Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości T-Mobile popiera UKE w sprawie metody pomiarów jakości usług

T-Mobile popiera UKE w sprawie metody pomiarów jakości usług

sirmark 2 Września 2013 19:29

5 1

T-Mobile Polska poinformował, że popiera w całości stanowisko UKE zaprezentowane 27 sierpnia na spotkaniu z przedstawicielami czterech największych sieci komórkowych w Polsce (T-Mobile Polska, Polkomtel, PTK Centertel oraz P4).

 

Zobacz: Podpisano memorandum w sprawie jakości usług telekomunikacyjnych.




Jak napisał T-Mobile w komunikacie, Prezes UKE poinformował operatorów, że oczekuje ustalenia dla sieci komórkowych obiektywnego pomiaru wskaźników jakości usług, który umożliwi klientom dostęp do aktualnych, wiarygodnych i porównywalnych informacji, które będą zrozumiałe dla przeciętnego konsumenta.
Według Prezesa UKE metoda pomiarowa sieci komórkowych powinna uwzględniać mobilny charakter świadczenia usług przez operatorów oraz to, że oferują swoje usługi na obszarze całego kraju. Jednocześnie według UKE pomiary powinien być przeprowadzane jednocześnie i wspólnie dla wszystkich operatorów przez podmiot niezależny pod nadzorem UKE. Podczas spotkania Prezes UKE poinformował operatorów, że preferuje metodę drive test (metoda pomiaru jakości dokonywana w ruchu) z rekomendowanym podziałem badań w ruchu do testów w miejscach o zwiększonym zapotrzebowaniu na usługi telekomunikacyjne (dworce, lotniska, centa handlowe itp.) w relacji 80/20.

T-Mobile wymienia powody wyboru metody drive - test:
  • Metoda drive test jest sprawdzoną oraz powszechnie stosowaną przez operatorów i regulatorów metodą pomiarową;
  • Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych opracował dwie normy dla sieci komórkowych, w których jednoznacznie uznał metodę drive - test za najlepszą do porównywania jakości w różnych sieciach komórkowych (normy ETSI EG 202 057-3 oraz ETSI TS 102 250-5);
  • Metoda drive test zapewnia najbardziej wiarygodna informację zarówno dla obecnych klientów danego operatora jak i tych zamierzających zmienić operatora.

Podstawowe założenia metody drive test na potrzeby Memorandum:
  • wspólny i jednoczesny pomiar dla wszystkich sieci komórkowych - tylko takie rozwiązanie zapewni porównywalność jakości w różnych sieciach; pomiar, który nie będzie jednoczesny z góry zakłada brak porównywalności wyników;
  • Ustalony obszar i czas/okres pomiarów - obszar i czas/okres wykonywania pomiarów jest taki sam dla wszystkich podmiotów zobowiązanych do wykonywania pomiarów, po ustaleniu z Prezesem UKE.
  • Nadzór Prezesa UKE - dane źródłowe są przekazywane Prezesowi UKE oraz przechowywane przez 12 miesięcy od daty przekazania tych danych przez podmioty zobowiązane do wykonywania pomiarów;

Proponowany zakres pomiarów:
  • Pomiary według kategorii ETSI - miasta, autostrady, tereny nisko zurbanizowane - drogi krajowe, aglomeracje;
  • Długość trasy pojedynczej kampanii pomiarowej zapewniająca wiarygodność statystyczną wyników.

Zobacz: Felieton: Teoretyczna kłótnia o praktyce.

Źródło tekstu: T-Mobile     

Dodaj do:

Tagi: t-mobile

w sumie: 25
  • 5

    6.  2013-09-02 20:15:50

    P4 nie chce tej metody, bo rozmowa w play podczas dłuższej trasy jest praktycznie niemożliwa, bo rozłącza, mało kiedy przełączy się na zasięg plusa.

  • 2

    7.  2013-09-02 20:21:02

    "T-Mobile wymienia wskazuje powody wyboru metody drive - test" coś nie tak z tym zdaniem :)

  • -4

    8. ~Ja  2013-09-02 20:23:51  host: 89-74-197-55.dynamic.chello.pl

    Ale Ile tan naprawdę połączeń jest wykonywane w ruchu? Przecież za rozmawianie za kierownicą są nawet mandaty!

  • 5

    9. ~goo  2013-09-02 20:28:20  host: adpf87.neoplus.adsl.tpnet.pl

    w koncu dostaniemy na papierze, ze play to badziewie. no ale ważne, że 2 grosze taniej... ciemna masa.

  • -1

    10. ~pabloki @9  2013-09-02 20:33:52  host: apn-77-113-0-26.dynamic.gprs.plus.pl

    i haha i haha, fajne.

  • 1

    11. ~pabloki  2013-09-02 20:36:36  host: apn-77-113-0-26.dynamic.gprs.plus.pl

    dobrze że popiera jeszcze orange niech się dołączy. Nie wiem jak plus ale subiektywnie u mnie w plusie słabo w ruchu ten plus działa. Nawet jak ktoś dzwoni do mnie będąc w ruchu. O i T działa ok . To moja subiektywna opinia.

  • 2

    12.  2013-09-02 20:51:54

    @8: Jak Ciebie nie stać na słuchawkę do ucha, która jest tańsza od mandatu to nie moja wina. Ja bardzo dużo rozmawiam podczas jazdy na trasie (w mieście rzadziej), przynajmniej nie tracę czasu na samą jazdę i mogę coś załatwić przez telefon.

  • -3

    13.  2013-09-02 20:52:24

    Testy powinny moim skromnym zdaniem być przeprowadzone i stacjonarnie i w ruchu. To by pokazało najlepiej jakość sieci.

  • -2

    14. ~mirekb  2013-09-02 21:08:13  host: apn-5-60-145-166.dynamic.gprs.plus.pl

    i drive i stacjo.jednoczesnie.powiat kielecki zaprasza do testow.wyjdą szydla z worka

  • -1

    15.  2013-09-02 21:46:25

    Testy stacjonarne? Jedyna sytuacja, kiedy rozmawiam stacjonarnie to jak siedzę przed kompem w pracy/w domu. Jak nie siedzę przed komputerem to często chodzę po mieszkaniu, a u mnie do niedawna (przed Networks!) był taki układ, że przejście z jednego pokoju do drugiego=handover i zerwanie rozmowy, bo źle skonfigurowana sieć. Więc testy stacjonarne być może tak, ale jakieś 30-40% max.

  • 3

    16. ~  2013-09-02 21:55:55  host: 77-253-111-249.adsl.inetia.pl

    14. Nie wiem o co ci chodzi właśnie często się poruszam i w obu telefonach T-Mobile i Orange wszystko jest bardzo dobrze świetna jakość połączeń i szybki internet ale cóż jak ktoś wolał zaoszczędzić to wybrał play tak to jest jak 2 groszy szkoda

  • 2

    17. ~Norbert z Klanu  2013-09-02 22:13:56  host: horiz0n.neozdrada.pl

    jechalem dzis z gdyni do warszawy i z powrotem, trasa DK7/S7. siec t-mobile, praktycznie caly czas zasieg 3G, rozmowy w szczerym polu po 15minut bez najmniejszego problemu. jest to teren po tzw modyfikacji. musze przyznac ze jestem w ciezkim pozytywnym szoku.

  • 0

    18. ~SACZI  2013-09-02 22:15:43  host: aayc32.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A gdzie (jakie lokalizacja) i ile tych testów ma być wykonane? Już mniejsza o metodologię. Jeżeli zrobią testy w 2-3 największych miastach to owe testy mają sie nijak do "jakości" sieci jako całości. Bez względu na to, jaki operator "wygra" test, całe przedsięwzięcie pachnie mi wyjątkowym działaniem propagandowym (już nawet nie marketingowym). Osobiście proponowałbym doprecyzowanie metodologii podawania zasięgu na mapkach operatorów. W bardzo wielu przypadkach jest to radosna twórczość operatorów! Dla przykładu, wg mapki jestem w zasięgu LTE w rzeczywistości 3,5G Plusa jest u mnie niestabilne.

  • 2

    19.  2013-09-03 00:18:18

    Podstawowym problemem jest przełącząnie się między sieciami, albo niech się dogadają z partnerami by szaciej byli wpuszczani do stacji, albo niech podstawia w całym kraju swój zasięg, bo rzeczywiście czasami nie da się z tej sieci korzystać, ręczne ustawienie sieci nie rozwiązuje całkowicie problemu.

  • 1

    20. ~Yogi  2013-09-03 10:11:58  host: 178.182.114.232.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Drive test jest jedyną metodą, która ma sens w sieci MOBILNEJ. Stacjonarnie można mierzyć parametry kablówek i sieci stacjonarnych. To, że P4 ma nędzną infrastrukturę i ponurą jakość usług, jest problemem P4, a nie rynku.

  • 0

    21. ~mk  2013-09-03 10:46:50  host: public-gprs652725.centertel.pl

    I Play dostanie wreszcie po uszach. Ludzie lecą do niego jak muchy do lepu nie zdając sobie sprawy z jakości jaką ten dziwolong oferuje !!! Jakość ma się nijak do dzisiejszych standardów. Konsultanci też pozostawiają dużo do życzenia. Uważam ze to najgorsza siec !!!!

  • 0

    22. ~  2013-09-03 10:51:00  host: 77-255-232-84.adsl.inetia.pl

    Play teraz jako opasły, zasiedziały operator zajął się blokowaniem malutkiej Sferii. Stara metoda na odwrócenie uwagi, wywołajmy wojnę, to pismaki zajmą się wtedy wojną i nie będą pisać o naszej słabej jakości usługach.

  • 0

    23. ~  2013-09-03 10:52:42  host: 77-255-232-84.adsl.inetia.pl