Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Tegra K1 - nowy mobilny chipset graficzny od Nvidii

Tegra K1 - nowy mobilny chipset graficzny od Nvidii

WitekT 6 Stycznia 2014 11:08

6 3

Nvidia zaprezentowała 192-rdzeniowy procesor mobilny Tegra K1, wyposażony w tę samą architekturę NVIDIA Kepler, która napędza kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 780 Ti. Do urządzeń mobilnych wprowadzono tym samym obsługę najnowszych technologii znanych dotąd z komputerów PC, umożliwiając uruchomienie zaawansowanych silników do gier, takich jak Unreal Engine 4 firmy Epic Games. Procesor zapewnia zaawansowane funkcje obliczeniowe przyspieszające rozwój aplikacji do rozpoznawania obrazów i mowy.




nvidia tegra k1 nvidia tegra k1


Procesor Tegra K1 jest oferowany w dwóch wersjach, posiadających identyczną liczbę wyprowadzeń. Pierwsza korzysta z 32-bitowego czterordzeniowego (technologia 4-Plus-1) procesora centralnego ARM Cortex A15. Druga wersja wykorzystuje unikalny, zaprojektowany przez firmę NVIDIA, 64-bitowy dwurdzeniowy procesor centralny. Jednostka ta (o nazwie kodowej Denver) zapewnia bardzo dużą wydajność aplikacji jedno- i wielowątkowych. Jest ona oparta na architekturze ARMv8, która wprowadza energooszczędność technologii procesorowej ARM do obliczeń 64-bitowych.


Obie wersje procesora Tegra K1 mają 192-rdzeniowy procesor graficzny NVIDIA Kepler. Urządzeń mobilnych wyposażonych w wersję 32-bitową należy spodziewać się w I połowie 2014 roku, natomiast wersja 64-bitowa pojawi się w urządzeniach w II połowie tego roku.


Tegra K1 zapewnia pełne wsparcie dla najnowszych technologii gier klasy PC, w tym DirectX 11, OpenGL 4.4 i teselacji. Funkcje te umożliwią programistom tworzącym gry na komputery i konsole, zaprezentowanie swoich tytułów na urządzeniach mobilnych. Tegra K1 to również pierwszy mobilny procesor posiadający te same funkcje graficzne co konsole nowej generacji (Xbox One, PlayStation 4) oraz wyższą wydajność niż konsole obecnej generacji (Xbox 360, PlayStation 3).


Jest to również pierwszy mobilny procesor obsługujący NVIDIA CUDA - platformę obliczeń równoległych. Twórcy oprogramowania pobierali CUDA ponad 2 mln razy, tworząc nowatorskie aplikacje akcelerowane przez procesory graficzne, wykorzystywane do rozpoznawania obrazów i mowy, zaawansowanego obrazowania, edycji wideo i wielu innych zadań.


Oprócz dużych możliwości graficznych i obliczeniowych, procesor Tegra K1 zapewnia również wysoką sprawność energetyczną. Procesor graficzny Kepler, będący sercem Tegra K1, jest - według zapewnień Nvidii - 1,5 raza wydajniejszy energetycznie niż inne mobilne GPU. W rezultacie przy tym samym poborze mocy otrzymujemy większą wydajność dla gier i akcelerowanych przez GPU aplikacji.

Źródło tekstu: Nvidia     

Dodaj do:

Tagi: nvidia | tegra

w sumie: 22
  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    3. ~xxxxx  2014-01-06 11:54:37  host: 87-205-232-104.adsl.inetia.pl

    Nvidia powinna zająć się podzespołami tylko i wyłącznie dla komputerów. Była Tegra2 i Tegra3 nic ciekawego nam nie pokazała. Właściwie to pokazała, kiepską jakość muzyki i brak możliwości grania podczas ładowania.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    4. ~  2014-01-06 12:36:27  host: public-gprs286531.centertel.pl

    Za każdym razem gdy czytam o nowym urządzeniu czy podzespole to jest mowa o większej wydajności i mniejszych potrzebach energetycznych. Nie wierzę już temu jak psu.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    5.  2014-01-06 13:01:17

    Pierwszy mobilny procesor obsługujący CUDA. Będzie można wykorzystać w nielicznych programach te 192 rdzenie. Smartfon z Tegra K1 i LTE powinien mi wystarczyć ;)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    6. ~mac  2014-01-06 13:29:52  host: 89-79-25-222.dynamic.chello.pl

    Jedyną firmą, która w ostatnich latach wprowadziła innowacje lub tez raczej zmiany ja rynku był ... chiński MediaTek. Rewolucji technicznej co prawda nie zrobili, dopiero wchodzą na ten etap. Zrobili natomiast to co Play w sektorze polskiej telekomunikacji mobilnej - rozbili monopol Qualcomm'a. Po wielu latach sprzedaży słabych układów zaoferowali coś odpowiadającego reszcie z Qualcomm'em na czele ale za znacznie mniejsze pieniądze. Za początek można uznać MT6577 i dalej juz wielki sukces czyli MT6589 oraz wszelkie jego odmiany. Obecnie MediaTek'a można znaleźć w coraz bardziej markowym sprzęcie, np Lenovo Yoga i cała seria ich smartfonów. Możecie się śmiać do rozpuku z chińszczyzny sprzętu Lenovo i całej masy urządzeń pochodzących np z aliexpress. Rzeczywistość jest jednak taka, że to się sprzedaje w ogromnych ilościach, a klienci są tak zadowoleni, iż wracają po roku by kupić kolejny - nowszy model. Mało tego Lenovo wyrasta na najbardziej innowacyjną firmę w tym sektorze, walcząc nie tylko na parametry sprzętowe ale także wprowadzając usprawnienia w zakresie ergonomii. Przykładem jest tu właśnie seria tabletow Yoga na Androidzie ... a nVidia ze swoją Tegrą? Po prostu jest, ceny urządzeń z tymi układami to jakiś kosmos, pomijam juz fakt, że trzeba się trochę postarać aby je w ogóle znaleźć.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    7. ~  2014-01-06 13:58:55  host: 77-255-25-104.adsl.inetia.pl

    @6 - z całym szacunkiem, ale MediaTeka bym nawet kijem nie tknął. Dlaczego? Pokazali jaka to "firma" przy wsparciu dla klientów przejętego przez nich Ralinka (moduły wi-fi i Bluetooth). Ciągłe jaja ze sterownikami, w tym najpoważniejszy feler - przez długi czas brak sterowników do kart Ralinka blokował aktualizację do Windows 8.1 użytkownikom laptopów różnych marek. Wszystko miało jeden wspólny mianownik - podzespoły Ralink. Tak więc prędzej mi ręka uschnie niż kupię cokolwiek co ma w sobie coś od MediaTeka.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    8.  2014-01-06 14:00:24

    @6. MediaTeck o ostatnio wypromował się na bardzo tanich czterordzeniowych procesorach ARM A7. Dla wielu ludzi to ilość rdzeni świadczy o wydajności, gdyż nie wiedza, że większość aplikacji mobilnych korzysta z co najwyżej dwóch. Sprzedawało się to (sprzedaję?) jak świeże bułeczki, ale ludzie powoli zaczynają rozumieć, że to nie tędy droga.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    9. ~  2014-01-06 14:41:20  host: cpc2-kemp6-2-0-cust122.9-2.cable.virginm.net

    jak CUDA to stawiam na 'w rodzinie' (istnieje jeszcze?)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    10. ~michail77  2014-01-06 18:09:38  host: apn-46-215-123-147.dynamic.gprs.plus.pl

    @ 7 - nie masz pojęcia o tym, co robi MediaTek w urządzeniach mobilnych. Ten rok należy do nich, kolejny też będzie do nich należał.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    11. ~mac  2014-01-06 20:16:21  host: 89-79-25-222.dynamic.chello.pl

    @7 mozesz sobie mowic co chcesz, fakty sa faktami, tak jak @10 napisal - MediaTek rozjechal wszystkich, zaczeli od wojny cenowej i jak juz troche zarobili kiedy sprzedaz skoczyla to zabrali sie do roboty. Dzis sa powaznym graczem i nie traca czasu. @8 jakbys nie wiedzial, a widac z Twojej wypowiedzi, ze niestety nie wiesz MediaTek nie wciska wszystkim i wszedzie coraz wiekszej ilosci rdzeni. Tak sie sklada, ze w mniej wiecej polowie zeszlego roku wypuscili kolejny rewelacyjny uklad dla mniej wymagajacych, dwurdzeniowe MT6572, ktore pochodzi z tej samej rodziny co MT6589. Nalezy uzupelnic wypowiedz @10, ze MT6589T mozna smialo uznac, za ARM roku 2013 w urzadzeniach mobilnych.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    12.  2014-01-06 20:29:44

    mac: MediaTek jeszcze przez wiele lat mocno nie zawojuje rynku. Z prostego powodu - nieporównywalnych nakładów na R&D i lichego portfolio patentów.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    13. ~  2014-01-06 20:31:26  host: abtj78.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Montowanie takiego układu w mniejszych urządzeniach mobilnych ma sens jedynie w przypadku zastosowania nieco mocniejszego procesora, bo co po dobrej karcie graficznej skoro procesor słaby.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    14. ~mac  2014-01-06 20:54:02  host: 89-79-25-222.dynamic.chello.pl

    WitekT: przecież dokładnie to napisałem! MediaTek w tej chwili jest w trakcie wojny cenowej, czyli na dorobku do rozbudowy swojego zaplecza R&D. O sensownych układach od nich możemy mówić dopiero od końca 2012 roku. Oni tłuką procki standardowe, ale robią to świetnie i przede wszystkim tanio bo slicznie podkopali monopol Qualcomm'a co klientom takim jak ja czy Ty wyszło na dobre bo ceny trochę spadły. Ja tam bardzo bym chciał mieć telefon na MT6572. Na aliexpress bez prób:emu kupisz taki za ok $80 4" i aparat 5MP. Sam mam tablet na MT8389 i to jest rakieta - polecam! Telefon mam na MSM7227A Alcatel Fire, jak tylko będzie się dało to przechodzę na MT6572.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    15. ~  2014-01-06 21:12:48  host: 77-255-25-104.adsl.inetia.pl

    @10 - i co z tego, że rozjechał? Zraziłem się do nich za żałosne wsparcie do produktów Ralinka - firmy, którą przejęli. Qualcomm w Atherosach nie pozwoliłby sobie na takie jaja... Po prostu jeżeli tak traktują wsparcie nie tak starych produktów, to co będzie w przyszłości? Możecie się podniecać ilością rdzeni - wasza sprawa. Liczy się jeszcze coś takiego jak zapewnienie wsparcia i obsługa posprzedażowa...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    16. ~  2014-01-06 21:32:10  host: n05-10-01.opera-mini.net

    NO ŁADNIE! TEGO SIĘ PO NVIDII NIE SPODZIEWAŁEM!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    17. ~Janekk  2014-01-06 21:46:19  host: aazz161.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mac - kup sobie jakiś sprzęt z MT6577 lub wyższym, 4 albo 8 rdzeniowym. Te układy są już porządne, Antutu wariuje przy nich, ale według mnie do Snapdragona 600 czy 800 nie podskoczą. Nawet 8 rdzeni jest mniej wydajne niż S800. Jednak konkurencja zawsze na propsie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    18. ~mac  2014-01-06 22:07:42  host: user-94-254-148-206.play-internet.pl

    @17 MT6572 jest nowszy niz MT6577. Z tego co pamiętam MT6572 ma jedynie niższą wielkość matrycy aparatu, poza tym wszystko lepsze - co najważniejsze zużywa mniej prądu. Na co mi S800? Mam na telefonie przeprowadzać symulacje wybuchu jądrowego czy też kopać Bitcoin'y? :p W tej chwili mam w telefonie MSM7227A czyli jednordzeniowy Cortex A5. Jest to wydajnosciowa przepaść do układów Cortex A5. Do niedawna sprawdzał się znakomicie ale skompilowalem sobie kernel z włączoną obsluga

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    19. ~mac  2014-01-06 22:12:39  host: user-94-254-148-206.play-internet.pl

    -dokonczenie postu 18: swap file i czasem zdarza się, że jak jest wieksza wymiana danych do swap file na karcie SD to się potrafi na chwilę zamrozić. Rozwiązania są tu dwa: procesor dwurdzeniowy by jeden rdzeń w razie potrzeby obsłużył operacje I/O na SD lub ARM że sprzętową obsługa I/O do SD (cos na kształt DMA z PCtów).

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    20.  2014-01-07 11:10:30

    Nvidia przygotowuje 2 swietne procki, ale znowu zapomnieli o modemie... chociaż kupili firme, która specjalizuje się w układach modemowych to nie byli w stanie tego zintegrować. Dodatkowy modem to dodatkowy koszt, dokladajac do tego zapewne nie mala cene samego procesora od Nvidii oznacza to duże koszty i niewielka popularność. Duzo latwiej beedzie producentom takim jak Sony czy nawet Samsung wrzucić Snapka 805 niż bawic się w dodatkowe układy zwiekszajace jeszcze koszty i pobor mocy. A w low endach gdzie wazniejsza jest cena to MediaTeki będą lepszym rozwiązaniem. Slabo to widze w przypadku Nvidii...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    22.  2014-01-07 16:16:35

    Niestety nVidia kolejny raz strzela do mrówek z armaty.;) Wydajność na papierze miażdży, ale papier cierpliwie przyjmie wszystko. Po 1-wsze kompletne fiasko procesora Tegra 4. Na świecie wyszedł tylko 1 (słownie: jeden) smartfon i to tylko na rynek chiński (Xiaomi Mi-3 model TD-SCDMA/GSM). Co z resztą? Kolejna rzecz, nie widzę wsparcia dla nowego kodeka Google -> VP9, a to może mieć kolosalne znaczenie w 2014 roku i przyszłości. ...i ostatnia rzecz, zamiast podpisywać umowy z producentami telefonów tabletów, że do, np. lipca 2014-go roku wyjdzie sprzęt od LG, SAMSUNG'a, SONY itd., itp. to prężą muskuły. ...a ja zapytam - no i co z tego, że ten chip jest taki mocarny jak nikt z niego nie korzysta, bo jest pewnie za drogi, albo bez wsparcia LTE. Taki MediaTek już jest w SONY, a niedługo będzie w każdym tańszym telefonie. Tak się robi biznes Proszę Państwa!:)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    23. ~4xHd P880  2014-01-29 15:36:24  host: 81.210.62.166

    No i kto teraz kupi smartfona z tegrą 4. Już pokazali gdzie mają klientów przy tegrze 3 . 1,5 roku i nie ma mowy o nowych sterownikach do wsparcia nowych wersji systemów. Olać ich po całości.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-163-54-95.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~played | 2016-10-01 19:11:23

odchodzi przez zęby. nie pasowal do foto


~Oranżadka | 2016-10-01 19:07:59

25 - moze powiedz wszystkim ze sprzatasz u mnie ogród


~Calm7 | 2016-10-01 19:01:05

25). mówiłem, nie dawać mu bimbru..


wlo | 2016-10-01 18:57:01

19 - Polakiem jesteś? Chyba gorszego sortu, skoro nie znasz tak prostego przepisu?


~Oranżadka | 2016-10-01 18:55:03

Postawił chałupe i uciekl