Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Tańszy Internet w Polsce, wciąż jednym z najdroższych w UE

Tańszy Internet w Polsce, wciąż jednym z najdroższych w UE

LuiN 12 Września 2008 11:14

0 0

Mimo spadku cen w ostatnich kilkunastu miesiącach, Polska ma wciąż jedne z najdroższych w całej Unii usługi internetowe. Za sumę, którą przeciętnie w Polsce płaci się za standardowe 512 Kb na sekundę, w Szwecji można mieć aż 12-krotnie szybsze łącze - podaje Dziennik.

Podczas gdy Niemiec czy Skandynaw płaci za Internet miesięcznie średnio 10-15 euro, Polaka kosztuje on ponad 40. Internet wciąż jest u nas dobrem luksusowym, a nie powszechnym - mówią eksperci.

W Warszawie miesięczna cena płacona za stałe łącze to od 100 do 180 zł, czyli już w sumach nominalnych wielokrotnie większa niż w Sztokholmie czy Berlinie. Bywają kraje, jak Luksemburg czy Szwajcaria, gdzie ceny są porównywalne z Polskimi, ale ich społeczeństwa są wielokrotnie zamożniejsze.

Gdy weźmiemy pod uwagę średni dochód Polaków, okazuje się, że ceny Internetu w Polsce są najwyższe w Europie - twierdzi ekspert Centrum Adama Smitha Andrzej Piotrowski.
Zjawisku towarzyszy fenomen ekonomiczny. Większość komercyjnych dostawców operuje głównie w wielkich miastach, gdzie siła nabywcza mieszkańców jest znacznie wyższa. Za granicami miast rozpoczynają się obszary wykluczenia cyfrowego - takie, gdzie nawet gdyby ktoś chciał, nie ma szansy na łącze.

Oczywiście zdarzają się tańsze oferty, ale operatorzy proponujący je wciąż często nie docierają do mniejszych miejscowości czy wsi - mówi specjalista od technologii komunikacyjnych Jakub Połeć. W efekcie jesteśmy często stawiani w takiej sytuacji, że albo wykupimy drogi Internet od jedynego w naszej okolicy dostawcy, albo nie będziemy go mieć w ogóle - dodaje.

Za tak wysokie ceny rzecznik UKE Jacek Strzałkowski obwinia monopolizację rynku: W ciągu ostatnich dwóch lat udało się obniżyć ceny dostępu do szerokopasmowego Internetu, ale nadal istnieje margines dla większych obniżek. Strzałkowski uważa, że obniżenie cen mogłyby wymusić na operatorach między innymi technologia radiowa i darmowy Internet oferowany przez samorządy.

Źródło tekstu: Dziennik     

Dodaj do:
w sumie: 78
 • 0

  59. ~get  2008-09-14 17:38:17  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

  Tomek_19 - przyznaje, porąbało mi się z tą powierzchnią, faktycznie jest niewiele większa, także pod tym względem firmy mają korzystniej, ale znam wiele krajów które mają podobną gęstość zaludnienia co Polska a ceny internetu o wiele niższe... co do aktualności, to nie może być starszy niż z 2006, jedyna inna możliwość to to że jest z 2007, "Nie przeczę jednak temu, że w UE są kraje, gdzie internet jest oferowany za mniejsze pieniądze niż w Polsce, a gdzie indziej za większe" za większe jest oferowany TYLKO w bogatych krajach gdzie obywateli na to stać, nie ma takiego kraju w którym dochody ludności były by niższe niż w Polsce a ceny internetu wyższe, wytłumacz mi dlaczego mamy płacić NAJWIĘCEJ W €OPIE w stosunku do dochodów ?! i jedne z najwyższych cen w europie NOMINALNIE - możesz mi to wyjaśnić ??? ja rozumiem że pracownicy TP tacy jak Chrome_TP czy znany furiat i grafoman - ukenamuniu (nick mówi sam za siebie) po prostu bronią swojego pracodawcy, ale nie rozumiem ludzi takich jak Ty, nie chcesz mieć taniej ? dlaczego próbujesz to tłumaczyć i zrozumieć że mamy tak drogo, konsument chce mieć tanio i dobrze, nic poza tym go nie powinno interesować, a już na pewno nie interes jakiejś tam firmy ! a Ty nie koniecznie, bo przecież TP też musi swoje zarobić... o co chodzi ? co do płac to wiesz jak jest - potrwa to wiele lat - może 10, może 20, a ceny można obniżyć w rok i nie do poziomu unijnego, tylko do poziomu najbiedniejszych krajów UE - z najbiedniejszymi społeczeństwami... teraz - jak już mówiłem - nawet bogaci Niemcy czy Anglicy mają takie same ceny jak my albo nawet i niższe... co do konkurencji to uważam że jest bardzo niska, a poza aglomeracjami NIE ISTNIEJE - takie jest moje zdanie, ja mieszkam w dużej aglomeracji i konkurencja jest, ale mieszkańcy takich aglomeracji w jakiej ja mieszkam (trójmiasto) stanowią może ze 20% społeczeństwa, czyli 20% społeczeństwa ma jakąś - dosyć niewielką konkurencję, reszta prawie zerową, bądź całkowicie zerową

