Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości T-Mobile, Polkomtel i NetNet złożyły wniosek o unieważnienie aukcji LTE

T-Mobile, Polkomtel i NetNet złożyły wniosek o unieważnienie aukcji LTE

WitekT 12 Listopada 2015 16:39

15 3

T-Mobile złożył wniosek o unieważnienie aukcji LTE. Takie same wnioski złożyły również NetNet i Polkomtel.



W sprawie złożonego wniosku T-Mobile wydało specjalne oświadczenie:
Jesteśmy przygotowani finansowo i technologicznie do wywiązania się ze wszystkich zobowiązań wynikających z aukcji i zapewnienia praktycznie w całym kraju zasięgu LTE w 2016 roku. Jednak od samego początku, podobnie, jaki inne podmioty i eksperci rynkowi, zgłaszaliśmy liczne uwagi i poważne zastrzeżenia do konstrukcji i finalnego zakończenia aukcji. Zaproponowane rozwiązanie nie tylko wprowadziło dużą przypadkowość do wyników aukcji, ale również uszczupliło o setki milionów złotych przychody budżetu państwa. Trudno zrozumieć i zgodzić się z mechanizmem, który nie pozwala wygrać jednego z pięciu bloków pasma 800 MHz ofercie drugiej co do wartości w całej aukcji. Jest to sprzeczne nie tylko ze zdrowym rozsądkiem i logiką biznesu, ale również z podstawową zasadą aukcji. Samo zakończenie aukcji nie przesądza jeszcze o wywiązaniu się ze wszystkich zobowiązań innych uczestniczących w niej podmiotów i losów przyznanego im pasma. Dlatego, mając na uwadze powyższe względny zdecydowaliśmy się na złożenie wniosku o unieważnienie aukcji.




Uczestnicy aukcji mogli do 9 listopada składać wnioski o unieważnienie aukcji. Jak podaje serwis rpkom powołując się na rzecznika UKE, z tego prawa skorzystał Polkomtel, firma Zygmunta Solorza-Żaka, a także związany z nim NetNet. Zdzisław Wójcik z biura prasowego UKE nie podał jednak dokładnych przyczyn złożenia obu wniosków.

Zobacz: Gillner-Gorywoda: P4 będzie się zbliżać do innych przy 800 MHz

Źródło tekstu: T-Mobile; rpkom; wł     

Dodaj do:

Tagi: aukcja lte | t-mobile | netnet | uke

w sumie: 45
  • 0

    27.  2015-11-12 22:27:05

    Witku, czemu nie było u was newsa wcześniej, odnośnie NetNetu? Info było podobno pierwsze na Telko.in .. A macie dobry kontakt. Zadałem to pytanie w niedawnym felietonie..

    Ad news: No, to się zaczęło : )

    Skądinąd, TM ma mocne zapotrzebowanie na maść na ból dupy ; )

    Tylko, że najwięcej płacze i tak Plus w postaci dwóch spółek, biorąc pod uwagę manewry wewnętrzne żeby restrukturyzować dług, a także nadchodzące odnowienie pasm Sferii to niby zrozumiałe, tylko że kto podbijał stawki (ciekawe na co ; ) licząc) i kto się sztucznie niby-wycofał z aukcji? Patrzyłem naprawdę z daleka, ale wnioski wydają aż zbyt oczywiste.

  • 0

    28. ~mm  2015-11-12 23:05:54  host: user-94-254-144-86.play-internet.pl

    Wychodzi kiepskość aukcji. Żaden operator raczej nie ma na to kasy(komu leży na koncie 2 mld PLN) i każdy musi na to wziąć pożyczkę. A oczywiście później się to odda z pieniędzy klientów. Tylko czy klienci będą chcieli więcej zapłacić? A chodzi o dostęp do Internetu gdzie operatorzy nie konkurują tylko ze sobą ale także z kablowymi dostawcami. WiFi też w coraz więcej miejscach jest za darmo...

  • 1

    29. ~pabloki  2015-11-12 23:27:01  host: user-5-173-172-9.play-internet.pl

    no i fajnie. w końcu sie doczekaliśmy bu chyba nie tylko ja na to czekałem. ciekawe ile lat potrwa spór.

  • -1

    30.  2015-11-13 09:13:46

    @26 najwięcej minusów dostają komentarze krytykujące play

  • 2

    31. ~  2015-11-13 09:18:01  host: aabf41.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Widzę że jak zwykle gimbopokemony mają najwięcej do powiedzenia, mimo że nic od nich nie zależy. ;) Przecież od rozpoczęcia aukcji było wiadomo, że coś takiego będzie miało miejsce. Ale gdzie tam. Lemingi żyją ciągle w świętym przekonaniu, że dzięki LTE800 bądą mieli miliony gigabajtów w prędkościach tysiącach megabitów za kilka cebulionów miesięcznie. Cała aukcja to farsa, zasoby częstotliwościowe bardzo małe, a w dużo bogatszych krajach koszty na mieszkańca niższe. Jedynym wygranym jest rząd i pośrednio wielodzietne patologiczne rodziny ;) No ale jak mawiał klasyk "ciemny lud wszystko kupi" ;) Jak widać kupuje bez zająknięcia. Leming zawsze będzie lemingiem.

  • 3

    32. ~  2015-11-13 09:23:20  host: aabf41.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @27, Plus nie płacze w ogóle. Wycofał się z aukcji praktycznie na początku, NetNet został jedynie, żeby namącić. LTE800 jest bezsensowne, zwłaszcza za taką kasę. Zamiast pchać się w LTE800 lepiej rozbudować LTE1800 (większa pojemność, wyższe prędkości), na miastach dostawić LTE2600 a LTE800 puścić po zadupiach. LTE800 jest łatwo wysycić i może to bez problemu zrobić kilkanaście osób, a tym czasem ma obsługiwać nawet po kilka tysięcy. Dzieci czy wy przez te gimbazy zatraciliście zdolność logicznego myślenia?

  • -2

    33.  2015-11-13 09:31:25

    32 - logicznie myśleć można jak się ma chociażby mgliste pojęcie na temat, o którym się myśli ;-) Jeszcze niedawno wszyscy mówili o uwaleniu aukcji.. Kiedy Streżyńska powiedziała, że całą tę aukcję o kant [...] można rozbić, wszyscy potwierdzali... Dzisiaj jakoś wnioski o uwalenie aukcji są wyszydzane... Czemu? Bo Polkomtel złożył? W końcu Plej i Orange uzyskają zasoby w wyniku uczciwie przeprowadzonej aukcji czy nie?

  • -3

    34. ~  2015-11-13 09:43:57  host: user-94-254-198-83.play-internet.pl

    33, oczywiście jeżeli Play złoży, to optyka się zmieni i będą twierdzić znowu, że aukcja była przeprowadzona niewłaściwie.
    Na tym portalu nie można opinii traktować poważnie, bo nie jest tajemnicą, że Play opłaca najliczniejszą rzeszę klakierów, którzy mają pisać o Play pozytywnie i szczekać na konkurencję.

  • -3

    35.  2015-11-13 09:53:09

    A przecież taki wniosek to w tym momencie najlepsza podstawa do uwalenia aukcji i jej wyników! Jeśli argumenty będą wystarczające, to organy mają tylko tę jedną możliwość, żeby uwalić procedurę!
    Orzech do zgryzienia mają (organy) w każdym razie... Parafrazując klasyka: Uwalać albo nie uwalać - oto jest pytanie ;-)

  • -2

    36.  2015-11-13 10:08:08

    @35
    Aukcje formalnie MOZE odwolac UKE, trudno sie spodziewac, ze P. Gaj to zrobi.
    Ewentualna wymiana regulatora potrwa.

  • -2

    37.  2015-11-13 10:09:09

    36 - na jakiej podstawie w tym momencie?

  • -3

    38.  2015-11-13 10:12:02

    Inaczej - nie znamy wniosków, więc trudno powiedzieć, czy mogą być rzeczywiście merytoryczne... Tak, może. Ale czy potrzeba zmiany Szeryfa? Nie sądzę. Polityka to taka przedziwna rzecz, ze bardzo łatwo i bez konsekwencji można przekonania zmieniać. Wystarczą stosowne "oddziaływania" ;-)

  • -1

    39.  2015-11-13 10:15:37

    Polityka... Pani Streżyńska swego czasu mówiła, zajmowała stanowisko, nt ówczesnego MAiC: ten twór nie ma racji bytu ;-) Dzisiaj jest ministrem... Fakt, zmienionego ministerstwa - i tu mam nadzieję, że to wywalczyła przyjmując posadę - zmianę jaką uważała za stosowną by ten resort miał rację bytu jednak ;-)

  • -2

    40.  2015-11-13 11:10:03

    @wlo
    Herezje kolega szerzy! Twierdzic, ze P. Gaj powinna zostac to jak krytykowac P4, bardzo brzydko!
    A co do podstawy...Trzeba dobrze poszukac to sie znajdzie, to juz A. Wyszynski kiedys wyjasnil ;-)

  • 0

    41.  2015-11-13 14:34:14

    chlopaki_nic_sie_nie_stalo - po co Ty mnie czytasz, skoro nie rozumiesz co piszę? Gdzie ja mówię, ze powinna zostać? Gdzie?

  • 0

    42.  2015-11-13 15:47:04

    @32: racja co do pojemności. W zasadzie powinienem pamiętać to z początkowych czasów i GSM1800 "na miasta" z wysoką jakością ale małym zasięgiem i pojemnością, i GSM900 z raczej odwrotnymi wartościami. Idea zaczęła od 1800 na miasta AFAIR, pozostali uczestnicy W3 (choć wtedy było ciut inaczej..) od 900 i dopiero potem budowali 1800 w miastach. Zatem analogia jak najbardziej słuszna.

    Co nie zmienia faktu, że NetNet zrobił swoje zadanie i teraz bojkotują, z paru powodów.. Choćby dlatego, że nie opłaca im się wykupywać tego pasma..

  • 0

    43.  2015-11-13 15:52:49

    Moja opinia na temat aukcji? Typowa ; ) Źle skonstruowana od początku (pytanie, czy umyślnie..), nie zakładająca scenariusza innego, niż w innych krajach, na samym końcu brutalnie i całkiem prawdopodobne że łamiąc prawo przerwana. Jak dla mnie powinien odwoływać się każdy, no ale Orange jakby wyszedł (w miarę) obronną ręką z tej sytuacji, Play... względnie. T-M płacze o 'przegrany' z NetNetem kanał, Plus problemy miał takie jak na początku i do tego 2 mld przy odbiorze swojego kawałku tortu, co niekoniecznie im się będzie opłacało w świetle m.in. Sferii i ogólnego długu. Jam laik, jak ktoś bardziej rozgarnięty chce coś przejaśnić, to będę wdzięczny : )

  • 0

    44.  2015-11-13 20:05:57

    To było do przewidzenia że NetNet tak postąpi, ale to dopiero początek żądań uczestników niedawno zakończonej aukcji, dojdą do tego wysokie odszkodowania od Skarbu Państwa za sposób zakończenia aukcji.
    Oby na końcu nie okazało się że koszty odszkodowań będą większe niż wpływy z aukcji.

  • -1

    45. ~Punk  2015-11-16 07:11:58  host: apn-46-169-20-225.dynamic.gprs.plus.pl

    To teraz unieważnić im licencje na pasmo i pozwy pójdą się paść na zieloną trawkę.
    A aukcje puścić jeszcze raz.

  • 0

    46.  2015-11-16 08:51:25

    No dla Orange aukcja okej, dla Playa średnio, ale też pozytywnie, T-Mobile hmm jeden blok jest, ale pewno chcieli by dwa, Plus największy przegrany chyba i temu ci którzy niby najgorzej wypadli, będą się kłócić i starać o to, aby im było najlepiej :)

Dodaj swoją opinię