Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości T-Mobile uruchomił w Czechach sieć LTE-A

T-Mobile uruchomił w Czechach sieć LTE-A

LuiN 2 Lipca 2014 12:20

10 0

T-Mobile uruchomił w Czechach sieć LTE-A o przepustowości 225 Mb/s dla danych pobieranych i 50 Mb/s dla danych wysyłanych.



Na potrzeby takich przepustowości zastosowano agregację bloków 10 MHz z pasma 800 MHz i 20 MHz z pasma 1800 MHz. Obok uruchomienia standardu LTE-A, czeski T-Mobile przyspieszył dostępny równolegle standard LTE z 112,5 Mb/s (pobieranie) / 37,5 Mb/s (wysyłanie) do Cat4 150/50 Mb/s.

W Polsce transmisję LTE-A jako jedyny zaprezentował jak dotąd Polkomtel w marcu tego roku. Agregując dwie nośne 15 MHz w pasmie 800 MHz operator we współpracy z Huaweiem osiągnął przepustowość do 225 Mb/s. Huawei zapewnił wtedy, że jest w stanie zrealizować komercyjną dostawę stacji i urządzeń końcowych w ciągu 3 miesięcy od złożenia zamówienia.




Zobacz: Polkomtel i CP pokazali 225 Mb/s na 30 MHz w paśmie 800 MHz

Orange, T-Mobile i Play opierają swoją transmisję LTE na blokach pasm o szerokości 10 MHz, co pozwala uzyskiwać im przepustowość do około 70 Mb/s.

Źródło tekstu: T-Mobile, wł     

Dodaj do:

Tagi: lte | lte-a | t-mobile

w sumie: 35
  • 0

    16. ~wq  2014-07-02 16:07:58  host: 178-36-13-144.adsl.inetia.pl

    W Polsce zdziera Rakoviecki a u siebie hula

  • 0

    17. ~pabloki  2014-07-02 16:09:01  host: 178.180.127.193.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    no prosze rozpędzają sieć w czechach a u nas laboratoryjnie do 75 . polska to dziwny kraj.

  • 0

    18. ~p  2014-07-02 16:55:00  host: public-gprs515214.centertel.pl

    @17 na tyle starcza im narazie częstotliwości. Jeśli dojdzie do tego sprzedana przez plusa do orange czesc 1800, i orangowe 1800 to wychodzi ciągiem kolo 22Mhz pasma. To wiecej niż mobyland i centernet ma razem. Ciekawe wtedy jakie bylyby prędkości. No i ciekawe czy do tego dązą

  • 0

    19. ~pixel  2014-07-02 20:35:41  host: user-94-254-200-27.play-internet.pl

    To jest komercyjny start czy na razie testy?

  • -1

    20. ~mirekb  2014-07-02 20:57:34  host: 37.84.39.243

    w pl lte 1800 to sukces na skale nie tylko ue.po agregacji 800/1800 a moze i w przyszlosci 2600 i w pl bedzie to do zrobienia.bez jaj-jak przez kilka dni sprawdzalem i dalo rade 40-50 Mbs na 1800 lte,wraz z ofertą plusa gwarantujacą do 10 Mbs to wiem jedno-na rynku netu w pl (oczywistym zalozeniem jest ze nie tam gdzie są kablowki z ftth) zostanie zygmunt i orange (de facto networks).ciekawe jaki kawalek tortu zostanie dla play

  • 0

    21.  2014-07-02 21:05:53

    Vincenzo - a sprzęt? Był powszechnie dostępny i tani? Konkurencja na tym rynku była jakaś, ze można było coś dobrego tanio kupić? Kto chciał i potrzebował to kupił. Tak jak w 1997, kiedy ja kupowałem telefon - wiesz ile prosty Ericsson GA 628 kosztował? Pewnie mogli co 20 groszy cenę obniżyć, cenę telefonu do złotówki i na pewno w rok 5 milionów chętnych by mieli? A ile by zarobili? Firmę prowadzi się po to żeby zarobić a nie po to, żeby dobrze innym robić ;-) CDobrze obywatelom ma państwo robić a nie prywatne firmy ;-)

  • 0

    22. ~  2014-07-02 21:07:09  host: ip-78-30-101-100.free.aero2.net.pl

    @3 Nierealne bo oznaczało by że większość użytkowników komórek straciła by możliwość rozmawiania.

  • 0

    23.  2014-07-02 21:07:30

    A co do częstotliwości... Trzeba by jeszcze jednego operatora utworzyć i równo na 5 je podzielić - żeby konkurencja była - jak to zwykła mówić jedna pani szeryf ;-)

  • 0

    24. ~aquick  2014-07-02 21:49:11  host: cst-prg-119-245.cust.vodafone.cz

    Ten internet LTE-A od TMO CZ jest jak do tej pory uruchomiony jedynie w mieście Mladá Boleslav (miasto trochę ponad 40 tysięcy mieszkańców, leży około połowę drogi ze Szklarskiej Poręby do Pragi), która robi aktualnie za "poletko doświadczalne".

