Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Technologie mobilne a rozpraszanie kierowców

Technologie mobilne a rozpraszanie kierowców

Q! 16 Kwietnia 2009 15:06

0 0

Jak wykazały badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, wielu kierowców nie może się uwolnić od nowinek technologicznych nawet podczas prowadzenia swoich pojazdów. Ma to bardzo negatywny wpływ na ich koncentrację i jest jedną z poważniejszych przyczyn niebezpiecznych sytuacji występujących na angielskich drogach. W czasie jazdy kierowcy korzystają głównie z serwisów społecznościowych.

Badanie przeprowadzone przez jedną z angielskich firm ubezpieczeniowych wykazało, że 9 procent tamtejszych kierowców jest rozpraszana w ten sposób podczas prowadzenia swojego pojazdu. Wielu z nich zdaje sobie sprawę z tego, że takie działania oznaczają łamanie przez nich obowiązującego prawa.

W kwestii korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy również nie jest zbyt dobrze. 92% badanych stwierdziło że wie o tym, iż korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu jest łamaniem prawa. Mimo to 45% z nich otwarcie przyznaje się do takich praktyk. Przeprowadzone badanie odkryło również występowanie kilka innych niebezpiecznych zachowań kierowców:
- Prawie połowa z nich (48%) przyznała, że światło emitowane przez telefony komórkowe mocno ich rozprasza
- 37% ankietowanych stwierdziło, że trudno jest im zignorować dźwięki wydawane przez telefon
- 19% badanych przyznało, że zdarza im się podczas jazdy szukać dzwoniącego telefonu w schowku na rękawiczki, torebce czy kieszeni
- Ponad połowa badanych (51%) nie decyduje się na wyciszenie swojego telefonu podczas jazdy nawet w przypadku prośby o to współpasażera
- 19% ankietowanych przyznało się do całkowitego zaprzestania korzystania z technologii mobilnych w momencie, kiedy wsiadają do samochodu jako kierowcy

Mike Pickard, odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem w firmie ubezpieczeniowej przeprowadzającej badanie, stwierdził, że główną przyczyną takich, a nie innych zachowań kierowców jest rozwój nowych technologii. Ich dostępność oraz możliwość praktycznie bezustannego pozostawania w kontakcie z przyjaciółmi sprawia, że ludzie nie są gotowi do rezygnacji z dostępu do najświeższych informacji o swoich najbliższych nawet podczas prowadzenia samochodu.

Zaleca on, aby podczas kierowania samochodem najlepiej zrezygnować z dostępu do rozwiązań mobilnych i w znacznie większym stopniu skupić się na tej właśnie czynności. Będzie to nie tylko bardziej bezpieczne dla samego zainteresowanego, ale również dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Źródło tekstu: cellular-news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1. ~  2009-04-16 15:51:22  host: acvf243.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Mnie najbardziej podczas jazdy rozprasza widok kobiet w bardzo krótkich spódniczkach albo w białych spodniach (takich że stringi przez nie widać). Mobilne technologie przy tym szans nie mają ;)

 • 0

  2. ~Dżony  2009-04-16 16:24:24  host: agn68.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja mam to samo z facetami. :)

 • 0

  3.  2009-04-16 17:01:00

  a ja nie gadam przez telefon jak prowadzę :-)

 • 0

  4.  2009-04-16 17:07:37

  @1: Też lubię takie widoki :-).

 • 0

  5.  2009-04-16 17:27:42

  A ja nie mam problemu, bo do mnie nikt nie dzwoni. Jak przychodzą SMSy to głównie jakieś konkursy więc nie mam czym się stresować, że nie jestem na bieżąco kiedy prowadzę.

 • 0

  6. ~Dina  2009-04-16 20:09:46  host: p09-14.opera-mini.net

  Michał-szkoda mi Cię,że nikt do Ciebie nie dzwoni...

 • 0

  7. ~Kierowca  2009-04-18 01:26:33  host: inet20908na-2.nat.umts.dynamic.eranet.pl

  Panowie pseudoredaktorzy znowu szukają sensacji. Mi owe technologie mobilne w niczym nie przeszkadzają w trakcie jazdy. Ten komentarz piszę właśnie na masywnym laptopie jadąc 100km/h drogą krajową. Dodam że mimo późnej pory mam włączone jedynie światła pozycyjne, aby zapewnić odpowiednie zasilanie mojemu laptopowi. To by było tyle a teraz wracam do gry w Mass Effect.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-60-122.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 3000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet