodnich portalach telekomunikacyjnych jak telecompaper czy totaltelecom ?

Dodaj swoją opinię