Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości T-Mobile ponownie się chwali, że ma najlepszą sieć w Polsce

T-Mobile ponownie się chwali, że ma najlepszą sieć w Polsce

msnet 6 Grudnia 2017 17:29

6 17

t mobile logo

Po raz czwarty z rzędu T-Mobile wygrał badania jakości sieci i zdobył certyfikat Best in Test 2017 w zleconym przez siebie badaniu.

Niezależna firma P3 Communication po raz czwarty przeprowadziła na zlecenie sieci T-Mobile badanie jakości sieci komórkowych w Polsce, w którym pod uwagę wzięto czterech największych operatorów. Badano jakość połączeń głosowych oraz usług transmisji danych w trzech obszarach: największe miasta (Cities), miejscowości (Towns) i drogi (Roads) - mapka poniżej.

best in test 2017

Zdobyć można było maksymalnie 1000 punktów. Najlepszy wynik, po raz czwarty z rzędu, osiągnął T-Mobile - 876 punktów (o 46 punktów więcej, niż w 2016 roku). Jest to najlepszy w historii wynik osiągnięty w Polsce w badaniach P3 Communication.

Choć to truizm, to bez dobrej sieci nie ma mowy o dobrych usługach. T-Mobile chce świadczyć najlepsze i mamy infrastrukturę, która na to pozwala - powiedział Andreas Maierhofer, prezes zarządu T-Mobile Polska. Dzięki najlepszej sieci mogliśmy zaoferować klientom m.in. Supernet video i Internet domowy FMS. To właśnie oferta, wspierająca ją sieć oraz coraz większe skupienie na kliencie pozwoliły nam odwrócić rynkowe trendy i ponownie zyskiwać klientów.

T-Mobile osiągnął też najlepsze wyniki w obu badanych kategoriach: 346 punktów na 400 w połączeniach głosowych i 529 punktów na 600 możliwych w transmisji danych, a także na wszystkich obszarach, w których prowadzono badania. Wyniki przedstawia tabela poniżej.

best in test017

W przypadku połączeń głosowych w badaniu Best in Test brane są pod uwagę: jakość połączeń głosowych (zgodnie ze standardem metody POLQA), procent zerwanych połączeń oraz skuteczność i czas zestawienia połączeń. W tym roku różnice w wyniku końcowym w tej części badania wynikały przede wszystkim z różnic w czasie zestawiania połączenia, w czym najlepszy okazał się T-Mobile zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach oraz na drogach. Pozostałe wyniki były bardzo zbliżone w zasadzie u wszystkich czterech operatorów (z nielicznymi wyjątkami).

best in test 2017

Operatorzy w Polsce oferują usługi głosowe na obszarze blisko 100% populacji, dlatego przewagę nad konkurencją uzyskujemy głównie w zakresie jakości usług. Dlatego tak istotne jest dla nas wdrażanie najnowszych technologii oraz projekty optymalizacji sieci, szczególnie w obszarach, gdzie najtrudniej zachować ciągłość usług, czyli w centrach miast, ze względu na częste przełączanie pomiędzy nadajnikami, czy na autostradach z uwagi na wysokie prędkości i tłumienie sygnału przez samochody - powiedział Thomas Lips, członek zarządu, Dyrektor ds. Technologii i Innowacji T-Mobile Polska.
Podczas badania jakości transmisji danych realizowano kilka scenariuszy obejmujących: ściąganie i wysyłanie danych, wyświetlanie stron WWW statycznych, HTTP i HTTPS oraz odtwarzanie filmów w serwisie YouTube. T-Mobile może się pochwalić najwyższą procentową dostępnością sieci przekraczającą 99% w miastach i miejscowościach oraz 96% na drogach, nie dając się wyprzedzić w żadnej kategorii konkurencji (szczegółowe zestawienie wyników w trzech tabelach na końcu wiadomości oraz w załączniku). W zakresie jakości usług transmisji danych T-Mobile uzyskał najlepszy wynik całkowity, a także najlepsze wyniki cząstkowe, wygrywając we wszystkich analizowanych scenariuszach oraz w każdym z obszarów, w których realizowane były badania, czyli największych miastach, miejscowościach i na drogach.

best in test 2017

Klienci mają coraz większe oczekiwania związane z transmisją danych. Popularność serwisów streamingach w połączeniu z rosnącą jakością materiałów video, a co za tym idzie ilością konsumowanych danych, może być wyzwaniem dla sieci - skomentował Thomas Lips. Kluczowe jest, aby przewidywać zapotrzebowanie klientów i z odpowiednim wyprzedzeniem inwestować w kompleksowy rozwój sieci, która nie tylko pozwoli na obsłużenie rosnącego ruchu, ale pozwoli na dalszy rozwój i poprawę jakości usług.

