Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Telefonica przejmie kontrolę nad Telecom Italia

Telefonica przejmie kontrolę nad Telecom Italia

WitekT 24 Września 2013 12:41

1 3

Hiszpańska Telefonica doszła do porozumienia z udziałowcami Telco, holdingu kontrolującego Telecom Italia. Pozwoli to Hiszpanom zwiększyć zaangażowanie z 22,4% do 65% w Telco i, pośrednio, z 10% do 16% w Telecom Italia - pisze Reuters powołując się na źródło blisko transakcji.

Telefonica odkupi część udziałów od dwóch włoskich banków (Mediobanca i Intesa Sanpaolo) oraz firmy ubezpieczeniowej Generali. Według źródeł Reutersa, transakcja ma dość skomplikowaną strukturę i obejmuje m.in. przejęcie długów oraz wypłatę gotówki. Jej wartość to trochę powyżej 1 euro za akcję Telecom Italia (aktualny kurs giełdowy to 0,6 euro). W związku z przejęciem kontroli przez Telefonicę, brazylijski urząd antymonopolowy najprawdopodobniej nakaże sprzedaż lokalnej sieci komórkowej kontrolowanej przez Telecom Italia - Tim Participacoes - wycenianego na około 10 mld dolarów.
Telecom Italia, w związku kryzysem we Włoszech, boryka się z problemami ze spłatą 29 mld euro zadłużenia, którego rating w najbliższych dniach może zostać obniżony do poziomu śmieciowego.

Źródło tekstu: Reuters, wł     

Dodaj do:

Tagi: telecom italia | telefonica

w sumie: 4
 • 1

  1. ~benji_wm/Twitter  2013-09-24 13:02:19  host: acag48.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Taki mały dodatek :) W latach 20. ubiegłego wieku powstały we Włoszech pierwsze regionalne spółki telefoniczne. W 1964 połączyły się one w SIP, włoską spółkę telefoniczną z siedzibą w Turynie. 30 lat potem powstała Telecom Italia, a wkrótce potem jej filia zajmująca się telefonią komórkową TIM . W 1997 kontrolujące ją ministerstwo skarbu pozbyło się swoich udziałów i firma została sprywatyzowana. Od tamtego czasu jej właścicielami byli m. in. Fiat i Olivetti. Bezskutecznie zabiegali o jej przejęcie Amerykanie i meksykański multimiliarder Carlos Slim. Udało się to w końcu hiszpańskiej Telefonica.

 • 1

  3. ~la vie change avec Orange  2013-09-24 13:33:46  host: user-94-254-192-174.play-internet.pl

  Telecom Italia będzie także musiał sprzedać udziały w Telecom Argentina by nie powstal monopol na tamtejszym rynku i udziały w spółce w Paragwaju

 • 1

  4. ~  2013-09-24 13:56:21  host: abbh202.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ha, he. Czyli miałem rację. Tak się tworzy oligopol na zlecenie KE i operatorów. Będzie Vodafone, DT, FT i Telefonica. W Sakndynawii Telenor?

 • 1

  5. ~la vie change avec Orange  2013-09-24 14:24:10  host: goliat.interkonekt.pl

  myślę, że jeżeli tak dalej będzie zacieśniać się współpraca Orange i DT to kiedyś te obie firmy połączą się w jeden podmiot. Skarb państwa Niemiec jak i Francji kiedyś będzie chciał sprzedać pakiet akcji który kontroluje. Załóżmy, że FT przejmuje pakiet akcji który posiada skarb państwa Niemiec w DT a DT przejmuje pakiet akcji które posiada skarb państwa Francji w Orange. Później wymiana akcji i fuzja. Jedyne co by ich trzymało to dublujące się spółki w Polsce Rumunii i Słowacji ale jestem pewien, że inne europejskie podmiotu jak choćby Telekom Austria czy Telenor wykazują zainteresowanie Europą środkową.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-98-96.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy korzystasz z usługi pocztowej Gmail?

Tryb poufny trafia do Gmaila na Androida

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet