Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości T-Mobile: szybsze LTE i większa pojemność sieci

T-Mobile: szybsze LTE i większa pojemność sieci

msnet 22 Maja 2018 16:13

13 4

t mobile logo

T-Mobile zmienia model wykorzystania częstotliwości oraz warunki współpracy z Orange. Będzie więcej częstotliwości i pojemności dla LTE.

Jednym z najcenniejszych oraz unikalnych zasobów, którymi dysponują operatorzy sieci komórkowych, są częstotliwości. Od ich optymalnego wykorzystania zależy jakość usług, jakie można zaoferować klientom. T-Mobile Polska świadczy usługi na częstotliwościach 900 MHz dla sieci 2G i 3G, 1800 MHz dla sieci 2G i 4G/LTE, 2100 MHz dla sieci 3G oraz 2600 MHz dla sieci 4G/LTE. Rosnące ciągle zapotrzebowanie na usługi szybkiej transmisji danych sprawiło, że T-Mobile zdecydował się zmienić przyjęty model wykorzystania posiadanych częstotliwości.

Firmy T-Mobile oraz Orange podpisały aneks do dotychczasowej umowy, na mocy którego zakończą wspólne korzystanie z 15 MHz pasma z zakresu 1800 MHz. Częstotliwości te są obecnie przeznaczone do świadczenia usług w technologii 4G/LTE, a ich współdzielenie przez klientów obu operatorów odbywa się w modelu MOCN. Po zmianach T-Mobile będzie samodzielnie oferował swoim klientom pasmo o szerokości 10 MHz (model MORAN), co automatycznie przełoży się na wzrost pojemności sieci. W 2018 roku zmiana dotyczy 12 największych aglomeracji w Polsce, wśród których są: Warszawa, Trójmiasto, Bydgoszcz, Olsztyn, Toruń, GOP, Kraków, Poznań, Szczecin, Wrocław, Łódź, Lublin. W kolejnych latach będzie ona wprowadzana na terenie reszty kraju.




Obie firmy podjęły też decyzję o nieprzedłużaniu umowy na wspólne wykorzystywanie częstotliwości 900 MHz w modelu MOCN i kontynuowaniu świadczenia usług indywidualnie w modelu MORAN. T-Mobile nadal będzie wykorzystywał częstotliwości z tego zakresu do świadczenia usług 3G, a zmiana modelu spowoduje podwojenie pojemności sieci. Jak podaje magentowy operator, jest to szczególnie istotne dla klientów w obszarach nisko zurbanizowanych, gdzie szybka sieć 3G jest alternatywą dla LTE 800 MHz.

Dzięki zwiększeniu pojemności sieci 3G na częstotliwościach 900 MHz, zmianie ulegnie przeznaczenie częstotliwości z zakresu 2100 MHz. W 2018 roku, na obszarze wspomnianych wcześniej 12 aglomeracji, z bloku o szerokości 15 MHz zostanie wydzielone 10 MHz pasmo i uruchomione na nim LTE, natomiast pozostałe 5 MHz nadal będzie przeznaczone do świadczenia usług w technologii 3G. Dzięki nowej nośnej zwiększy się możliwość agregacji 2 i 3 pasm w ramach technologii Carrier Aggregation, a także zastosowania agregacji 4 pasm, co przełożyłoby się przy obecnych technologiach na osiągniecie maksymalnej prędkości przekraczającej 590 Mb/s. Rozwiązanie to jest już testowane na kilkudziesięciu stacjach.

Zobacz: Orange też zwiększy pojemność swojej sieci LTE

Zobacz: NetWorks! - rozwód Orange i T-Mobile
Zobacz: Najszybszy Internet mobilny w Polsce - porównanie majowych rankingów
Zobacz: T-Mobile ma zgodę na stosowanie dopłat w roamingu

Źródło tekstu: T-Mobile     

Dodaj do:

Tagi: t-mobile | lte

w sumie: 40
  • -4

    21.  2018-05-22 17:54:57

    @16 dobrze piszesz, gdyby wszyscy mieli takie ograniczenia to inna sprawa, bo wtedy minimalizujemy ryzyko zapchania sieci i wszyscy są zadowoleni bo sieć działa na przyzwoitym poziomie, a internet nie służy do pstrykania testów w speedtest tylko do korzystania z niego. A tak to gdy miałbym prepaid i pusty nadajnik to mógłbym sobie pobierać z prędkością 100 mega ponad, a przez takie ograniczenie nie mogę. Z kolei przy dużym obciążeniu sieci nie będę tego 15 mega miał nawet, bo abonament zapcha łącze i po internecie. Sam myślałem o tej ofercie, ale niestety dane przepadają przy odnowieniu pakietu, No i nie ma wifi calling na którym akurat mi zależy. Czyli nie dla mnie.

  • 0

    22. ~Djdj  2018-05-22 18:02:10  host: 195191163189.dynamic-ra-02.vectranet.pl

    T-Mobile za zadne pieniadze. Czas oczekiwania na infolini 30 min. Platne sprawdzamie konta, blokowanie smsow od Apple a w konsekwencji brak odzyskania konta, dziwne ograniczenia w prepaid... a idz Pan w Chj z taka siecia

  • 0

    23. ~  2018-05-22 18:07:34  host: 188.146.99.81.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Nie będę dawała zarabiać niemieckiej sieci którą stosuje ograniczenia mój wybór z czego korzystam.

  • -1

    24.  2018-05-22 18:12:59

    @19 jaja sobie robisz? Czym takim różni się klient płacący co miesiąc w ofercie na kartę 25 zł od tego, który weźmie najtańszy abo za 29,99?