Firma P3 Commucation w czasie badania realizowała dwa scenariusze związane z przesyłaniem danych: ściąganie pliku o wielkości 3 MB oraz wysyłanie pliku 1 MB. W obu przypadkach T-Mobile uzyskał najkrótszy czas trwania sesji. Operator uzyskał także najwyższy odsetek skutecznych prób otworzenia stron WWW we wszystkich obszarach badania. W scenariuszu powiązanym z otwieraniem stron WWW łączono się z popularnymi stronami HTTPS i HTTP, takimi jak Allegro.pl, booking.com, interia.pl, fakt.pl, gemiuss.com, hm.com i wp.pl. T-Mobile miał najwyższy procent udanych akcji, a także podobnie jak w przypadku stron statycznych najkrótszy czas do przesłania pierwszego bajta i największą ilość danych przesłanych w pierwszej sekundzie połączenia. Przy odtwarzaniu plików video w serwisie YouTube T-Mobile uzyskał najwyższy odsetek udanych prób.

Szczegółowe wyniki badania jakości transmisji danych przedstawiają poniższe tabele. Zawierają one dane kolejno z największych miast, miejscowości oraz dróg.

best in test 2017
Badanie jakości transmisji danych - największe miasta

best in test 2017
Badanie jakości transmisji danych - miejscowości

best in test 2017
Badanie jakości transmisji danych - drogi

Badanie Best in Test realizowane jest przez niezależną firmę P3 Communication, która co roku na zlecenie Deutsche Telekom przeprowadza badanie porównawcze sieci komórkowych w Polsce. Celem badania jest określenie jakości usług głosowych i transmisji danych operatorów infrastrukturalnych w Polsce. Do realizacji badania wykorzystano samochody pomiarowe, które wykonują jednocześnie dla wszystkich sieci próbne połączenia telefoniczne i realizują scenariusze z wykorzystaniem transmisji danych. Tzw. drive testy objęły swoim zasięgiem 16 dużych miast, 34 miejscowości oraz łączącą je sieć drogową. W czasie 21 dni pomiarowych wykonano ponad 9000 połączeń głosowych i pond 2600 zdarzeń transmisji danych na każdego z operatorów.

Zobacz: Certyfikat "Best in Test 2017" dla T-Mobile Polska

Z sieci jakiego operatora korzystasz?

Zobacz wynik | Opinie (14)

Archiwum Ankiet

Źródło tekstu: T-Mobile, wł     

Dodaj do:

Tagi: play | orange | t-mobile | plus | p3 communications

w sumie: 92
 • -2

  76. ~  2017-12-07 09:06:10  host: public-gprs351845.centertel.pl

  @71 Po co to przypomnienie i co z tego wynika co podałeś? Nic! Plus już wtedy miał pierwszy sygnał ze leci po równi pochyłej. Obecnie gdzie N! I Play się rozpędziło z lte800 Plus spadł na koniec. Nikt nie łyka tamtych testów uke jak młody pelikan. Każdy mógł sobie je przeanalizować. TMobile w większości przypadków miał wyniki co najmniej jak reszta albo lepsze. Jakościowo są najlepsi i tyle. BOK, oferty podejście do klienta to swoją droga i tutaj leżą i kwiczą. My się skupiamy na wartościach technicznych sieci. Połowa tutaj Januszy sobie przed lustrem tłumaczy ze wybrał coś bo jest lepsze bo tańsze bo lepsza obsługa itd. Ale to nie argumenty o działaniu sieci. Wielkie brawa to są dla Orange. Około 40% więcej klientów niż TMobile i mniej zasobów radiowych a są na plecach TMobile. Niewiele gorszy wynik końcowy. Play wiele zyskał przez roaming TMobile gdzie w przypadku gdy korzystał z Plusa było słabo To kolejny argument ze Zygmunt swoja sieć dobija
  Wielkie gratulacje dla Orange tylko szkoda ze wpuszczają Play na swoje nadajniki. Gdyby Play miał przycięcie do 1mb to nienkanvo się obawiać a tak zobaczymy jak to wyjdzie w praniu. Moim zdaniem TMobile będzie miał większa przeage nad Orange a Plus odrobi straty do Play. W każdym razie - wygranym jest Orange a największym przegranym Plus i tego nie odwrócisz. Stanie w miejscu się mści.

