Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Tele2 negocjuje z TP

Tele2 negocjuje z TP

sirmark 27 Marca 2008 23:41

0 0

Operatorzy boją się, że działania TP doprowadzą do podwyżek cen usług telefonicznych. UKE grozi byłemu monopoliście karami - pisze Gazeta Wyborcza.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił w grudniu decyzję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwalającą spółce Tele2 świadczyć usługi telefoniczne (tzw. WLR) w oparciu o infrastrukturę Telekomunikacji Polskiej.

Telekomunikacja wysłała do nas pismo, w którym domaga się, abyśmy przystąpili do rozmów na temat zawarcia najpóźniej do końca marca niezwykle niekorzystnego dla nas porozumienia w sprawie świadczenia usługi do czasu wydania prawomocnego wyroku - mowi Karol Wieczorek, rzecznik Tele2.




TP wyznaczyła nowe stawki rozliczeń, o wiele wyższe od zawartych w decyzji regulatora.
Przyłączenie abonenta miałoby teraz kosztować ponad 120 zł (kosztowało ok. 10 zł), a miesięczna opłata za jednego użytkownika to teraz niemal 32 zł, zamiast ok. 20 zł - wylicza Wieczorek.

Wczorajsze spotkanie przedstawicieli Tele2 i Telekomunikacji Polskiej w sprawie nowej umowy o współpracy zakończyło się bez rozstrzygnięć.

Zdaniem Streżyńskiej sytuacja jest groźna, bo wyrok w sprawie Tele2 nie jest odosobniony. Podobny zapadł też w lutym tego roku wobec spółki Premium Internet. Trwa proces w sprawie firmy GTS Energis. Jej prezes Jarosław Łaciński nie ma wątpliwości, że ewentualna przegrana w sądzie, a co za tym idzie groźba podniesienia stawek w rozliczeniach między jego firmą a TP, doprowadziłaby do podwyżek cen detalicznych.

Generalnie usługi WLR oparte są na decyzjach prezesa UKE, a nie o umowy między TP a operatorami. A to znaczy, że każda z tych decyzji może być podważona przez sąd - tłumaczy Streżyńska.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 33
  • 0

    14.  2008-03-28 09:46:53

    A wielkiemu biznesowi każdy rząd musi być przychylny... Bo dzięki niemu mają pieniądze na swoje limuzyny, wczasy, komputery dla rodziny do korzystania za granicą... Dzięki tym firmom, tysiące, setki tysięcy ludzi mają pracę.

  • 0

    15.  2008-03-28 09:48:54

    TomekO - a ja już dzisiaj mam na koncie pewnie z godzinę rozmów ze stacjonarnego - wszystkie przychodzące. A będzą jeszcze dwie, trzy na pewno do końca dnia pracy ;-) Sam nie zadzwoniłem ani raz ze stacjonarnego.

  • 0

    16.  2008-03-28 09:52:47

    @wlo- rząd powinien reprezentować interes jednostki, a nie biznesu! Biznes się sam obroni, bo ma jeden cel- zysk. I widać na tym przykładzie, jak się skutecznie broni. Kto zatem w obecnej sytuacji stoi po stronie jednostki??? Na pewno nie Pawlak i całe PO...

  • 0

    17.  2008-03-28 09:56:52

    wlo ale Ci co do Ciebie dzwonili płacą za te rozmowy a mnie chodzi o to że z komórki mogą mieć taniej. Ogólnie mam na myśli użytkowników indywidualnych i porównanie kosztów połączeń w abonamencie tpsa i np. w prepaidzie orange.

  • 0

    18.  2008-03-28 10:10:33

    SOKIK prawie wszystkie decyzje cofal, na szczescie WSA je przyklepuje, mysle ze sprawa jest wygrana. Mam wrazenie ze SOKIK dziala zawsze na korzysc niestety przedsiebiorcow a nie indywidualnych klientow.

  • 0

    19.  2008-03-28 10:12:58

    arnie - mylisz się - rząd jest od rządzenia państwem - a w państwie funkcjonuje i biznes i konsumenci. Biznes sam się nie obroni. Bo jeśli tak - pytam - dlaczego szeryf dba o interes Tele2? Przecież powinni sami się obronic...

  • 0

    20.  2008-03-28 10:16:36

    bo tele2 jest uwiazane umowa z tpsa przez strezynska, a TPSA jak zawsze chce ominac prawa i nielegalnie teraz ta umowe zmienic. Wyrok jest nieprawomocny to tak jakby go nie bylo. Przydalaby sie nowa kara tepsie, powiedzmy tak z 500 mln

  • 0

    21.  2008-03-28 10:16:48

    Zauważ arnie, że tu nie chodzi o konsumentów - tu Tele2 straszy nas podwyżkami, bo nie umie się brobić i czeka na działania szeryfa albo państwa. A jak się nie doczeka, to sobie pójdzie jak z innych krajów z uzasadnieniem że nie dali rady ze względu na... politykę państwa w kwestiach regulacyjnych ;-) TomekO - nie mogą mieć taniej, bo mają komórki np. w innej sieci niż ja. A więcej Ci powiem - na stacjonarny dzwonią także z komórek różnych sieci - mają tanio właśnie dlatego, ze dzwonią na stacjonarny. Tak więc... Mogę powiedzieć, co mnie obchodzi za ile do mnie dzwonią. Ale nie powiem - koszty utzrymania stacjonarnego są niewielkie w porówanianiu z konsekwencjami jego nie posiadania ;-)

  • 0

    22.  2008-03-28 10:18:41

    saturnv - nielegalnie... czy Ty wiesz co pieprzysz? Bo pieprzysz... Za działąnia nielegoalne się siedzi a co najmniej konsekwencje w postaci grzywny ponosi. Chyba, zę to co nazywasz nielegalne jest całkiem legalne i organy NIC nie mogfą zrobić - z róznych przyczyn - złego prawa, ignorancji, indolencji itd. ;-)

  • 0

    23.  2008-03-28 10:36:56

    wlo - oczyiscie ze TPSA dziala niezgodnie z prawem. Tele 2 i TPSA maja umowe.. powiedzmy ze sad uznaje nieprawomocnie (czyli wyraza swoja opinie) ze umowa jest beee, ale to tylko opinia, umowa dalej obowiazuje bo wyrok nie mam mocy prawnej i umowa nie zostala cofnieta. Ale co sie dziwic TPSA nigdy nie byla uczciwa firma i zawsze robila przekrety albo wprowadzala podwyzki "po cichu". Jedyne wyjscie to podzial tej zlodziejskiej firmy.

  • 0

    24. ~Chrome_TP  2008-03-28 11:08:22  host: afy140.neoplus.adsl.tpnet.pl

    23... dlatego teraz masz negocjację jak im warunki TP nie spasują i będą upierać się przy starych a na pewno będą ;] to wtedy dopiero idzie się do sądu... Taka jest kolej rzeczy w biznesie

  • 0

    25. ~prac_tp  2008-03-28 11:25:48  host: proxy2.anon-online.org

    do saturnv : Nie masz pojęcia o czym piszesz. To AS wydała decyzję administracyjną na rzecz tele2 itp.. z klauzulą natychmiastowej wykonalności i to już jest wątpliwe prawnie. To ta decyzja jest dla Tele2 umową która tylko sobie wiadomym sposobem doprowadziła do wydania niezwykle korzystnej dla siebie decyzji mającej wydźwięk w brzęczącej monecie a co mają z tego klienci ??? przy upuście 47% o ile masz taniej o 5 PLN !!!. To jedno a drugie: jeżeli urzędnik może decyzją administracyjną narzucić prywatnej firmie niezwykle niekorzystne warunki i zobowiązać ją do świadczenia na rzecz innej prywatnej firmy świadczenie usług poniżej kosztów i to jest zgodne z prawem i podlega natychmiastowemu wykonaniu a wyrok niezawisłego sądu jest kwestionowany i TP ma czekać aż przejdzie całą drogę sądową to o czym my mówimy. Decyzja urzędnika ma być wykonana bez względu na skutki a wyrok sądu ma sobie poczekać ???. Było AS nie nakładać klauzuli i wtedy niech sądy się sprężą i szybko rozstrzygną sprawę. To jednak PISIorom nie po drodze. Kto by tam usprawniał sądownictwo, gdyby decyzja o WLR trafiła na firmę skali Kluski to już by "padła" a , że TP jest gigantem i może się skutecznie bronić to właśnie dyletanci tacy jak TY zamiast dyskutować merytorycznie wypisują bzdury na zasadzie bo nienawidzę TP. Poczytaj sobie ze zrozumieniem decyzję o WLR i zastanów się jak można było napisać np, że jeżeli klient Tele2 nie zapłaci rachunku bo np nie ma z czego to Tele2 nie musi zapłacić TP. Jak se wezmę kredyt na dom i nie będę mógł go spłacić to niech mnie bank pocałuje ???, od razu miałbym tytuł egzekucyjny, komornika i licytację domu ot co. A AS nie zawahała się i takie bzdury wpisała w decyzję bo tracić może tylko TP, poczytaj o karach 1000 PLN za dzień na rzecz Tele2 za opóźnienia ?? wydzwonisz 1000 PLN ?? rocznie ???. A pisze przez proxy bo "frajerstwo" zaraz by mnie obrzuciło obelgami bo tylko na tyle je stać !!!

  • 0

    26.  2008-03-28 11:27:24

    z TPSA sie nie negocjuje, przerabialem juz to...dlatego Internet i telefon mam z innych firm niz &tp

  • 0

    27.  2008-03-28 11:35:42

    Niech TPSA zacznie czysto walczyc o klientow, bo po ostatnich statystykach widac ze.. bardzo zle im to wychodzi. Nie mam zamiaru placic za neostrade 1Mbit 85 zl miesiecznie bo tak sobie Prezes postanowil. Prawda jest taka ze TP zarabia na BSA i WLR. Po 2 jak czas przelaczania wynosi 12 godzin, a TPSA rezlizuje przelaczanie w.. 2 tygodnie... to niech placa 1000 dziennie kary, jestem za!

  • 0

    28.  2008-03-28 11:48:51

    saturnv - nie wiem jakjest w tego typu postępowaniach, ale w administracyjnym postępowaniu decyzja nie obowiązuje dopóki nie staje się ostateczna. A staje się wtedy, kiedynie jest prowadzone postępowanie odwoławcze, albo kiedy minął termin na złożenie odwołania (i go nie złożono), albo kiedy wreszcie ma klauzulę natychmiastowej wykonalności. A jeśli organ odwołąwczy UCHYLA decyzję, to znaczy dokładnie to co znaczy - decyzja jest UCHYLONA! Nie ma jej w obrocie prawnym! Zastrzeżenie może być, że nie można uchylić decyzji ze skutkim natychmiastowym (czyli wycofaniem jej z obrotu) jeśli przyniosłoby to jakieś szkody określone - ale to dotyczny np. jakiegoś zagrożenia, życia, zdrowia, środowiska itd. albo skutkujących innymi rzeczami, które są określone w przepisach. Tu nie zerwano współpracy jak wiemy, jedynie jedna strona umowy wezwała drugą do rozmów mającyh na celu ustalenie warunków nowej umowy. Nie uważam, ze coś jest nielegalnego. A wręcz być nie może. A Ty jeszcze sugerujesz że to się dzieje na oczach sądu...

  • 0

    29. ~ukenamuniu  2008-03-28 23:34:05  host: nat-go2-1.aster.pl

    saturnv: straszny jesteś z tymi swoimi argumentami ws decyzji WLR, biznesu, kar, zniszczenia TP.. Chyba miałeś zły dzień. Przełącza się abonentów na WLR po skończeniu okresu rozliczeniowego na przełomie miesięcy: np z 31 marca na 1 kwietnia. Jak ktoś złożył zamówienie 1 marca, to może czekać miesiąc. I co w tym nagannego? Możesz sobie zamarzyć nawet 1 mld kary dla TP, jednak kara z UKE może być maks 3% przychodów rocznych. Zanim coś walniesz poczytaj ustawę Pt, na stronie UKE zapoznaj się z decyzjami. Przemyśl a potem pisz. Chyba, że jesteś trollem, wtedy nie ma co się dawać podpuszczać.

  • 0

    30. ~areque  2008-03-28 23:40:21  host: 87-205-36-91.adsl.inetia.pl

    bosze jaki ten wlo jest ograniczony...

  • 0

    31. ~ukenamuniu  2008-03-28 23:54:51  host: nat-go2-1.aster.pl

    #30: jak nie rozumiesz, to kto jest ograniczony?

  • 0

    32. ~MZ  2008-03-29 09:46:14  host: axu11.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie wiem czy zauważyliście, ale raczej tylko usługi telekomunikacyjne staniały. Wczoraj słyszałem w TV, że inflacja rośnie, zapowiada się podwyzka cen gazu i prądu. Jak wiadomo centrale działają na prąd. W telewizji co kwartał informują o wzroście wynagrodzeń więc i tepsa kiedyś będzie musiała podnieść pensje swoim wyrobnikom (od wielu lat większość nie dostała podwyżek, a większość tych co dostała znacznie odbiega od propozycji jaką dostała chociażby skarbówka). Wcale bym się nie zdziwił jak zaczeły by rosnąć również ceny usług telekomunikacyjnych. I na nic tu marudzenie UKE. Szkoda, że inni regulatorzy tak nie zabiegają o to aby było taniej (np. Urząd Regulacji Energetyki) - energetyka, gazownictwo to dopiero są monopole, a nie tepsa.

  • 0

    33. ~  2008-03-30 14:31:52  host: cmw182.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jedni drugich warci. Obie te firmy omijalbym szerokim łukiem. niestety na TP jestem skazany jeszcze przez jakis czas. Ale gdyby nie to to z miejsc bralbym tyle tansza Netie..

Dodaj swoją opinię