  • 1

    25.  2018-05-22 18:18:57

    Przecież nowe warunki współpracy mają dac korzyści Orange jak i TM. Walczą o lepsze lte i pojemność sieci, więc nam powinno byc lepiej.

  • 1

    26.  2018-05-22 18:25:30

    22 - próbowałeś dzwonić pod 606 606 606? To pierwotnie numer pomyślany do telefonicznej rejestracji prepaidów, a obecnie normalna linia do BOK, w dodatku bezpłatna dla klientów T-Mobile. Odbierają natychmiast. Sprawdź i przekonaj się.

  • -2

    27.  2018-05-22 18:31:44

    Bardzo dobrze, że na TM na kartę jest do 15Mb/s. Rozsądne podejście. Brakuje tylko VoWifi i VoLTE.
    Na tym rozbracie zasobów, więcej zyska TMobile a więcej straci Orange. Na samym N! było inaczej - więcej zyskał Orange.

  • 2

    28. ~  2018-05-22 18:32:19  host: 178-36-204-128.adsl.inetia.pl

    @22 I tak cie nie stac na TM, wiec co sie rzucasz?

  • -2

    29.  2018-05-22 18:33:17

    @26 Weź najlepiej załóż temat. Niech wszyscy wiedzą!!! I zaraz się skończy. Czy to w Polsce musi być jakaś mania aby się wszystkim chwalić na internecie?!

  • 0

    31. ~Zygmunt  2018-05-22 19:00:16  host: apn-31-0-64-192.dynamic.gprs.plus.pl

    @29 przecież jak.masz no limit aktywny to polaczenie na pelny numer bok karcianego nie kosztuje i jest wliczone w no limit . Jest to zgodne z regulaminem no limitu. Wiec co.mialo by sie skończyć?

  • -2

    32. ~ulim  2018-05-22 19:17:44  host: ip-5-172-255-192.free.aero2.net.pl

    T-mobile i Heyah ida w najlepsze kupowanie zgod marketingowych.O to tresc:10zl doladowania za darmo dla Ciebie od T-mobile/Heyah!.Wystarczy, ze zaakceptujesz zgody marketingowe.Kaza kod wyslac na *140*200*7#.Dotyczy starych taryf i numery przeniesione.Non-stop dzwonia by przejsc na abonament.T-mobile najgorszy pod wzgledem uslug.Testowalem ich internet okazal sie totalna klapa LTE zamiast deklarowanego 60Mbit/s bylo tylko 1Mbit/s.Probowali wciskac bajeczke,ze to chwilowe problemy i tak 5 dni krecili,az zrezygnowalem.Potem okazalo sie,ze mam nie ta taryfe co trzeba.

  • 0

    33.  2018-05-22 19:46:17

    29 - przecież to info ogólnodostępne, drukowane na każdym starterze T-M. Żadna wiedza tajemna. Po co ludzie mają psioczyć na operatora, skoro mogą mieć i szybko i tanio? Żebyś był zadowolony? Weź przestań...

  • 0

    34.  2018-05-22 19:48:42

    Byłbym zapomniał. Ten 606 606 606 jest zarówno dla T-M jak i Heyah.

  • 1

    35. ~  2018-05-22 19:57:21  host: 188.146.104.3.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Narzekają na T ci co nie mają Gdynia Chylonia ( najliczniejsza dzielnica tego miasta) około godziny 20:00 http://tlp.is/hg5

  • 0

    36.  2018-05-22 20:35:10

    Mają trochę więcej samodzielności i będą mogli dawać swoim abonentom to co im potrzebne, tak samo jak Orange.

  • -1

    37.  2018-05-22 21:58:00

    Lord pojawia się dużo L900 to I zasięg w trasie się polepszy i agregacja będzie częściej

  • 0

    38. ~danek iohone  2018-05-22 23:13:32  host: host-126-67.mt.pl

    Dobre jest.

  • -1

    39. ~Pablosox123  2018-05-23 12:55:38  host: 89-64-18-218.dynamic.chello.pl

    Ciekawe ze o szybszym lte tmobile telepolis wywakiło news z głównej. Za to o orange zostalo.brawo wy zero profesjonalizmu.

  • 1

    40. ~gość  2018-05-23 13:01:28  host: public-gprs217407.centertel.pl

    @19 ; 21 Bzdury wypisujecie chłopcy, a czy klient prepaid nie płaci za usługi? Czym się różni od klienta abo oprócz terminowej umowy i formą płatności (z góry) za usługi?
    Dlaczego tylko T mobile to stosuje w swoim prepaidzie? Jak działają pozostali operatorzy? Zbankrutowali przez danie prepaidom dostępu do usług?
    Kto wywołał wojnę cenową? Operatorzy. Niech teraz ponoszą tego skutki. Jeżeli to jest problem to niech zrobią w prepaidzie pakiet w cenie najniższego abo ale z dostępem do wszystkich usług i pełnej prędkości internetu.
    Skończy się ból d...py takich którzy się wpierdzielili w abonament i teraz wyją że inni mają mieć gorzej niż oni.

  • -1

    41. ~torawa  2018-05-25 15:12:24  host: dpr251.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @19: ależ brednie! Nie powinno być żadnych ograniczeń, klienci na kartę płacą dużo drożej (Gronkiewicz Waltz 30 000 zł za 1 GB, to już kryminalna lichwa, ale nawet 5 zł to już dużo więcej) więc powinni być na równi lub mieć większy priorytet skoro płacą dużo drożej, ja jestem za brakiem prioytetów.

Dodaj swoją opinię