  • -1

    25. ~amigo  2014-07-02 22:41:10  host: host-89-230-32-250.dynamic.mm.pl

    Są ludzie i taborety na co wam takie prędkości hahah idiotyzm

  • 0

    26. ~do aquick  2014-07-02 22:55:56  host: 5.174.36.86

    http://tlp.is/2zd "Síť LTE v Mladé Boleslavi zrychlena až na 225/50 Mbit/s"

  • 0

    28.  2014-07-02 23:40:59

    @wlo Nie zawsze wysoka marza jest najwazniejsza, zwłaszcza przy malej skali. Często zdobycie masy krytycznej i efekt skali w przypadku subskrypcji internetu mobilnego (tutaj mowa o LTE) jest lepszym rozwiązaniem. Plus przeskal okazje, bo sic już była a nie było ofert, które przyciagnelyby nowych klientów w odpowiedniej ilości. Kazda firma jest nastawiona na zysk, ale być może w plusie ktoś nie myslal długoterminowo. Terminale były drogie, ale można było zrobić lepsza oferte bez sprzętu, konstuujac ja tak, aby nie obciazac sieci 3G (np dodatkowy limit w LTE, który plus wprowadzil, ale zdecydowanie za pozno)

  • 0

    29. ~Radek  2014-07-03 04:06:51  host: axu1.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie chcielibyście mieć takich cen jakie maja w czechach w T-mobile. Strasznie drogo w porównaniu z naszymi operatorami. Ładuje 200 kc tj 35 zl na karte w taryfie twist i starcza mi na 2 tygodnie. 7kc to jest ponad 1 zł za 1 minutę... 40 mb za 39 kc . Inna taryfa jak chcesz surfować po internecie a inna jak chcesz dzwonić. I to rozróżnienie jak dzwonisz wewnątrz sieci lub na zewnątrz... tragedia. Ceny telefonów i abonamentu też wysokie w porównaniu z naszymi

  • 0

    30. ~aquick  2014-07-03 10:07:51  host: cst-prg-24-22.cust.vodafone.cz

    @29 jak masz starą taryfę twista to się nie dziwię, zmien na twist plus i będziesz mieć cenę za minutę 2.5Kc albo zmien sieć na mobil.cz lub tesco mobile to minutę rozmowy możesz mieć poniżej 2 kaczek. Pozdrawiam :)

  • 0

    31.  2014-07-04 08:56:48

    Pytanie mam dot. rocznej ważności konta po każdej rozmowie w TT. W regulaminie piszą, że: "Dezaktywacja Oferty nie powoduje zwrotu opłaty aktywacyjnej, opłaty cyklicznej, ani zmiany ustawienia daty ważności konta". Czy to oznacza, że za 5 zł aktywuję RWK, zmienia mi się okres ważności na wychodzące, rezygnuję wysyłając ten komunikat NIE na wskazany w regulaminie numer i termin 4.08.2015 mi zostaje i jedyne co "tracę" to brak jego przedłużenia po kolejnej rozmowie? Jak szybko po aktywacji można to deaktywować? Od razu można czy lepiej poczekać dzień czy miesiąc nawet?

  • 0

    32. ~rwktdebile  2014-07-05 18:52:32  host: apn-31-1-201-152.dynamic.gprs.plus.pl

    Jak dla mnie to w/g operatora i w regulaminie jest info, że po rezygnacji z RWK skraca się termin który był wydłużony o rok w ramach rwk i wraca termin ważności z doładowań. Znając tdebile to rozwiązanie raczej jest wiarygodne. Najlepiej jakby ktoś sprawdził na karcie której chce się pozbyć, zrezygnować z rwk i zobaczyć jaki będzie termin ważności konta i napisać na forum telepolis o wynikach "eksperymentu".

  • 0

    33.  2014-07-05 19:04:21

    ~rwktdebile - wg regulaminu raczej (na pewno nawet) nie jest skracany ;-) Pytanie raczej dotyczy tego, czy po zasileniu termin wydłuży się o ten wynikający z kwoty zasilenia, czy właśnie ustawiony zostanie na ten wynikający z kwoty zasilenia, ale od dnia zasilenia ;-)

  • 0

    34. ~Ks  2014-07-15 08:10:46  host: ip-37-248-255-59.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    Co do Czech... Byłem tam kilka lat temu, i internet miałem z prepaida O2, w mieście Plzen. Wyglądało to tak, że tygodniowo z konta znikało 40kc, a FUP (coś jak pakiet) teoretycznie 150 Mb. A praktycznie, to łoiłem ile wlezie, na Nokii n82 z Hsdpa 3,6 miesięcznie ściągałem po 60 Gb. Nie było limitu. Filmy, filmy, jakieś gry, filmy... JDownloader pracował pełną parą. I to tylko jak byłem w domu, bo tak to telefon odłączałem i zabierałem do pracy / na miasto. Wówczas to kosztowało na pln ~25zł (160kc) miesięcznie. Wróciłem do Polski. Najlepsza wtedy oferta to Play jakaś taryfa, nie bijcie bo nie pamiętam, starter za 20 zł i 2Gb. Kląłem, i kląłem... Te startery są chyba do tej pory. Od niedawna coś pokonało Czechów sprzed kilku lat. Mianowicie wziąłem internet Plus-CP SmartDom z LTE bez limitu za 35zł (bo pół abo za 'manie' abo w Plusie), I to jest to. Różnie z tą prędkością, ale poniżej 20/20 nie spada, a miałem 90/70 raz (up/down) speedtest - upload raduje serce, bo w kablówkach 2, 4 to max, przy wyższych abo. Vectra lub Multimedia, tego typu. Download to i tak wiadomo, masz do dyspozycji autostradę, a się wleczesz za ciężarówką (mam na myśli powolne serwisy internetowe, tego się nie przeskoczy, i na dobrą sprawę te 10mbps spokojnie wystarczy, i też trzeba poczekać na ładowanie strony.

  • 0

    35. ~Ks  2014-07-15 08:15:30  host: ip-37-248-255-59.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    O, jaki fajny mam IP :)

  • 0

    36. ~Ks  2014-07-15 08:17:01  host: ip-37-248-255-59.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    I już byk. 90/70 down/up, oczywiście

Dodaj swoją opinię