 • -1

  77. ~  2017-12-07 09:14:51  host: user-94-254-178-56.play-internet.pl

  @76 ja to sie tylko zastanawia czemu tm majac najlepsza siec ma tak malo abonentow. Tym bardziej, ze ceny u wszystkich opow sa podobne

 • -2

  78.  2017-12-07 09:35:12

  w zlecanym przez siebie badaniu - no tak i wszystko jasne, trudno żeby wyniki były inne.

 • -1

  79.  2017-12-07 09:45:39

  77 - no też widać priorytety sieci - jakość! Nie ilość ;-)

 • -1

  80.  2017-12-07 10:04:38

  @76. Kilka komentarzy wcześniej jakiś inny łepek się na nie powoływał.

 • 0

  81. ~Zawoj  2017-12-07 10:07:41  host: ip-31-0-86-56.dynamic.gprs.plus.pl

  Jak zwykle się uśmiałem. Najlepsza sieć? Hahaha

 • 0

  82. ~.aj  2017-12-07 11:46:52  host: gbexez03fwb-global1.mmc.com

  Najlepsza siec jest taka, jaka jest najlepsza w danym miejscu. Procentowo, zapewne TM jest najlepszy. U wielu ludzi jednak beda lepsi operatorzy. U mnie na przyklad mam predkosc sciagania z nadajnika Orange rzedu 70 Mbitow, a TM z tego samego masztu ledwie dobija do 18. Zanim wiec czlowiek uwierzy reklamom, warto wziac sprawdzic jakos opa u siebie, bo potem tylko placz I zgrzytanie zebow. I cyrograf na dwa lata...

 • 2

  83. ~R.  2017-12-07 12:05:29  host: 159-205-39-77.adsl.inetia.pl

  @77. ~ Poniewaz nie jest najtansza? Obrazek ze sklepu, sam bylem swiadkiem: matka mowi do dziecka, nie kupimy tych ciasteczek, bo sa za drogie - kupimy inne. I zamiast ciasteczek za cale, niebagatelne 3 zlote i 80 groszy (z dosc dobrym skladem), id*otka kupila faktycznie tansze, ale z syropem glukozowo-fruktozowym. Wspolczucie dla dziecka, bo to sie dobije na jego zdrowiu. Z Polska C nie pogadasz, to de*ile.

 • 0

  84. ~Xx  2017-12-07 12:19:58  host: ip-89-161-74-105.tel.tkb.net.pl

  Zapraszamy na wschód, tam T-Mobile ma beznadziejny zasięg

 • 0

  85.  2017-12-07 12:23:48

  Jesli mowa o lubelskim to muszę zaprzeczyć-jest zasięg, a net szybki(zawsze ponad 40/20Mb na samym LTE800).

 • 0

  86. ~  2017-12-07 12:26:30  host: user-94-254-163-93.play-internet.pl

  @85, o jakiej dokładnie miejscowości mówisz, bo lubelskie to spory obszar obejmuje. Akurat też mieszkam w tym województwie i nie mogę potwierdzić tego co piszesz a dotyczy to miejscowości oddalonej o 15km od Lublina.

 • 0

  87.  2017-12-07 12:38:57

  Powiat parczewski z zasięgiem zero problemu.

