Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Tanie podsłuchiwanie rozmów w sieciach komórkowych

Tanie podsłuchiwanie rozmów w sieciach komórkowych

Q! 5 Sierpnia 2010 11:27

0 0

Podczas konferencji Def Con poświęconej zagadnieniom bezpieczeństwa Chris Paget udowodnił, że za pomocą relatywnie niedrogiego sprzętu można przechwycić i podsłuchać rozmowy w sieciach komórkowych.

Do przechwycenia i podsłuchania rozmowy komórkowej wystarczył sprzęt, którego skonstruowanie, oprócz specjalistycznej wiedzy, wymagał nakładów w wysokości zaledwie 1500 dolarów (laptop, anteny i oprogramowanie).

Zabieg taki możliwy jest poprzez stworzenie fałszywego BTS-a emitującego znacznie silniejszy sygnał niż znajdujące się w jego pobliżu prawdziwe anteny. To wystarczy, aby telefon automatycznie zalogował się właśnie do niego.




Chociaż standardowo rozmowy wykonywane za pomocą sieci komórkowych są szyfrowane, to zaprezentowane urządzenie umożliwia wyłączenie tego zabezpieczenia. Zdecydowana większość telefonów znajdujących się na rynku nie poinformuje nawet o tym fakcie swoich użytkowników - twierdzi naukowiec.

Przedstawiony sposób nie działa w sieciach 3G, jednak sprzęt użyty przez naukowca umożliwia… zakłócenie sygnału 3G w taki sposób, że stanie się on niedostępny. To sprawi, że telefony automatycznie przełączą się w tryb 2G, umożliwiając tym samym cały proceder.

Źródło tekstu: pcworld, wł     

Dodaj do:
w sumie: 17
  • 1

    1. ~vari  2010-08-05 11:29:10  host: azp129.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Mój stary aparat przy braku szyfrowania wyświetla w rogu małą otwartą kłódeczkę.

  • 2

    2.  2010-08-05 11:39:29

    mój też - kurcze,ale technika :-)

  • -1

    3. ~xxx  2010-08-05 11:53:55  host: 178-36-13-30.adsl.inetia.pl

    Jak ustawie tryb. TYLKO 3G to ten naukowiec to może mnie w nos pocałować. Wtedy telefon nie przełączy się na 3G ;]

  • 0

    4. ~adam22  2010-08-05 12:19:55  host: chello087206105002.chello.pl

    Ten pseudo-naukowiec po prostu kłamie. Zdecydowana większość telefonów wyświetli informację że rozmowa nie jest szyfrowana. Kiedyś w orange była awaria i rozmowy przez kilka godzin nie były szyfrowane. U wszystkich moich znajomych w telefonie pojawiła się otwarta kłódka.

  • 0

    5.  2010-08-05 12:22:11

    ja żyję uczciwie i nawet jak mnie ktoś podsłucha to i tak może mi skoczyć , bo podsłuchane informacje mu się na nic nie przydadzą... poza tym i tak cały czas jesteśmy inwigilowani, więc jeden podsłuch w tę czy w tamtą stronę nie robi już praktycznie żadnej różnicy ;)

  • 0

    6. ~Kaczy  2010-08-05 12:31:02  host: 77-253-22-252.adsl.inetia.pl

    Ad. 3 - jak ustawisz tylko 3G i sygnał zostanie zakłócony to nie będziesz miał zasięgu :)

  • 1

    8. ~kudlatyy  2010-08-05 12:35:13  host: 85.219.163.66

    a jak mnie podsłucha jak rozmawiam ze swoja kobieta??....to sie speszy xD

  • 0

    9.  2010-08-05 12:45:50

    Producenci telefonów komórkowych, mają do zaoferowania dla służb inwigilujących społeczeństwo takie rozwiązania od dawna. Cena jest odpowiednio wysoka, a to dlatego że i tak dostaną tyle co chcą. Wiedza jest w cenie.

  • 1

    11.  2010-08-05 13:31:56

    Play: Albo się dowiesz, że żona flirtuje już od dawna

  • 1

    13. ~adasiekk  2010-08-05 14:44:36  host: user-188-33-161-137.play-internet.pl

    wystarczy trochę poczytać o projekcie OpenBTS i już wiadomo co trzeba zrobić... USRP nie jest wcale taki tani, ponad 1000USD

  • 0

    14.  2010-08-05 17:36:41

    Nie rozumiem. Przy pomocy laptopa udajemy lipnego BTSa ale co dalej. Loguje się do niego jakiś przypadkowy telefon GSM i ....? No przecież ten lipny BTS nie zestawi transmisji bo BSC a potem centrali, żeby zestawić rozmowę! Jeżeli ktoś to rozumie to proszę mi wyjaśnić.

  • 0

    15. ~Ado  2010-08-05 19:07:20  host: 62.240.47.168.static.ltt.ly

    Masz soft na kompie co udaje BSC, nie ma żadnego szyfrowania i jak wykonuje połączenie to akurat twój komp łączy(może być VoIP na świat). Co do BTS, to potrzebujesz antenę i interfejs w kompie, lub po prostu mały BTS. Chodzi o to że ma być tanio.

  • 0

    16. ~ala  2010-08-05 20:38:08  host: 93-181-162-129.as.kn.pl

    mój antyk-cegła-antystres Panasonic nie dość że piszczał przeraźliwie to jeszcze "brak szyfr." i bądź człowieku mądry :)

  • 0

    17.  2010-08-05 21:09:13

    @15, mam wrażenie że mówisz o projekcie OpenBTS. Pytanie jak za pomocą "emulacji" BTSa podsłuchiwać rozmowy. Cały czas piję do pierwszego akapitu tego newsa.

  • 0

    18. ~moe  2010-08-05 22:02:23  host: 87-205-137-16.adsl.inetia.pl

    Taaa, 1500 dolców. Jeden *** generator kwarcowy o wystarczajacej dokladnosci kosztuje 500€. A w najprostszym projekcie potrzeba czterech. Falszywy BTS(a dokladniej man in the middle attack - dla komorki udajesz BTSa, a dalej do sieci przedstawiasz sie jako komorka) to stare rozwiazanie, znane od conjamniej 2006 roku. Mozna nie tylko podsluchiwac, ale takze samemu wykonywac rozmowy, oraz efektywnie sklonowac karte SIM. Najwiekszym problemem w calej zabawie byly i sa koszty sprzetu i podzespolow potrzebnych do zbudowania wlasnego BTSa. Minimum 20,000 złotych, nie wliczajac laptopa. Aha, i wcale nie trzeba calkowicie wylaczac szyfrowania - poprostu przestawiamy na to najprostsze (dzis praktycznie nieuzywane), ktorego zlamanie zajmuje kilka sekund.

  • 0

    19. ~Octopus  2010-08-06 09:19:08  host: 82-210-131-229.home.aster.pl

    O tym ,że takie nr można robić -czytałem już ok 2 mies. temu. Ale O tak niesamowicie niskich kosztach nie miałem pojęcia. Czyli potęga umysłu nad materią. :))

  • 0

    20. ~chip  2010-08-06 11:36:02  host: ajd220.neoplus.adsl.tpnet.pl

    no niemożliwe, chip miał tą informację prawie tydzień przed wami ;)

Dodaj swoją opinię