Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Telefon szyfrujący Xaos Gamma

Telefon szyfrujący Xaos Gamma

sirmark 19 Lutego 2009 20:31

0 0

xaos gammaPolska firma TechLab 2000 na MWC 2009 po raz pierwszy zaprezentowała swój najnowszy produkt: szyfrujący telefon komórkowy Xaos Gamma.

Xaos Gamma to szyfrujący telefon komórkowy. Jak twierdzi producent, wyróżnia się zaawasowaną, ale rekordowo szybko działającą kryptografią przy zachowaniu bardzo dobrej jakości głosu. Aparat kierowany jest w pierwszej kolejności do ludzi biznesu, prawników, adwokatów, sędziów, lekarzy i innych środowisk, gdzie poufność informacji ma kluczowe znaczenie w pracy.

Telefon realizuje typowe dla telefonów komórkowych funkcje, a ponadto umożliwia: realizacje szyfrowanych połączeń głosowych, szyfrowany transfer danych, wysyłanie szyfrowanych wiadomości tekstowych (SMS). Wszystkie funkcje kryptograficzne wkomponowane zostały w standardową funkcjonalność telefonu GSM (połączenia, wiadomości, baza kontaktów, etc.) w sposób naturalny i są proste w użyciu. Cechy wyróżniające urządzenia to: niespotykana szybkość nawiązywania połączenia szyfrowanego: ok. 1.5s, niewielkie, stałe opóźnienie głosu przy połączeniu szyfrowanym (450ms), bardzo silne mechanizmy kryptograficzne, między innymi zastosowanie kryptografii eliptycznej do ustalania kluczy szyfrujących oraz szyfrowanie algorytmem symetrycznym AES 256




Xaos Gamma pracuje w czterech zakresach GSM/GPRS/EDGE. W telefonie o wymiarach 117x51x25mm i wadze 120g. zastosowano wyświetlacz TFT o rozdzielczości 176 x 220 pix, pokazujący 262 tys. kolorów. Bateria Li-Ion 1000 mAh zapewni 200 godz. pracy w stanie czuwania oraz 300 minut rozmów. Aparat posiada rozbudowaną bazę kontaktów, uwzględniającą również numery telefonów szyfrujących, zdolną pomieścić do 5000 wpisów.

Mimo, że TechLab ma w swoim portfolio cały system łączności niejawnej, właśnie z telefonią mobilną wiążemy największe nadzieje. Szacujemy, iż tylko w Polsce sprzedaż w bieżącym roku osiągnie 5 tys. sztuk - mówi członek zarządu spółki Jan Jakub Szczyrek.

Źródło tekstu: TechLab2000, wł     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 0

    1. ~a_lex  2009-02-19 21:03:20  host: 213.158.194.228

    Dla ludzi biznesu w sam raz... I jeszcze polityki. Nic dziwnego ze to polska firma przedstawia taki telefon, widocznie jest rynek. Byla jedna slawna konferencja prasowa na ktorej mozna bylo posluchac o czym ci panowie rozmawiaja.

  • 0

    2. ~georgij  2009-02-19 22:23:54  host: ip-89-174-125-4.multimo.gtsenergis.pl

    Czy nasz rozmówca też musi używać takiego telefonu?

  • 0

    3.  2009-02-19 22:46:15

    #2. zeby sie do niego normalnie dodzwonic to nie, ale jesli rozmowa ma byc szyfrowana to musi miec telefon zgodny "z szyfrowaniem".

  • 0

    4.  2009-02-19 23:05:31

    E a gdzie zwolennicy Symbiania/WM? Aż dziw, że nie pojawiają się komentarze, że słaba bateria, mały wyświetlacz, mało kolorowy wyświetlacz, brak aparatu, że nie ma nawet 3G, WiFi, Bluetooth czy dotykowego ekranu. Eh...

  • 0

    5. ~:))  2009-02-19 23:52:33  host: chello084010144209.chello.pl

    no to na Wiejskiej zrobi furrorę

  • 0

    6. ~OMG  2009-02-20 01:11:43  host: cpc1-roch4-0-0-cust119.manc.cable.ntl.com

    Jestem w szoku, a dlaczego ten telewon nje ma aparadu??? i dlaczego tesz nie ma rzadnego systemu???? ale dziadostwo nie kupujcie, NOKJA NAJLEPRZA!!!!!

  • 0

    7. ~  2009-02-20 04:19:10  host: 212.67.159.28

    ale teraz tak się zastanawiam..skoro u nas taki tel wymyślili, to co to oznacza? Że służby specjalne rządzą Polską..i wszystkich nas namierzyli heeh :)

  • 0

    8. ~czapla  2009-02-20 04:40:16  host: host-89-231-160-2.wolow.mm.pl

    co za pala z ciebie zal...

  • 0

    9. ~WiejskaStreet  2009-02-20 06:25:29  host: public8700.xdsl.centertel.pl

    czapla, z kogo ta pała? pisz wyraźniej;P

  • 0

    10. ~  2009-02-20 07:10:46  host: p10-14.opera-mini.net

    z niego i jego starej

  • 0

    11. ~~japrivate  2009-02-20 07:29:37  host: public63536.xdsl.centertel.pl

    moj dziadek jest prezesem banku i juz ma taki tel. z szyfrowaniem od roku czasu...

  • 0

    12.  2009-02-20 10:10:36

    A ten bank gdzie dziadziuś prezesuje to jest w Pcimiu czy Pacanowie?

  • 0

    13. ~klimass  2009-02-20 22:37:22  host: 91.189.28.131

    A ja pośród tych pał i dziadków zastanawiam się, w jaki sposób rozwiązano to szyfrowanie... Bo przecież przepustowość dostępna w GSM na głos wynosi góra 16kbps, a jak wiadomo szyfrowanie wprowadza pewne (dla AES256 rzekłbym nawet sporą) zwiększenie rozmiaru przesyłania danych, to żeby to upchnąć w tych max.16kbps trzeba obniżyć jakość dźwięku, tak? Czy może się mylę?

  • 0

    14. ~nick  2009-02-23 00:10:26  host: cem71.neoplus.adsl.tpnet.pl

    13. ~klimass - szyfrowanie jest sprzetowe, to co jest przetwarzane przez siec to już zaszyfrowane dźwięki czyli szumy, gwizdy ipt.

  • 0

    15. ~nnnnnnnn  2009-03-19 09:56:45  host: aeqc160.neoplus.adsl.tpnet.pl

    LG- najlepsze telefony!

  • 0

    16.  2009-03-19 16:33:13

    Podobno początkowo dystrybucją ma się zajac Orange i w pierwszej fazie ma być dostępny tylko w ich eshopie

  • 0

    17. ~ja  2010-01-30 12:13:39  host: dynamic-78-8-12-227.ssp.dialog.net.pl

    Nie ma takiego szyfrowania którego nie da się złamać/obejść. Jest tylko przeświadczenie ludzi że się nie da.

  • 0

    18. ~satzujinken  2010-03-19 09:46:09  host: 77-253-233-211.ip.netia.com.pl

    Akurat, AES jest produkcji NSA i oni znają backdoory, zapewniam, więc nasze służby też, specjalnie to wypuszczają, żeby dorwać naiwnych. Żaden publicznie jawny algorytm szyfrujący nie jest bezpieczny, żadna komórka nie ma takiej mocy obliczeniowej żeby "wyrobić" z dobrym szyfrem, a siec GSM ma za małą przepustowość do szyfrowania. To wszystko lipa jest, ha, ha, ha !!!

Dodaj swoją opinię