 • 0

  60. ~get  2008-09-14 17:44:55  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

  ukenamuniu - nie jestem ze szczecina, tylko z gdyni to raz, nie wiem dlaczego mam taki host... a po drugie to BSA i WLR to usługi które doprowadziły do tego że ja i miliony Polaków mają tańszy dostęp do telefonu i internetu ! jak bym spotkał Streżyńską do za samo to bym ją nosił na rękach, z wdzięczności za to co robi dla konsumentów ! zresztą UKE robi tylko dobre rzeczy dla rynku i nie tylko za to bym nosił ją na rękach, za wszystkie inne jej działania również :D co do inwestycji to gó.... mnie to obchodzi - to zmartwienie firmy FT czy raczej jej polskiego oddziału TP, jak im się nie opłaca to niech się wycofają, sprzedadzą udziały itd... a jak nie będą inwestować to zapłacą za to za kilka lat, bo inni ten czas wykorzystają... poza tym liczę na podział TP i rozwalenie tego monopolu, a na zgliszczach wiele mniejszych firm może zbudować swoją potęgę i zaoferować Polakom niższe ceny i lepsze usługi...

 • 0

  61.  2008-09-14 19:18:48

  @get - skoro raport dotyczy roku 2006 bądź 2007, to nie odzwierciedla sytuacji na rynku internetowym panującej dzisiaj. Po raz dwudziesty napiszę już, że czepiam się jego aktualności. Przeglądam oferty niemieckich dostawców internetu i nie widzę tych ofert na iluś-krotnie szybszy internet za 10-15 euro. Poza tym nie jestem za obniżaniem cen, a za podnoszeniem płac, bo samo obniżanie cen nic nie da. Jest to działanie krótkowzroczne. W żadnej ze swoich wypowiedzi nie bronię również wysokich cen dostępu do internetu ani TP, więc nie wiem, o czym piszesz. Moim zdaniem konkurencja na rynku dostępu do internetu jak najbardziej istnieje, ale świadomość społeczna jej istnienia jest niestety nie za dobra. Jest z nią podobnie jak ze świadomością istnienia różnych usług obniżających koszty połączeń u operatorów komórkowych. Nie jest winą TP, że konkurencja poza aglomeracjami jest gorsza niż na ich terenie, bo firmy konkurencyjne po prostu najchętniej by w nic nie inwestowały, a wyjście poza aglomeracje związane jest z wyższymi kosztami działalności.

 • 0

  62. ~  2008-09-14 19:27:14  host: 77-254-135-96.adsl.inetia.pl

  dziekujemy ci tepso za tak wysokie ceny!

 • 0

  63. ~get  2008-09-14 20:27:09  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

  ale jak sobie wyobrażasz że pod koniec 2008r. będzie raport za cały 2008r. ? ten jest tak aktualny jak tylko może być i porównuje ceny do ofert niemieckich i innych Z TEGO SAMEGO ROKU, czyli jak dotyczy 2007r. w Polsce, to ceny są porównywane do cen z 2007r. w innych krajach ! "Przeglądam oferty niemieckich dostawców internetu i nie widzę tych ofert na iluś-krotnie szybszy internet za 10-15 euro." to ciekawe co to za oferty, bo ja przeglądam oferty brytyjskie, niemieckie, szwedzkie i widzę że za te pieniądze co w Polsce można dostać 1-2mbps tam mogę dostać np. 8mbps, albo wręcz 20mbps (!!!) "Poza tym nie jestem za obniżaniem cen, a za podnoszeniem płac, bo samo obniżanie cen nic nie da." wooow, sorry ale poraziło mnie to zdanie - KAŻDY Polak jest za podnoszeniem płac, ale zanim zrównają się z niemieckimi minie dekada, albo i dwie ! to po pierwsze, a po drugie to jaki KONSUMENT jest przeciwny obniżaniu cen ?!?!? tzn. zamiast mieć w portfelu wolisz oddać jakiejś tam firmie ?!? no to jeśli tak uważasz, to należysz do 0.000000001% konsumentów którzy nie chcą płacić mniej, tylko więcej za to samo ;] "Jest to działanie krótkowzroczne." jeśli nawet to jest zmartwienie firm, anie moje, ja jako konsument chcę mieć tanie usługi jak najlepszej jakości... "Moim zdaniem konkurencja na rynku dostępu do internetu jak najbardziej istnieje, ale świadomość społeczna jej istnienia jest niestety nie za dobra." hmmm właściwie to zaprzeczasz sam sobie, bo gdyby istniała REALNA konkurencja to i świadomość byłaby duża, ponieważ firmy były by stać na zwiększanie świadomości poprzez reklamy i inne sposoby dotarcia do klientów... "Nie jest winą TP, że konkurencja poza aglomeracjami jest gorsza niż na ich terenie," ja nigdzie nie napisałem że akurat TO jest winą TP

 • 0

  64. ~get  2008-09-14 20:37:53  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

  nawet u niemieckiego odpowiednika TP - czyli DT (już nie mówiąc o konkurencyjnych LEPSZYCH ofertach) masz o niebo lepsze oferty niż w TP: np. telefon z darmowymi minutami do wszystkich sieci stacjonarnych w Niemczech i do tego internet 6mbps kosztuje ok. 120zł (40 euro) ile za to zapłacisz w TP ??? nie mówię już o ofertach w Szwecji, albo o ofertach mniejszych operatorów, którzy swoją drogą nie inwestują w Niemczech niż polscy mniejsi operatorzy w Polsce - tak to już działa... więc powtórzę - wytłumacz mi dlaczego nie uważasz za oburzający fakt że w Polsce w której zarobki należą do najniższych w UE ceny porównywać można do ofert w krajach które mają najwyższe zarobki w UE, mało tego NAWET OD TYCH ofert nasze są gorsze i droższe ??? oczywiście jest to spowodowane nikłą konkurencją w Polsce (bo jak inaczej to wytłumaczysz) na szczęście wzmacnianą przez UKE, ale to nadal nie wystarcza, bo ceny nadal wysokie, a łącza powolne, nie gonimy UE tak jak Estonia (w tej dziedzinie) tylko UE się od nas wręcz oddala, jeśli to się nie zmieni to nadal będziemy najmniej zinternetyzowanym krajem w UE - to również Tobie nie przeszkadza ?

 • 0

  65. ~get  2008-09-14 20:47:26  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

  z ciekawości wszedłem na stronę molocha TP i sprawdziłem - samo łącze 6mbps kosztuje 34 euro (109zł) nic dodać nic ująć...

 • 0

  66.  2008-09-14 20:50:33

  @get - chodziło mi o to, że nie jestem za obniżaniem cen przy zachowaniu zarobków na tym samym poziomie. Trochę źle się wyraziłem. Obniżanie cen przy prawie zerowym wzroście płac jest dla mnie działaniem krótkowzrocznym. Zawsze będzie wtedy mówiło się, że jest drogo. Poza tym ja nie porównuję ze sobą ofert triple play, czyli telewizja, internet, telefon, a same oferty na internet. Szwecja to jest inna bajka, mnie chodzi tylko i wyłącznie o Niemcy ;-) Co do aktualności raportu się nie zgadzam. Wiem, że aktualniejszy być nie może, ale news jest napisany tak, i pewnie artykuł w Dzienniku też, jakby raport dotyczył "wczoraj". To mi się przede wszystkim nie podoba, bo od tego czasu trochę się na rynku zmieniły, ceny spadły.

 • 0

  67.  2008-09-14 21:04:04

  Poza tym dostęp do internetu byłby powszechniejszy przede wszystkim wtedy, gdyby gros społeczeństwa dużo lepiej było opłacane za wykonywaną pracę, a nie tylko gdyby cena internetu była niższa. To jest dla mnie podstawowy problem i będę się przy tym upierać :-D

