Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Technika i dobre wychowanie

Technika i dobre wychowanie

sirmark 7 Czerwca 2004 20:36

0 0

Telefony komórkowe, laptopy i handheldy zwiększają natężenie stresu w miejscu pracy – wynika z badań przeprowadzonych na brytyjskim Uniwersytecie Surrey. To efekt sprzeczności, w jakiej stoi potrzeba utrzymywania stałego kontaktu ze współpracownikami oraz klientami i wciąż niezmienionych reguł savoir-vivre’u.

Badania angielskich naukowców miały sprawdzić zachowania związane z wykorzystywaniem nowoczesnego sprzętu komunikacyjnego w miejscu pracy. Wyniki ujawniły silny konflikt interesów: z jednej strony wykorzystywanie przenośnych gadżetów podczas spotkań jest postrzegane jako niewłaściwe, z drugiej - większość osób uważa, że ciągły dostęp do poczty elektronicznej i "komórki" jest nieodzownym elementem pracy.

Zaledwie 11% ankietowanych uważa, że podczas spotkania biznesowego nie trzeba wyłączać telefonu. Ponad 80% badanych stwierdziło, że czytanie lub wysyłanie SMS-ów w towarzystwie innych osób jest wysoce nietaktowne. Blisko 60% przyznało, że w ich miejscu pracy panuje nieformalny kodeks regulujący sytuacje, w których użycie elektronicznych gadżetów jest niedozwolone.
Większość ludzi wciąż uważa, że odebranie telefonu podczas spotkania to dowód lekceważenia, który jednoznacznie świadczy o tym, że rozmówca jest mniej ważny, niż osoba dzwoniąca. W przyszłości taki schemat myślowy może powoli ulegać zmianie – badania wykazały, że młodsi ludzie są zdecydowanie mniej czuli na punkcie komunikowania się z innymi podczas rozmowy. Jednak na dzień dzisiejszy sprzeczność pomiędzy wymogami współczesności i oczekiwaniami, jakie stawiamy swoim rozmówcom, to poważne źródło stresu.

"Stajemy się zestresowani i niecierpliwi kiedy nie możemy się z kimś skontaktować, a równocześnie jesteśmy urażeni i złościmy się, gdy nasze spotkania są przerywane przez telefon" – mówi prof. Michael Warren z Uniwersytetu Surrey. "Obawiam się, że badanie pokazuje iż wszyscy chcemy mieć nietknięte ciastko, a zarazem je zjeść".

Źródło tekstu: 4Press     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-161-49-216.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy Internet LTE jest w stanie zastąpić Internet kablowy?

Test szybkości LTE sieci Plus

 

Zobacz wynik | Opinie (18)

Archiwum Ankiet