 • 0

  88.  2017-12-07 12:40:23

  Wynik sprzed chwili na B618 i only LTE800 http://tlp.is/fpg

 • -3

  89.  2017-12-07 13:47:09

  T-mobile technicznie jest najlepsze i co do tego nie ma wątpliwości, taki plus długo nie będzie w stanie technicznie dogonić T-mobila w tej sieci się nic nie dzieje, ta kosmetyka te pozorne mikroruchy to takie wymuszone przez konkurencję działania w plusie żeby to wogóle jako tako działało, wszystkie uśrednione speedtesty pokazują comiesięcznie miejsce T-mobile i plusa. Plus jedynie zamienia się ostatnim miejscem z plejem. Ich LTE to jest dramat.
  Natomiast jeżeli chodzi o obsługę klienta, działanie platformy do obsługi to T-mobile można określić jednym tylko słowem - dno.
  Co do wyboru sieci przez klienta takiego standardowego polskiego który nie żyje telepolisem i nic go nie obchodzi technika to wygląda to tak:
  Za ile mam to i to? Za tyle. O! Najtaniej, biorę.
  Potem zaczyna się narzekanie, nie mam tego, nie działa to , wolny internet.... no ale 9,90 miesięcznie! Złoty interes!
  Ludzie świadomi technicznie dokonują inaczej wyborów, najpierw jakość i dostępność sieci, potem cena.

 • 1

  90. ~Dejta spokuj  2017-12-07 13:49:08  host: 159-205-194-216.adsl.inetia.pl

  Wystarczy się przejechać koleją na trasie Kielce - Skarżysko-Kamienna i Skarżysko-Kamienna - Sandomierz, by zaznać tej niemieckiej "jakości". Niech korpo wyrobnicy w końcu zrozumieją, że ładowanie kasy w kieszeń celebrytów nie polepszy im zasięgu, ani jakości. Dobry projekt obroni się sam.

 • -2

  91. ~  2017-12-07 15:04:41  host: public-gprs351845.centertel.pl

  @89 To jest najlepszy post w tym całym temacie. I tak dokładnie to wyglada.

 • 0

  92. ~Maniek  2017-12-08 13:21:44  host: host-550b55a2.sileman.net.pl

  @89:
  Założę się że jakby przez sieć Plusa przechodziło tylko tyle danych co przez sieć T-Mobile to prędkość neta w Plusie biłaby na głowę T-Mobile - tyle jest warte to jego zaawansowanie techniczne ;-) Co Ty chłopie porównujesz w ogóle? Plus przesyła więcej danych niż T-Mobile i Orange razem wzięci - przy takim obciążeniu sieci średnią prędkość neta ma w zasadzie niewiele gorszą od T-Mobile :lol:

 • 0

  93. ~gość  2017-12-08 14:20:45  host: public-gprs208889.centertel.pl

  @92 A co mnie to obchodzi chłopie? Sieć ma działać przyzwoicie i T-mobile tak działa, a plus nie. Nieważne jak to robią i kto lub co zamula skansen plusa, ważne że w każdym speedteście od dłuższego czasu zamieniają się tylko ostatnim miejscem z plejem.
  Poza tym bredzisz okutnie, T-mobile współdzieli podstawowe pasmo LTE1800 z Orange, mają współdzielone 15MHz i obie te sieci działają na tym lepiej niż taki plus na 20MHz pasma L1800 które ma na wyłączność. Więc o czym bredzisz?
  Oczywiście że plus jest denny i jest najgorszą siecią w Polsce obecnie.

 • 0

  94.  2017-12-08 14:29:48

  93 - wiesz... Przyzwoicie to Plus od zawsze działa ;-)

 • 0

  95. ~maniek  2017-12-12 09:41:14  host: host-550b55a2.sileman.net.pl

  @93: żebyś się nie posrał w obronie tej swojej sieci :lol: Skąd się tacy zawistni fanatycy biorą, którzy zabiliby Cię za to ze masz telefon w innej sieci :lol: Ja tam dobrze wiem o czym pisze i przeczytaj moją wypowiedź jeszcze raz. Bo ja o kwiatach a Ty o dywanie :-D PS. Mam akurat telefon w T-Mobile (służbowy) i w Plusie (prywatny) - internet działa tak samo na obu telefonach. Różnice sięgają tylko kilku Mb/s podczas testów i co dziwne na "plusowym skansenie" jest zazwyczaj (nie zawsze) nieco szybszy. A testów nie wykonuje na dennym speedtest.net tylko poprzez pobieranie plików wielkości 5GB z niezależnych serwerów ftp.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-163-61-66.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.