 • 0

  68. ~get  2008-09-14 21:13:38  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

  po tych wyjaśnieniach to brzmi już rozsądnie - ale i tak się Tobie trochę dziwię ;] bo obniżki cen ZAWSZE są dobre ;] o ile są wynikiem zdrowych zasad konkurencji... tylko jedno zastrzeżenie co do tripleplay to powiem tak - zadziwiający jest fakt że TP sprzedaje samą neostradę, telefon jest taką podstawową usługą że powiniene być automatycznie włączony - tak jak np. w DT w niższych ofertach na net z opłatą za połączenie, a w wyższych za flatrate czyli na zasadzie ryczałtu... także w tej opłacie 109zł gdyby jeszcze był telefon, to też by inaczej wyglądało, ale cóż... faktem jest że u nas są wysokie ceny i nie jest to niczym uzasadnione, a co do niemiec to zobacz na tą ofertę http://tiny.pl/81ns 16mbps za niecałe 130zł i DODATKOWO darmowe połączenia na stacjonarne, a także 200 minut na komórkowe, a wew. sieciowe za free, za instalacje nie płacisz... na prawdę w Polsce takiej oferty nie znajdziesz - w Polsce w której jeszcze dodatkowo się zarabia 30% tego co w Niemczech :/ także nawet w stosunku do tego jednego kraju nie wygląda to dobrze

 • 0

  69. ~get  2008-09-14 21:15:16  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

  a z wypowiedzią nr. 67 to się zgadzam w 100% - tutaj nie ma sporu ;] tylko jest zawsze pytanie co byśmy CHCIELI, a co ewentualnie jest MOŻLIWE ;]

 • 0

  70.  2008-09-14 21:24:55

  @get - o tym, że w różnych krajach UE są niezłe oferty na usługi triple play, to wiem. W samych Niemczech jest ich od zatrzęsienia. Same oferty na internet nie są jakieś rewelacyjne, ale internet, telewizja, telefon są naprawdę świetne. Głównym problemem w Polsce jest jednak to, że u nas wiele ofert, które są wcześniej na zachodzie, pojawia się z dużym opóźnieniem. To, że dzisiaj T-Com oferuje triple play za takie pieniądze, to zasługa innych providerów, którzy jako pierwsi wpadli na pomysł wprowadzenia takiej usługi i od nich się zaczęło. To rynek zmusił T-Com do wprowadzenia takiej oferty. U nas niestety brakuje takich firm. Najchętniej świadczyłyby tylko internet bez ponoszenia kosztów na liniach TP. Dopóki nie będą chcieli inwestować, wiele się nie zmieni. Poza tym kolejnym problemem w Polsce jest to, że nie każdego stać na to, żeby dać te 130zł/triple play.

 • 0

  71. ~dziwne  2008-09-15 18:21:59  host: public63079.xdsl.centertel.pl

  dziwne, ja ma freedom orangu za 7 euro - umowa stala cena na 36 miesiecy... czyli najtansza w europie???

 • 0

  72. ~darcio  2008-09-15 20:19:48  host: nat-mi3.aster.pl

  ja mam internet w aster pakiet twoj dom 3mb/s w dzien i 6mb/s w nocy i placę 84 zł

 • 0

  73. ~Witek  2008-09-17 09:05:44  host: ruch-gw.ruch.com.pl

  ~get nieładnie takie bzdurki pisać. Neo 6Mb/512Kb kosztuje 291,58 na czas nieokreślony + 36,60 za utrzymywanie łącza (gdy nie korzysta się z telefonu) + jednorazowa oplata aktywacyjna. 109zl + 36,60 jest przy umowie na 3 lata dla desperatów. Teraz się będą cieszyć, a za 2 lata płakać, że koledze za takie samo łącze płacą polowe mniej.

 • 0

  74. ~r  2008-09-17 09:43:20  host: 167.202.221.228

  Jakieś pół roku temu była informacja, że TP testuje usługę o prędkości 50Mb/s... Efektów tego testowania wciąż nie widać w cennikach i przyspieszeniu neostrady...

 • 0

  75. ~szypki internet  2008-09-17 15:09:21  host: 87-205-52-238.adsl.inetia.pl

  ja mam neostrade 72Mb/s za 99zł miesięcznie i nie narzekam

 • 0

  76. ~  2008-09-18 09:21:13  host: f96-016.opera-mini.net

  do 75: neostrada za 99zl lacze o prędkości 72 mega? Sprawdzalem cennik na stronie TP i nic takiego nie widzialem.

 • 0

  77.  2008-09-19 16:26:57

  może 7,2mb w synchoro bo tyle chyba pokazuje :)

 • 0

  78. ~szypki internet  2008-09-19 17:39:50  host: 87-205-52-199.adsl.inetia.pl

  Nie 7,2 tylko 72!!!

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-15-97.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy używasz smartfonu z rysikiem (takim, jak np. w Galaxy Note)?

Galaxy Note 9 na renderach

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet