Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości T-Mobile: Polkomtel chce utrzymać uprzywilejowaną pozycję

T-Mobile: Polkomtel chce utrzymać uprzywilejowaną pozycję

WitekT 13 Września 2013 18:33

12 5

Uważamy, że przedstawiane w wywiadzie okoliczności zmierzają do odwrócenie uwagi od prawdziwych zagrożeń dla konkurencyjnego rozwoju rynku telekomunikacyjnym, którymi są uprzywilejowana obecnie pozycja Polkomtelu na rynku świadczenia usług w technologii LTE oraz wyjątkowo silna pozycja Grupy Kapitałowej Polkomtel-Midas w zakresie posiadanych częstotliwości - napisało T-Mobile w przesłanym oświadczeniu, które dotyczy dzisiejszego wywiadu Zygmunta Solorza-Żaka dla Rzeczpospolitej.

Zobacz: Solorz-Żak: NetWorkS! monopolizuje rynek, a P4 nie ma de facto infrastruktury.

Konsumenci doskonale wiedzą, że na rynku polskim od lat funkcjonuje tylko jeden dostawca usług w technologii LTE, który stał się podmiotem o szczególnej pozycji w tym zakresie, uzyskując dzięki temu przewagę rynkową. Potwierdzają to też raporty analityków giełdowych - napisano w oświadczeniu.

T-Mobile przytacza raport Trigon Dom Maklerski S.A. z 28. czerwca 2012 roku: (...) niewątpliwą przewagą konkurencyjną NFI Midas jest więc czas, w którym podmioty z nim współpracujące jako jedyne na rynku będą oferować klientom detalicznym internet w technologii LTE. Nowoczesna technologia w połączeniu z przewagą czasową nad innymi operatorami powinny zapewnić mu ugruntowaną pozycję na rynku mobilnego dostępu do internetu w Polsce. Pierwsze na rynku podmioty zwykle osiągają pozycję lidera.

Jak pisze operator, spółki z grupy kapitałowej Polkomtel - Midas posiadające uprzywilejowaną pozycję na rynku świadczenia usług LTE starają się utrzymać przewagę czasu i zasobów, m.in. korzystając z formalnych środków prawnych w zakresie przyznanych częstotliwości wygranych w przetargu na 1800 MHz przez T-Mobile i Play lub wnosząc o uznanie niezależnych, konkurujących ze sobą podmiotów (T-Mobile-Orange) jako grupę kapitałową.

Grupa Kapitałowa Polkomtel-Midas, dzięki skupieniu olbrzymich zasobów częstotliwości w jednym ręku ma dużo większy potencjał niż każdy z jej konkurentów samodzielnie. Jak pokazują dane przytoczone w wywiadzie przez Pana Zygmunta Solorza-Żaka, Polkomtel-Midas ma praktycznie tyle samo zasobów częstotliwości co łącznie dwie, duże konkurujące ze sobą firmy telekomunikacyjne - napisano w oświadczeniu.

T-Mobile zwraca uwagę, że jednak to nie wielkość zasobów na danego operatora jest najistotniejsza, ponieważ kluczową rolę odgrywają zasoby vs. liczba klientów. Tak więc, w przypadku wspólnie wykorzystywanych częstotliwości T-Mobile i Orange mają do obsłużenia ponad 2 mln klientów na 1 MHz pasma częstotliwości, to jest o około 3,6 razy więcej.




Kolejną przewagą rynkową dla grupy kapitałowej Polkomtel-Midas może być dostęp do cennych częstotliwości, które bez przetargu ma otrzymać Sferia, zgodnie z bezprecedensową na skalę europejską ugodą zawartą w lipcu pomiędzy MAiC i Sferią - można przeczytać w komunikacie.

T-Mobile zwraca uwagę, że Sferia ma otrzymać te częstotliwości:
  • dużo wcześniej niż konkurenci, którzy zdecydują się przystąpić do aukcji na 800 MHz,
  • bez ponoszenia opłat za rezerwację, podczas gdy inne podmioty będą musiały licytować przy cenie wywoławczej określanej przez UKE na 250 mln zł,
  • bez żadnych zobowiązań infrastrukturalnych, które będą musieli wypełnić pozostali gracze.

Pan Solorz-Żak podaje w wywiadzie, że "operatorzy zaakceptowali pismo PIIT do UKE, w którym wszyscy zgodzili się, że zanim ruszy aukcja pasma 800MHz, musi zostać rozstrzygnięta sprawa Sferii. Dziś wszyscy kwestionują ugodę". Takie stwierdzenie może być uznane za nadinterpretacją. Trudno twierdzić, że skoro operatorzy dostrzegali "problem częstotliwości Sferii", to tym samym zgodzili się na zawarcie takiej ugody pomiędzy MAiC i Sferią - napisano w oświadczeniu.

W wywiadzie Prezes Solorz-Żak mówi o wniosku o współpracę, z którym wystąpił do NetWorkS!, oceniając, że nie przyniósł on efektów. Zdaniem T-Mobile, stwierdzenie to może wprowadzać w błąd. W odpowiedzi na wniosek Polkomtela, spółka NetWorkS! wyraziła otwartość na podjęcie rozmów w zakresie ustalania warunków potencjalnej współpracy dotyczących planowania, budowy, utrzymania i optymalizacji radiowych sieci dostępowych. Jednocześnie w sprawach, które nie leżą w zakresie działalności spółki NetWorkS!, a były przedmiotem zapytania, NetWorkS! skierował Polkomtel do bezpośrednich kontaktów do firm będących właścicielami infrastruktur telekomunikacyjnych.

T-Mobile i Orange stale ze sobą konkurują, a ich współpraca ogranicza się do ściśle określonego zakresu. Właśnie z tego powodu T-Mobile i Orange, ze względu na tajemnice swoich przedsiębiorstw, musiały utajnić (także między sobą) szereg danych. Dane te są w całości znane UOKiK, który wyraził zgodę na utworzenie NetWorkS! - napisano w komunikacie.

Jak dodano, tezy i poglądy sformułowane w wywiadzie z Zygmuntem Solorzem-Żakiem "Po równo każdemu" mogą być uznane za próbę utrzymania uprzywilejowanej pozycji na świadczenie usług LTE przez Grupę Kapitałową Polkomtel-Midas i nie sprzyjają rozwojowi przejrzystego i konkurencyjnego rynku telekomunikacyjnego w Polsce.

Zobacz: Jabczyński: Nie tworzymy monopolu, my z nim walczymy.

Źródło tekstu: T-Mobile     

w sumie: 41
  • 2

    24.  2013-09-13 19:45:07

    thonka... to samo o kapitale z dywidendy można powiedzieć o praktycznie każdej dużej firmie w tym kraju, w szczególności w odniesieniu do konkurentów Polkomtela właśnie ;-) Tak więc naprawdę - zajmijmy się tym co nas dotyczy a nie tym jak właściciele wydają swoją kasę. Żal wam (już nie do Ciebie osobiście pytanie)?

  • 1

    25. ~  2013-09-13 19:45:30  host: 213.158.216.58.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Budowa LTE to potężny projekt. Do niedawna dosyć ryzykowny bo nakłady były niewspółmierne do zysków. Dlatego nikt poza Plusem nie śpieszył się.

  • 2

    27.  2013-09-13 19:52:05

    @24 ale skończmy wtedy w takim razie hipokryzję o złych "obcych" i "wybawcy" Solorzu, bo to jest dokładnie ten sam mechanizm :) Tylko o to mi chodzi. A co on sobie z tymi pieniędzmi robi - dla mnie może nawet w kominku nimi palić.

  • 1

    28.  2013-09-13 19:55:46

    Każdy gra na swoje pomijając niewygodne fakty a podkreślając te pasujące do prezentowanego stanowiska...a prawda jak zwykle po środku. :) Firmy pana S. mają najwięcej częstotliwości i najmniej klientów - najsłabiej wykorzystują zasoby. T i O, jak ktoś już pisał, olały modernizacje sieci i zostały wyprzedzone przez stosunkowo małe firmy jak Plus i Play. Teraz kombinują jak tu najmniejszym kosztem wyjść z tej sytuacji. Ich współpraca nie jest bez znaczenia dla konkurencji jak to próbują przedstawić. Tak samo jak gromadzenie pasm przez pana S. No i na końcu Play który ma najsłabszą sieć i wspiera się na roamingu. Wszystko dąży do konsolidacji w ten czy inny sposób, czy to roaming, wspólne sieci, czy wynajmiowanie częstotliwości. Cięcie kosztów i podnoszenie przychodów - tylko to się liczy. Reszta to marketing.

  • 0

    29. ~  2013-09-13 20:00:00  host: v51-05.opera-mini.net

    @28 a Play to miał w ogole co modernizować?

  • 1

    31.  2013-09-13 20:04:59

    29: Modernizować - nie. Rozbudowywać - tak. Pokryli najbardziej zaludnione i tym samym opłacalne obszary kraju siecią 3G ( a właściwie nawet 4g ;) ) i w pewnym momencie mieli największą i najnowocześniejszą sieć tego typu. Ale to już pieśń przeszłości, dziś są całkiem z tyłu.

