Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Tantiemy za "publiczne odtwarzanie" dzwonków w USA

Tantiemy za "publiczne odtwarzanie" dzwonków w USA

WitekT 3 Lipca 2009 11:49

0 0

Amerykański odpowiednik ZAIKS-u chce wymusić na operatorach komórkowych opłaty. Mieliby je odprowadzać za... dzwoniące w miejscach publicznych telefony użytkowników - pisze Gazeta Wyborcza.

Pozew w tej sprawie przeciw AT&T złożyła organizacja ASCAP, reprezentująca interesy 350 tys. kompozytorów, autorów i wydawców.

Przedstawiciele ASCAP argumentują, że melodie wygrywane przez telefony komórkowe kwalifikują się jako publiczne odtwarzanie. Nie chcą jednak zbierać tantiem od konsumentów (co byłoby trudno wykonalne), chcą za to wyciągnąć pieniądze od operatorów.




Organizacje konsumenckie protestują i składają wnioski o odrzucenie pozwu. Przypominają, że w prawie autorskim zapisano pewne wyłączenia, w tym np. odtworzenia, które nie mają na celu bezpośredniej czy pośredniej korzyści majątkowej. Ich zdaniem idąc tym tropem złamaniem prawa byłoby słuchania radia w samochodzie przy opuszczonej szybie.

Organizacje konsumenckie dodają, że jeśli sąd uzna żądania ASCAP za zasadne, do operatorów po pieniądze zgłoszą się kolejne organizacje, a telekomy i tak przerzucą koszty na klientów.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 36
  • 0

    17. ~wosq  2009-07-03 13:03:41  host: user-89-108-221-204.mobile.playmobile.pl

    I tantiemy dla Kaczyńskiego za brawurowe i oryginalne /własny tekst/ wykonanie hymnu Polski.

  • 0

    18. ~pduncz  2009-07-03 13:09:07  host: borzoi.net.icm.edu.pl

    Może dlatego boi się zgłosić do ZAiKS, bo jeszcze mu za ten hymn wypłacą i znów będzie afera... A konta w banku nie ma, więc przelew też odpada. Czy doczekamy się dzwonków objętych licencją Creative Commons? :-D

  • 0

    19. ~  2009-07-03 13:16:22  host: 80.51.91.245

    a polacy i tak będą puszczać żałosne dzwonki w autobusach i tramwajach, cha****, niewychowany naród...

  • 0

    20.  2009-07-03 13:36:23

    @pduncz: to mnie akurat nie dziwi :) ale wolalbym zeby nie wzbogacali sie za tych, z ktorymi nie maja podpisanej umowy :D

  • 0

    21. ~Kruk  2009-07-03 14:03:49  host: abem12.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zawsze twierdziłem, że najwięcej świrów jest w USA. Teraz to się potwierdza. Kompletnie zdegenerowany naród!

  • 0

    22. ~pduncz  2009-07-03 14:36:30  host: borzoi.net.icm.edu.pl

    @20: widzisz, właśnie na tym polega "geniusz" (inni mówią: rozbójnictwo) organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ), że działają na zasadzie domniemania uprawnień. Ba, były przypadki, że chcieli zbierać kasę za puszczanie muzyki których autorzy wyraźnie się na to nie zgadzali! (bo "być może autor kiedyś zmieni zdanie"!!!)

  • 0

    23. ~get  2009-07-03 14:43:36  host: host-81-190-112-199.gdynia.mm.pl

    nie no szlag mnie trafia, to co robią CI BANDYCI Z PRZEMYSŁU MUZYCZNEGO to jest po prostu nie do przyjęcia, najpierw organizacja przestępcza RIAA - czy jej podobne jkak ASCAP - pozywa niewinnych ludzi którzy po prostu chcieli sobie muzy posłuchać, ściąga z nich mafijne haracze - ostatnio kobiecie za ściągnięcie 80 utworów zasądzono 2 miliony $ kary, czyli wyrok śmierci cywilnej za parę piepszonych piosenek, już nie mówię o tym że ludzi którzy KOPIUJĄ utwory CO W POLSCE JEST LEGALNE, ci BANDYCI nazywają złodziejami, już za samo to ludzie powinni podawać RIAA do sądu - no tak, ale kto normany będzie zadzierał z takimi bandziortami, którzy przekupujhą sędziów, polityków, policje, prokuratorów, a tych którzy suię tej mafgii sprzeciwią niszczą z pełną bezwzględnością, NIE CHODZI O INTERES ARTYSTÓW, chodzi o wielkie konglomeraty które mielą tych artystów i zartabiają MILIARDY, sammi artyści protestują przeciwko RIAA i ich mafijnym sposobom ! a teraz jeszcze bandziory chcą kolejne WOLNOŚCI ludziom odbierać i powtarzam ARTYŚCI Z TEGO NIC NIE MAJĄ, 99.99% trafia do międzynarodowych konglomeratów które swoją drogą niszczą jakąkolwiek twórczość i zamieniają ją w dody, mandaryny i spice girls !!! kiedy ludzie powiedzą DOŚĆ ?!?

  • 0

    24.  2009-07-03 15:34:01

    Get# Wtedy gdy zaczniesz pisać poprawnie

  • 0

    25.  2009-07-03 15:38:35

    @23 ona nie dostała tej kary za to, że piosenki ściągała to kara łączna za ściągnięcie i udostępnienie piosenek przez program typu p2p :) policzyli jej za każdą możliwość ściągnięcia tych piosenek czyli o ile pamiętam 80 piosenek razy jakieś 250tys użytkowników:)

  • 0

    26.  2009-07-03 16:23:23

    ~wosq - no ja bym nakaz płacenia tantiem za fatalne wykonania wprowadził... Odwrotnie - w przypadku hymnu jest problem - ustawowo jest wolne od tantem wykonywanie hymnu, tak samo ja wykorzystywanie barw narodowych czy godła.

  • 0

    27. ~get  2009-07-03 18:30:17  host: host-81-190-112-199.gdynia.mm.pl

    @sebastianm - a ja myślę że raczej wtedy, kiedy ty przestaniesz być idiotą... czyli raczej nigdy... @j3sion - taa wiem, ale nie zmienia to w niczym postaci rzeczy, niewinna kobieta została skazana na śmierć cywilną za pare utworów (WTF ?!?!) a tak na marginesie to ona w ogóle ani nie ściągała ani nie udostępniała, tylko jej syn czy ktoś tam, ale ona odpowiedziała za to - co czyni z tej sprawy jeszcze większe kuriozum, przypomina to procesy kapturowe w ZSRR - a sędzia oczywiście wziął łapówkę za taki wyrok - czyli mamy bandziorów z branży muzycznej i bandziora sędziego, którzy to niewinną kobietę pozbawili normanego życia - jako pokazówkę... a teraz ci sami bandyci próbują ukraść od milionów ludzi kolejne pieniądze !!! pięęęęknie, po prostu pięknie

  • 0

    28. ~get  2009-07-03 18:35:21  host: host-81-190-112-199.gdynia.mm.pl

    @wosq - a co buś policzył ryżemu ZŁODZIEJOWI który właśnie zapowiedział że zabierze mi kase podnosząc podatki, chociaż właściwszym określeniem w tym kontekście był by ryży sk...syn - za jego eRRRRRRRRRRRRRRR, też się chopakowi należy no nie ? a może by zaśpiewał kopiąc swoją piłeczkę - eRRRRR eRRRRRRRRRRRRR eRERERERRRRRRRRRRRRR - i już mamy teledysk :D

  • 0

    29. ~xxx  2009-07-03 19:10:16  host: ehh120.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Pierdolec prawny w usa sięga zenitu ale nie tylko tam. Zmienić dzwonek na zwykły nie muzyczny i po sprawie no ale koncesja za używanie powietrza jako medium fal radiowych jednak też jest. Pozwolenie radiowe lol

  • 0

    30. ~Alenko  2009-07-03 20:52:20  host: r1.spray.net.pl

    Ale głupi ci Amerykanie, jakby powiedział Obeliks. A co z tym zapisem, że utwór do 30 s nie kwalifikuje się jako pełnoprawne odtwarzany? Toć nawet Apple, znane z batalii sądowych, daje możliwość wgrania dzwonka do 30 s w ajfonie. Ciekawe też, czy zaraz się ktoś o tapety na ekranie nie upomni.

  • 0

    31. ~nick  2009-07-03 23:10:16  host: acle96.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Idiotyzm ale cóż się dziwić wszak istnienie praw autorskich samo w sobie jest idiotyzmem.

  • 0

    32. ~wosq  2009-07-04 06:09:11  host: 94.254.131.1

    @wlo ; ale to nie był hymn, ale jego twórcze rozwinięcie o własny ponadczasowy tekst.

  • 0

    33. ~aserty  2009-07-05 22:26:15  host: 188.33.117.170

    artysci placa aby w radiu puszczali ich kawalki ale jak juz sie puszcza w telefonach to chca kase;/ debilizm...

  • 0

    34. ~hghghghghg  2009-07-08 09:01:21  host: 212.160.172.70

    Totalny idiotyzm czepiać się o dzwonek w komórce Ameryka to jednak nie jest normalny kraj, w życiu nie chciałbym tam mieszkać tam nic nie wolno najlepiej przy urodzeniu uwalić łeb przy samej d i do piachu masakra

  • 0

    35. ~Tobi  2009-07-10 11:47:07  host: 157-go3-1.acn.waw.pl

    No cóż zrobić, wkrótce może wreszcie zniszczą ten swój pierdolony "naród" i znowu wszystko będzie normalnie funkcjonować.

  • 0

    36. ~olek_skype  2009-07-10 22:47:32  host: user-89-108-210-182.mobile.playmobile.pl

    Wiecie co ? - Amerykanie są jednak,przepraszam WitkaT za wyrażenie ale nie ździerżę - najbardziej popierdoleni na świecie !!! ( przepraszam za wylgaryzm ,ale inaczej się nie da :/ )

Dodaj swoją opinię