  • 1

    32.  2013-09-13 20:14:16

    @21 a no właśnie :) Polkomtel na 1800MHz miał sam niecałe 9,6MHz co pozwala na ok. 70-75mbit LTE, ale gdyby tak zrobili to jednocześnie pozbawiliby siebie pasma pojemnościowego 2G w miastach, a tego sprzętu jest jeszcze całkiem sporo. LTE idzie na prawie 20MHz od Centernetu i Mobylandu. To nie są częstotliwości Plusa, to nie jest też roaming jak niektórzy tu sugerują. I co najlepsze - tu też jest współpraca - tak jak w Networks. Z tą różnicą, że Centernet z Mobylandem i Plusem ze sobą nie konkurują, a Orange i TM na rynku detalicznym, a i owszem. Tylko i wyłącznie dlatego Plus mógł wystartować wcześniej z LTE - bo razem mieli o 50% więcej pasma (29,2MHz z czego ok. 20 idzie na LTE) niż Orange i TM wspólnie (19,2MHz). Dopiero ostatni przetarg na 1800MHz (nad którym Solorz też ubolewał) zmienił układ sił i Networks ma tyle pasma ile Polkomtel+Midas.

  • -2

    33.  2013-09-13 20:22:25

    thonka - akurat ja nie mam co kończyć, bo od zawsze powtarzam - nie jestem udziałowcem żadnej z tych spółek, nie mam w tym interesu, a co właściciele tych i innych firm (np. produkujących żywność - tak powszechny towar) robą - g... mnie to obchodzi. Bo to nie moje pieniądze. Jeśli nie podoba mi się, zę to obce firmy, to nie kupuję ich towarów,. Jeśli nie mam wyboru - to nie mam wyboru... Na razie mam wybór i korzyustam z E52, jak nie będę iał będę zmuszony kupić dotykowy telefon ;-) Albo z klapką ;-)

  • 0

    34. ~mirekb  2013-09-13 22:24:42  host: apn-31-1-183-194.dynamic.gprs.plus.pl

    to wszystko tylko podbija cene za 0,8 i 2,6..rostowski zgarnie krocie..glownie zaplaci networks-tym razem centek-ma najnmiej pasma.kwestia wspoldzielenia pasm przez networks i p4 na huawei to juz widac dla zygmunta oczywistosc..patrzac na strategie plusa i networks ten 1 wygrywa kwestia lokalizacji masztow-widze to w swoim najbardziej zaniedbanym w pl swietokrzyskim..od poczatku gsm w pl-pazdziernika 1996 tj 17 lat tylko plus najlepiej dawal rade..ze drozej?pewnie,ale cena za zasieg na zadupiach gdzie istota jest przekazanie informacji jest kluczowa-w play nawet nie bawie sie we wlsaną siec p4 a mam gsm900 i 3/4 g..tak spartaczonej roboty networks jak w kieleckim nie zrobil nawet play..bajki o trudnym terenie itp to fikcja-plus nie mial nigdy takich problemow,dlaczego?wlasnie.networks nigdy tego nie zrozumie..pytanie brzmi co to naprawde jest przewaga?

  • 2

    35. ~anna  2013-09-13 23:26:51  host: abbo152.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Śmieszą mnie te żale Solorza. Sam współpracuje z wielomapodmiotami i to na szerszym polu niż NetWorkS i liczy, że w ten medialny krzyk ktokolwiek uwierzy.

  • 2

    36. ~  2013-09-14 13:37:12  host: 87-205-233-50.adsl.inetia.pl

    @25 nikt się nie podjął wcześniej LTE bo nie miał wolnych zasobów by taką sieć postawić

  • 0

    37. ~  2013-09-16 08:35:09  host: apn-31-2-13-110.dynamic.gprs.plus.pl

    NetWorks! zajmuje zdecydowanie dominującą pozycję na rynku - bez względu na to czy jako konkurenta traktujemy Polkomtel, czy wszystkie spółki, w których Solorz ma bezpośrednio lub pośrednio udziały. Czysta matematyka, wystarczy zsumować częstotliwości i czarno na białym widać jaki kawał okupuję NetWorks! i o ile większy jest to kawał od tego, na którym siedzi ZSZ. Obłuda władz T może w tej sytuacji tylko zdumiewać, nie dość, że z Francuzami stworzyli sobie komfortową korporację antykonkurencyjną, to jeszcze oburzają się kiedy ktoś im to wytknie. Błąd Solorza jest taki, że zamiast pójść do sądu i wygrać, ogranicza się - póki co - do narzekania.

  • 1

    38. ~  2013-09-16 08:51:25  host: v55-02.opera-mini.net

    Tak czy inaczej nie można traktować NetWorkS jako jednego podmiotu. T-Mobile i Orange wspólnie zarządzają tylko infrastrukturą. Cała reszta w tym kluczowe elementy działają odzielnie; oferta oddzielna i konkurencyjna wobec siebie, struktura właścicielska niepozwiązana, marketing oddzielny.

  • 0

    39. ~DarekZ  2013-09-16 10:43:36  host: 78.9.157.193

    odkąd Solorz dopadł Polkomtel i zrobił z tego *** arogancką spółkę z o.o. Plus dla mnie stał się zerem. Co to znaczy, że po opłaceniu abonamentu dostaję sms, że "twoje zadłużenie uległo zmniejszeniu" - to buta i arogancja. Po wielu wielu latach gdy tylko w przyszłym roku skończy się moja umowa uciekam od tego ***

  • 0

    40.  2013-09-16 11:04:37

    DarekZ - na pewno w Plusie masz abonament? Ja płacę, czasem po terminie, ale jeszcze nigdy nie dostałem takiego esemesa. Natomiast, ponieważ mam włączoną usługę, dostaję powiadomienie o zapłacie faktury o zgoła innej treści i formie - uprzejmej ;-)

  • 0

    41. ~DarekZ  2013-09-16 11:13:11  host: 78.9.157.193

    średni po 140 miesięcznie (podstawowy to 129 ) - umowa podpisana w maju ub. roku. Jeden z numerów na kartę przeniosłem w abo - 1 : wydymali mnie na przejściu - przez telefon co innego, w necie co innego - w sumie 100 minut ukradzione bo ktoś machnął się na kodzie promocji. 2 - "twoje zadłużenie uległo zmniejszeniu. w każdej chwili możesz..." *** jakie zadłużenie ? 3 - po 5 dniach od terminu wymagalności (tak pięć dni ) przychodzi sms, że konto zostanie zablokowane. Mam już dość plusa, jego arogancji i buty. Co z tego, że dobrze działa ? Do białej gorączki doprowadzają mnie te esemesy po każdorazowym zaksięgowaniu płatności za abo

  • 0

    42.  2013-09-16 11:49:44

    DarekZ - może masz jakąś fakturę niezapłaconą? I płatności zmniejszają dług, ale go nie wygaszają? Zamiast pisać komenty, proponuję zweryfikować to u operatora, bo rzeczywiście smsy, które dostajesz, nie są standardowe.

  • 0

    43. ~Marcepan32  2013-09-16 13:49:13  host: user-164-126-155-150.play-internet.pl

    ~38 tak, zresztą co dla ludzi ważniejsze LTE dzięki takiemu a nie innemu podejściu TM może mieć praktycznie każdy, a nie tylko klienci jednej firmy...

  • 0

    44. ~Namakon  2013-09-17 08:33:30  host: 81.219.84.18

    Prawdopodobnie naliczyli Ci odsetki za jakiąś nieterminową płatność a ich nie wpłaciłeś i wisi na koncie 1-2zł jakie powoduje niedopłatę na kolejnych fakturach ;]

  • 0

    45.  2013-09-17 08:52:46

    DarekZ - a nie możesz sprawdzić z czego wynika ta rzekoma zaległość? Naprawdę to nie jest trudne - masz faktury? Masz kwoty do zapłaty i zrealizowane wpłaty? Porównaj - dużo nie masz jeśli w zeszłym roku umowę podpisywałeś. Ja teraz mam np. niezapłacone 2 faktury - jedna po terminie dawno jest (reklamowana na drobne 2,40 czy 1,90) i bieżąca - termin zapłaty jeszcze nie minął... Nie mam żadnych problemów z blokowaniem konta, żadnych esemesów... Jeśłi teraz zapłącę tę po reklamacji, to dostanę esemesa z podziękowaniem za wpłatę i e-mail z informacją o wpływie. Żadnych gróźb ;-) Namakon - Plus nie nalicza odsetwk. Sprawdzne wielokrotnie - kiedy sam płaciłem odsetki za spóźnione wpłaty (co robię norlanie w każdym przypadku zapłaty czegokolwiek po terminie) narastała mi nadpłata aż w końcu ktoś do mnie zadzwonił z pytaniem dlazego płącę więcej niż wynika z faktur, co więcej - korygowanych o nadpłątę jaką miałem z tytułu tych odsetek, które sam im płaciłem ;-) DarekZ - a może to jakś korekta na Twoją "niekorzyść" była? Może nie zauważyłeś albo wręcz ją olałeś jeśłi uważasz że Cię oszukali? Sprawdziłeś wszystkie faktury na e-boku?

Dodaj swoją opinię